Bireysel Emeklilik nedir? Bireysel emekli olmak için 10 sebep

Televizyonda ilgi çekici reklamlarda denk geliyorsunuz bireysel emeklilik sistemine, avivasa, garanti emeklilik, anadolu hayat emeklilik ve nice bireysel emeklilik şirketi sizi bireysel emeklilik sistemine (bundan sonra BES diyeceğim) katmak için çaba harcıyor.

Peki nedir BES?

Devlet vatandaşlarına sosyal güvenlik anlamında katma değer sağlayamadığı için ve mevcut sosyal güvenlik sistemi çökmek üzere olduğundan vatandaşın kendi imkanlarıyla emekli olmasını sağlamaya yönelik bir çabadır BES. Neredeyse her devlet kurumunda ve sisteminde olduğu gibi, emeklilik işini de devlet eline yüzüne bulaştırmış, bize yüklü miktarlarda ssk ödemesi yaptırırken emekli olduğumuzda kuş kadar parayı reva görmüştür.

Özet olarak, yaş kemale erdiğinde, 60’lı yaşlarımızda hayal ettiğimiz o müstakil ev, veya araba, ufak tekneyi alabilmek… Kimsenin eline bakmadan yaşlılık yıllarımızı gönlümüzce yaşayabilmek bizim neslimiz için artık hayal.

Oturup bu duruma isyan ederek yılları geçirmek bir opsiyon olabilir… Ama daha akıllıca bir seçenek var o da BES!

Bireysel emekli olmak için 10 sebep:

 1. Para biriktirmeye teşvik eder: Çoğu bireysel emeklilik şirketi ödemeleri sizin kredi kartınızdan çeker. Dolayısıyla siz isteseniz de istemeseniz de bir kere bireysel emekli olduktan sonra para biriktirmeye başlarsınız. Güzel tarafı biriken bu parayı her canınız istediğinde çekemiyor oluşunuz. Dolayısıyla para biriktiremeyen kimseler için biçilmez bir kaftandır.
 2. Biriktirdiğiniz paranın bir kısmını devlet sizin için öder: BES’in en önemli avantajlarından bir tanesi sağladığı vergi avantajıdır. Çok fazla teferruatına girmeden söylemek gerekirse, gelirinize göre BES size yaklaşık %15-20 civarında vergi avantajı sağlar. Yani 100 lira bireysel emeklilik katkı payı ödediğinizde devlet sizin net maaşınıza 15-20 lira para ekler. Diğer bir değişle normalde bankaya yatan maaşınızın %15-20 civarında arttığını göreceksiniz. (*)
 3. BES fonları vergiden muaftır: Diyelim ki BES’e para ödemek yerine birikimlerinizi borsa’da değerlendirmek istediniz. O zaman kazandığınız her lira için devlete vergi ödemek zorundasınız. Oysa BES yatırım fonlarında parayı değerlendirseydiniz devlet bundan vergi almayacaktı. Vergiden muaf olan bu fonları ancak bireysel emeklilik sistemi katılımcıları kullanabiliyor ve ciddi vergi avantajı elde edebiliyor.
 4. Finansal danışmanınız sizin için çalışır: Bireysel emeklilik şirketleri bu konuda uzman danışmanları çalıştırmaktadır. Eğer iyi bir şirketiniz varsa, o zaman muhtemelen başarılı bir danışman ile çalışacaksınız demektir. Bu danışmanlar size doğru yatırımın nasıl yapılacağını anlatacaktır. Başka bir değişle; fonlarınızı borsada mı, hazine bonosunda mı, likit fonlarda mı değerlendirmeniz gerektiğini o dönemin şartlarına göre finansal danışmanınız sizin adınıza takip edecek ve en yüksek getiri elde edebileceğiniz fonları size tavsiye edecektir. Finans bilgisine sahip olmanıza gerek kalmayacak.
 5. Bireysel emeklilik şirketleri sizin ulaşamayacağınız yatırım tüyolarına sahiptir: BES şirketleri çalıştırdıkları yatırım danışmaları, fon yöneticileri vb. kişiler ile ekonominin gidişatını, borsa’da hangi şirketlerin hisse senetlerinin düşüp-yükseleceğini, riskli dönemleri vs. biliyorlar. Bu şirketlerin başarı kriterleri “size ne kadar kazandırdıkları” olduğu için kaybetmemeniz için ne kadar gizli saklı ve uzmanlık gerektirecek bilgi varsa onu elde etmek için ellerinden gelen ne varsa yaparlar.
 6. Bireysel emeklilik ile GERÇEKTEN emekli olabilirsiniz: Sistemden çıkmadığınız taktirde 56 yaşında iyi bir emeklilik maaşı ile devletin sağladığı yetersiz emeklilik maaşına ihtiyaç duymadan yaşayabilirsiniz.
 7. Kendi yatırım tarzınıza göre yatırım yapabilirsiniz, ipler sizin elinizdedir: Risk almayı seven bir insansanız riski ve getirisi yüksek fonlara, risk almayı sevmeyen bir insansanız düşük getirili düşük riskli fonlara yatırım yapabilirsiniz. Geniş yelpazeli yatırım fonları arasından bir sepet yapıp canınızın istediği gibi birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.
 8. Sıkıştığınızda ödemeleri dondurabilirsiniz: Acil paraya ihtiyacınız olduğunda veya geliriniz azaldığında ödemeleri dondurup, daha sonra tekrar başlatabilirsiniz.
 9. Canınızın istediği emeklilik şirketine geçiş yapabilirsiniz: Rekabet sebebiyle emeklilik şirketleri inanılmaz kampanyalar yapabilmektedir. İstediğiniz an başka bir emeklilik şirketine geçiş yapabilirsiniz.
 10. Paranız batmaz: Ödediğiniz paraların tamamı takasbank’a yatırılır ve devlet garantisi altındadır. Hazine müşteşarlığı, sermaye piyasaları kurumu, bağımsız denetim firmaları ve emeklilik gözetim merkezi tarafından emeklilik şirketleri ve fonlar devamlı gözetim altında tutulur ve denetlenir. Ayrıca istediğiniz zaman paranızı ve yatırımlarınızı internetten takip edebilirsiniz, şeffaf bir sistemdir.

