Aft Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

İnsanın ağzında küçük beyaz pamukçuklar çıkar bazen. Bunlara aft deniyor.

Aft denen, dışardan bakınca minik sevimli pamukçuk yaralar sahibini acıdan kıvrandırabilecek kadar boyundan büyük şeyler başarıyor.

Ağzınızda bir kere aft çıktığında yemeden içmeden kesiliyorsunuz, en ufak bir temasta gözünüzden yaşlar geliyor. Hele yanlışlıkla asitli bir yiyecek aft bölgesine denk gelirse yerlerde sürünebilirsiniz acıdan.

Ben uzun bir süredir periyodik olarak aft’la mücadele halindeyim. Bazen aylar geçiyor hiçbir problem olmuyor, bazense ağzımda aynı anda 2-3 aft çıkıyor ve perişan oluyorum.

Bu yazıda benim aft’la mücadelemi, kendi tecrübelerime göre aft’la yaşamayı ve tedavi (?) yöntemlerini anlatıyorum.

Tıp doktoru değilim, ama aft hastasıyım… Dolayısıyla size burada “damdan düşmüş” birisi olarak yaşadıklarımı anlatacağım. Bunlar tıp doktoru tavsiyesi olmadığı için de uyarı yapmak isterim, mutlaka bunları doktorunuza danışın.

1) Aft’ın neden oluştuğu pek bilinmiyor: Evet, acı ama gerçek. Şayet behçet hastası değilseniz (bu hastalık cinsel organlarda da aft vb. yaralar çıkmasına yol açıyor) ağzınızda çıkan aftların niye çıktığını doktorlar bilmiyor.

Özellikle çok sayıda ve çok sık aft çıkartan birisi iseniz, sizin için bir tedavi yok denilebilir.

Mikrobik veya virütik bir sebebi olduğu da ispatlanamıyor. Yani bu aftların arkasında bir mikrop ve virüs de yok.

2) Aft’ın ilaçla tedavisi yok: Mikrop veya virüslerden kaynaklanmadığı için bunun bir ilacı da yok. Yani tedavi olayım, bir daha aft geçirmeyeyim diye umut ediyorsanız maalesef modern tıp henüz bu çözümü bulamadı.

Paşa paşa belirsiz aralıklarla bu illeti çekmek zorundasınız.

3) Aft’ın oluşma sebepleri: Aft mikroplar tarafından yapılmasa da ağızda çıkmasının belli başlı sebepleri var.

 • Darbeler, travmalar: Bir şekilde ağız içinde bir darbe olduysa, mesela diş fırçalarken yanağınıza (damağınıza, dilinize vs.) sert bir şekilde vurduysanız, veya bir kavga sırasında dişiniz ufak bir yara açtıysa orada aft çıkabiliyor.

 

 • Belli yiyecekler: Özellikle asitli yiyecekleri çok tüketiyorsanız da aft çıkabiliyor. Ağız içindeki koruyucu mukoza tabakasını eritecek her türlü yiyecek size aft olarak geri dönebilir. Kendi tecrübeme göre -enteresan gelebilir- ceviz felaket aft yapan bir yiyecek! Ne zaman çok fazla ceviz yesem bir kaç gün sonra ağzımda aft çıkıyor. Ceviz yemeği bırakalı 3-4 yıl oldu ve o günden beri ağzımda bir kere bile aft çıkmadı.

 

 • Alerjik gıdalar: Belirli gıdalara alerjiniz varsa, bunları yemek de aft yapabiliyor(muş)

 

 • Mentollü şekerler-diş macunları-sakızlar: Kesinlikle mentollü herhangi birşey aftı azdırıyor, bunu da hayatınızdan çıkartmanızda fayda var.

 

 • YORGUNLUK VE STRES: Aftın bendeki en önemli sebebinin bu olduğunu keşfettim. Uykusuz ve stresli bir kaç gün geçirirsem vücut direncim düşüyor ve ağzımda aft çıkıyor… Aft’tan müzdarip arkadaşlarıma da sorduğumda çoğunun benim gibi yorgun olduklarında aft çıkarttıklarını öğrendim. Yorgunlukla aft arasında direk ilişki var (bence)

4) Aft ilaçları: Aftın ilaçla tedavisi mümkün değil. Bu tedaviyi mümkün kılan ilacı icat eden kimyager’in de cennete gideceğinin garantisi var, en azından benim yapacağım hayır duaları kafi olacaktır.

