10 Parmak Klavye Kullanmak Hayatınızı Değiştirebilir

Devir değişti, artık gün içinde en çok kullandığımız alet bilgisayarımız. Gün geçtikçe herşeyi onunla yapmaya başladık, artık arkadaşlarımızla yüzyüze görüşmektense chat’leşiyoruz, eskiden telefonla yaptığımız iş görüşmelerini email’e taşıdık… Ve iş hayatında el yazısını hiç kullanmıyoruz ve bütün raporlarımızı bilgisayarla yazıyoruz.

İşte burada mükemmel bir gelişim fırsatı doğuyor… Madem bu kadar yoğun kullanıyoruz bu aleti, neden daha verimli kullanmayalım? 10 parmak klavye kullanarak yazma hızımızı en az iki katına çıkartıp, harcadığımız enerjiyi azaltmak elimizde.

10 Parmak Klavye Kullanımı Nedir?

Basit bir anlatımla yazı yazarken 10 parmağınızı da kullanarak daha hızlı ve daha kolay yazmanıza yarayan bir tekniktir. Bu teknik klavyedeki her tuşa belli parmakların basmasını öngörür. Örneğin klavyedeki Q-A-Z tuşlarına sol serçe parmağı basar, başka parmakların basması yasaktır.

Parmaklar tuşlara atandığı için eller klavyenin üzerinde gezinmez, sadece parmaklar ileri geri gider. Bu sayede A tuşuna basıp sonra Ş tuşuna basacaksanız (örneğin “aş” kelimesini yazalım) normalde eliniz A harfine sonra Ş harfine gideceği için ciddi miktarda zaman kaybedeceksiniz. Oysa 10 parmak yazanlar için bu sol serçe-sağ serçe parmağı vuruşları kadar kolaydır. Siz bunu 1 saniyede yapıyorsanız, 10 parmak yazabilen bir kişi saniyenin 10’da biri hızla yazabilir.

Bir satırlık bir yazıda bu çok da önemli bir zaman kazancı sağlamayabilir, ama 1000 kelimelik bir rapor yazdığınızda ne olacak? Peki kitap yazmak istediğinizde?

10 Parmak Klavye Kullanmanın Sağladığı Avantajlar

 • Zaman: Özellikle yoğun yazı yazması gereken birisiyseniz (ki neredeyse artık hepimiz öyleyiz) 10 parmak yazabilmek gün içinde size müthiş bir avantaj sağlayacaktır. 1000 Kelimelik bir raporu normal klavye kullanan bir kişi 1 saatte yazıyorsa, sizin için bu 15 dakika anlamına gelir. (kabaca) kalan 45 dakikada kendinize bir kahve koyup, gazete okuyabilirsiniz. Patronunuz “rapor tamam mı” demeden önünde hazır bulunur.
 • Enerji: Devamlı klavyede gezinen bir el ve bu eli götürmeye çalışan bir kol düşünün… Gün içinde yaptığınız şey aslında bu. Oysa 10 parmak klavyede el ve kol neredeyse hiç hareket etmez. Sol işaret parmağı F tuşuna sabitlenir, Sağ işaret parmağı J tuşuna sabitlenir, avuç ayaları (şu elle bileğin birleştiği kısım) klavyeye oturtulur ve sadece parmaklar hareket ederek yazıyı yorulmadan yazarsınız.
 • Sağlık: Sürekli omuz ağrılarından şikayet ediyorsanız sebebi 10 parmak klavye kullanmamanız olabilir. Elinizi klavye üzerinde devamlı hareket ettirdiğiniz için omzunuza devamlı yük binecektir. Bu yük zamanla kireçlenme, çeşitli sinir ezilmeleri vb. gibi sizi hayatınız boyunca üzecek kalıcı hastalıklara yol açabilir.
 • Konsantrasyon: 10 parmak klavye kullanan birisi sadece ekrana bakar, klavyeye bakmaz… Hatta iddia üzerine denedik, gözlerimi kapatıp söylenilen şeyleri hiç hata yapmadan dakikalarca yazabiliyorum. Bu şu anlama geliyor, karşınızdaki kişi bir şeyler anlatıyor ve siz not almak istiyorsanız gözünüzü ayırmadan not alabilirsiniz, hem de neredeyse konuşma hızına yakın. (Ben laptopla not alırken hiçbir kelimeyi kısatlmıyorum, ve birebir konuşulanları yansıtabilirim… Mahkemedeki katipler gibi… Çok zor bir şey değil emin olun.)
 • Kariyer: Evet yanlış duymadınız.. Kariyerinize bile ciddi katkı sağlayacaktır! İşim gereği vaktimin çoğu toplantılara ve görüşmelere katılarak not almakla geçiyor. Kariyerimin başındayken sırf bu “enteresan” özelliğimden ötürü bir sürü önemli toplantıya katılabildim. (çünkü hiçbir şeyi atlamıyordum not alırken.. Toplantı bittiği anda kusursuz toplantı tutanağı elimde oluyordu). Bu sayede çok önemli görüşmelere katıldım, oralarda bir sürü şey öğrendim. Network (ilişki ağı)’ümü genişlettim. Ayrıca çok hızlı hazırlanması gereken raporlar olduğunda da ilk başvurulacak kişi oluyorsunuz.

