Anket Sonuçlarına Göre İstanbul Ankara ve İzmir’de Durum

Sitede seçim öncesindeki son seçim analizimi yayınlıyorum. 2009 seçimlerinde anket yapmış firmaların ortalamaları ve bu seçimde yaptıkları anketlerin ortalamalarını aldım.

Öncelikle daha önceki seçim analizlerimi hatırlayalım:

1) AKP bu seçimde ne kadar oy alacak?

2) Anketler ülke genelinde ne diyor?

3) AKP seçmeni neden AKP’den vazgeçemiyor?

Konsensus, Andy-AR, Sonar ve A&G araştırma firmalarını kullandım bu çalışmada (2009 için başka bulamadım).

Daha önceki yazımda 2011 genel seçim anket sonuçlarıyla karşılaştırmıştım ancak bu yerel seçim olduğu için bir de yerel seçim sonuçlarına göre ve üç büyük şehre göre bakmak lazım.

Bu 4 firmanın tutturma performansına bakalım:

Screen0002

 

Görüldüğü üzere İstanbul ve Ankara’da %4 civarında AKP oylarını tutturamamışlar, Ankara’da bu oylar MHP’ye, İstanbul’da diğer partilere gitmiş. Sonuçların iktidar partisi için bu kadar farketmesinin temel nedenlerinden birisi 2008 krizi sonrasında seçmenin iktidar partisine bir uyarı vermek istemesi olabilir.

Şimdi de en son yapılan anketlere bakalım:

Screen0003

 

Görüldüğü üzere İstanbul için AKP CHP arasında 5 puanlık bir fark, Ankara için ise 1,5 puanlık bir fark görünüyor. Geçen seçimde yapılan anketlerde Ankara ve İstanbul açısından ezici AKP üstünlüğü oyların bu iki şehirde CHP kanalında buluşması nedeniyle azalmış görünüyor. (İzmir ise bilindik hikaye)

Ancak 2009 krizinde bu anketlerin AKP oylarını tahmindeki büyük hataları bu seçimde İstanbul ve Ankara için süprizlerle karşılaşabileceğimizi gösteriyor.

Özellikle yolsuzluk operasyonu şayet 2009 ekonomik krizi gibi bir etki yaratırsa seçmende (ki yaratmıyor gibi görünüyor o ayrı) AKP bu iki kalesini kaybedebilir.

Ancak her iki şehirde de %40’ın altında bir oy alması ihtimali düşük görünüyor (bu da Türkiye genelinde alması muhtemel oy oranı seviyesinde)

,

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.