Ancak aft’ın iyileşmesini hızlandıran veya aft çıktıktan sonra normal hayatımızı sürdürmemizi sağlayacak belli ilaçlar var. Neredeyse hepsini denemiş birisi olarak tavsiyelerim şu şekilde

 • Aft çıkacağını hissettiyseniz: Baktınız dudak kısmında bir kızarıklık oluştu, bir darbe aldınız… Bunu hissettiğiniz an ilk iş olarak eczaneye koşarak kendinize bir Kenakort-A alıyorsunuz. Bu ilaç henüz çıkmamış, ancak çıkmaya meğilli aft bölgesine sürülüyor, orayı kuru tutuyor ve kortizon içeriği nedeniyle bir şekilde tedaviyi hızlandırıyor. Akşamdan sürerseniz sabaha bir şey kalmadığını görüp hayret ediyorsunuz.

 

 • Aft çıktı diyelim… Geç kalmadınız: Aft çıktıktan sonra işiniz zor… 1 hafta-10 gün bu aft ağzınızdan gitmeyecek, önce bunu kabullenin. İlk iş hemen eczaneye gidip bir tane oral medic almak. Bu ilaç kulak pamuğu gibi bir şeyin içinde geliyor ve aft bölgesine bastırılarak uygulanıyor. Bastırınca 2-3 saniye hayatınızdaki en büyük acılardan birisini tadıyorsunuz… Sonrasında ise mucizevi bir şekilde ağrı uçuyoooooorrr gidiyorrrr…. Kuş gibi oluyorsunuz. Bu sizi 2-3 gün idare ediyor. Sonra yine ihtiyacınız olursa tekrarlıyorsunuz. Benim denediğim ilaçlar içinde en etkilisi bu. Ancak vücut bir süre sonra buna da direnç gösteriyor ve etkisi azalıyor söyleyeyim.

 

 • Aft acısını dindiren, tedavi etmeyen ilaçlar: Bir de tedavi edici özelliği olmayan, ancak ağrıyı azaltan ilaçlar var. Bunların içinde en güzeli Calgel isminde bir jel. Bunu aft bölgesine sürüyorsunuz 2-3 saat dünyayı çekilir bir yer haline getiriyor. Sonra tekrar ağrımaya başlayınca aynı yere sürüyorsunuz. İlaç bitkisel olduğu için hiçbir yan etkisi yok, o yüzden günde 5-6 defa sürebilirsiniz. buna ek olarak piraldyne isminde de bir ilaç var, o da aft bölgesine sürülerek uygulanıyor ve tedaviyi 1-2 gün kısalttığı söyleniyor. Ben ise bu ilacın herhangi bir artısını tecrübe etmedim.

Sonuç: Sonuç olarak; aft maalesef bazılarımız için hayatın gerçeği ve bununla yaşamak zorundayız. Küçük ama etkili, bize dünyaları dar eden bu yaraların bir tedavisi yok.

Yapacaklarınız ise basit, asitli gıdalardan uzak durun, mümkünse ağzınıza darbe almamaya çalışın, aft çıktığını hissediyorsanız Kenakort-A sürerek uyuyun… Aft çıktıktan sonra ise oral medic kullanın veya Calgel ile acısını azaltın.

Umarım faydalı olmuştur.

, , , , , ,

 • Ahmet Canpolat

  Lp adlı alman sağlık kuruluşu aft ı tedavi eden diş macunları geliştiridi bi deneyin derim yorumları da oldukca olumlu