Ayrıca çalıştığınız şirket sizin bireysel emekliliğinize katkı yaptığında vergiden düşebilir. Bu sebeple bir çok kurumsal şirket çalışanlarına isteğe bağlı bireysel emeklilik hakkı tanımaktadır.

Tabi bu kadar avantajı olan bir sistemin dezavantajları da var:

 • Sistemden 10 seneyi doldurmadan çıkarsanız devlet ciddi miktarda kesinti yapar. Bu sistemden keyfi çıkışları caydırma amacıyla yapılmış bir düzenlemedir.
 • Bireysel emeklilik şirketleri yönetim kesintileri yapar. Bu şirketlerin gelir kaynakları yönetim kesintileridir. %8 ile %0 arasında değişen miktarlarda şirketler kesinti yapabilir. Şu aralar şirketler birbirleriyle rekabet halinde olduklarından bu kesinti yüzdelerini ciddi miktarda düşürdüler.
 • Canınız istediğinde çıkamadığınız için nakit ihtiyacınız oluştuğunda birikmiş parayı kullanamazsınız. Bu aslında hem dezavantaj hem de avantajdır, bireysel emeklilik sistemi emekli olmayı hedefleyenler için tasarlandığı için kısa vadeli yatırımlar için uygun değildir.

Peki hangi bireysel emeklilik şirketi?

Bu çok tartışmalı bir konu… Bireysel emeklilik şirketini seçerken şunlara dikkat etmek gerekli:

 • Yönetim kesintisi ne kadar? Piyasa ortalamasından düşük mü?
 • Fon getiri oranları piyasa ortalamasından yüksek mi?
 • Büyük bir şirket mi?
 • Tek işi bireysel emeklilik mi? Yoksa yan iş olarak mı bunu yapıyor? (Yan iş olarak yapıyorsa hizmet kalitesi düşmektedir)
 • Danışmanları kalifiye insanlar mı?

Muhakkak size bireysel emeklilik satmaya çalışan kişilere bu soruları sorun, uzun uzun araştırmadan çalışacağınız şirketi seçmeyin.

Bir sonraki konumuz: “Hangi bireysel emeklilik şirketi daha başarılı, hangisini seçeyim?”. Size kendi tecrübelerimden bu konuda objektif bir değerlendirme yapacağım.

