Aft Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

İnsanın ağzında küçük beyaz pamukçuklar çıkar bazen. Bunlara aft deniyor.

Aft denen, dışardan bakınca minik sevimli pamukçuk yaralar sahibini acıdan kıvrandırabilecek kadar boyundan büyük şeyler başarıyor.

Ağzınızda bir kere aft çıktığında yemeden içmeden kesiliyorsunuz, en ufak bir temasta gözünüzden yaşlar geliyor. Hele yanlışlıkla asitli bir yiyecek aft bölgesine denk gelirse yerlerde sürünebilirsiniz acıdan.

Ben uzun bir süredir periyodik olarak aft’la mücadele halindeyim. Bazen aylar geçiyor hiçbir problem olmuyor, bazense ağzımda aynı anda 2-3 aft çıkıyor ve perişan oluyorum.

Bu yazıda benim aft’la mücadelemi, kendi tecrübelerime göre aft’la yaşamayı ve tedavi (?) yöntemlerini anlatıyorum.

Tıp doktoru değilim, ama aft hastasıyım… Dolayısıyla size burada “damdan düşmüş” birisi olarak yaşadıklarımı anlatacağım. Bunlar tıp doktoru tavsiyesi olmadığı için de uyarı yapmak isterim, mutlaka bunları doktorunuza danışın.

1) Aft’ın neden oluştuğu pek bilinmiyor: Evet, acı ama gerçek. Şayet behçet hastası değilseniz (bu hastalık cinsel organlarda da aft vb. yaralar çıkmasına yol açıyor) ağzınızda çıkan aftların niye çıktığını doktorlar bilmiyor.

Özellikle çok sayıda ve çok sık aft çıkartan birisi iseniz, sizin için bir tedavi yok denilebilir.

Mikrobik veya virütik bir sebebi olduğu da ispatlanamıyor. Yani bu aftların arkasında bir mikrop ve virüs de yok.

2) Aft’ın ilaçla tedavisi yok: Mikrop veya virüslerden kaynaklanmadığı için bunun bir ilacı da yok. Yani tedavi olayım, bir daha aft geçirmeyeyim diye umut ediyorsanız maalesef modern tıp henüz bu çözümü bulamadı.

Paşa paşa belirsiz aralıklarla bu illeti çekmek zorundasınız.

3) Aft’ın oluşma sebepleri: Aft mikroplar tarafından yapılmasa da ağızda çıkmasının belli başlı sebepleri var.

 • Darbeler, travmalar: Bir şekilde ağız içinde bir darbe olduysa, mesela diş fırçalarken yanağınıza (damağınıza, dilinize vs.) sert bir şekilde vurduysanız, veya bir kavga sırasında dişiniz ufak bir yara açtıysa orada aft çıkabiliyor.

 

 • Belli yiyecekler: Özellikle asitli yiyecekleri çok tüketiyorsanız da aft çıkabiliyor. Ağız içindeki koruyucu mukoza tabakasını eritecek her türlü yiyecek size aft olarak geri dönebilir. Kendi tecrübeme göre -enteresan gelebilir- ceviz felaket aft yapan bir yiyecek! Ne zaman çok fazla ceviz yesem bir kaç gün sonra ağzımda aft çıkıyor. Ceviz yemeği bırakalı 3-4 yıl oldu ve o günden beri ağzımda bir kere bile aft çıkmadı.

 

 • Alerjik gıdalar: Belirli gıdalara alerjiniz varsa, bunları yemek de aft yapabiliyor(muş)

 

 • Mentollü şekerler-diş macunları-sakızlar: Kesinlikle mentollü herhangi birşey aftı azdırıyor, bunu da hayatınızdan çıkartmanızda fayda var.

 

 • YORGUNLUK VE STRES: Aftın bendeki en önemli sebebinin bu olduğunu keşfettim. Uykusuz ve stresli bir kaç gün geçirirsem vücut direncim düşüyor ve ağzımda aft çıkıyor… Aft’tan müzdarip arkadaşlarıma da sorduğumda çoğunun benim gibi yorgun olduklarında aft çıkarttıklarını öğrendim. Yorgunlukla aft arasında direk ilişki var (bence)

4) Aft ilaçları: Aftın ilaçla tedavisi mümkün değil. Bu tedaviyi mümkün kılan ilacı icat eden kimyager’in de cennete gideceğinin garantisi var, en azından benim yapacağım hayır duaları kafi olacaktır.

Ancak aft’ın iyileşmesini hızlandıran veya aft çıktıktan sonra normal hayatımızı sürdürmemizi sağlayacak belli ilaçlar var. Neredeyse hepsini denemiş birisi olarak tavsiyelerim şu şekilde

 • Aft çıkacağını hissettiyseniz: Baktınız dudak kısmında bir kızarıklık oluştu, bir darbe aldınız… Bunu hissettiğiniz an ilk iş olarak eczaneye koşarak kendinize bir Kenakort-A alıyorsunuz. Bu ilaç henüz çıkmamış, ancak çıkmaya meğilli aft bölgesine sürülüyor, orayı kuru tutuyor ve kortizon içeriği nedeniyle bir şekilde tedaviyi hızlandırıyor. Akşamdan sürerseniz sabaha bir şey kalmadığını görüp hayret ediyorsunuz.

 

 • Aft çıktı diyelim… Geç kalmadınız: Aft çıktıktan sonra işiniz zor… 1 hafta-10 gün bu aft ağzınızdan gitmeyecek, önce bunu kabullenin. İlk iş hemen eczaneye gidip bir tane oral medic almak. Bu ilaç kulak pamuğu gibi bir şeyin içinde geliyor ve aft bölgesine bastırılarak uygulanıyor. Bastırınca 2-3 saniye hayatınızdaki en büyük acılardan birisini tadıyorsunuz… Sonrasında ise mucizevi bir şekilde ağrı uçuyoooooorrr gidiyorrrr…. Kuş gibi oluyorsunuz. Bu sizi 2-3 gün idare ediyor. Sonra yine ihtiyacınız olursa tekrarlıyorsunuz. Benim denediğim ilaçlar içinde en etkilisi bu. Ancak vücut bir süre sonra buna da direnç gösteriyor ve etkisi azalıyor söyleyeyim.