 • Berkant Tetik

  Arkadaşlar bu aft hususunda herkesin muzdarip olduğu buradaki yazılanlardan belli. Ancak bu aft meselesini burada paylaşan arkadaşlara sesleniyorum.!. Kimse kan tahlilindeki bozuk değerleri paylaşmamış. Ben derinlemesine bir araştırma içerisindeyim. Yediğim içtiğim her şeyi takip etmeye başladım. Mesela balık tüketiyorum. Genellikle hamsi, palamut ve çupra alıyorum. Lakin çupra balığı bende bu aftların başlama sebebi. İkincil olarak nane. Kuru veya yaş fark etmiyor. Tükettiğim zaman aft çıkıyor. Bir diğer durum ise doğal. Genelde havaya ilk kar düştüğü zaman ben de aft kendini gösteriyor. Bu tarz belirtiler belki şahsi olabilir ama benim izlenim ve takibim neticesindeki olgular. Tecrübelerim arasında ağız bakımını iyi yapmak ve düzenli olarak dişleri fırçalamak aft oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor. Ben de kronik faranjit de mevcut. Bu hastalık ta aft oluşumunun en büyük etmenlerinden birisi.
  -Ben yukarıda yazdıklarımın dışında araştırma ve incelemelerimi bedenimizin verdiği reaksiyon ve diğer faktörler diye iki gruba ayırarak inceliyorum. Amacım aft oluşumunu tamamen ortadan kaldırmak. Bu hususta ilk olarak kan ve idrar değerlerindeki değişimlere bakmak istiorum. Çoğunlukla aynı değerler bozuluyor ise hastalık sebebi ortak . Farklı ise genetik olabilir. Bunların haricinde benim gördüğüm sonuçlar kolesterol yüksekliği B vitamini eksikliği D vitamini eksikliği demir eksikliği kırmızı kan hücrelerinde anormallik. Ben bu durumların hepsinin sebebi olarak şu kanıya vardım. Bu sadece benim gözlemim yanlış anlaşılmasın. Üst solunum yolu bozukluğu ve enfeksiyonları ile buna bağlı böbrek fonksiyon bozuklukları ve böbrek üstü bezlerindeki değişim bozukluk ve enfeksiyonlar ve buna ilave mide, bağırsak ve idrar yollarındaki anomalilik bozukluk ve enfeksiyonlar. -bu durum ülkemizdeki terörizme benziyor. Birçok terör ve buna bağlı ve buna benzer örgütler bu ülkeyi yıkmaya ve bozmaya çalışırlarken bunları besleyen ve bunların arkasında duran ülkeler farklılık gösteriyor. Yani birden fazla düşman var.
  Şimdi tekrar asıl meseleye dönecek olursak, bağışıklık sistemimize bu döngüyü yaşatan etkenleri bulmak ve bunları bir bir düzeltmek gerek. Hormonlar vücudumuzda belirli yerlerde bulunuyor ve bunlar aynı zamanda beyinle paslaşan bağışıklık sistemimizi oluşturuyor. Bunların yukarıda bahsettiğim etkenler ve mikroplar ile yıkım ve değişime uğramaları sistemimizi bu gibi (aft vs.) olumsuz yönde başka başka rahatsızlıklarla nüksetmekte. Bu döngüyü tam olarak çözmek ise tam bir izlenim ve araştırma gerektirmekte. Vücudun yeterli oksijen alamaması mukoza ve üst solunum yolu problemi olduğunu gösterir. Bu da tahriş olmuş bir solunum sisteminde enfeksiyonlara açık kapı oluşturur. Dengesiz beslenme enzim sistemini bozar. Kulak burun boğaz ürüner sistem karaciğer hormonlar troidler damar hastalıkları ve kromozomlar tümü bu aft vb. hastalıkların geçiş kapısıdır. Biz hastaların yapması gereken o bunu demiş bu bunu yapmış değil tıbbi tüm tahlil ve sonuçları bu gibi yerlerde paylaşıp karşılaştırmalar yaparak ve bu rahatsızlıklarla ilgili tüm tıbbi inceleme ve araştırmaları öğrenerek sıkı ve de ciddi bir takip oluşturmak ve kendimizi iyi izlenimler ile tanımak olmalıdır. Tüm bu bilgileri birleştirip tıp alanında hizmet veren doktorlar ile de müzakere ederek belki sonuca bir adım daha yaklaşmış olur hatta belki de sorunlarımızı çözebiliriz. Tüm hastalara acil şifalar dilerim.

 • ARMAĞAN ÜRETEN

  Aft konusunda bende muzdaribim. Denemediğim ilaç kalmadı. Ne kenakort ne oral medic. Hele oral medic ağzımda daha beter yaralar açtı. Bir ara, mavi kutu da jel gibi bir ilaç kullandım. ilk kullanımda iyi geldi, aftı geçirdi. Şimdilerde o da iyi gelmiyor. Yaklaşık on beş gündür aloe veralı bir diş macunu kullanmaya başladım. Ağzımın içindeki aftlar yok oldu ve ağzımın içi daha iyi oldu. Ferah ve daha temiz hissediyorum

 • fatih

  Konuyu açan arkadaş zaten ilacı söylemiş kenecort-a ağzınızda yara yeni çıkmaya başladığında sürün büyüyemiyor birkaç günde acı çektirmeden iyileşiyor.
  Tabi geç kalırsanız en az bir hafta bu acıyı çekiyorsunuz askerde düzenli besleniyorduk spor yapıyorduk yorgunluk uykusuzluğa rağmen 15 ay boyunca çıkmadı şimdi her ay çıkıyor.Tam olarak stres yorgunlukla alakalı değil genetik yatkınlığı olanlarda çıkıyor.