Umarım faydalı olmuştur.

, ,

 • ERIC fINANCE

  Eger bir kredi ihtiyaciniz var mi? Eger bir is erkek ya da kadin vardir ve isinizi artirmak için bir kredi ihtiyacim var ?? Eger bir is baslatmak için sermayeye ihtiyaç mi? senin kredi sorunlari ne olursa olsun biz düsük ve uygun faiz orani hem de bireyler ve sirketlere kredi teklif olarak, burada sizin yardiminiza geliyor. bugün kredi almak (Ericfinancee@gmail.com veya ericfinancee@outlook.com) bizimle iletisime geçip bugün kredi almaniz gerekmektedir.

 • Frank James

  Eğer bir kredi gerekiyor? böylece acil kredi için bugün bize kredi ihtiyacı olan herhangi bir vücut için tl100,000,000 için TL1000 gelen kredi sunuyoruz. robertwillfunding11@hotmail.com

 • bes34

  Arkadaşlar TL ile mi ödemek daha avantajlı döviz ile mi? Bilen bilgilendirirse sevinirim.

 • Mario Grachi

  Eğer mali sorun her türlü vardır ve size borcunu ödemek için kredi gerekiyor, biz% 2 düşük oranda her türlü ve kolay ödeme ile kredi türlerini sunuyoruz. Hepimiz para kredi sunmak ve Biz kredi vermek bizim ilk sayaçları için 50.000.000 yüksek tutarının 1000 en düşük miktarı. Biz daha fazla devam böylece başvuru formunu doldurmak için tavsiye edilir.

  Ilgilenen Başvuran aşağıdaki formu doldurmanız gerekmektedir.

  borçlular BİLGİLER

  * Ad Soyad: ……………………..

  * Yaş: …………………………

  * Cinsiyet ………………………

  * Adres: …………………….

  * Eyalet: ……………………….

  * Ülke: …………………………..

  * Kredi Tutarı Gereken: ………………….

  * Kredinin Amacı: …………………….

  * Kredi Süresi: ……………………

  * Kin Sonraki: ……………………….

  * Aylık gelir: ……………………..

  * Cep / Cep Telefonu: ……….. ……..

  İletişim e-postası: – capitalloanfirm@yahoo.com

  İrtibat telefonu: +17169417751

  Teşekkür ederiz, biz sizi istemine yanıt bekliyoruz

 • anita jones

  Merhaba,

  Bu Bayan Anita Jones, özel bir kredi borç veren herhangi bir mali yardıma ihtiyacı olan herkes için bir finansal fırsat açmak olan genel kamuoyunu bilgilendirmektir. Biz açık ve anlaşılır bir şart ve koşul altında bireyler, firmalar ve şirketler için% 2 faiz oranıyla kredi vermek. e-posta ile bugün bize: (anitajones154@gmail.com)

 • akilligelisim

  Yeni bireysel emeklilik yönetmeliği ile yurtdışında yaşayan (yani Türkiye’de vergi ödemeyen) insanlar için de avantajlı oldu.

  Şayet en az 56 yaşınıza kadar o paraya ihtiyacınız olacaksa bireysel emekliliği tavsiye etmem. Çok uzun vadeli bir yatırımdır bu.

 • ahmed

  Biz açık ve anlaşılır terimler
  ve ben% 3 çok düşük bir faiz oranıyla kredi vermek koşullarına mali
  teklif vermek. Sevgili okuyucular, bu teklif ciddi düşünen bir birey,
  firmalar için ve companies.Do bu fırsat sizin mali sorunları çözmek için
  kredi by.Get ve yeni iş kurma geçmesine izin vermeyin dikkat
  etmelisiniz ilgileniyor bireyler, firmalar ve şirketler yoluyla bana
  ulaşın gerekir E-posta ile; ahmedmahid2014@gmail.com
  İlk Bilgi gerekli Sizin
  isimler: …
  Ülken: …..
  Adresiniz: …..
  Cinsiyet: ….
  Yaş: ….
  Sizin meslek: …..
  Sizin medeni durum: ………………
  Iş yerinde Şu an ki Durum: …..
  Telefon numarası: ……
  MonthlyIncome: ….
  Kredi Tutarı: ……
  Kredi Süresi: …

  Saygılarımızla.Yanıtla

 • Pingback: Kılıçdaroğlu SSK’yı Batırdı mı? | Akıllı Gelişim()

 • Pingback: Yeni Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir? Ne Kadar Kazanacaksınız? | Akıllı Gelişim()

 • emre

  günümüz parasıyla 40.000 TL civarı alır. Yani bugun bizim için 40.000 neyse 18 yıl sonra 100.000 de o olur. enflasyona bağlı.

