Bireysel Emeklilik nedir? Bireysel emekli olmak için 10 sebep

Televizyonda ilgi çekici reklamlarda denk geliyorsunuz bireysel emeklilik sistemine, avivasa, garanti emeklilik, anadolu hayat emeklilik ve nice bireysel emeklilik şirketi sizi bireysel emeklilik sistemine (bundan sonra BES diyeceğim) katmak için çaba harcıyor.

Peki nedir BES?

Devlet vatandaşlarına sosyal güvenlik anlamında katma değer sağlayamadığı için ve mevcut sosyal güvenlik sistemi çökmek üzere olduğundan vatandaşın kendi imkanlarıyla emekli olmasını sağlamaya yönelik bir çabadır BES. Neredeyse her devlet kurumunda ve sisteminde olduğu gibi, emeklilik işini de devlet eline yüzüne bulaştırmış, bize yüklü miktarlarda ssk ödemesi yaptırırken emekli olduğumuzda kuş kadar parayı reva görmüştür.

Özet olarak, yaş kemale erdiğinde, 60’lı yaşlarımızda hayal ettiğimiz o müstakil ev, veya araba, ufak tekneyi alabilmek… Kimsenin eline bakmadan yaşlılık yıllarımızı gönlümüzce yaşayabilmek bizim neslimiz için artık hayal.

Oturup bu duruma isyan ederek yılları geçirmek bir opsiyon olabilir… Ama daha akıllıca bir seçenek var o da BES!

Bireysel emekli olmak için 10 sebep:

 1. Para biriktirmeye teşvik eder: Çoğu bireysel emeklilik şirketi ödemeleri sizin kredi kartınızdan çeker. Dolayısıyla siz isteseniz de istemeseniz de bir kere bireysel emekli olduktan sonra para biriktirmeye başlarsınız. Güzel tarafı biriken bu parayı her canınız istediğinde çekemiyor oluşunuz. Dolayısıyla para biriktiremeyen kimseler için biçilmez bir kaftandır.
 2. Biriktirdiğiniz paranın bir kısmını devlet sizin için öder: BES’in en önemli avantajlarından bir tanesi sağladığı vergi avantajıdır. Çok fazla teferruatına girmeden söylemek gerekirse, gelirinize göre BES size yaklaşık %15-20 civarında vergi avantajı sağlar. Yani 100 lira bireysel emeklilik katkı payı ödediğinizde devlet sizin net maaşınıza 15-20 lira para ekler. Diğer bir değişle normalde bankaya yatan maaşınızın %15-20 civarında arttığını göreceksiniz. (*)
 3. BES fonları vergiden muaftır: Diyelim ki BES’e para ödemek yerine birikimlerinizi borsa’da değerlendirmek istediniz. O zaman kazandığınız her lira için devlete vergi ödemek zorundasınız. Oysa BES yatırım fonlarında parayı değerlendirseydiniz devlet bundan vergi almayacaktı. Vergiden muaf olan bu fonları ancak bireysel emeklilik sistemi katılımcıları kullanabiliyor ve ciddi vergi avantajı elde edebiliyor.
 4. Finansal danışmanınız sizin için çalışır: Bireysel emeklilik şirketleri bu konuda uzman danışmanları çalıştırmaktadır. Eğer iyi bir şirketiniz varsa, o zaman muhtemelen başarılı bir danışman ile çalışacaksınız demektir. Bu danışmanlar size doğru yatırımın nasıl yapılacağını anlatacaktır. Başka bir değişle; fonlarınızı borsada mı, hazine bonosunda mı, likit fonlarda mı değerlendirmeniz gerektiğini o dönemin şartlarına göre finansal danışmanınız sizin adınıza takip edecek ve en yüksek getiri elde edebileceğiniz fonları size tavsiye edecektir. Finans bilgisine sahip olmanıza gerek kalmayacak.
 5. Bireysel emeklilik şirketleri sizin ulaşamayacağınız yatırım tüyolarına sahiptir: BES şirketleri çalıştırdıkları yatırım danışmaları, fon yöneticileri vb. kişiler ile ekonominin gidişatını, borsa’da hangi şirketlerin hisse senetlerinin düşüp-yükseleceğini, riskli dönemleri vs. biliyorlar. Bu şirketlerin başarı kriterleri “size ne kadar kazandırdıkları” olduğu için kaybetmemeniz için ne kadar gizli saklı ve uzmanlık gerektirecek bilgi varsa onu elde etmek için ellerinden gelen ne varsa yaparlar.
 6. Bireysel emeklilik ile GERÇEKTEN emekli olabilirsiniz: Sistemden çıkmadığınız taktirde 56 yaşında iyi bir emeklilik maaşı ile devletin sağladığı yetersiz emeklilik maaşına ihtiyaç duymadan yaşayabilirsiniz.
 7. Kendi yatırım tarzınıza göre yatırım yapabilirsiniz, ipler sizin elinizdedir: Risk almayı seven bir insansanız riski ve getirisi yüksek fonlara, risk almayı sevmeyen bir insansanız düşük getirili düşük riskli fonlara yatırım yapabilirsiniz. Geniş yelpazeli yatırım fonları arasından bir sepet yapıp canınızın istediği gibi birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.
 8. Sıkıştığınızda ödemeleri dondurabilirsiniz: Acil paraya ihtiyacınız olduğunda veya geliriniz azaldığında ödemeleri dondurup, daha sonra tekrar başlatabilirsiniz.
 9. Canınızın istediği emeklilik şirketine geçiş yapabilirsiniz: Rekabet sebebiyle emeklilik şirketleri inanılmaz kampanyalar yapabilmektedir. İstediğiniz an başka bir emeklilik şirketine geçiş yapabilirsiniz.
 10. Paranız batmaz: Ödediğiniz paraların tamamı takasbank’a yatırılır ve devlet garantisi altındadır. Hazine müşteşarlığı, sermaye piyasaları kurumu, bağımsız denetim firmaları ve emeklilik gözetim merkezi tarafından emeklilik şirketleri ve fonlar devamlı gözetim altında tutulur ve denetlenir. Ayrıca istediğiniz zaman paranızı ve yatırımlarınızı internetten takip edebilirsiniz, şeffaf bir sistemdir.