 • HÜSEYİN

  Kaç yıldır acisini cekiyorum bende.en sonunda Limon Tuzunu keşfettim.limon Tuzunu koyun aftin üzerine biraz fazla aci oluyor ama kanamaya basliyor hemen. Ve 12 saat sonra kaybolmaya basliyor

 • arif çelik

  öncelikle yazdığım ilacın hemen her türlü infilasmayona iyi geldiğini belirmek isterim en etkili kullanım saati sabaha karşı 5-6 civarıdır. Prednol 16mg tablet ( reçetesiz satılan ilaçtır) alın gece 4 adet için ( mide rahatsızlığı olanlar yanında ulcuran tarzı bir ilaçta alabilr, ve tok karna için. sabaha aftlar %95 yok oluyor!!!! kaybolmassada acısı diner, ertesin gün tamamen yok olur. 2. gün 2 adet için aynı saatte, 3. gün 1 adet için ve 4. gün kesin. biraz su toplar vucüda, geniz akıntınız varsa da geçirir, 2 saat sonra burnunuz keniliğinden aıclır nefes aldığınızı hissedersiniz, ilacı aldığınız sürece vucüda dışardan extra tuz almayın, içinde tuz olan besinleri tüketmeyin ( peynir, zeytin, ekmek vs vs ) kısaca tuz rejimi yapın. 4. gün ilacı kestikten sonra 4 gün boyunca sabahları ılık limonlu su veya nane çayı için, ödeminiz olmuşsa atarsınız, doktorunuza da sorabilirsiniz klinik deneyimi varsa hekim mutlaka önerecektir. selamlar

 • Cansu Aslı Toprak

  arkdşla colgate diş macunu ile dişlerınızı fırçalaıyın sonrada tuzlu su ıle gargara yaptın agrınız1 gün boyunca dıner ve aftn ömrü azalır

 • yuksel saglam

  Merhaba ben Yüksel saglam Aft yıllar önce ayda bir kaç kez çıkardı iş arkadaşımda,da varmış bana bir vitamin tableti önerdi Ben hollandada yaşıyorum Vitamin tableti Totaal 30 Altı ay devamlı kullandım bir daha çıkmadı tableti bıraktım yine arada bir çıkmaya başladı uzun zaman oldu son yine kullanmaya başladım bir veya bir buçuk sene kullandım sonra bıraktım şimdi senede bir iki kez çıkıyor Limon ve doğal bal iyi geliyor balı üzerine sürün biraz acı verecektir Totaal 30 dediğim vitaminde bütün vitaminler var

 • Gokhan Yilmaz

  Ben sedef hastasiyim bagzi kullandigim ilaclar b12 vitamini dusurdugu
  icin dilimde bu sekide kabarciklar oluyor. Eğer bir ilaç
  kullanıyorsanız bu ilacın etkisi olabilir benim lacımb12 düşürdüğü içi
  folbiol verdi doktor bir sorun bu durumu…

 • ally velly

  Gümüş nitrat karışım yaptırın eczacıya ve kulak cubuguyla süŕün. Hokus Pokus. Bitti…

 • ally velly

  Net bir caresi var.

 • serkan3801

  Bende aft 6-7 yıldır tekrarlayarak çıkıyodu bütün ilaçları kremleri kullanmama rağmen sonuç alamıyordum.En sonunda Fakülte hastanesine gittim ve NASONEX 18g/140 doz diye bi sprey verdiler ve artık aft çıkmıyo. Sizde deneyin belki size de iyi gelir. Kullanımı: Sabah öğle akşam ve uyumadan önce damağınıza 2 ve dudağınızın iç kısmına 1 kez sıkın.

 • Melike Ozbay

  Ay çok merak ettim soylemezmiydiniz acaba neden cıkıyor bu aftlar?

 • fatma altunkeser

  Lütfen yazar mısınız

 • Başarmakmak

  ama 5-6 kez kullandıktan sonra etkisi giderek azalıyor
  mesela ben 10 kez kullanmışımdır artık 1 gün ağrıyı geçiriyor sonra normal devam ediyor oralmedic kesin çözüm değil gibi

 • Naime Bozdoğan Yahşi

  oral medic tavsiye ederim kesinlikle iyi geliyor ben tesadüfen eczanede gördüm aldım ve 1 defa kullandım hemen geçirdi bu ilacı çıkarandan ALLAH razı olsun

 • Kemal Akdeniz

  Öncelikle bu acıyı yaşayan ve ailesinde olan kişilere ALLAH sabır versin çeken bilir ama Yüce RABBİM dert veriyorsa devasını da veriyor ben bizzat kendim de denemiş biri olarak BAL ı öneriyorum aft ve ağız yaraları için en mucize ilaç BAL dır aft çıkan yere yaranın üzerini kapatacak şekilde BAL sürün yaklaşık 20-30 saniyelik bir sızlama sonrası rahatladığınızı hissedecek sonra da bana dua edeceksiniz ALLAH’ın izniyle
  Herkes uygulayacağı günü yarasının geçme süresine göre kendisi belirlemesi lazım … geçmişolsun