 • Bu yazı 2013 öncesi sistemi anlatıyor. Kesinti ve Vergi Teşviki (Devlet Katkısı geldi) kavramı tamamen farklılaştı.

 • BerkantDelta

  merhaba 56 yaşına geldiğinizde 100.000 tl civarı toplu para olma ihtimali yüksek.

 • BerkantDelta

  Merhaba Bireysel Emeklilik Sistemine girmek isteyen İZMİR’li vatandaşlar benimle irtibata geçerse yardımcı olmaya çalışırım. iyi akşamlar. berkantdelta@hotmail.com ‘dan mail atabilirsiniz.

 • akilligelisim

  Merhaba,

  Eşinize yeni bir bireysel emeklilik hesabı açtırırsanız yarın öbürgün paraya ihtiyacınız olursa bir bireysel emeklilik hesabınızdan vazgeçip diğerini devam ettirebilirsiniz, o şekilde bir esneklik sağlar.

  Ancak özellikle yönetim gider kesintisi konusunu iyi araştırmanızı tavsiye ederim. Rekabet nedeniyle artık pek çok bireysel emeklilik firması yönetim gider kesintisini ya hiç almıyor ya da çok az alıyor. Araştırırsanız bulursunuz.

  Ayrıca yatırdığınız fonlar düşük riskli devlet tahvili vb. endeksli fonlarsa o zaman da bulabileceğiniz en düşük fon işletim gider kesintisini yapan firmayı seçin, zaten bu tür düşük riskli fonlarda firmanın pek bir katkısı yok, en düşük maliyetli firmayı seçin.

 • Merhaba tumer bey ben ING emeklilikte finansal danısmanım size tavsiyem yeni bir police açmanız yönünde iyi günler

 • sinanbey_14

  İyi günler bende yaklaşık 2 yıldır ing emeklilik üyesıyım 128 lıra yatırıyorum aylık ve yatırdıgım para uzerıden 10 lıra kesılıyor 2 yılda 240 lıra benım paramdan kesıntı yapmıs olmasına ragmen banka bana 248 lıra kazandırdı? Bu cok komık bı rakam. Şimdi başka bı bankaya geçiş yapmayı düşünüyorum acaba gecsem nasıl olur onun şartlarınıda yazacam bu konuda yardımcı olabılır mısınız.?
  Vakıf Emeklilik

  Giriş aidatı: 0
  Fon yönetim ücreti(günlük yüzbinde) :0.00004794520547945205
  Yönetim gideri :0,95

  1- Sözleşme başlangıç tarihinden itibaren ilk 2 yıl içerisinde çıkış yapılırsa aylık brüt asgari ücretin % 30’u 2-5 yıl arası çıkışlarda aylık brüt asgari ücretin % 20 ‘si Vakıf Emeklilik tarafından katılımcı hesabından alınmaktadır.
  2- Fon Yönetim ücreti hesaplaması yapılırken 10 yıl boyunca düzenli katkı payı ödendiği ve yıllık % 10 getiri sağlandığı varsayılmıştır.
  3- Polsan Plan fon yönetim ücreti hesaplanırken ( Yıllık % 1,75) VEC ve VES fonlarımızdan % 50 – % 50 oranında Portföy dağılımı yapıldığı varsayılmıştır. Fonlar için detaylı bilgi http://www.vakifemeklilik.com.tr sitesinde mevcuttur.

 • ilknurGurkan

  Arkadaşlar merhaba,

  Bireysel emeklilikte devrim niteliğinde kanun değişiklikleri yapıldı ve katılımcıları için çok avantajlı bir sistem haline geldi..

 • efe

  Merhaba Arkadaşlar;

  Gerçekten Bireysel Emeklilik için yazılmış 10 neden doğru bulunmuş ve geleceğimize kazanç sağlayacak bir sistem olduğunu açıklıyor. Sitede bu konuya yer ayrıldığı için site yönetimine teşekkür ederim.