 

 • Aft acısını dindiren, tedavi etmeyen ilaçlar: Bir de tedavi edici özelliği olmayan, ancak ağrıyı azaltan ilaçlar var. Bunların içinde en güzeli Calgel isminde bir jel. Bunu aft bölgesine sürüyorsunuz 2-3 saat dünyayı çekilir bir yer haline getiriyor. Sonra tekrar ağrımaya başlayınca aynı yere sürüyorsunuz. İlaç bitkisel olduğu için hiçbir yan etkisi yok, o yüzden günde 5-6 defa sürebilirsiniz. buna ek olarak piraldyne isminde de bir ilaç var, o da aft bölgesine sürülerek uygulanıyor ve tedaviyi 1-2 gün kısalttığı söyleniyor. Ben ise bu ilacın herhangi bir artısını tecrübe etmedim.

Sonuç: Sonuç olarak; aft maalesef bazılarımız için hayatın gerçeği ve bununla yaşamak zorundayız. Küçük ama etkili, bize dünyaları dar eden bu yaraların bir tedavisi yok.

Yapacaklarınız ise basit, asitli gıdalardan uzak durun, mümkünse ağzınıza darbe almamaya çalışın, aft çıktığını hissediyorsanız Kenakort-A sürerek uyuyun… Aft çıktıktan sonra ise oral medic kullanın veya Calgel ile acısını azaltın.

Umarım faydalı olmuştur.

, , , , , ,

 • aftmgdru

  bende de yoğurt ve ayran içtiğim zamanlarda aft çıkar :(

 • adile sancak

  Herkese
  Merhaba, bu tarz yöntemler yerine bir diş hekimine görünmenizi tavsiye
  ederim.Ağızda sürekli çıkan aftların
  kanser belirtisi olduğunu bile duymuştum. Önemsemeyip ihmal edilmemeli.
  İstanbul Aydın Üniversitesi’ne bağlı Dentaydın Diş Hastanesi’nin SGK anlaşması
  var. Sürekli bu problemi yaşayanların bi kontrolden geçmesini öneririm.

 • bir garip aft’lı :(

  bu sayfayı yazanlardan şu mübarek günde Allah razı olsuuun.
  bu sayfada okudum nöbet şekerini aft denen illete çare diye aşağılarda yazmış biri bugün aradım buldum aldım Allahıııııım dünya varmııışş aft acımı %90 azalttı çok rahatlattı beni çok fena canım yanıyordu hele piraldyne kullanınca acıdan nefes alamaz oluyordum dişlerim bile sızlıyordu beynimde şimşek etkisi yapan o ilacı artık kullanmam nöbet şekeri iyileştirirmi bilmiyorum bunu zaman gösterecek ama acılarımı dindirdi çok şükür.şimdi tek korkum kilo aldırması akşama kadar yiyorum ya aşırı kilo yaparsa kaş yapalım derkeeeen…Aman Allahım sen koru. Allah şafi adıyla hepimize şifa versin…amin.

 • acıçeken

  merhaba yine ben yorumlara baktımda mesir macunu gördüm hemen denicem aynaya baktımda dev gibi konuşamıyorum ya ühühühü bu arada sakın eczane ilacı kullanmayın acı çekiyorsunuz en iyisi ve en doğalı ev usulü bence ben ballı karbonat karıştırıp afta sürüyorum çok işe yarıyor denemez ama hazır ilaçtan çook daha iyi. bu arda lütfen önce araştırın size zarar vermek istemem ve bu afttan nefret ediyorum.

 • acıçeken

  merhaba benim ağzımda da aft çıkıyor ve ben kenakort a kullandım açıkçası pek memnun olmadım ve aft alt damağımın dibinde olduğundan oraya sürmeye çalıştım ancak yapışkanlı birşey oldu hiçde beğenmedim nasıl kullanıldığını söylerseniz bu eziyetten kurtulurum. bu arada piraldyne kullandım gerçekten pek fazla işe yaramadı ancak kenakorttan daha iyi olduğu kesin önce acıyor ancak geçiyor. ama buda çözüm değil. tıp kansere bile çözüm buldu ancak ağızdaki minik yaratığa çözüm bulamadı ya…

 • laedri

  merhaba arkadaslar
  aft’in sizin de yazdiginiz gibi bir cok sebebi olabilir, fakat bu hastaliga sebep olan bakteri virus neyse artik baska insanlarda bulunmuyor mu? bulunuyor. onlar niye hasta olmuyor

  benim anladigim vucut zayiflayinca bagisiklik sistemiz zayiflayinca bu hastalik daha cok ortaya cikiyor
  hic bir yerden okumamama ragmen ceviz olayina ben de sahit oldum, ceviz ya icindeki bir madde ya da kabugunun kontaminasyonu sebebiyle agizda yaray sebeb olabiliyor

  son fakat bence onemli bir nokta
  disarida yemek yediginizde kasik catal kullaniyorsunuz ve bu kasik catallar cogu zaman duzgun yikanmamis, duzgun yikanmissa da kurulanirken kullanilan havlulari kirli, o degilse kasik catali getiren ve bunlara dokunan garsonun eli kirli oluyor

  bu sebeple disarida yemek yediginiz zaman elinizi yikadiginiz gibi mutlaka ama mutlaka yemek yediginiz kasik catalinizi da yikayin, ben bunun faydasini direk gordum yaralar kesildi agzimdan

  he, bazi insanlar bu psikolojik filan diyebilir, yikamadan yersen psikolojik olarak agzinda yara cikiyor diyorlar, degil, zira bazi aksamlar eve gittigimde agzimda yara oldugunu farkediyordium, sonra dusunyordum bugun kasikcatalimi yikamadan yemek yedim mi diye, hatirliyordum

  evet, garip gelecek ama kasik catal yikamayi deneyin derim, kaybedeceginiz her yemekten once 30 saniye 1 dk , kazanacaginiz ise afti azalmis bir yasam olabilir

 • nilgün duru

  oralmedic adında adında bir sıvı var sürdükten sonra üfleyecek birinide yanınızda bulundurun kafanızda şimşekler çakıyor ama sonuç ağrı sızı kalmıyor ürün asitik ve çok yakıyor denemekte fayda var rahat yemek yiyebiliyorsunuz ürün 20 tl civarı

 • Deniz

  Onlarcakere hatta belki yüzlercekere tecrübe ettimki bende aft uykusuzluktan çıkıyor. İki az uyuyayım hemen aft fırlıyor dilimde.

 • torbenx

  Merhaba arkadaşlar,

  Aft tedavisi ile ilgili size söyleyeceklerimi yapmanız sizin için faydalı olacaktır, ( faydalı olacaktır dememin sebebi herkesin bünyesi farklı arkadaşlar ) ben denedim ve bende geçti.

