Akıllı Gelişim Okurlarına Bireysel Emeklilikte Kazandırdı

Akıllı Gelişim’de en çok okunan yazılardan bir tanesi Bireysel Emeklilik ile ilgili yazdığım yazı. Buradan okuyabilirsiniz.

Bu yazıda Bireysel Emeklilik yaptıranların yatırımlarının tamamını borsaya endeksli bir fona yatırmalarını tavsiye etmiştim. Çünkü şu yazımdan da okuyacağınız üzere uzun vadede en çok kazandıran yatırım aracı borsadır.

Beni dinleyen ve Bireysel Emeklilik yatırımlarını borsa’ya yönlendiren okuyucularım 2010 yılında diğer fonlara kıyasla ortalamanın 2.5 katı daha fazla kazandılar.

Aşağıda Bireysel Emeklilik Gözetim Merkezi’nin 2010 yılı sektör raporundan aldığım fon getiri oranları tablosunu görebilirsiniz. Tabloda en sağdaki satır 2010 getiri oranlarını gösteriyor.

Buna göre kamu borçlanma ve likit fonlar %5.5-%8 aralığında kazandırırken, hisse senedi fonları %24.5 kazandırmış.

Yani bireysel emeklilik sisteminde 100 bin liranız varsa bu siteyi okuyarak 1 sene içinde fazladan 17-20 bin TL para kazanabilirdiniz.Gelecekte bu trend inişleri ve çıkışları ile devam edecektir. Borsa’nın zarar ettirdiği dönemler beklenebilir, ancak uzun vadede hazine bonosu ve likit fonlar borsa getirisinin çok altında kalacaktır.

 

 

,

  • Arcturus

    Bireysel emekliliği ben de düşünüyorum. Fakat emekli olmak üzere para yatırdığımız banka yıllar sonra iflas ederse yatırdığımız paranın akıbeti ne olur? Önce bu tip şeyleri araştırmak gerek.

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.