 • Tumer

  Merhabalar;
  İngEmeklilik te 4 yil 3 aydir uyeyim. Yatirdigim para 6690 tl, su an getirisiyle beraber 8250 tl oldu,( gerci son iki haftada 8450 den dustu ama herhalde cikar tekrar) tabi ki vergi avantaji nedeniyle geri aldigim paralar haric.
  Sormak istedigim soru; esime de bireysel emeklilik yaptirmak istiyorum, sizce kendi hesabima onun adina daha fazla para yatirmak mi, yoksa yeni bir hesap actirmak mi mantikli( giris aidatlari ve yonetim gideri kesintisinin yillara gore azaldigi icin).
  Şimdiden tesekkurler…

  Bu arada 10 yildan once veya 10 yildan sonra 56 yasindan onceki kesintiler icin bir aciklama yaopmak isterim;
  Zaten bu kesilen %15, size vergi avantaji adiyla her ay iade edilen paradir…

 • mrb
  ben 39 yaşıdayım 5yıldır yatırıyorum düzenli olarak ayda 134 tl ben 56yaşıma geldiyimde tahminen ne kadar alırım tşk.

 • duygu demirtaş

  merhabalar,
  Ben de bireysel emeklilik sistemi içerisinde çalışan taze bir kanım,bu siteyi geç fark ettim ve inanın buna üzüldüm .yazılarınızıda çok beğendim,daha büyük kitlelere ulaşmasını dilerim,yazılarınızı ilgi ve merakla takip edicem ve müşterilerime de bu siteden bahsedicem.söz uçar yazı kalır ne de olsa…
  Finansal Danışman
  Duygu Demirtaş

 • zafer acar

  merhabalar ben 4 aydır bireysel emeklilik primi ödedim .şuanda çıkmak istiyorum. çünkü maaşım çok düştü,bu da bana hiç avantajlı gelmiyor. nasıl olsa 10 yıl sonra %10 kesinti olacak kaşıkla verip kepçeyle alınacak.çıkmak istersem bana 640 tl ödemelerimden elimde kalacak paranın 155 tl olduğunu söylediler. bende ödemeleri durdurmak istediğimi belirttiğimde emeklilik şirketinin keseceği paranın(300 küsür) 5 yıl sonra kesilmeyeceği söylendi gerçeklik payı nedir ben paramı isteğimde gerçektende kesinti olmayacak mı? ben ödedğim bu primleri nasıl tekrar kurtarabilirim. bilgilendirirseniz sevinirim.

 • yönetici

  Merhaba Mehmet,

  Öncelikle sana “10 yıl sonra 10-13 kat para çekebilirsin” diyen bireysel emeklilik satıcısı kimse büyük bir yalan söylemiş… Bu gerçekleşme ihtimali son derece az bir getiri.

  Ayrıca hiçkimse 10 yıl sonra ne kadar kazanacağını garanti edemez, daha önce de anlattım maalesef Bireysel Emeklilik danışmanları kotalarını tutturabilmek için müşterileri aldatabiliyorlar.

  Bireysel emeklilik sistemine yatırdığın paralar seçtiğin fon’larda değerleniyor. Senin seçtiğin fon düşük getiri sağlayan bir fonsa ve seçtiğin şirket yüksek kesintiler yapıyorsa yatırdığın para değerlenememiş olabilir.

  Örneğin ben paramın tamamını bireysel emekliliğin hisse senedi bazlı fonlarına yatırdım ve şu an yatırdığımın 3 katı kadar değerlendi… Örneğin likit fona yatırsaydım o kadar değerlenmeyecekti.

  Bireysel emeklilik bir “yatırım aracı” değil, adı üstünde emeklilik sistemi… Buraya yatırdığın parayı emekli olana kadar unutman gerekiyor. Bu sebeple ben Bireysel Emeklilik Sistemine gireceklere düşük miktarlarda aidat yatırmalarını tavsiye ediyorum.

  Örneğin gelirinizin en fazla %10’u kadar para yatırmalısınız, bu sayede bu paraya ihtiyacınız olmaz ve 56 yaşınıza geldiğinizde güzel bir birikim olur.