  İlk önce bu aftı yeneceğinize inanın ve biliyorum ki ağzınız, diliniz kısacası aftınız veya aftlarınız ağzınızın her neresinde ise acı veriyor, sizi rahatsız ediyor ve yaşam kalitenizi düşürerek strese girmenize ve üzüntüye neden oluyor. Biz bu aftı yenebiliriz arkadaşlar. Bende de ufak bir şekilde baslayan bu aft dilimin çoğu bölgesine yayıldı zamanla. Farklı ( kenacort vb.. ) ilaçları kullanmam fayda etmedi.Aft oluştuğu zaman sonrasında benim yaptıklarım ;

  İlk önce diş sağlığı, mutlaka bir diş doktoruna gidin ve diş taşları dahil olmak üzere mutlaka diş temizliği yaptırın, dişteki bakteriler bu aft tetikliyor. Dişlerinizde çarpıklık, keskinlik yani dilinize ve damağınıza zarar verecek noktalar varsa mutlaka diş doktorunuza tedavi ettirin. Birde ben bu süreç içinde diş macunu kullanmadan sadece diş fırçası ile dişlerimi fırçaladım, dilinizide fırçalamayı unutmayın. Diş macununun içindeki bazı etken maddelerin aftı tetiklediği söyleniyor.

  Bu arada asitli yiyeceklerden uzak durun, aftınızı tetikliyor bu tarz yiyecek ve içecekler.

  Daha sonrasında her gün sabah akşam yarım limonu sıkarak bir müddet ağzınızda bekleterek ve gargara yaparak ağzınızı çalkalayın ve sonrasında yutabilirsiniz.Bunu yatmadan önce yapın ve sonra birşey yemeyin ve uyuyun.

  Yine gün içinde 2  veya 3 kez tuzlu su ile gargara yapın. Bu işlem sonrası 10-15 dk birşey yemeyin, içmeyin.

  Yine gün içinde 2 veya 3 kez karbonatlı su ile gargara yapın.Bu işlem sonrası 10-15 dk birşey yemeyin, içmeyin. ( Karbonatı yaparken bardağın dibinde bir miktar tortusu kalsın, en son yudumda ağzınızın içinde bir miktar kalsın. )

  ve son olarak ben b12 vitamini ( ismi Norogrizovim ) 3 gün arayla iğne olarak yaptırıyorum. İğne daha etkiliymiş haptan, doktorum öyle söyledi. Bu iğneyi kulak burun bogaz doktoru veya diş doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz. Bu arada mutlaka bir test yaptırın b ve d vitaminleri eksikliği olabilir.

  Bu yaptıklarımdan sonra şu anda ciddi aşamada iyileştim ve nerdeyse kalmadı, sizde deneyin inşallah faydasını görürsünüz. Yinede geçmedi ise oralmedic diye bir ilaç varmış, geçirdiği söyleniyor, araştırıp kullanabilirsiniz, bu ilaç hakkında da olumlu yorumlar mevcut.

  Allah herkese şifa versin.. Selam ve dua ile..

 • torbenx

  Merhaba arkadaşlar,

  Aft tedavisi ile ilgili size söyleyeceklerimi yapmanız sizin için faydalı olacaktır, ( faydalı olacaktır dememin sebebi herkesin bünyesi farklı arkadaşlar ) ben denedim ve bende geçti.

  İlk önce bu aftı yeneceğinize inanın ve biliyorum ki ağzınız, diliniz kısacası aftınız veya aftlarınız ağzınızın her neresinde ise acı veriyor, sizi rahatsız ediyor ve yaşam kalitenizi düşürerek strese girmenize ve üzüntüye neden oluyor. Biz bu aftı yenebiliriz arkadaşlar. Bende de ufak bir şekilde baslayan bu aft dilimin çoğu bölgesine yayıldı zamanla. Farklı ( kenacort vb.. ) ilaçları kullanmam fayda etmedi.Aft oluştuğu zaman sonrasında benim yaptıklarım ;

  İlk önce diş sağlığı, mutlaka bir diş doktoruna gidin ve diş taşları dahil olmak üzere mutlaka diş temizliği yaptırın, dişteki bakteriler bu aft tetikliyor. Dişlerinizde çarpıklık, keskinlik yani dilinize ve damağınıza zarar verecek noktalar varsa mutlaka diş doktorunuza tedavi ettirin. Birde ben bu süreç içinde diş macunu kullanmadan sadece diş fırçası ile dişlerimi fırçaladım, dilinizide fırçalamayı unutmayın. Diş macununun içindeki bazı etken maddelerin aftı tetiklediği söyleniyor.

  Bu arada asitli yiyeceklerden uzak durun, aftınızı tetikliyor bu tarz yiyecek ve içecekler.

  Daha sonrasında her gün sabah akşam yarım limonu sıkarak bir müddet ağzınızda bekleterek ve gargara yaparak ağzınızı çalkalayın ve sonrasında yutabilirsiniz.Bunu yatmadan önce yapın ve sonra birşey yemeyin ve uyuyun.

  Yine gün içinde 2  veya 3 kez tuzlu su ile gargara yapın. Bu işlem sonrası 10-15 dk birşey yemeyin, içmeyin.

  Yine gün içinde 2 veya 3 kez karbonatlı su ile gargara yapın.Bu işlem sonrası 10-15 dk birşey yemeyin, içmeyin. ( Karbonatı yaparken bardağın dibinde bir miktar tortusu kalsın, en son yudumda ağzınızın içinde bir miktar kalsın. )

  ve son olarak ben b12 vitamini ( ismi Norogrizovim ) 3 gün arayla iğne olarak yaptırıyorum. İğne daha etkiliymiş haptan, doktorum öyle söyledi. Bu iğneyi kulak burun bogaz doktoru veya diş doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz. Bu arada mutlaka bir test yaptırın b ve d vitaminleri eksikliği olabilir.

  Bu yaptıklarımdan sonra şu anda ciddi aşamada iyileştim ve nerdeyse kalmadı, sizde deneyin inşallah faydasını görürsünüz. Yinede geçmedi ise oralmedic diye bir ilaç varmış, geçirdiği söyleniyor, araştırıp kullanabilirsiniz, bu ilaç hakkında da olumlu yorumlar mevcut.

  Allah herkese şifa versin.. Selam ve dua ile..

