Altına yatırım yapmalı mısınız?

Warren Buffett (ki kendi dünya’da açık ara gelmiş geçmiş en başarılı yatırımcıdır) altın konusunda hepimize yol gösterecek şu cümleyi söylemiştir:

“Gold gets dug out of the ground in Africa, or someplace. Then we melt it down, dig another hole, bury it again and pay people to stand around guarding it. It has no utility. anyone watching from mars would be scratching their head.”

Anlamı:  “Altını afrika’dan veya başka bir yerden çıkarıyoruz. Sonra eritiyoruz, bir çukur açıp (merkez bankalarının depolarında) korumalarla saklıyoruz. Altının pratikte hiçbir yaygın kullanım alanı yok. Bizi mars’tan izleyen birileri varsa, ne yaptığımızı anlamıyorlardır” diyor.

Bugün altın yatırımı yapmak isteyenlere iki tavsiyem var.

Birinci tavsiyem: Altına yatırım yapmayın…

İkinci tavsiyem: Birinci tavsiyemi unutmayın…

 

Altın nasıl bir yatırım aracıdır?

Bundan 4000 yıl önce yaşamış firavunların mezarları açılıp mumyalar incelendiğinde çok ilginç bir şey bulunuyor. Firavunlardan birisinin ağzında altından yapılmış bir diş köprüsü mevcut. (O dönemde de dişçilik fena değilmiş anlaşılan)

İşin ilginç yanı şu… O altından diş köprüsü o kadar kullanıma rağmen, üzerinden 4000 yıl geçmesine rağmen ilk günkü halini koruyor. Hatta bugün bile biraz oynama ile birimizin ağzına takılabilir durumda rahatlıkla.

Bu bize altınla ilgili tarihsel açıdan çok önemli bir şey söylüyor. Altın oksitlenmiyor, aşınmıyor, zaman geçtikçe kalitesi düşmüyor.

İşte bu özelliği nedeniyle binlerce yıldır altın insanların “değiş tokuş aracı” ve “birikim aracı” olarak kullanılmasına sebep oluyor.

 

Altın güvenli liman mı?

Altın neyin güvenli limanı? Mevcut bir birikiminiz varsa, altın bu birikimi “reelde” korur. Bir gram altınınız varsa bu 5 sene sonra 2 gram olmaz, ömrünüz boyunca 1 gram altın olarak kalır… Malvarlığınız artmaz, yatırımcısına “artı değer” yaratmaz.

“Kardeşim o zaman altının neden fiyatı artıyor?” sorusu aklınıza gelebilir… Buradaki doğru soru “altının neden fiyatı artıyor” değil, “bizim paramızın ve doların değeri neden düşüyor” sorusudur… Sanki bu iki soru aynı şeymiş gibi gelebilir, ama arada ufak ancak çok ciddi bir fark var.

Hemen kolay anlaşılacak bir örnek vereyim: 1800 yılında İngilteredeki bir centilmen 1 ons altın ile iyi bir yerden baştan aşağı (ayakkabı, gömlek, kravat, takım elbise, kemer vs.) giyinebiliyordu… Yıl oldu 2012 hala 1 ons altın ile bir iş adamı aynı şekilde baştan aşağı giyinebiliyor.

Bu ve bunun gibi onlarca örnek verilebilir altının “alım gücünün artmadığı”na işaret eden… Peki nasıl oluyor da dolar cinsinden fiyatı artıyor? Sebebi doların değer kaybetmesi, yani enflasyon… Amerika piyasaya likiditeyi arttırıcı şekilde para bastıkça uzun vadede altın rekorlar kırmaya devam edecek.

Altın sizi enflasyondan korur, paranızın alım gücünüzün azalmasını engeller… Ancak, altın size “ekstra getiri sağlayamaz”… Dolayısıyla bu anlamda bir “yatırım aracı değildir”.

Altının enflasyona karşı koruma sağladığı aşikar. Ancak, enflasyona karşı koruma sağlayan şirketler de var. Bu şirketler ürünlerinin fiyatlarını enflasyona göre değiştirebilecek yetkinliğe sahip. Bu tür firmalara yatırım yapıldığında enflasyona karşı koruma da sağlayabilirsiniz.

Peki altın son zamanda niye yükseldi?

Bu çok güzel bir soru, ve açıkcası cevabını net olarak bilen pek kimse yok. Genel olarak son 10 yılda altın da dahil tüm emtiaların fiyatları yükseldi. Bunun sebebi piyasadaki likidite fazlasının reel yatırımlara kayması. Aynı zamanda dolar enflasyondaki artış, petrol fiyatlarındaki artış yatırımcıları “koruma içgüdüsü” ile altına yönlendirdi.

Merkez bankaları da doların politik gücünün azalabileceğini öngörerek stoklarında altın tutmaya başladılar. Ancak altının son dönemdeki yükselişinin arkasında bu temel ekonomik verilerden çok daha fazla şey olduğunu düşünüyorum. Altın bir balona doğru sürükleniyor kanımca.