Ayrıca çalıştığınız şirket sizin bireysel emekliliğinize katkı yaptığında vergiden düşebilir. Bu sebeple bir çok kurumsal şirket çalışanlarına isteğe bağlı bireysel emeklilik hakkı tanımaktadır.

Tabi bu kadar avantajı olan bir sistemin dezavantajları da var:

 • Sistemden 10 seneyi doldurmadan çıkarsanız devlet ciddi miktarda kesinti yapar. Bu sistemden keyfi çıkışları caydırma amacıyla yapılmış bir düzenlemedir.
 • Bireysel emeklilik şirketleri yönetim kesintileri yapar. Bu şirketlerin gelir kaynakları yönetim kesintileridir. %8 ile %0 arasında değişen miktarlarda şirketler kesinti yapabilir. Şu aralar şirketler birbirleriyle rekabet halinde olduklarından bu kesinti yüzdelerini ciddi miktarda düşürdüler.
 • Canınız istediğinde çıkamadığınız için nakit ihtiyacınız oluştuğunda birikmiş parayı kullanamazsınız. Bu aslında hem dezavantaj hem de avantajdır, bireysel emeklilik sistemi emekli olmayı hedefleyenler için tasarlandığı için kısa vadeli yatırımlar için uygun değildir.

Peki hangi bireysel emeklilik şirketi?

Bu çok tartışmalı bir konu… Bireysel emeklilik şirketini seçerken şunlara dikkat etmek gerekli:

 • Yönetim kesintisi ne kadar? Piyasa ortalamasından düşük mü?
 • Fon getiri oranları piyasa ortalamasından yüksek mi?
 • Büyük bir şirket mi?
 • Tek işi bireysel emeklilik mi? Yoksa yan iş olarak mı bunu yapıyor? (Yan iş olarak yapıyorsa hizmet kalitesi düşmektedir)
 • Danışmanları kalifiye insanlar mı?

Muhakkak size bireysel emeklilik satmaya çalışan kişilere bu soruları sorun, uzun uzun araştırmadan çalışacağınız şirketi seçmeyin.

Bir sonraki konumuz: “Hangi bireysel emeklilik şirketi daha başarılı, hangisini seçeyim?”. Size kendi tecrübelerimden bu konuda objektif bir değerlendirme yapacağım.

Umarım faydalı olmuştur.