 • ARKADAŞLAR, AFT GÖRÜLEN DÖNEMLERDE DİŞ MACUNU KULLANIMI ÇOK SAĞLIKLI OLMUYOR,NEDENİNE GELİNCE DİŞ MACUNLARININ İÇERİĞİNDE SLS ADLI BİR MADDE VAR.BU MADDE DETERJANLARDA DA KULLANILAN,KÖPÜRMEYİ SAĞLAYAN MADDE.DOLAYISIYLA  AĞIZ MUKOZASINI TAHRİŞ EDİCİ ÖZELLİĞE SAHİP.BU DÖNEMLER İÇİN ECZANELERDEN ÖZELLİKLE SLS İÇERMEYEN DİŞ MACUNLARINI TERCİH ETMENİZİ ÖNERİRİM.BİRDE MOR RENKLİ MEYVELERİN  VÜCUT ONARICI ETKİSİ ÇOK FAZLA (BÖĞÜRTLEN-AHUDUDU GİBİ )

 • ARKADAŞLAR, AFT GÖRÜLEN DÖNEMLERDE DİŞ MACUNU KULLANIMI ÇOK SAĞLIKLI OLMUYOR,NEDENİNE GELİNCE DİŞ MACUNLARININ İÇERİĞİNDE SLS ADLI BİR MADDE VAR.BU MADDE DETERJANLARDA DA KULLANILAN,KÖPÜRMEYİ SAĞLAYAN MADDE.DOLAYISIYLA  AĞIZ MUKOZASINI TAHRİŞ EDİCİ ÖZELLİĞE SAHİP.BU DÖNEMLER İÇİN ECZANELERDEN ÖZELLİKLE SLS İÇERMEYEN DİŞ MACUNLARINI TERCİH ETMENİZİ ÖNERİRİM.BİRDE MOR RENKLİ MEYVELERİN  VÜCUT ONARICI ETKİSİ ÇOK FAZLA (BÖĞÜRTLEN-AHUDUDU GİBİ )

 • fatih ALAKUŞ

  Arkadaşlar bilmiyorum ne kadar faydası var ama ben yaklaşık 1-5 yıldır bu aftla uğraşıyorum. Denemediğim ilaç kalmadı. Ama en son olarak ballı sirke benim için ilaç oldu. Günde 1 defa fırçaladım ve su kullanmadan tüm damak üzerine masaj yaptıktan sonra yatıyorum. Ağzımda gene aft çıkıyor ama beni rahatsız etmiyor…. 

 • Özellikle yatırım konusundaki yaklaşımını beğenerek ve severek takip ettiğim bir blog. Bu da güzel bir yazı olmuş.

  Öncelikle hekim olduğumu belirterek şöyle bir durumu bildirmek isterim: Calgel için “ilaç bitkisel olduğu için hiçbir yan etkisi yok” denmiş, ancak içerisinde “lidokain” isimli anestezik bir madde içerir. İlaç lokal (bölgesel) olarak uygulandığı için lokal anestezik(his kaybı) etki gösterir. Bu nedenle doz aşımında bazı yan etkilere sebep olabilir. Tabi burada uygulama yolu ağız mukozasına lokal yolla olduğu için oradan emilip kana yüksek miktarda karışması ve sistemik etki göstermesi biraz zordur, daha çok lokal etki beklenir. Ama yine de tamamen masumdur diyemeyiz.

  Ayrıca “bitkisel ilaç” demek de yan etkisi yok demek
  değildir. Örneğin kahve bir bitkidir ve kafein maddesi ihtiva eder, kafein
  de insanda uyarıcı etki yapar. Yani önemli olan bitkisel, hayvansal olması değil ilacın kimyevi içeriğidir.

  Ahmet Mimaroğlu

 • yassiada

  bende  behçet şüphesiyle tedavi gördüm kırmızı hapla iki sene sadece kaybettirdi bana.. fakat ben yaralara razıyım(ne kadar dayanılırsa artık) ancak benm esas sorunum bogazımda çıkması ve bademcik enfeksiyonu gibi etki göstermesi bildiğiniz gibi bogaz enfeksiyonu insanı hayatından bezdirir buna bir çare bulamadım hayatım karardı agzımda çıktıgına şükreder hale geldim :((

 • afaki

  ingilizcede berry sinifina giren meyveler afte karsi cok etkili, dag cilegi, bogurtlen, yaban mersini, kiraz ve visne. Bu meyvelerin ozunu veya suyunu 3-5 dakika agzimizda tutarsak aft zayifliyor, bir kac kere tekrar edince de geciyor, ancak disinizde belli bir sure hassasiyet yapabiliyor. Kisisel bir tecrube …

 • iyi niyetinizi takdir ediyorum. yalnız ben diş hekimiyim. vücut direncinin düştüğü zamanlarda, vücudunuzda pasif olan bakteri ve virüslerin aktive olacağını unutmayın.kötü ağız hijyeni ve ağız içindeki akut bir dişeti hastalığı ve çürüğünde bunu aktive edeceğimi unutmayın. bu dönemde günde 4 kez dişlerinizi fırçalayıp, kloroben gargara kullanmalısınız.ayrıca istirahat ve vitamin desteğini unutmamalısınız.ancak ,afta sebep olan ve vücut direncini düşüren rahatsızlıklarıda kontrol etmek lazım.dolayısıyla ,aft hastalık değil,vücut direncini düşüren bir rahatsızlığın meyvesidir diyelim.taze sıkılmış meyve sularıda ,vücut direncini artırmada faydalı oluyor.slmlr.

 • Asd
 • Uğur NALBANTOĞLU

  Öncelikle tüm Aft zedelere saygılarımı sunuyorum. Yukarıdaki makaleyi dikkatlice okudum. Sanırım hepimizin yaşadıkları ortak şeyler. Benden önceki yorumları da okudum. Kimisi hepimizin bildiği ilaçları söylemiş kimisi doğal bitkileri önermiş. O yüzden aynı lafları tekrarlamayacağım. Yanlız uzun süredir takip ettiğim ve yarın gidip doktorumla da paylaşacağım bir tespitim var. Lütfen sizde buna dikkat edip olumlu yada olumsuz tespitlerinizi burada paylaşınız. Hepinizin bildiği gibi bu aft çıkmadan önce küçük bir sivilce görüntüsünde oluyor. İşte bunu yara olacak yerde tespit ettiğimde o gün neler yaptığımı bir deftere not ettim. ve sonuç ilginç. Belki çoğunuza saçma gelecek ama oranlamaya baktığımda en çok seks yaptığım günlerden sonra çıkmış. Seks esnasında salgılanan farklı bir hormonda bu lanet yaraya sebep olabilir. Lütfen yargılamadan önce sizde bu raporu kendiniz için çıkarın. Doktorumla paylaştıktan sonra sizinle de sonucu paylaşacağımı bildirir saygılar sunarım.