 • Ali Aydemir

  bir arkadaşım bana aft için kesme şeker önerdi biraz acılı bir yöntem
  ama gerçekten geçiriyor kesme şekeri aftın üstüne dilimiz yahut iç
  tarafta ise çene ile dudağımız arasına koyup eriyene kadar bekleyin bu
  arada tatlı ile acı karışımı bir tat almaya başlarsınız daha sonra aftın
  şekerden etkilendiğini hissedersiniz aynada bakınca ortasında bir
  miktar azalma olduğunu göreceksiniz bu aşamadan sonra kendiliğinden geçecektir geçmez ise sonrsı gün tekrar uygulayın bişey kalmıyor.

  bu uygulamada şeker uygulanan bölgede biraz uyuşma ve hafif tahriş
  oluşturabilir. aftın ilk oluştuğu zamanlarda etkilidir .diş çürümesine
  sebep olmaması için dişlerinizi fırçalamayı unutmayın.

 • Erol kurt

  Selam Arkadaşlar ..Ben Erol Kurt.(lampette)…
  Açıklıyorum…Bu bilgi de tüm dünyaya benden armağan olsun….Ben tıp eğitimi
  görmüş biri değilim ve de yazacağım bilgiler hiç bir kitap hiçbir site ve
  hiçbir doktor ya da kişinin görüş, alıntı ve yararlanma ya da kaynaktan
  değildir. Herhangi bir ilaç ürün vs. de pazarlamıyorum..Öncelikle onu
  belirteyim. ve de Aft rahatsızlığı çekip de benim yazdığım bilgilerden
  yararlanarak bendeki aftın nedeni senin yazdığın değil tavsiyene uydum gerçekten
  sebebi senin yazdığın değil deyip aft hala çıkıyor diyen kişi kalırsa gelip
  bana bir yumruk atsın diyorum ve de o kadar iddialıyım……

  Ben 30 yıldır aft rahatsızlığını çektim bu beni
  hem sosyal yaşamda hem okulda hem iş yaşamımda tahminimden de öte zararlara
  neden olduğunu bugünlerde anlıyorum….Bugüne kadar tıp bilim adamları bu
  sorunun nedenini bulamamış ben doğrusu pes diyorum. Bu sorun sadece ağızda
  yaralar ve acılar şeklinde insanı rahatsız etmiyor. Kişinin iş ve okul
  yaşamında da son derece negatif etkilere sahip..Zira aft çeken kişiler hep
  kronik yorgunluk da çekmektedirler. Robotsu bir hayat sürmektedir. ve aft
  çıkmadığı zamanlarda bile akşam eve geldiklerinde dayak yemiş gibi yorgun bir
  haldedirler. Çünkü ben biliyorum diğer insanlarda da gözlemledim aynı şeyleri..(Behçet
  hastalığı ve ağız içi darp yaralanmaları bu konunun dışında tutmalı onlar ayrı
  şeylerdir.)

  Evet bu güne kadar yazıldı çizildi araştırıldı
  doktorlar diş hekimleri vs. uyduruk neden ve bahaneler üretildi ve türetildi.
  Yok mikrobik bir nedene yok vucut direncini etkileyen karaciğer yetmezliğine
  yok diş macununa yok ekşiye naneye vs.vs.. yahu herkes aynı şeyleri yiyip
  içiyor onlarda neden yok…Ehhh işte doktor doktor gez hep aynı internete bak
  hep dünya kadar varsayım ve de onu ye bunu yeme tecrübeleri ne hikmetse
  üretilen bilgiye kendisi bile inanmıyor bir süre sonra çünkü yine çıkıyor
  aft….

  Ama
  ben aftın neden neden kaynaklandığını buldum.. Bir sürü ilaç tavsiye var
  piyasada ve nette.. bir sürü tavsiye var aft yaralarının iyileşmesi için değil
  az acıyla geçiştirilmesi için ama ne çare ki hiçbiri bu kadar insanın derdine
  derman alamıyor Çünkü karşında düşmanı göremiyorsun o seni vurup öldürüyor yine
  iki hafta yerdesin acı ızdırap…

  İşte asıl konu bu sebebi nedir aftın?….
  vucudun hangi problemiyle ilgili?… İşte biz bu sebebi çözdükten sonra çıkması
  için hiçbir sebep kalmıyor ve de çıkmıyor. Zira bende yaklaşık on ay oldu
  çıkmıyor hala…. inşallah siz de söyleyeceğim nedeni bilerek ona göre hareket
  edecek kiminiz tedavi süreci başlatacak, kiminiz buna göre önlemler alacak ve
  eğer gerçekten aftı yaşamamak isteyen insan varsa da hiç yaşamayacak..
  Açıklıyorum arkadaşlar çok dünya bilim adamına da utansın çünkü ben buldum aftın sebebini ve
  de kesinlikle eminim….

