Balkonda Topraksız Tarım

Evlerin balkonları bitki yetiştirmek için çok uygun yerler. Ancak işin içine saksılar girince hareket edecek yer kalmaz, bir de toprakla uğraşınca o balkonu temizlemek işkence olur.

Üstelik çiçekleri hergün sulamak zahmetli bir iş… Bir kaç kere unutunca ölüyorlar.

NASA “bir uzay istasyonunda toprak olmadan nasıl bitki yetiştirebiliriz” diye araştırınca, bize de evimizin balkonunda topraksız, zahmetsiz ve normalden kat kat daha verimli bir bitki yetiştirme yöntemi çıkıyor.

Bu yazıda hiç toprak olmadan (gerçekten SIFIR toprak), kurulacak basit bir mekanizma ile kurulduğu andan itibaren ZAHMETSİZ, TEMİZ ve VERİMLİ şekilde balkonunuzda nasıl bitki yetiştirebileceğinizi anlatıyorum. Ben yaptım, harika sonuçlar aldım.

Topraksız Tarım Nedir?

Yeniliklere ve teknolojiye meraklı bir insan olduğumdan abuk subuk şeyleri bulabiliyorum internetten. Topraksız tarım yapılabileceğini öğrendiğimde, bunu da NASA’nın uzay istasyonlarında kullandığını okuduğumda çok şaşırmıştım. Yurtdışında bu işin yıllardır yapıldığını ve bu konuda çok ilerlendiğini öğrendiğimde şaşkınlığım bir kat daha arttı.

İşin içinde NASA, uzay vs. olunca insanın başta gözü korkuyor ne yalan söyleyeyim. Ama gerçekte acayip basit bir mantığa dayanıyor tüm sistem ve bunu kendi evimizin balkonunda uygulamak çok kolay.

Nasıl Oluyor da Topraksız Yetişiyor Bitkiler?

Sandığımızın aksine bitkinin toprağa hiç ihtiyacı yok… Bitkinin asıl ihtiyacı olan üç tane şey var:

 1. Kökleriyle tutunabileceği bir yüzey
 2. Su
 3. Mineraller

Doğada bitkiler kökleriyle topraktan mineralleri alıyor, buradan suyu emiyorlar ve köklerini salarak dik durabiliyorlar. Ancak teknolojinin çok ilerlemesiyle birlikte artık bitkileri toprak olmadan da bu üç şeyi sağlayarak yetiştirebiliyoruz.

1) Bitkinin Kökleriyle tutunabileceği bir yüzey: Bu yüzey herhangi bir sert veya yumuşak cisim olabilir. İdeali küçük çakıl taşları, süs taşları, cam parçaları, hindistan cevizi tüyü vb. bitkinin kökleriyle tutunabileceği, içinde boşlukları olan ve bitkinin köklerini nemli tutabileceği bir yüzey oluşturmak. Ben bunun için küçük süs taşlarını kullandım, sonuçlar gayet güzel.

2) Su: Bitkinin hayatta kalabilmesi için suya ihtiyacı var. Ayrıca köklerin mineralleri emebilmesi için de minerallerin suda çözünmüş olması gerekiyor. Dolayısıyla su çok kritik. Suyu bitkinin köküne taşıyabilmek için bir tane kapaklı plastik kutu (yaklaşık 20 lt su alabilen bir şey yeterli) ve bir tane akvaryum pompası gerekiyor. (orta boyutlu bir şey gayet yetiyor)

3) Mineraller: Topraksız tarım için gereken mineraller hazır şekilde satılıyor. Ben bu mineralleri agaclar.net forumundan sayın Kudret Tezel Bey’den tedarik ettim. Bir set 7,5 liraya satılıyor ve benim hesabıma göre en az 1 sene yetiyor. Setin hazırlanışı ve uygulanışını şuradan okuyabilirsiniz.

Bu üç gereksinimi sağladığınızda geriye bunları bitkinin yetişmesi için sağlayacak bir sistem hazırlamak kalıyor.

Topraksız Tarım Sistemi

Topraksız tarım yapabilmek için inanılmaz çeşitli sistemler mevcut… Büyük ticari tarıma uygun sistemler bulunmakla beraber, bizim gibi hobi amaçlı veya kişisel ihtiyacı karşılayacak çapta sistemler de var.

Bir topraksız tarım sisteminin amacı bitkinin köküne su ve mineralleri taşımak, bitkinin kökleri ile tutunabileceği bir ortam yaratmaktır. Bu bağlamda benim sistemim gayet basit ve süper çalışıyor… Gerekenler şunlar

 • Su şişeleri
 • İçine su konulabilecek plastik bir kap (üzeri kapanabilen)
 • PVC borular ve bağlantı ekipmanları
 • Akvaryum pompası
 • Zamanlayıcı
 • Siyah poşet ve siyah kışlık erkek çorabı
 • Süs taşları ve
 • Kadın çorabı…

PVC Boru ve Su şişeleri

Süs taşı

Besin Eriyikleri

Konteyner

Zamanlayıcı

Bütün bu ekipmanların maliyeti bana yaklaşık 80 liraya geldi. Acemi olduğum için biraz fazla büyük bir plastik konteyner almışım, halbuki basit 20 lt’lik bir kap bile işimi görürdü. Biraz araştırma ile bu sistem toplam 50 TL’ye kurulabilir.