 • Zynpkrkz

  En az bir ayda bir çıkıyor bendede bu lanet yara inanılmaz derecede insanı hayattan soğutuyor gaqrgara denedim tuz bastım liman sürdüm hiç nir etki göstermedi sadece acı çektim bu sefer ki aft yaracığım dilimi ısırman-m sonucununda çıktı 2 gece üs üste yatarken KENACORD-A  yatarken sürdüm ama yine geçmedi artık acıdan kıvranıyorum 

 • can

  Arkadaşlar uzun uzun yaşatıklarımı yazmıcam.Aft yüzünden.Çeken bilir .Ben buldum sonunda doktor tavsiyesiyle ultralan 20mg al.her sabah 1 adet iç.3 4 güne bişey kalmaz,inanamazsın kutuyu bitir. VE şükür dersin belli bir süre sonra yide çıkabilir tekrar kullan.Ama çok yüksek dozlarda kullanma yan etkileri ciddi böbrek mide rahatsızlığı olan düşük doz kullansın ve mümkün olduğunca uzun aralıklarla kullanın.Doktor tavsiye de alabilirsiz ben bu şekilde kurtuldum.Geri size kalmış umarım faydam olmuştur.Kalın salıcakla;

 • bende şuan dilimin ucunda 1 en arkada azı dişin kenarında bir dudakta 1 tane olmak üzere 3 adet yara ile baş etmekteyim. kendimce dengesizce bişeyler uyguluyorum.
  1.denediğim şey; aftın üzerine diş macunu sürdüm üzerinde kuruyana kadar bekledim. sonra yıkadım rahatlatma falan olmadı.
  2.deneme: limon suyu ile yakma tekniği çok yaktı fakat işe yaramadı.
  3.billur tuzu bastım beklettim baya acı vermekten başka bişey yapmadı.
  4.yaranın beyaz kısmını bıcakla almaya çalıştım (siz denemeyin sakın alınmıyor çünkü ete bağlı bişey bu) alamadım.kanıyor sadece bir işe yaramıyor.
  Bir sefer bende oralmedic kullandım kocaman bir yara vardı üzerine sürer sürmez beni öbür dünyaya yolladı geri geldim nasıl olduysa :) neyse yaranın beyaz kısmını kavurdu mat bir beyazlık tabi yandı orası beyaz yer kopuyor bundan sonra rahalıyosun. ALLAH KOLAYLIK VERSİN İNŞALLAH BİGÜN BUNUN İLACI ÇIKARDA ÇIKARAN KİŞİYE ALTIMDAKİ MEGANE 1 99 DAHA 163 BİNDE OLAN ARACIMI ONA VEREYİM.

 • biryusuf

  Mesir macunu 3 günde yok etti. Damağımda, dudağımda ve tükrük bezinde kısaca ağzımda 3 tane. Ne aft kaldı ne bişey. Sabah akşam bir tatlı kaşığı sürdüm 5 dakka tuttum. 40çeşit şifalı bitki harmanı derdime deva oldu biiznillâh.

 • resul dip

  Ali Bey merhabalar,

  birşey sormak istiyorum. bu pyralvex ilacının acısı en son fırçalama hariç sadece ilacın sürüldüğü anda , ilaca direk tuz basmaktan daha mı çok acı veriyor?

 • ali

  arkadaşlar aslında aftın bi çaresi var .ama çok acı çektiriyo söyleyim.pyralvex diye bi ilaç var.tadı karaduta çok benziyor.kapağının arkasında küçük fırçası var.fırçayla ilacı bi kere aftın üzerine damlatın.acıdan bayılmazssanız iyi.bu arada ilaç aftı eritiyor (acısını düşünün artık) sonra fırçasıyla aftın üzerinden bi kaç kere geçin .fırçanın üstüne beyaz parçaların çıktığını göreceksiniz.bu işlem sonunda aft tamamen temizleniyo ama o bölgede küçük bir oyuk oluşuyor .oyuk hiç acı vermez zaten hemen tekrar kapanıyor.bu işlem çok acıverir ama sürekli çekmekten iyidir herkese geçmiş olsun

 • SELDEN ÖZYİĞİT

  DOĞDUM DOĞALI AĞZIMDAN EKSİK OLMAYAN, İNSANI ASOSYALLİĞE İTEN, EŞİ BENZERİ OLMAYAN MELANET HASTALIK. ÜSTELİK SİVRİSİNEK KADAR DEĞERİ YOK ANLATINCA. YAŞAMAYAN BİLMEZ. ŞU AN DİLİMİN UCUNDA 2, ALTINDA 1, SAĞ ARKA YANAĞIMDA 1, ALT DUDAĞIMIN SOL TARAFINDA 2 OLMAK ÜZERE 6 ADET AFT SAHİBİ BİR İNSAN OLARAK SENSODİNİ ÖNERİRİM. İLÇALARDAN DAHA ÇOK RAHATLATIYOR İNANIN. ORTALAMA BİR İLAÇ 30 DK. BİLE RAHATLATAMAZKEN SENSODİN DİŞ MACUNU 2-3 SAAT KURULUĞU VE GERGİNLİĞİ ENGELLEYEREK RAHAT ETMENİZİ SAĞLIYOR. AĞZIMA SIKIP ÇALKALIYORUM SADECE. TEDAVİYİ KISALTMIYOR. YAHUT YARALARINIZI YOK ETMİYOR. BİRDE PROTEFİX DİYE BİR İLAÇ VAR SENSODİN DEN SONRA SÜRÜYORUM. DAHA RAHAT OLUYOR. BİLGİNİZE….