, ,

 • Yusuf

  Filiz hanım sanırım 10.000 tli bir seferde yatırdınız siz. BES kısa vadeli bir yatırım değildir uzun vadeli bir sistemdir.
  Paranızı 5 sene içerisinde çekmek isterseniz çok büyük bir kesinti olacaktır.Lütfen konuyu araştırınız kesintiler konusunda bilgilenin.

 • Filiz

  Merhaba,

  Aslında ben zaten Fortis-TEB bankasının BES sistemine kaydoldum hafta başında. Bununla ilgili son kararımı sitenizdeki bu yazıyı okuduktan sonra verdim. Şunu belirtmeliyim ki, yazdığınız bu yazı hem çok detaylı hem de sade bir dille yazıldığı için benim gibi mevzuatı bilmeyenler için çok faydalı olmuş. Sormak istediğim farklı bir soru var. 10.000 TL gibi bir birikimim var, ay geçtikçe de hızlı bir şekilde artırıyorum acaba bunu en doğru hangi şekilde değerlendirebilirim. Öncelikle; çok uzun vadede düşünmüyorum kısa vadede çok getirisi olan bir yatırım aracı olmalı. Risk alabilirim ama bu paranın en azından yarısını riske atabilirim. Ne yapmamı önerirsiniz ?

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  Filiz

 • senem

  Selam benim BES hakkında bir sorum olucaktı,bugün iş bankası anadolu hayat emekliliğe kaydımı yaptırdım 25 yaşındayım 75 tl ile başladım özellikle en düşüğü seçtim asgari ücretle çalışıyorum acaba doğru aracı kurumunumu seçtim?yoksa başka kurumların uzun vadede getirisi dahamı yüksek?formlarda kurumumu değiştirebiliceğim yazıyodu sizce doğrumu yaptım?

 • Yusuf

  Merhaba az önce yapıkredi BES asistanı ile görüştüm
  asgari ücrette 100 için 80 tllik vergi dilimindemişim ve yüzde 15 i hesaplanacağına göre 12 tllik avantajım var fakat YKB yüzde 8 fon masrafı kesmekte. buna göre net avantajım % net 4 tl olmakta.

  100 tl yatırdığımda 1 ayda 104 tl oluyor iyi güzel
  fakat vadeli hesapta bu daha fazla kazandırmakta.
  yani açıkcası BES’e girdiyseniz 200 tl gibi bir aylık ve yüksek bir vergi diliminde olduğunda kardasınız. Asgari ücretle calışanların pek karı yok.

 • yönetici

  Merhaba Ayşe,

  Erken yaşta BES’e girmen senin için çok doğru bir karar. Olabilecek en minimum rakamı yatırmaya çalış, çünkü bordrolu çalışan olmadığın için BES’in vergi avantajından iş hayatına girene kadar faydalanamayacaksın.

  Sana tavsiyem, girdiğin ilk günden itibaren yatırdığın paranın tamamının borsaya endeksli bir fonda değerlendirilmesini talep et. Çok uzun vadeli bir yatırım (minimum 30 sene) olan BES’te en çok uzun vadede borsa getiri sağlamaktadır.

  Tebrikler, hayırlı olsun.

 • ayse

  hatta bugün okul harcımı yatırmak için bankaya gittim.öğrencilere özel,herhangi bir giriş parası ödemeden de bireysel emekliliği başlatıyolarmış.ayda 85 lira.

 • ayse

  ben 18 yaşındayım.en düşük seviyeli BES e başlamalıyım sizce?aylık 100 lirayı harçlıklarımla ödeyebilcek durumdayım.öğrencilik hayatından sonra da iş hayatına başlayacağım büyük ihtimalle.ödemede sorun yaşamam.benim için çok mu erken?

 • yönetici

  Merhaba Alp Bey,

  Dolar cinsinden bireysel emeklilik primi kabul eden hiçbir şirket bilmiyorum. Zira fonlar TL cinsinden değerleniyor.

  Dolayısıyla girdiğiniz sistemin bireysel emeklilik olduğuna emin olun, çünkü bireysel emeklilikte en kötü fon bile enflasyon oranında getirir, zarar etmezsiniz.

