Anket Sonuçlarına Göre Hangi Parti Bu Seçimleri Kazanacak?

Daha önce ekonominin durumuna bağlı olarak AKP’nin oy oranlarınının tahmin edilebileceğini şu yazıda anlatmıştım. Sonra da neden AKP seçmeni bu kadar yolsuzluk iddiasına karşın AKP’den vazgeçemiyor sorusunu şurada cevaplamaya çalıştım.

Bu yazıda serinin 3. ve son versiyonunu anlatıyorum: Anketler oy oranlarını tutturuyor mu? Bu seçimde anketlere göre partilerin oy oranları ne olacak?

Öncelikle 2011 genel seçimleri öncesinde anket şirketlerinin yaptığı tahminlere bir bakalım. (Not: Anket şirketlerini hem 2011 hem de 2014’te tahmin yapanlar arasından seçtim. Sonar’ın olmaması 2011 seçimlerinde bulabildiğim anketleri olmaması)

2011 Seçim Anketleri

 

Şimdi de bu anketlerin tutturma oranlarına bakalım

anket gerçekleşme

Bu sonuçlara baktığımızda anket şirketlerinin genel olarak 1-2 puanlık sapma ile partilerin oylarını doğru tahmin ettiklerini söyleyebiliriz.

Şimdi gelelim 2014 anketlerine

2014 Seçim Anketleri

 

2014 anket ortalamalarına baktığımızda bir önceki seçime göre değişen pek birşey yok gibi görünüyor. AKP bu anket sonuçlarına göre 2011 seçimlerindeki oy oranına yakın bir oran yakalayabilir, bir mikta oyu MHP’ye kaptırmış olabilirler.

Bir önceki seçim için yapılmış anketler ve gerçekleşme sonuçlarını baz alırsak AKP bu seçimde %45-47 civarında, CHP %26-27 civarında MHP ise %15-17 civarında bir oy alacak gibi düşünülebilir. (BDP tarafında değişen pek bir şey yok)

Bu benim önceki yazımda yaptığım ekonomi bazlı tahminle de paralel görünüyor. “Dediğim gibi eğer imalat sanayi endeksi ve tüketici güven endeksinde önemli bir değişim olmazsa bu seçimde AKP %40 oy alır ve genel seçimlerde de bu oy oranını korur (internet kanunu, hsyk, anayasa mahkemesi, MİT kanunu vb. kanunlarla da çıkacak tüm yeni kasetlerin önünü keseceğinin sinyalini verdi zaten).” demiştim. Anketler de çok farklı bir sonuç göstermiyor.

Sonuç olarak:

Türkiye’de henüz işsizliği zıplatacak, enflasyonu hortlatacak, milletin ev-araba-kredi kartı borçlarını ödemelerini engelleyecek büyüklükte bir ekonomik kriz etkisi yok. Tüketici güven endeksleri ve sanayi endeksi çok iyi gitmese de 2008 gibi bir kriz etkisini göstermiyor.

Bu durumda daha önce de dediğim gibi bu seçimi kasetler-yolsuzluklar-sansasyonlar değil, ekonomi belirleyecek.

, ,

  • akilligelisim

    Teşekkürler güncelledim.

  • 2. Tablodaki “gerçekleşme”ler 2007 seçim sonuçları. 2011 değil.

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.