 • candan

  merhabalar aft konusunda uzmanım Stomatovis i denemedim ama Aft için en hızlı çözüm kortijon tedavisi
  yeter artık canıma tak etti diyenler için Prednol 16 mg işe yaramazsa ultrolan 20 mg hap deneyin çünki kan gurubuna göre değişiyor

 • hakan öncü

  bendede aft sorunu var tuhaf olan ise bu kış grip olmuştumorta kulak iltihaplanmasından sonra başladı,önce alt dudağımda kırmızımsı çay kaşığı kadar bir kızarıklılık sonra biraz daha yayıldı, öyle kaldı bir süre sadce acıdı simdi acımıyo ama tamolarak gectiğini söyliyemem, tam olarak 23 mayıs tan beri bunu cekiyorum, bu gün 27 temmuz, doktora gittim, bana CREBROS 5MG ilaç yadılar, yan etkilerini okuduktan sonra ilaçı hiç kullanmadım, iki gün sonra kahvaltıda peynir yemiştim, aradan yarım saat gecti ki, birde dudak kenarlarında yanma hissetmeye başladım, sonra burnumun sol tarafına doğru cıktığını hisettim toplam 30 dakka içinde burnumun sol yanında ucunda şişkinlik oluştu
  gecer diye bekledim,ertesigün doktora gittim,toplam muayene süresi 20 saniye sürdü, ağzıma plastik ilaçlı bir cubuk soktu, baktı tamam dedi, TANTUM AĞIZ SPREYİ ve BEPANTEN merhem verdi, spreyi günde 3kere her seferinde 3 erkez önceüst dudak içine sonra alt dudak içine sonra ağız boşluğuna doğrusık ve kremide gece yatmadan önce dudaklarının kenarına sürdışaarıdan dedi, ve burnunundaşişkinlin olan yere sür dedi,yaklaşık 1 ay oldu, geçtimi derseniz gecmedi,yok gibi ama sıcak bir sey içince acıdığını hissediyosunuz, ayrıca AFT ileilgili bazı yerlerdeağız kanseri gibi insanı bunaltan yorumlar yazılaryazılmış,siz bunları okuyup strse girmeyin bencei zaten AFT stresten oluyo, şöyle düşünün, her sey olacağına varir, AFT problemi çekenlere tavsiyemkeisnlikle kola çay içmeyin asitli hiç bir sey içmeyin ama maden suyu iyi geliyo,,yoğurt ayran içmeyin yemeyin, acıbaharatlı seyler yemeyin, sigara keisnlikle zaten hiç bir zaman içmeyin, içiyosanızda başınıza daha buyuk dert almadan bırakın hemen, limon olumsuz bir etki yapmaz, limonlu salata vs gibiseyler dekullanabilrsiniz, düşleriniziefırcalayamayacağınız için,akşamyemeğinden sonra ağzınızı bol su ileçalkalayıp sonrada suyunuuzu içip tantum vsşeklindeki ağız spreyi veya gargaranızı kullanın, ne kadar uzun aralıklarla yemek yersenizokadar cabuk iyileşir

 • ömer

  başkanımın bana verdiği şekerlerle iyi olmaya çalışıyorum :))))) arkadaşlar şeker yerseniz biraz yakıyor ama agrıyı dındırıyorr bende bir çaresini bulamadım bazı ialçlar var ama faydası yok allah kolaylık versın

 • yakup

  dilimin altında, üstünde ve yanağımda aft cıktı cok acıyor.of offffffff allahım aft etme bizleri yarebbi

 • Ahmet Gürel

  Merhaba, aft dan bende çok müzdaribim, ama son günlerde eczanelerde aft bandı diye bişey var, yara bandı gibi ama ağız içinde eriyor, 30 saniyede acıyı geçiriyor, 3 saatde de hem bant eriyor hemde aft kayboluyor. mucize gibi bişey.

 • isimsiz

  kardesim ölünce basladi 6 yildir cekiyorum. konusamadigim zamanlar oluyor. yazarak anlasiyorum.
  Yemek olarak bebek mamasi tavsiye ederim. Hem tuzlu da degil hem de besleyici.
  benim doktorum CHORCIUM DISPERT kullandirdi yogun olarak. simdi sadece cikacagini hissettigimde iciyorum. bitkisel bir ilac. aslinda gut hastalarina veriliyormus ama yan etki olarak da afti iyilestiriyor. gut hastalari omur boyu kullandiklarindan yan etkileri konusunda doktor endise etme dedi. ben bir yan etkisini acikcasi gormedim. doktorunuza danismadan kullanmayin sakin. bazi hastalara uygun olmayabilir

 • lagitana

  Öncelikle aftlar konusunda kendinizi çok iyi takip edin. ne kadar zamanda ve ne sıklıkta çıkıyor diye. bu önemli. çoğu kişi stresten, moral bozukluğundan ötürü diyor. tabi o da etken ama ağzında sıklıkla ve çok sayıda aft çıkan insanların stresten öte bir durumu söz konusu. ben behçet hastasıyım. behçet olduğumu öğrenmeden önce kendimi çok takibe almıştım. tanı koyulmasında da doktora ayrıntılı bilgi vermem etkili oldu. çünkü bende çıkan aftlar sistemli bir şekilde çıkıyordu. sinirli olmadığım, hatta gayet iyi bir ruh hali içinde olduğum dönemlerde de, hiç şaşmaz her ay ağzımda, boğazımda, dilimde çok sayıda aft çıkar. dilim beyazlaşır ve şişer, boğazımda öyle. düzenli yaşayan, kötü alışkanlıkları olmayan hatta asitli içecekleri bile yıllardır içmeyen bir insanım. kahvaltıda bile yeşillik tüketirim. ama işte asıl neden farklı. kendimi çok takip ettim. alevlenme dönemlerini not ettim. o dönemler haricinde de ağzımda tek tük çıkıyordu ama öyle 4 tane felan çıksın hissetmiyorum bile. ben de çıktığı zaman 15’ten aşağı çıkmıyor.
  cinsel bölgemde de iki kere çıktı aft. zaten sonrasında artık benim ciddi bir sorunum olduğunu anladım çünkü gittikçe etkisini arttırmaya ve çıkma sıklığı artmaya başlamıştı. şimdi günde üç adet 3 adet colchicum kullanıyorum. şu an kullanalı bir ayı geçti çok olmadı ve şimdiden çok fazla etki olmadı yine her ay olduğu gibi çıktı ama hiç olmazsa biraz olsun etkisini hissettim.
  ve kimi arkadaşlar bağışıklık sistemini güçlendirmekten bahsetmiş. aftları çok çıkanlar ve sistemli şekilde çıkanlar lütfen önce behçet için bi dermatoloğa gitsin. bağışıklık sistemini güçlü tutmak mesela behçet için hiçte iyi değil. bunu behçeti uzun süredir yaşayan kişilerde üstüne basa basa söylüyor. ki bana da uzun zaman önce yine bu aftlardan doktora gitmiştim bağışıklık sistemini güçlendirici ilaç vermişti. etkisi olmadığı gibi daha da çok arttı şikayetlerim. yani genel olarak iyi olan, herkes için iyi olacak değil. bazen kaş yaparken göz çıkarıyoruz. benim şu an kullandığım ilaç bağışıklık sistemini baskılıyor. yani demek istediğim aftlar ara sıra mı çıkıyor yoksa belirli zamanlarda alevlenme oluyor da fazla sayıda mı çıkıyor bunları iyi takip edin.
  kimi behçet hastalarında sadece aft şikayeti olup yıllarca öyle sürebiliyor da ama başka belirti olmadığı için tam teşhis konulamıyor.
  aft için bana en iyi gelen yöntem dut pekmezi ve kişniş. kesin bir çözümü yok tabi ama doktorum şu an kullandığım ilacın en azından aftların yoğun bir şekilde çıkma sıklığını aza indireceğini ve çıksa da daha hafif geçireceğimi söyledi. aftlardan çok şikayet ediyorsanız ve yaşam kalitenizi ciddi bir şekilde etkiliyorsa mutlaka doktora kontrol olun. ve kendinizi takibe alın. başka sorunlarınız var mı onu da not edin.