 • yönetici

  Merhaba Şenol Bey,

  Sorularınıza madde madde cevap vereyim:

  1)İkiniz de ayrı ayrı vergi muafiyetinden yararlanırsınız.
  2)Aylık 600 lira yatırır ve devlet tahviline dayalı bir fon alırsanız, en kötü ihtimalle paranız enflasyona karşı erimez.
  Diğer fonlarda da çoğunlukla enflasyon üzerinde bir getiri elde edersiniz. Size hiçbir bireysel emeklilik şirketi 10 sene sonra paranızın ne kadar olacağını söyleyemez. Mesela borsaya dayalı bir fonda değerlendirirseniz belki 20 katı bile kazanabilirsiniz (ve o kadar kayıp da edebilirsiniz)
  Dolayısıyla alacağınız risk miktarına bağlı olarak geliriniz değişir. Hiç risk almam derseniz, en kötü ihtimalle enflasyona karşı korunur birikimleriniz.
  3)Emekli maaşı alabilmek için mutlaka 56 yaşına kadar beklemelisiniz. Bu yaştan önce de çıkarsınız, ancak paranızın tamamını alır ve %10’luk kesintiye razı olursunuz.
  4)Beklerseniz paranız seçtiğiniz fonda getiri oranında artar, sabit kalmaz.
  5)10 sene sonunda paranızı çekerseniz %10 kesinti yapılır.

  Ben bu sisteme gireceklere hep şunu söylüyorum, bireysel emeklilik, adı üstünde “emeklilik” amaçlı bir sistem.

  10 sene sonra çıkmayı hedefliyorsanız, o zaman size bu sistemi tavsiye etmiyorum. Bu çoook uzun vadeli bir yatırım ve buraya sizi yormayacak bir meblağ yatırın. (Örneğin 200 TL gibi)

  O parayı siz görmeden hesabınızdan çekecekler, bir zaman sonra bu hayatınızın bir parçası, herhangi bir sabit fatura gibi olacak.

  56 yaşınıza geldiğinizde, çevrenizde bu sisteme girmemiş arkadaşlarınız devletin verdiği komik emekli paralarına talim ederken, siz alıştığınız hayat standardını koruyacaksınız.

  Bu sizin emeklilik ve yaşlılık döneminiz için bir sigortadır, para kazanma yöntemi değil. Sadece yatırım amaçlı girmeyi düşünüyorsanız kesinlikle önermiyorum ve buraya asla ihtiyacınız olmayacak kadar para yatırın. Yatırdığınız para sizi üzmemeli, geri çekmek için bir sebep yaratmamalıdır.

  Bireysel emeklilik danışmanları maalesef insanlara satış yapabilmek için “paraya ihtiyacınız olursa çıkarsınız” diye laflar ediyorlar… Bu sistem insanlar canları isteyince çıksınlar diye değil, emekli olsunlar diye kurulmuş durumda. O sebeple bunu bilerek giriniz.

 • alp kubat

  öncelikle selamlar benim bir sorum olacak axa siğortaya dolar üzerinde senelik primlerimi yatırıyom ilk sene 360 dolarla başladım şimdi senelik 525 dolar 2011 itibari ile sisitem çıkartmıyor bu şekinde ödüom griş 2003 on yılı dondumaya 1 yıl kaldı yani 2012 primini verince 10 yıl bitecek ve sistem den ayrınacam sistem benden %10 stobaj kesecek ama inanın 10 yılda kendi paramı alıyom bir kuruş artış yok bu işi anlamadım neden doğruları söylemediler bizi siğorta yapan şirket lütfen öğrenin ben yorum yapanları okudum ama onların dedikleri gibi deyin bakın çok basit 10 yıl çarpı en az 360 dolar dan 3600 dolar eder ben sordum şirken elemanına 10 yıl sonra birikiminiz bunun altında dedi yani ben anlamadım anlayan danışman varsa lütfen anlatsın neden yatırım yaptık hiçmi artmadı dedim cevap yok yani biz vatandaş olarak salak konumuna düşürmüş olmuyorlarmı hepinize sağlıklı günler aman dikkat edin

 • ömer karaduman

  Arkadaşlar merhaba,Yaklaşık 8 senedir bireysel emeklilik sektöründeyim.Hem bireysel emeklilik satan hemde bizzat sahip olduğum bu ürünle ilgili şunu söylemek istiyorum.Bireysel emeklilik sistemine ben 2005 senesinde 100 tl ödeyerek dahil oldum.Şu an 300 tl ödüyorum.Bugüne kadar ödediğim toplam tutar Bugün itibarıyla 8700 tl.Şu an birikim fonumdaki fon değeri ise 24 350 tl.Bu birikimimin hiç abartmıyorum 40.000 tl olma durumuda vardı.Bu tamamen benim bireysel emeklilik içindeki fon dağılımıma ve planıma bağlıdır.Şayet bu yatırım aracının orta ve uzun vadeli olduğunu hiç unutmazsanız gün gelir bu yatırım aracı sizi çok mutlu eder.Bu sistemin amacı ileriki dönemlerde bizlere finansal destek vermektir zaten.Bu sistemden maksimum verimi almak istiyorsanız en az 10 sene fonunuzu bozmamak yapacağınız en akıllıca şey olur.