 • mehmet aktaş

  iyi günler arkadaşlar sahip olduğum tecrübeleri paylaşmak istedim umarım faydası olur.
  3 yıl önce bankacı bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine (kendi işine geldiği için) kardeşimle beraber bu sisteme kayıt oldum.en asgari tutarları ödeyerek toplamda 3.024 lira para yatırmışım bugüne kadar.
  bi arkadaşımız sormuş şukadar para yatırsam 12 yıl sonra ne olur?
  şöyle söyliyim hiçbişey olmaz.
  ben kayıt olurken 10 yıl sonra 10-13 katı gibi para çekebileceğimi söylemişti arkdaş 5 yıldada 5-6 katı.
  yani benim paramın enazından 2’ye katlaması gerekirdi fakat bugun itibarı ile hesabımdaki fonların değeri yatırdığım miktardan bile daha düşük.
  3.011 lira.yani kabaca söylersek hiçbir değişiklik yok.

  yani sen 3 yıl boyunca para yatıracaksın ve yatırdıgın miktarı bile çekemeyeceksin.ki kesintileri daha saymadım bile.,

  ben üue olduğumda çeyrek altın 50 lira idi ve ilk ödediğim taksit 107 liraydı.en kötü ihtimalle 36 ayda 50-60 tane çeyrek albilirdim. bugunku fiyatı:9-10 bin
  altındaki bu ani artış olmasa dahi 5-6 bin liram olacaktı.

  kardeşimle beraber üye oldugumu yazmıştım.paraya ihtiyac duydugu için çıkmak istedi.o benden biraz daha şanslıydı fon değerleri enazından zarar ettirmedi.1900 lira yatırmış ve şuankı fonlarının toplam değeri 2200 lira.ama 5 yılı doldurmadığı için eline kesintiler sonunda sadece 1500 lira verileceğini söylemişler.

  para olayı 3 yıl sonunda budur arkadaşlar
  ben sistemden çıkma konusunda henuz karar vermiş değilim.bu mesajı okuyan bilgili arkadaşlarım dan ne yapmam gerektiği konusnda yardım istiyorum.
  10 yıl yatırıp sonra emeklilik yaşına kadar yatırmadan bekliyor sonrada emekli maaşınamı bağlanıyoruz.ve sürekli en düşük aidat ile 10 yılı doldurursak emekliliği haketitğimizde bağlanıcak aylık nekadardır.

  şuanda yatıralan asgari tutarın kaç katıdır misal?

  teşekürler

 • yönetici

  Merhaba,

  10 sene sonra ayrıldığınızda eğer yaşınız 56 değilse, birikmiş toplam tutar üzerinden %10 kesinti yapılıyor. Örneğin aylık düzenli bir ödeme yaptınız ve 10 sene sonra 50.000 lira oldu birikimleriniz, bunun %10’unu devlet zamanından önce emekli olduğunuz için geri alıyor.

  Bunun sebebi keyfi çıkışları önlemek ve vergi kaybını azaltmak. Dolayısıyla bireysel emeklilik adı üstünde “emeklilik sistemi” buradan 10 sene sonra çıkmayı düşünüyorsanız bence girmeyin.

  buradaki amaç sizin emekliliğinizde kimseye muhtaç olmamanız. Eğer para biriktirmek istiyorsanız bunu bireysel emeklilik sistemine girmeden de yapabilirsiniz.

 • robin hood

  Yani bir ben şu maddeyi hala tam olarak anlayamadım zaten kafamı kurcalayan en önemli yeri burası bu konuda yardım istiyorum bile birisinden madde aynen şu “bireysel emeklilik sisteminden toplam üzerinden 10 yıldan önce ayrılmamız halinde % 15, 10 yılı katkı payı ödenerek tamamlanması ancak 56 yaşını tamamlamadan önce ayrılmanız halinde % 10, 10 yılı katkı payı ödenerek ve yaşını tamamlayarak ayrılmamız halinde % 3. 75 vergi kesintisi yapılır” ben bu sisteme 56 yaşına kadar para ödeyemem ama 10 yıldan öncede şıkmayı düşünmüyorum yani benden % 10 gelir vergisi kesintisi yapacaklar. 12 – 13 yıl sonunda aylık 400 lira düzenli bir şekilde yatırdığımı varsayarsak eğer 55.000 lira ediyor yatırdığım para safi olarak. Bu meblağ bireysel emeklilikte siteminde değerlenerek ne kadar meblağ olur ( sadece tahmini minumum ne olur demek istedim, çünkü kesin bir şey denilmeyeceğini biliyorum ) vee bu meblağdan yüzde 10 kesmeleri sizce iyi mi kötü mü ? Çok acil cevap lütfen, bu arada Vakıf emeklilik sistemine kayıtlıyım ben