Aşağıdaki linkte tarihteki emtia balonlarının başlangıç ve bitiş tarihlerine göre nasıl şiştikleri ve patladıklarını, kaç ayda toparlanma yaşandığını görebilirsiniz.

http://www.tableausoftware.com/about/blog/2011/04/gold-bubble

Altın tarihsel olarak enflasyona paralel artarken, son dönemde enflasyonun çok üzerinde bir artış sağladı. Bunun ne kadar sürdürülebilir olduğu yoruma açık.

 

Altına yatırım yapmayalım da neye yatırım yapalım?

Altının değerinin uzun vadede enflasyona paralel arttığını ve alım gücünün değişmediğini belirtmiştim. Peki “alım gücünü arttıran yatırım nedir?” sorusu akla gelecektir.

Alım gücünü arttıran yatırım “artı değer” (surplus) sağlayan yatırımlardır. Örneğin bir ev aldığınız zaman evinize kiracı koyarsınız ve bu ev durduğu yerden size para kazandırmaya başlar.

Aynı şekilde bir tarla alırsınız, bu tarlayı ekersiniz elde ettiğiniz ürünü satarsınız ve tarlanız size getiri sağlar.

Veya paranızı bankaya yatırırsınız, banka size enflasyonun üzerine %2-3 getiri sağlar, bu sayede paranız değerlenir.

En mantıklı yatırım ise karlı şirketlere yapılacak yatırımdır. Bu şirketler fabrikayı kurar, ürün üretir ve bu ürünü %20 karla satarlar.

Bu tür “reel getiri” sağlayan yatırım araçlarına yapmak çok daha mantıklı.

Altınınız varsa bu altın yerinde durduğu sürece değerini arttırmıyor… 1 gram altınınız beklediniz diye 2 gr olmuyor. Ancak üretim yapan yatırım araçları ile paranız katlanarak artıyor.

 

Geliriniz hangi para biriminden?

Ben küçük yatırımcının geliri ve gideri dışındaki bir para birimi veya başka bir değiş-tokuş aracına yatırım yapmasının aşırı riskli olduğunu düşünüyorum.

Sen maaşını hangi para biriminden alıyorsun? Türk Lirası
Ev kirani, kredi kartını, cocuğunun okul masraflarını hangi para biriminden ödüyorsun? Türk Lirası…
Nerede yaşıyorsun? Türkiyede…

O halde küçük yatırımcı olarak paranızla altın alırken yaptığınız şeyin adı spekülasyon, bir nevi kumar… Çünkü eminim 5-10 milyar lirasıyla altın alan bir küçük yatırımcı bir kere bile merkez bankalarının rezervlerinin ne olduğuna bakmamıştır.. Veya altın-petrol-diğer emtialar ilişkisini incelememiştir…

Bu sebeple döviz veya altın gibi yatırım araçlarına yatırım yaparken büyük ve tahmin edilmesi güç bir risk alıyorsunuz her seferinde. Onun yerine gelir ve giderlerinize paralel, emekli olduğunuzda yaşayacağınız ülkenin para birimi ile faaliyet gösteren yatırım araçlarına paranızı yatırmanız riski azaltmanız için önemli.

 

, , , , , , ,

 • akreb baba

  Warren buffett ekonomi ve ülke gelişimi ni devlet yön.belirler sonra biz vatandaşlar katkı sağlarız yatırımlsrımızla önce devlet kendine düşeni yapsın sonra bizde altın dolar gbi yükselen yatırımlara bel bağlamayız gerekte kalmaz zaten

 • akreb baba

  Fehmi abi sana katılıyorum ve seni ayakta alkışlıyorum üç beş ay önce ceyrek altın135 tl di şimdi ceyrek 185tl.düşünsenize 100 bin tl lik ceyrek aldığını 5ay önce ve şimdi o ceyrekleri tanesi 185 tl bozdurduğunuzu ne para eder. Bu ufak paralar için bide düşünsenize 1milyon tl olduğunu.Saygılar acı ama gercek bu sebepler olduğu sürece ülkeler hep zayıf güçsüz kalır.

 • fehmi

  selam yaptığınız tabloyu benimle paylaşır mısınız?
  woebegone@gmail.com

 • Misafir Degilim

  Warren buffett e ve bu yazdiklariniza katilmiyorum. Tam 10 yil once
  hayat sigortasina dahil oldum tum primlerimi odedim ve birikmis parami
  aldim. Oysa 10 yil boyunca her ay odedigim YLT tutari kadar gram altin
  alsaydim; bugun sigortadan aldigim toplu paranin tam tamina iki katini
  altindan alacaktim. isteyenlere yaptigim tabloyu gonderebilirim. Size katildigim tek nokta ise evet altin kisa vadede kazandirmaz.

 • Misafir Degilim

  Warren buffett e ve bu yazdiklariniza katilmiyorum. Tam 10 yil once hayat sigortasina dahil oldum tum primlerimi odedim ve birikmis parami aldim. Oysa 10 yil boyunca her ay odedigim YLT tutari kadar gram altin alsaydim; bugun sigortadan aldigim toplu paranin tam tamina iki katini altindan alacaktim. isteyenlere yaptigim tabloyu gonderebilirim. Size katildigim tek nokta ise evet altin kisa vadede kazandirmaz.

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.