 • ömer

  10 senenin sonunda çıkarsanız %10 devlet stopaj kesintisi yapar

 • şenol

  Ben ve eşim BES e başvursak( ikimiz de memuruz)ve para yatırsak,
  1)İkimizde ayrı ayrı vergi muafiyetinden faydalanabilir miyiz?
  2)35 yaşındayım.Aylık 600 TL yatırsam 10 yıl sonra kaç param olur?
  3)10 yıl sonra Allah izin verirse 45 yaşında olacağım. Emekli maaşı olmak için 11 yıl daha mı bekleyeceğim?
  4)Bekleyeceksem bu zaman zarfında param artacak mı?
  5)10 yıl dolunca parayı çekmek istersem ne kadar kesinti olacak.
  Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Saygılarımla.

 • barış

  10 yıl sürekli ödersek bunu 10 sene sonra kesintisiz çekebilirmiyiz.

 • FİNANSAL DANIŞMAN

  Alican Bey enflasyon üzerinden hesaplanır iyi bir yatırım için yıllık %10 katkı payını arttırırsanız bu sizin için daha uygun bir birikim olucaktır

 • Mustafa

  Bilal Bey,

  Siteye ve okuyuculara yaptığınız katkıdan ötürü teşekkür ederim.

  sevgiler.

 • alican

  cevaplar için teşekkürler son bir sorum olucak..
  diyelim ben şuan 200tl ödüyorum , peki 20 yıl sonradamı 200tl ödicem? yani bu dolar üzerindemi hesaplanıcak yada enflasyon üzerindenmi hesaplanıcak? 20yıl sonraki 200tl şuanki 20tl gibi olur heralde..

 • FİNANSAL DANIŞMAN

  ALİCAN BEY 30 yaşında bir katılımcı, aylık 500 TL katkı payı ve toplu olarak 0 TL öderse; yıllık %0 katkı payı artışı, %4 yönetim gideri kesintisi, yıllık %2,25 fon işletim gideri kesintisi ve yıllık %7,75 reel getiri ile 56 yaşında emekliliğe hak kazandığında 503.420 TL muhtemel birikime ulaşacaktır; emekli olarak sistemden ayrılması durumunda eline geçecek muhtemel tutar 484.542 TL olacaktır. Bu katılımcı %27 vergi dilimi ile vergi avantajından yararlanırsa vergi avantajının yatırıma yönlenen tutar içindeki etkisi 37.260 TL olacaktır. BU HESAPLAMA RESMİ SİTEDEN HESAPLANMIŞTIR VE EN KÖTÜ İHTİMALLER GÖZE ALINMIŞTIR YANİ %7,75 GİBİ UFAK BİR GETİRİ HESAPLANMIŞTIR ALACAĞINIZ PARA SİZE PEKTE İNANDIRCI GELMESEDE SONUÇ BU :) BANA MAİL YOLUYLA ULAŞIRSANIZ SİZE ÜCRETSİZ FİNANSAL DANIŞMANLIK YAPARIM YATIRIMINIZI HANGİ FONLARDA DAHA İYİ DEĞERLENDİREBİLİRSİNİZ BU KONUDA YARDIMCI OLABİLİRİM SAYGILARIMLA

