Akıllı insanlar için borsa serisi 1: Borsa nedir, ne işe yarar?

Rekor düşüşler ve rekor yükselişler ile, “çöken, iflas eden aileler” ve “köşeyi dönen yatırımcılar” ile, dolandırıcıları, spekülatörleri ile tanıyoruz borsayı…

Siyasetçilerin ana gündemlerinden birisi borsa: yükselirse hükümet böbürleniyor “ekonomi iyi gidiyor” diye, düşerse muhalefet çullanıyor “ekonomi kötü yönetiliyor” diye…

Tam anlamıyla “ağzı olan konuşuyor” lafına uyacak şekilde, bilip bilmeden herkesin bir fikri var borsa hakkında.

Borsa akıllı insanların, akıllıca yatırım yapabilecekleri bir “ortam”dan başka bir şey değil aslında. Bu sitede “akıllı insanlar için borsa” serisine başlıyorum. Amacım borsa’nın gerçekte ne olduğu, nasıl yatırım yapılması gerektiği ve nasıl işlediğini irdelemek.

İlk yazım da “Borsa nedir, ne işe yarar?” üzerine… Merak etmeyin, teknik analizlerle, detaylarla sizi boğmayacağım. Yeni başlayanlar için, hevesliler için ve parasıyla ne yapacağını bilemeyenler için bir başlangıç yazısı bu…

Borsa nedir?

Borsa’yı “hisse senetlerinin alım-satımını kolaylaştıran bir araç” olarak tanımlayabiliriz en basit haliyle. Şirketler hisselerinin bir kısmını satarak, elde ettikleri gelirle sermayelerini arttırırlar.

Basit bir örnek verelim: bakkal dükkanınız var, büyüyüp market olmak istiyorsunuz. Ama daha büyük dükkana geçmek ve daha çok mal stoklamak için paranız yok. Bankalardan kredi istediğinizde ya size güvenmedikleri için vermiyorlar, ya da çok fazla faiz istiyorlar. Bu durumda bakkalın camına “ortak arıyorum” yazıyorsunuz ve sokaktan geçen hevesli insanları ortağınız yapıyorsunuz.

Bunu yaparken de 100 tane hisse hazırlıyorsunuz, kafadan bir hesap yapıyorsunuz “benim dükkanımı bugün satsam içindeki mallarla beraber 10.000 YTL eder” diyorsunuz ve her hisse senedine 100 YTL fiyat biçiyorsunuz bu mantıkla.

İnsanlar kapıdan geçerken ilanı görüp “evet bu dükkan 10.000 YTL eder” diye ikna olurlarsa hisse senetlerinizi alıyor.

Borsa en basit anlamıyla bu şekilde işlemektedir. Şirketler kendilerine nakit ve sermaye yaratmak için halka hisselerini arz ederler ve halk da şirketin durumuna göre bu hisse senetlerini alır ya da almaz.

Borsa’ya her şirket girebilir mi?

Belirli şartları yerine getiren her şirket devletin özerk bir kurumu olan Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) onayını alarak borsa’ya girebilir. Ancak şirketler çok sıkı bazı yükümlülükleri yerine getirmelidir.

Bu yükümlülükler arasına objektif bir mali tablo hazırlamak, bunu bağımsız denetim şirketlerine tasdik ettirmek, yapılan tüm önemli işlemleri SPK’ya ve halka bildirmek sayılabilir.

Dolayısıyla borsa’ya kote olmuş (borsa’da işlem gören) şirketler, teoride halka açılmamış şirketlerden çok daha şeffaf olmak ve kurumsal yönetilmek zorundadır.

IMKB nedir?

Türkiye’deki tek hisse senedi borsa’sıdır. 1986 yılında kurulmuştur.

Kurulduğu yıllarda o dönemin en büyük sanayi kuruluşları dışında pek şirket yoktur. Bugün ise 400’e yakın şirketle faaliyet göstermektedir.

400 sayısı yüksek gibi görünse de aslında gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında çok ufak bir borsamız olduğunu söyleyebiliriz.

Borsamız ufak olduğu için de burada yapılan her işlemin etkisi katlanarak artmaktadır. Bu şu anlama geliyor: Zarar ederseniz anormal zararlar edebilirsiniz, kar ederseniz anormal karlar elde edebilirsiniz.

Bu hem tehdit, hem de fırsat olarak algılanabilir. Ancak bizim borsamızın “dünyanın en çok kazanç sağlayan borsası” olduğunu belirtmekte fayda vardır, dolayısıyla akıllı yatırım yaptığınız müddetçe başka hiçbir borsa’dan elde edemeyeceğiniz kadar geliri burada elde edebilirsiniz.

Borsa’da işlem yapabilmek için ne yapmam gerekir?

Bunun için bankalara veya aracı kurumlara başvurup yatırımcı hesabı açtırmanız gerekir. Daha sonra da günlük borsa verilerini sağlayan web sitelerinden hisse senetlerinin durumunu güzel grafiklerle takip edebilirsiniz.

Bazı bankaların internet şubesinden bu hesap kolayca açılabilirken, bazılarında illa ki şubeye gitmek gerekiyor.

Bir sonraki konu: Akıllı insanlar için borsa serisi 2: Borsa’ya nasıl yatırım yapmalıyım?

, , ,

 • Arcturus

  Yazı için teşekkürler. Çok güzel bir blog hazırlamışsınız.

 • 72camaro

  keşke yazının üstünü mavi ile seçmeyi kapatmasaydınız. okurken iyi oluyordu. yazıyı kopyala-yapıştır yapmak isteyen kişi her türlü kopyalar zaten.

 • Adamin biri

  Teşekkür ederim gayet açıklayıcı olmuş.

 • Baram

  farklı bir araştırma. Teknik analizlere güvenmem ama bu tip bir çalışmayı daha önce görmemiştim.

 • slot makinaları

  Güzel yazı olmuş. Bloğunuzdaki diğer yazılara da bakıp okuyacağım şimdi. Vakit ayırıp yazdığınız için teşekkür ederim. İyi çalışmalar…

 • yeşim

  bilgilendirici bir paylaşımdı , teşekkürler

 • berkan

  burayı daha yeni gördüm…cok faydalı bi siteye benziyor…borsa konularını merakla okudum…düşüncelerimiz aynı doğrultuda borsa 2 konusunu merakla bekliyorum…

  kolay gelsin

 • çok güzel paylaşım teşekkürler

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.