 • robin hood

  Merhabalar. Ben bu sisteme yeni kayıt oldum daha ikinci ayımdayım. Ve 12 13 yıl bu sistemde kalmayı planlıyorum. Bana söylenene şuydu 10 seneden önce çıkmamanızı öneririz denilmişti, bana uygun bi sistem gibi geldi. Biraz daha işlerimi yoluna koyunca aylık 400 Lira yatıracağımı umuyorum düzenli bir şekilde soruma gelecek olursam bu parayı 12 13 sene yatırdığımı varsayarsak ilerisi için ne kadar bi meblağ tutar hesaplamalarıma göre. 55.000 Lira ediyor yani yatırdığım paranın toplam saf miktarı bu. Bu para sistemde nasıl değerleniyor vee benim bu 55000 lira diye hesapladığımı miktar ne olacaktır.Bu sisteme girip girmemekte iyi mi kötü mü ettim bilemiyorum ama, 12-13 sene sonra toplu paramı alıp çıkacağım desem bir sorun olur mu lütfen bana yardımcı olun şimdiden tşk ederim yardımlarınız için.

 • FİNANSAL DANIŞMAN

  UZUN Bİ ZAMANDAN SONRA TEKRAR SİZLERLEYİM BİREYSEL EMEKLİLİK İÇİN AKLINIZA TAKILABİLECEK HERTÜRLÜ SORUYA BU SİTEDE CEVAP VEREBİLİRİM

  UZMAN FİNANSAL DANIŞMAN
  BİLAL ÜNSAL

 • Filiz

  Merhaba,

  Açıklayıcı yanıtınız için teşekkür ederim.
  Borsa ile ilgileniyorum, ama bu konuda hiç bir tecrübem ve bilgim yok.
  Borsa ile ilgili yazılarınızı okudum. Devamlarını bekliyorum.
  Bana bu konuda nasıl bir yol izlememi önerirsiniz ? Nasıl başlamalıyım ?

  Değerli görüşleriniz için tekrar teşekkürler.

  filiz

 • yönetici

  Merhaba Filiz hanım.

  Parayı nerede değerlendireceğiniz tamamen sizin risk iştahınıza ve yatırım sürenize bağlı. Konuyu iyi izah etmek için bir örnek vereyim.

  Śu an petrol üreten ülkelerde isyanlar var ve bu isyanların artması bekleniyor. Petrolün fiyatı eğer isyanlar suudi arabistana yayılırsa rahatlıkla 200 doları bulacak, şu an libyadaki isyanlar bile petrolün fiyatını etkiliyor, oysa ki libya dünyadaki petrolün sadece %5ini üretiyor, yani aslında küçük bir üretici sayılır.

  Bugüne kadar petrol fiyatı, üretimi petrole dayalı olan dünyamızda enflasyona paralel ilerledi. Enflasyonun artması da altın fiyatlarını yükseltiyor. Dolayısıyla siz şayet petrol fiyatlarının artacağını öngörüyorsanız, altına yatırım yapın.

  Ama risk almayı sevmiyorsanız kısa vade için paranızı vadeli mevduat veya hazine bonosunda tutmanız sizi enflasyona karşı koruyacaktır.

  Ve son olarak; bu para en az 5-6 sene size lazïm değilse borsada veya borsaya endeksli bir fonda değerlendirmenizi tavsiye ederim.

 • Filiz

  Yusuf bey yanıtınız için teşekkür ederim. Yalnız 10.000 tl yi BES e yatırmadım. o vadeli mevduat hesabında duruyor şimdilik ne yapacağıma karar verene kadar. Kesintilerden haberim var artık hepsini ezbere biliyorum çok iyi araştırdım. Sistemin mantığını da anladım. Benim asıl sorum 10.000 tl’yi en iyi nasıl değerlendirebileceğim konusundaydı. Site yöneticisinin de önerilerini bekliyorum dikkate alırsa.

  Teşekkürler.

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.