  Aftın sebebi kesinlikle insandaki uyku problemidir.
  Siz sabaha kadar deliksiz uyuyorum 8-10 saat uyuyorum filan demeyin asıl mesele
  uyku süreci içerisinde kaç kez uyanmışsınız..kaç kez solunumunuz durmuş… ne
  kadar sağlıklı oksijen almışsınız bedeninizi ve ruhunuzu ne kadar dinlendirmiş,
  buna kalbinizin tepkisi ne olmuş vs bir
  sürü etken bu problemlere neden oluyor… Ben de uyku problemim yok çok
  uyuyorum az yoruluyorum deyip geçerdim ta ki başka bir rahatsızlığımdan dolayı
  uyku apnesi problemi şüphesiyle uyku polikliniğine gidene kadar..

  Meğer bunca zaman neden gelmemişim. bu problem
  çocukluğumdan beri varmış..bir sürü cihaz bağlıyorlar. gece birkaç kez uyuyup
  gözlemliyorlar.. Meğer ne kadar insanda çokmuş bu problem.. evet hafif de olsa
  bende de çıktı şimdi CPAP cihazıyla uyuyorum bu cihazı bazılarımız
  bilir..Buruna bağlanan cihaz aparatıyla uyurken suluk alıp vermeleri cihazın
  verdiği sürekli belli basınçta hava ile sürekli solunum sağlamakta ve böylece
  uykuda solunum durmalarının önüne geçmesine sebep olmaktadır. tabi hal
  böyleyken uykuda yeteri miktarda düzenli nefes aldığımızdan hem vücudun
  dinlenmesine hem de gün içinde uyku hali görülmesinin önüne geçmektedir. Ve en
  önemlisi istediğinizi yiyip için yorulun ya da başka şeyler olsa da asla aft
  çıkmıyor…. çıkması da mucize olur.. Çünkü aftın nedeni uyku problemleridir. Tabi
  bu problemin de matruşka bebekleri gibi çeşitli alt nedenleri olabilir. Mesela
  geğiz eti, horlamaya bağlı sebepler, göğüs hastalıkları, özellikle göğüs kafesi
  darlıkları (Bu daha çok küçük yaşlarda geçirmiş olduğunuz ağır enfeksiyonlar
  sonucu oluşur) vb gibi durumlar da uyku problemlerine neden olabilir.
  Arkadaşlar sebep ne olursa olsun vücudumuz yeterince uyku ve dinlenme
  gereksinimini karşılayamadığından bir yerden patlak veriyor. Aft aslında
  bedenimizin bir sigortası olarak çalışıyor farkında değiliz vücudumuz alarm
  veriyor arkadaşlar farkında değiliz. Bu alarm da sigorta olarak ağzımızda
  dilimizde aft yarası olarak beliriyor vücut direncimiz hızla düşüyor ve bir
  nevi bedenimiz kendini korumak için istirahata alma yolunu seçiyor bunu da aft
  ve buna bağlı olarak bedeni esir edip ızdırapla da olsa dinlendirme yoluna
  gidiyor. Yoksa daha kötü rahatsızlıklar olur…..Bunu önlemek için de bedenimizi
  uykuyla iyice dinlendirmemiz gerekir.. Şimdi çoğumuz 8-10 saat uyuyorum hatta
  gün içinde ağır iş de yapmıyorum daha nasıl uyuyayım diyordur.. Ben de diyorum
  ki mesele uyku halinde zaman geçirmek değil,
  mesele ihtiyaç duyulan dinlenmenin sağlanmasıdır. Bunu sağlamak için de
  ister alt sebepteki problemleri düzelterek ve de isterseniz direk uyku
  problemlerini düzelterek hem vücut direncini artırabilir hem de bir daha aft
  acısı ve onun getirmiş olduğu olumsuzluklardan kurtulabilirsiniz.

  Birkaç öneri……

  Bir uyku polikliniğine giderek uyku probleminizin olup olmadığını
  araştırın muhtemelen sorununuz teşhis edilecektir. Uyku apnesi ile ilgili
  problem olabilir. (Sakın olmaz demeyin hele kronik yorgunluk yaşıyorsanız kesin
  vardır bence) Bu durumda ya aft acısı ve kronik yorgunluk gündüz uyku hali ve
  konsantrasyon bozukluğu sinirli haller gibi illetleri çekeceksiniz ya da bu aleti maskesi ve
  otomatik basınç ayarlama cihazıyla sabaha kadar uyuyacaksınız.