Benim kurduğum sistem şurada kurulmuş olanla aynı mantığa sahip, sadece benimkinde 16 tane su şişesi var (biraz daha büyük). Sistemin kurulumu verdiğim linkte detaylı anlatıldığı için tekrar burada anlatmaya gerek duymuyorum.

 • Mantığı çok basit, su konulan hazne’ye hazırladığınız mineral eriyiklerini döküyorsunuz ve üzerine su koyuyorsunuz. (Bunun oranları Kudret Tezel’in tarifinde var)
 • Daha sonra PVC borulardan kurduğunuz su dolaşım sistemine plastik su şişelerini ekliyorsunuz.
 • Su şişelerinin içine kadın çorabı koyuyorsunuz (su geçirecek ve aynı zamanda bitkinin köklerinin sistemi tıkamasını engelleyecek)
 • Kadın çorabının içine süs taşlarını dolduruyorsunuz.
 • Bitkiyi bu taşların içine ekiyorsunuz.
 • Plastik konteyner ve plastik şu şişelerini ışık geçirmez hale getirmeniz gerekiyor (yoksa suda yosun oluşuyor ve bitkinin kökleri ışık alacağı için bitki çürüyor. Bitkinin köklerinin ışık almaması lazım) Bu sebeple plastik su konteyner’ımızı siyah poşetle kaplıyoruz ve su şişelerine siyah çorap geçiriyoruz.
 • Zamanlayıcıyı her üç saatte bir 30 dakika akvaryum pompasına elektrik verecek şekilde ayarlıyoruz.
 • Su pompasını konteyner’ın dibine koyuyoruz, fişini zamanlayıcıya takıyoruz… Pompanın çıkışını PVC boru sistemimizin bir ucuna hortumla bağlıyoruz.
 • Sistem ayarladığımız saate gelince pompayı çalıştırıyor, pompa suyu borular aracılığı ile su şişelerine taşıyor. Bitki su şişelerinde yükselen mineralli su aracılığı ile besleniyor.
 • Süs taşları suyun pompalanmadığı zamanlarda bitkinin kökünün nemli kalmasını sağlıyor.

Sonuçlar ne kadar verimli?

Sistemi test etmek için domates ve süs biberi ektim. Aynı zamanda evdeki saksılardan birisine de biber ektim ve düzenli suladım. Yaklaşık 3 haftada bitkilerim çiçeklendi, 5 haftada meyve vermeye başladı :) Şu an çok sevimli biberlerim ve domateslerim var.

DomatesSistemgenelSDC10042

Saksıda yetiştirdiğim biberler ise küçük kaldı ve büyümediler. Aynı zamanda daha geç çiçek açtılar ve henüz meyve vermediler.

Şu an sistemim sayesinde balkonda orman gibi bir bölüm oluştu :) Hayatımda ilk defa bitki yetiştiriyorum ve bunun bu kadar kolay ve eğlenceli olacağını tahmin edemezdim… Haftada bir bakıyorum sisteme ne güzel büyümüşler bitkilerim… Ve ben ilk kurulum aşaması dışında neredeyse hiçbir şey yapmadım, yapmıyorum.

Bundan sonra ne yapacağım?

Sistemin bu kadar başarılı olabileceğini tahmin etmemiştim ve bunu bir prototip olarak yapmıştım. Bundan sonra balkonumuza çok daha büyük bir sistem kurmayı düşünüyorum. Şu an görünene göre marul, biber, domates, salatalık vb. bitkiler iyi sonuç veriyor.

Hedefim markete gitmeye gerek kalmadan, elimle toplayarak sebze ihtiyacımızı karşılamak. 2-3 metre karelik bir balkonda düzgün bir tasarımla gayet kolay ve ucuz bir şekilde bunu yapabilirim.

Topraksız tarım sisteminin avantajları neler?

 1. Evinizde ihtiyacınız olan sebzeyi yetiştirebilirsiniz
 2. Yiyeceğiniz sebzeler TAZE olacak… Hem de hiçbir yerde bulamayacağınız kadar taze olacak.
 3. Mikrop, bakteri, parazit vb. şeyler bitkilerinizde bulunmayacak… Marul ihtiyacınız olduğunda ihtiyacınız kadar yaprak koparabileceksiniz ve içinde pislik olmayacak.
 4. Saksıda yetiştirilen bitkilere göre 1,5-2 kat daha verim alacaksınız. Bitkileriniz daha canlı ve besili olacak.
 5. Tamamen zahmetsiz bir şekilde bitkiler kendi kendilerine büyüyecek. Yapmanız gereken 2-3 haftada bir sisteme mineralli su eklemek.
 6. Doğadan uzaklaşmış bizleri, tekrar ufak da olsa doğayla bütünleştiriyor.