  FİNANSAL DANIŞMAN
  BİLAL ÜNSAL
  bes_findansman07@hotmail.com

 • FİNANSAL DANIŞMAN

  YAŞINIZI BELİRMEMİŞSİNİZ 30 YAŞINDA Kİ BİR KİŞİ İÇİN HESAPLAMA YAPTIM VE 201.368TL BİR BİRİKİMİ OLDU BUNU İSTERSE TOPLU OLARAK ÇEKEBİLİR FAKAT %5 STOPAJ KESİNTİSİ OLUR İSTERSENİZDE BU PARAYI GERİYE DÖNÜK TOPLAM BİRİKİMİNİZİ YILLARA BÖLDÜREBİLİRSİNİZ DİYELİMKİ 20 YIL DA GERİ ALMAK İSTERSENİZ ONA GÖRE HESAPLAMA YAPILIR YADA ÖLÜNCEYE KADAR ALMAK İSTERSENİZ SİSTEM SİZE UYGUN BİR ÖDENEK ÇIKARICAKTIR DİYELİMKİ 20 YIL GERİ ÖDEME SEÇENEĞİNİ SEÇTİNİ VE ÖMRÜNÜZ YETMEDİ NE OLUCAK PARANIZ KANUNİ VARİSLERE KALICAKTIR PARANIZ ASLA YANMAZ

 • alican

  diyelim ki yaşınız 30 56 yaşınıza kadar düzenli olarak 200TL yatırdığınızı düşündüğümüzde en kötü ihtimalle 56 yaşınızda Yıllık Reel Getiri (Net)%7,75
  Vergi Diliminiz %15 olarak hesapladığımızda

  (55.080TL toplam yatırdığınız para)
  (7.128TL vergi avantajınız)
  (139.160toplam karınız)
  (201.368TL emeklilikte kullanacağınız para)
  bu hesaplamaları EMEKLİLİK GÖZETİM MERKEZİNİN RESMİ sitesinden yaptım bu hesaplamalarım en kötü ihtimalle elinize geçecek para
  FİNANSAL DANIŞMAN
  BİLAL ÜNSAL

  hocam cevap için teşekkürler..

  peki ben aylık maaş alsam nekadar alıcam?
  kaç ay alıcam?

 • AHMET

  HOCAM MEİL YOLLUYORUM CEVAP GELMİYOR…YA SİZE ULAŞMIYOR YA DA BİR SORUN VAR….BEN SİZE MSN YE DE EKLEDİM AMA SANIRM SİZ GİRMİYORSUNUZ…TEŞEKKÜR EDERİM HER ŞEY İÇİN…

 • FİNANSAL DANIŞMAN

  diyelim ki yaşınız 30 56 yaşınıza kadar düzenli olarak 200TL yatırdığınızı düşündüğümüzde en kötü ihtimalle 56 yaşınızda Yıllık Reel Getiri (Net)%7,75
  Vergi Diliminiz %15 olarak hesapladığımızda

  (55.080TL toplam yatırdığınız para)
  (7.128TL vergi avantajınız)
  (139.160toplam karınız)
  (201.368TL emeklilikte kullanacağınız para)
  bu hesaplamaları EMEKLİLİK GÖZETİM MERKEZİNİN RESMİ sitesinden yaptım bu hesaplamalarım en kötü ihtimalle elinize geçecek para
  FİNANSAL DANIŞMAN
  BİLAL ÜNSAL
  bes_findansman07@hotmail.com