  -Uyku apnesi olanlar mutlaka doktor kontrolünde
  cpap cihaz ve maskesi alarak bununla uyumalı ( Günde en az 6 saat bu cihazla
  uyumak yetiyor ve kesinlikle aft problemi yaşamazlar) Ben kullanıyorum aft 10
  aydan beri çıkmadı… ama birkaç gün kullanmasam yeniden çıkması muhtemel
  olabilir…

  Bu cihazı kullanıyorsan problem bitmiştir.
  İstediğin kadar stres veya yorgunluk veya yeme içme asla aft sorunu yaşamazsın
  ama eğer cihaz filan yok diyorsan mutlaka uyku problemini (Tabi burada
  kastettiğim uykusuzluk değil uyku halinde vücudun dinlenebilmesi) çözeceksin
  mesela

  —-Gün içinde hafif uyku haliniz varsa mutlaka
  kitap gazete filan okuyun uykunuz gelir. Ve şekerleme yaparak ara ara vücudunuz
  direnç kazanır.

  Serin yerde uyuyun. Yatağınız mutlaka pencere kenarında olsun ve başınız
  pencere tarafında olsun pencere mevsime göre açık ya da az açık olsun (Böylece
  bol oksijen alır ve dinç uyanırsınız)

  —-Düzenli saatlerde uyuyun ve uyanın

  Uyurken derin nefes aldığınızı hissederek uyuyun

  Akşam 5 den sonra Uykunuza mani olacak çay kahve sigara vs içmeyin

  Vücut gevşemeli uyumadan önce eğer gevşemezse yine mutlaka cpap cihazına
  ihtiyacınız var demektir.

  —- Değerli Aft hastası arkadaşlar kısaca
  kapılar uykuda rahat nefes alarak uyuma ve dinlenme ve vücudun dinlenerek yeni
  güne hazırlanması olayına dayanıyor.. Tek çözmemiz gereken sorun burada

  —-Şimdilik bu kadar yazdım umarım yardımcı
  olabilmişimdir. Bu bilgi ve buluş hiçbir kaynaktan derlenmemiş ve
  yararlanılmamıştır. Eğer bu konuda aklınıza takılan bir şey olursa yardımcı
  olmaya çalışırım…kaynak gösterilerek ve de izin istenilerek alıntı yapılabilir
  yoksa hakkımı helal etmem..erol24@msn.com

 • Erol kurt

  05.08.2014 tarihi itibarıyla bir yorum yazdım ama bitirmek üzereyken diskus kapandı acaba yorumkaydedildi mi acil bilgilerinizi bekliyorum……..

 • muratdilek

  Ay geçmiş olsun ablacım bende 2sene evel çıktı coktu bi şuan gene 1tane ciktigargara verdi yeşil renk gözümde yad getiriyordu yani geçiriyordu 1hafta süt birlikteyim seni anılayım bi dene çok yakıyo ama geçiriyor habide boğaz spreyi vermisti

 • tekin

  arkadaşlar ben çok çıkıyor her tüylü kremi,damlayı,bitkisel ilaçları denedim geçmiyor,geçmiyor geçmiyor….lampette arkadaşım tespitini açıklarsan sevinirim….

 • hakan yıldız

  ben bu durumlarda gargara yapıyorum eğer yoksa da o bölgeye nar ekşisi sürüyorum. kısa sürede iyileşiyor.