 • ilayda

  ARKADAŞLAR BENİM EŞİMDE DE SÜREKLİ AFT ÇIKARDI
  ÇOK ARAŞTIRDI EN SONUNDA SENSODİN DİŞ MACUNUNU KULLANMAYA
  BAŞLADI. AFTI TETİKLEYEN BİR MADDE VARMIŞ DİŞ MACUNLARINDA
  ŞİMDİ SENSODİN SAYESİNDE 3 AYDIR AĞZINDA HİÇ AFT ÇIKMADI
  MACUN BİRAZ PAHALI AMA İNANIN ÇOK FAYDASINI GÖRECEKSİNİZ.HEPİNİZE GEÇMİŞ OLSUN.

 • Enes Işıldar

  Tüm arkadaşlara geçmiş olsun. Ben 48 yaşındayım. Ben de çocukluk yıllarından bu yana aft sıkıntısı çeken biriyim. Bir çok tedaviyi ben de denedim. Ancak maalesef kesin bir çaresini bulamadım ve bununla yaşamayı kabullendim. Son zamanlarda karanfil yağı’nı keşfettim. Aft yeni başladığında, daha etkili olmadan günde 2-3 defa karanfil yağı sürersem aft çok büyümeden 3-4 günde geçiyor (%80). Aft ilerleyip ağrı vermeye başladığında da 4-5 saat rahatlamanızı sağlıyor. Doğal bir ürün olduğundan kullanmakta pek sakınca yoktur diye düşünüyorum. Tabi bu çözüm ben de etkili oldu. Herkeste aynı sonucu vermeyebilir. İlk sürüldüğünde biraz yaktığını da belirteyim. Sağlıklı günler dilerim.

 • DOKTOR YUSUF

  afttan çok fazla çektim sonunda doğal bir çözüm buldum lütfen herkez birbirine söylesin.Nöbet şekeri diğer adıda nebat şekeri baharatçıda bulunuyor.Sadece aftın üstüne koyun hemen geçiyor yenedebilir.SAĞLIKLA KALIN

 • ali emre demirel

  Bir çoğunu denedim hiç bir sonuca ulaşamadım 3 senedir agzımdan eksik olmuyor işkence gibi resmen şuan bile dilimde ve damağımda 4 tane var.Ama bol meyve tüketmek portakal kivi nar özellikle acı veriyor ama rahatlatıyor aynı zamanda.Hem iştah açtıgı için yemek falan yiyip bağışıklıgınız artar ben öyle yapıyorum ilaçlar işe yaramıyor en azından saglıklı yöntem.Herkese geçmiş olsun..

 • ozde

  ameliyat sonrası agzımda tahrişler olmuştu. sanırım agzıma soktukları borular yuzunden. bu yaralar 7 taneydi ve ameliyattan 1 gun sonra 7 adet aft sahibi oldum.
  cocuklugumdan beri ne zaman amoklavin antibiyotik alsam aft cıkıyor. benim tavsiyem aftadur ve kanacort-a. ama tedavisi olmaması cok kötü.. bir adam tanıyorum çamaşır suyu sürmüştü geçiremeyince. sakın garip şeyler denemeyin diyorum. piraldin midir nedir kesinlikle kullanmayın, bildiğiniz işkence!
  herkese geçmiş olsun..

 • ayça

  Hepinize geçmiş olsun arkadaşlar bende bu tedavisiz illetin maduruyum.yemek yememi konuşmamı tüm sosyal hayatımı etkiliyor.dr imunex önerdi vücut direncini artırdığından aylarca kullandım ve daha bisürü ilaç,vitaminler,bitkisel ilaçlar hiçbiri fayda etmedi.nasıl bi tedavisi olmaz aklım almıyor? hala çekiyorum ve acısına alışmaya çalışıyorum.

 • Üstadım.
  Modern tıbbın tüm imkanlarına rağmen çözülemeyen bu ‘illeti’ çekerken bu satırları yazıyorum. Ben ‘tıp doktoruna’ müracaat etmiştim, orada ince şiş gibi bir şeyle doktor bir şeyler yaptı, ne olduğunu söylemedi. Sonra karışım bir gargara terkibi verdi ki eczanede hazırlandı. En az aft kadar berbat tatta olan ve 5 dakika çalkalanması vacip olan bu gargara ile aft marazı bir günde izale oldu.
  Bunu niye anlattım? Ben de bilmiyorum ama herhalde acıdan bilinç kaybı var.

 • bekir

  Ağız içinde, diş diplerinde ve boğaz kısmında meydana gelen içi sulu ve beyaz kabarcıkların, yüzeysel yaraların geneline verilen ad olarak buldum internetten.