Dahası hiç tahmin etmediğiniz zamanlarda işe yarıyor bu yetkinlik. Çok sevdiğim bir psikolog olan Doğan Cüceloğlu’nun bir eğitimine katılmıştım. Bu eğitimde Doğan Bey herkesten bir paragraflık yazılı bir şey istedi ve bu yazılanları ertesi gün bir rapor olarak sınıfla paylaşacağını belirtti. 25 kişinin katıldığı bu eğitimde kabaca 4-5 sayfalık yazının word dosyasına aktarılması gerekiyordu, Doğan Bey’in bütün gece’sini bu işe ayıracağı aşikardı…

Doğan Cüceloğlu’nun yanına gittim ve “Doğan Bey isterseniz bilgisayarda beraber çalışalım, ben size bütün bu yazıları yarım saat içinde bilgisayara aktarırım” dedim. Önce inanamadı, sonra 10 parmak klavye kullanabildiğimi öğrenince tamam dedi. Akşam oturduk o okudu ben yazdım ve yarım saatte normalde 3-4 saat sürecek bir işi tamamladık. Sonrasında kalan zamanda kendisiyle sohbet etme imkanı buldum, hayattan bahsettik, kişisel gelişim’den bahsettik… Normalde 10 parmak klavye kullanamasaydım hiç böyle bir fırsatım olmayacaktı.

10 parmak klavye öğrenmeye üniversite’de başlamıştım ve bütün arkadaşlarım “boş işlerle” uğraştığım için benimle dalga geçmişti… Hepsine buradan sevgilerimi yolluyorum :)

Peki Nasıl Öğreneceğiz?

10 parmak klavye öğrenmek çok kolay… Sadece sabırlı olmalısınız ve zaman ayırmalısınız. Üstelik öğrenmesi de bedava!

İnternetten Logo 10 Parmak programını indirin, programı Q klavye için kurun ve derslere başlayın. Her derste bir miktar ilerleyeceksiniz. Başlangıçta size çok zor gelebilir, ancak sabırla ve dersleri atlamadan ilerlerseniz günde yarım saatinizi ayırarak 1 ayda 10 parmak yazabilir hale geleceksiniz.

Burada önemli bir nokta var, 10 parmak öğrenmeye başladığınız an eski alışkanlığınızı terk etmek zorundasınız. Yoksa beyniniz kendisini 10 parmak yazmaya programlayamaz.

Sonuç

Bazen günlük hayatta küçük ve önemsiz görünen yetkinlikler sanıldığından daha çok fayda getirebiliyor. On parmak klavye kullanabilmek de böyle bir yetkinlik. Eminim öğrendiğinizde bana hak vereceksiniz.

, , , , ,

 • mayneymiz

  Övünmek gibi olmasın webteki test programlarında 3 kez katiplik sınavını geçecek hızda yazmışımdır.

 • FATMA

  BENCE Q KLAVYE DE DEĞİL F KLAVYEDE ÖĞRENMEYE ÇALIŞIN F KLAVYE TÜRKÇE KLAVYE OLDUĞU İÇİN EN ÇOK KULLANILAN HARFLER EN ETKİN PARMAKLARA DENK BU DA YAZMANIZDA SİZE DAHA ÇOK YARDIMCI OLUYOR MESELA BEN F KLAVYE KULLANICISIYIM VE 3 DAKİKADA YANLIŞSIZ 112 KELİME YAZABİLİYORUM

 • Pingback: İş Hayatındaki Basit ama Kritik En Temel 5 Yetkinlik | Akıllı Gelişim()

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.