 • lampette

  selam herkese…
  Bu illetten çok ızdırap çektim. Burdan anlıyorum ki benim gibi çok muzdarip varmış. Ortalama ayda 1 ya da 2 kez çıkardı özellikle dilimde ve ağız içinde yara oluşur ben de dayanılmaz sabırla iyileşmesini beklerdim 1-2 hafta…Hele o günler asla turinçgillerden bişey yiyemezdim…Çaresiz yaşam kalitesini düşüren bu ızdırap aynı zamanda çalışma hayatı ve sosyal yaşamımı da kötü etkiliyor mesela dildeki afttan dolayı konuşurken ızdırap çekerdim.. Tıp neden bu illetin çaresini bulamamış hala hayret içerisindeyim…Gittiğim doktorlar sadece sebep ve sonuçları konusunda tahmin yürütüyorlar ve vitamin gargara aft üzerine uygulanan (Aft pişirici solüsyonlar) tavsiye ederek kısaca nedeni de bilinmeyen bir hastalık diyerek bizleri gönderiyorlar…Buraya tavsiye yazan arkadaşlar da aynı onlar gibi sadece geçici acı dindirici ve o süreci az acıyla atlatilması ve tamamlanması maksadıyla ilaçlar ve doğal şeyler öneriyorlar..Elbette bu da çok iyi bişey çünkü ancak bu illete maruz kalan bilir.. Bir de diş tedavisi sırasında oluşan yaralar aft değildir bence sadece ağız yaralanmasıdır. Çünkü vucut direncini etkileyen bir rahatsızlık değildir o….Kısacası ağız içi virüs, mantar bakteri vs ile vitaminsizlik vs.de çözüm değil sadece çözümsüzlük tesellileridir bence…Ama olsun yine de olmamasından daha iyidir…..Tabii buraya kadar anlattıklarım hep hikaye.. Çözüm nerde peki… kimsenin fikri yok….. Bir aft hastası olarak diyorum ki..ben de kendimce edindiğim tecrübeler ile burada sizlerle afta karşı savaş açmak istiyorum..Herkes bu acıdan kurtulmalı.. yardımım olursa da bana bir dua etmeli yeter…..Ben yaklaşık 4 aydan beridir. yaşamıyorum aft acısı…..Bu benim için bir rekor…asıl anlatmak istediğim dört ay evvel başka bir rahatsızlığım vardı tesadüfen bu başka hastalıktan tedavi aldım. Hala da devam ediyor.işte bundan dolayı hiç çıkmıyor diye düşünüyorum ve bence aft çıkan herkesde de bu rahatsızlık vardır.. O sebeble emin olmak için ve sizleri yanıltmamak için çıkarmı diye bekliyorum..ve çıkması için vucut direncini düşürüyorum.Yağlı yiyecekler yiyorum turinçgilleri de tüketiyorum kısacası aft çıkması için çabalıyorum. bakalım çıkacak mı bakalım benim tezim doğru mu diye bekliyorum…şaka bir yana aftı özlüyorum neredeyse……ama bekliyorum çıkmasını bakalım çıkacak mı?…tekrar gelip aft çıktı mı haber edeceğim…..şimdilik hoşçakalın…

 • umut sen

  Dun ve bugun duramiyordum acidan. Ta ki aftimin uzerine kulak temizleme copuyle “ÇAY AĞACI YAGI’ surene dek. Su an aciyi direk kesti. Surerken de acitmiyor. Antiseptik ozelligi olan bir yag ve mantar ve viruslere karsi kullaniliyor. Gayet ucuz birsey. Sanirim bununla bu sorunumu cozecegim.

 • umut sen

  Dun ve bugun duramiyordum acidan. Ta ki aftimin uzerine kulak temizleme copuyle “ÇAY AĞACI YAGI’ surene dek. Su an aciyi direk kesti. Surerken de acitmiyor. Antiseptik ozelligi olan bir yag ve mantar ve viruslere karsi kullaniliyor. Gayet ucuz birsey. Sanirim bununla bu sorunumu cozecegim

 • Bravo Terry

  dikkat !!!

  Ben Terry Bravo, Kredi sirketlerin CEO, ben Terry Bravo duyuyorum ….
  Sen Kredi Eger asil ihtiyaciniz var mi? Insaat kredisi? Ögrenci kredileri? YATIRIM Kredi?, Borç konsolidasyonu kredi? E-posta yoluyla çok daha eglenceli @ Bilgi? (bravoterry99@yahoo.com) (Bravo_terry_loanfirm@webadicta.org) için bize ulasin .. Biz% 3 faiz kredi vermek unutmayin
  Uygulamak için tesekkür ederiz. .

  Bravo Terry Kredi firmasi.

 • cemal burak

  20 lik diş ameliyatı olduktan sonra çekilen dişin alt kısmında oluştu doktorum aft dedi.ilaçları kullanıyorum ağrım azalmadı artmaya devam ediyo.sanki çekilen dişin altındaki kemik dışarı çıkmış gibi bir his var dilim dokunduğunda aft bumu dur?

 • aftçııııı

  bi arkadaşım tuzu parmağını ucuna koy aftın ustune bas hiç bişeyin kalmıycak dedi mantıklı geldi bir umutla bastım ve hayatımda yaşadığım en şiddetli acıyı yaşadım sonra arkadaşıma döndüm ve bir yumruk attım tam dudağının üstüne ağzı kanadı ve 2 gün sonra aft oldu ağzında ve çok mutluyum acımı paylaşan bir arkadaşım olduğu için,velhasılı kıçınıda yırtsan geçmiyor sadece bekleyeceksiniz :)

 • ümit

  bende 15 gün aft var

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.