  Benim ağzımın içerisinde hafta 1-2 kere aft denilen sivilce gibi kabarcıklar çıkıyordu ne yaptıysam geçirmeedim nöbet şekeri, dut şurbu ama bir türlü olmadı eczaneden 2 3 çeşit ilaç aldım ama bende çıkan aft biraz farklıymış. bir internet sitesinde bitkisel tarifleri inceledim ve hepsini uyguladım desem yalan olmaz ve sonunda geçirdim. O tariflerin arasında 7. tarfi ve 13. tarif benim ağzımdaki aftlara çok iyi geldi gene çıkıyor ama ilk zamanlarkinden çok daha az bilginiz olsun arkadaşlar.

  http://www.bitkiselkitap.com/a-dan-d-ye/aft.html

 • melek

  bende aynı dertten muzdaribim.benb bişey farkettim daha önce diş macunlarına köpürmesi için “sodyum laury sulhate”SLS diye bir madde konuluyomuş macunların içrik kısmına bakın ipana kullandım bişy yoktu aft çıktı snra signal kullandım 1 1,5 ay çıkmadı o bitince colgate kullanmya başladım 4. gün ağzımda 4 tane birden çıktı bu benim tecrübem sizde deneyin belki faydası olur.

 • mustafa kemal

  selam arkadaşlar aynı rahatsızlıgı olan bende varım beni mafvetti. meyvelerden bir ara kiviyi denedim 5-6 ay süreyle çıkmadı denemenizi tavsiye ederim

 • AyLin Binboga

  Allahmmmm küçüklüğümden beri bu hastalktan kurtulamadım.. cok zayfm..
  hayatn hc bı tadı we anlamı yk bnm ıcn cnku bnmkı 1 gun bıle gecmıyor…
  konusamıyorm blee bazn yatakdan kalkamıorm o derece agır we cok oluyor..
  Bırsuru ılaç kullandm ama hc biri fayda etmıyor:/
  napıcamı blmıyorm yaşamakdan bıktm bunlr yuzunden:(
  Şuan dılmde diş etimde dudagmda cktı we alabıldgınee büyükk!!!!!!
  AllH yardımcımzz Olsn:( ne diim..

 • AYDIN SAYDAM

  ORAL MEDIC aldım.Önce canıma okudu. Çok acı verdi. Ama sonra rahatladım. 3 kullanımlık 20 tl verdim. Biraz pahalı gibi geldi bana.

 • ali

  Arkadaşlar benimde aft ile uzun zamandır başım dertte. Yazar arkadaşımızın yazdığı şeyler benim yaptıklarımla tecrübelerimle aynı. Arkadaşımız yukarıda ilaçları saymış zaten onlardan başka piyasada 2 yada 3 alternatif vardır. Aft oluşmadan önce Kenakort-A, eğer aft oluşmuş ise Oral Medic en iyi kurtarıcıdır. Piraldyne denilen ilacı kesinlikle tavsiye etmiyorum arkadaşlar çok acı çektiriyor ve en fazla yarım saat acısını dindiriyor ancak yemek yemeden önce sürüp rahatca yemek yiyebilirsiniz ama ben işkence çekmek istemiyorum diyorsanız aftamed denilen spray bir ilaç var. Sıkıldığında kesinlikle ağrı yada acı yapmıyor piraldyne ile aynı etkiye sahiptir. Herkese Allah acil şifalar versin. Paylaşım için teşekkürler.

 • Sn. Aft mağdurları, yukarıdaki açıklamalara aynen ben de katılıyorum. Ben de yaklaşık 15 yıldır bu aft denilen illetle savaşıyorum. Maalesef hiç bir ilacı da yok. Yaptırmadığım test, kullanmadığım merhem, yemediğim vitamin kalmadı. Aldığım ilaç ve vitaminler aftları ilk başta biraz bastırıyor, ancak etkisi 1 ay sonra geçiyor ve bir ay çıkmayan aftların tamamı ağzıma hcum ediyor. Biliyorum, bu aftın tedavisi yok ve neden ortaya çıktığı da bilinmiyor. Ben sitres ve yorgunluğun önemli etken olmadıını keşfetmiş birisiyim. Bu iddia da ne yazık ki gerçek aft mağdurlarında çıkan aftın nedeni değil. Ağız içine sürdüğüm hiç bir ilaç bu güne kadar bana fayda etmedi. Ama ben bir gün mucize olacağını ve bu aftın çaresini ” keşfedeceğimi” biliyorum!! Sizlere allah sabırlar versin Bir de bu acı sudan bahseden arkadaş, lütfen bu suyu nasıl elde edeceğimizi de yazarsanız sevinirim

  Yusuf Aydın

 • yönetici

  Merhaba İlyas Bey,
  Yukarıda okurum Mehmet Kalaycıoğlu kendi tecrübesine dayanarak bir yorum yazmış.

  Kendisi Tıp doktoru olmadığı için verdiği tavsiyeleri uygulamak tamamen sizin sorumluluğunuzdadır. Babanızı bir tıp doktoruna götürmeniz daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

  BU SİTEDE YAZILAN YORUMLAR YAZARLARININ SORUMLULUĞUNDADIR.

  Tıbbi bir durum olduğu için bu uyarıyı tekrar yapmak sorumluluuğundayım. Bilginize.

 • ilyas özsoy

  Arkadaşım kolay gelsin Adana’da acı sudan bahsetmişsiniz. Babam yıllardır çaresini bulamadı bu aft denilen hastalığın kendisi 70 yaşında ve neredeyse konuşamaz duruma geldi. Denemediğimiz hiçbir ilaç, merhem, bitki kalmadı. Denizli’de yaşıyoruz bu nedenle Adana’ya gitmek bizim için bu aralar çok zor. Getirtebileceğimiz bir yol var mı yardımcı olur musunuz?

 • MEHMET KALAYCIOĞLU

  bende aft hastalığını en çok çekenlerden biriyim.tamamen hislere bağlı bir hastalık.üzüntüye bayılır anında çıkar ve de çektirir.bir haftada 8 kilo verdim bu hafta dilimde çıktı hayat durdu.tedavi eden ilaç henüz yok.yardımcı ilaçlar var ama yine bildiği tarihta iyi olur akıllı bir hastalık resmen.türkiyede bunun ilacı var.adananın aladağ kazasında acuman yaylası var.bu yaylada acı su var.bu su mide ,böbrek bağırsak.sünüzit,cilt hastalıkları kısacası sayısız hastalıklara şifa özellikle ülser kolit mide aft bunlara kesin çözüm .ağzımda aft çıkmıştı 10 kilo verdim en şiddetli anında bu suya hasta götürdüm bir yudum su içemiyordum bir defa ağzımı yıkadım 2 dk sonra yemek yedim su içtim bir hafta sabah öğle akşam birer bardak bu sudan içtim. ortalama 6 yıl aft çıktı ağzımda ama hiç acı hissetmedim bu günlerde tekrar başladı.acı suyu tavsiye ediyorum .

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.