Sonuç

Kesinlikle sizi de evinizde topraksız tarım yapmaya davet ediyorum. Çok eğlenceli ve katmadeğeri olan bir hobi.

, , , , ,

 • İremnur Çiftçi

  Merhaba ben fizik dersi projesi olarak topraksız tarım yapıcam ama bi sıkıntı oldu diğer foruma üye olamadım bu nedenle bilgileri göremiyorum. Yardım edebilir misiniz?

 • Pingback: Topraksız(sulu) Tarım Yaparak Para Kazanmak 2017 | VİZYONPARA()

 • Ömer gül

  Ben kırşehirde yani 6 ay yaz ,6ay kış olan bir yerde bu sistemi yapabilir miyim benim evim müsait dubleks üst katta geniş gömme balkonum var orada denemek isterim bu malzemelerin hepsini temin edebileceğimiz bir yer yokmu

 • Pingback: Anonim()

 • abidin yurdakul

  bişey sorucam benim balkonumm güneş görmüyor.yani anca sabahları 1 saat güneş görüyor.bu bitkim için yeterli olurmu.güneş lambaları diye bi sistem gördüm sitelerde.bunu evde kurup yapsam aynı etkiyi verirmi.pazarlarda çürük ezilmiş domates yemekten bıktımda :( ayrıca bu güneş lambaları elektrik faturasına nasıl yansır.eğer çoksa vazgeçicem zorunlu olarak.

 • yönetici

  Fatma hanim yazimda bahsettigim agaclar.org sitesinin forumunda bu konuda profesyonel insanlar yardimci oluyor, ben de inkar sayesinde kendi sistemimi yapmistim.

 • fatma avcı

  terasımda bende topraksız sebze yetiştirmek istiyorum.ama nasıl başlayacağımı bilmiyorum.yardım ederseniz sevinirim.teşekkürler

 • yönetici

  Tesekkurler, begendiginize sevindim.

 • yönetici

  Merhaba,

  Bu sisteme benzer sistemler balkon disinda seralarda da yapiliyor, ancak disarda yapilmasinda problem yaratacak bir sey aklima gelmiyor, sorun olmaz diye dusunuyorum.

  Ustelik disarda daha iyi gunes alacagindan bitkiler daha hizli buyur.

 • Zafer temel

  Açıklamalarınız harika. Bende Dikilide bahçemde hibrit olmayan pembe ve ayaş türü domatesler yetiştiriyorum. Çokda güzel oluyorlar. Hele pembeler 700- 800 gr gelebiliyor. Ama sorunum Sam yeli denen sıcak ve kavurucu rüzgarlar. Bu rüzgarlar her Ağustos sonlarına doğru olabiliyor. Domates bitkilerini korumak amacıyla üzerlerine ot atıyorum. Bitki ömürleri biraz daha uzuyor. Ama kayıp çok oluyor.
  Sisteminizde ise böyle bir durum yok. Bu bakımdan bende diğer arkadaşlar gibi sisteminizi denemek istiyorum (Amatör olarak) ama sisteminiz kuytu ve açık alanlarda ( balkon gibi kapalı olmayan) yerlerde sonuç verir mi merak etmekteyim. Saygılar sunarım.

 • Osman Özmen GÜNEŞ

  sitenizi inceledim beğendim. insanların uğraşının olması ne kadar hoş bir olay.

 • yönetici

  Erhan Bey,

  Kudret bey’e http://www.agaclar.net forumundan ulaşabilirsiniz.

 • erhan doğru

  sayın kudret bey topraksız tarım icin bana minerallazım nasıl tedarik edebilirim

 • Tugsan

  Web-siteniz çok güzel ve ilham verici. En kısa zamanda bir çoğunu uygulamayı düşünüyorum. Ayrıca aklıma gelmişken, bu bitki yetiştirme sistemi süsbitkileri için bir defalığına dekoratif olarak kurulabilinir ve tatilde kim bakacak derdi olmadan, “yeşil” bir ev kurulabilinir.

  yorum yazmayı ilgilendiğim tüm topikleri okuduktan sonra yapacaktım ama şuan yapmak istedim. sanırım bir 5 başlık okudum ve 3 tane daha var.

 • Gerçekten bravo, güzel açıklamışsınız. Sebzeler desüper görünüyor. Ben de bu tür bir şey yapmak istiyorum ama görüntü açısından da sistem şık olsun istiyorum. Ne bileyim, poşetler, plastik şişeler yerine…

 • Teşekkürler, güzel bir bahçe deneyimi olmuş

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.