 • FİNANSAL DANIŞMAN

  bakın diyelimki 110TL ile giriş yaptınız bunun giriş aidatı var 120TL bunu peşin yada taksitle alabilirler diyelim ki onuda peşin yatırdınız onu saymıyorum 110TL X 5 = 550TL YAPAR BUNUN AYLIK KESİNTİLERİ OLUR HER BANKA FARKLI KESİNTİ YAPAR BU KESİNTİ YÖNETİM GİDER KESİNTİSİDİR % 4 DİYELİM 110TL X %4 = 4,4TL X 5 AY = 22TL BİRDE 10 YILDAN ÖNCE ÇIKTIĞINIZI VARSAYALIM %15 STOPAJ KESİNTİSİ ALIR DEVLET BİRDE ÇIKIŞ AİDATI ALIRLAR ORTALAMA 200 TL,GÜNLÜK GETİRİSİDE ORTALAMA %7 DESEK 110TL X %7 = 7,7TL KAR 550TL(toplam yatırdığınız) – 22TL(Y.G.K.) – 82,5(%15 stopaj kesintisi) – 200(çıkış aidatı)+38,5(ortalama aylık kazanç) = “283,5TL” NET ELİNİZE GEÇECEK PARA DEMEK Kİ BU SİSTEM KISA VADEDE PARA KAZANDIRMIYOR DEVLET KISA SÜREDE ÇIKARMAMAK İÇİN BU KESİNTİLERİ ŞART KOŞUYOR HALKIN BİR KENARA AYIRACAĞI PARADA SÜREKLİ GÖZÜ KALMAMALI O PARAYI KÖTÜ GÜN İÇİN AYIRIP UNUTMALI TAKİ BU SİSTEMDEN EN İYİ DERECEDE YARARLANINCAYA KADAR YANLIZ BU HESABA VERGİ AVANTAJINI KATMADIM EĞER SSK LI BİYERDE ÇALIŞIYORSANIZ ÇALIŞTIĞINIZ YERDE MAAŞINIZDAN KESİLEN PARANIN %10 NU GERİ ALIYORSUNUZ TİCARETLE UĞRAŞIYORSANIZ YİNE ÖDEDİĞİNİZ VERGİDEN %10 KARINIZ OLUYOR BU SİSTEM ORTA VE UZUN VADEDE KAZANDIRAN BİR SİSTEMDİR FAKAT DİYELİMKİ 5 AY YATIRDINIZ İÇERDE 550TL NİZ VAR VE YATIRACAK DURUMUNUZ YOK O HALDE NE OLUR HİÇ BİŞEY OLMAZ :) DONDURABİLİRSİNİZDE PARANIZ İŞLEM GÖRMEYE DEVAM EDİCEKTİR YANİ KAZANDIRMAYA DEVAM EDİCEKTİR ELİNİZE PARA GEÇTİĞİNDE TEKRAR YATIRARAK DEVAM EDEBİLİRSİNİZ UMARIM YAZILARIM AYDINLATMIŞTIR DİĞER SORULARINIZI LÜTFEN MAİL YOLUYLA SORUN
  FİNANSAL DANIŞMAN
  BİLAL ÜNSAL
  bes_findansman07@hotmail.com

 • alican

  merhaba, herşey sorulmuş ama asıl sorulması gerekn soru sorulmamış..
  ben 30 yaşında
  özel sektörde,3000tl maaşı olan biriyim 56 yaşıma kadar
  her ay 500tl yatırsam;
  1-) emekli olduğumda nekadar emekli maaşı alıcam??
  2-) emekli olduğumda maaş değilde toplu para alabiliyormuyum?
  yani biriken paramı?
  3-) biriken param nekadar olucak?

 • AHMET

  hocam bu kastettiğiniz yüzde 15 kesinti ne kadardır acaba….teşekkür ederim….mesela atıyorum 500 lira birikmişse ve çıkılırsa bu sistemden kesinti ne kadar olur….teşekkür ederim….

 • FİNANSAL DANIŞMAN

  MAİL ADRESİM DEĞİŞTİ ARKADAŞLAR YENİ MAİL ADRESİM
  FİNANSAL DANIŞMAN
  BİLAL ÜNSAL
  bes_findansman07@hotmail.com

 • FİNANSAL DANIŞMAN

  AHMET BEY GİRİŞ YAPILDIKTAN SONRA 30 İŞ GÜNÜ İÇERİSİNDE VAZGEÇME HAKKINIZ VAR EĞER GİRİŞ AİDATI VE KATKI PAYI ÖDEME YAPTIYSANIZ HİÇ BİR KESİNTİ YAPILMADAN 7 İŞ GÜN İÇERİSİNDE HESABINIZA AKTARILIR GİRİŞ YAPILDIKTAN SONRA 10 YILDAN ÖNCE ÇIKIŞ YAPARSANIZ %15 STOPAJ KESİNTİSİ YAPILIR. BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ ORTA VE UZUN VADEDE KAZANÇ SAĞLAYAN BİR BİRİKİM ARACIDIR TÜRKİYEDE TOPLAM BU İŞİ YAPAN 13 ŞİRKET VARDIR DİKKAT ETMENİZ GEREKEN HANGİ ŞİRKET NEKADAR KAZANDIRIYOR NEKADAR KESİNTİ YAPIYOR BUNUNLA İLGİLİ BİLGİ ALMAK İSTERSENİZ BENİMLE İRTİBATA GEÇEBİLİRSİNİZ

  FİNANSAL DANIŞMAN
  BİLAL ÜNSAL
  bes_findansman@hotmail.com

 • AHMET

  GİRİŞ YAPILDIKTAN SONRA ÇIKILIRSA CEZA OLARAK NE KADAR KESİNTİ YAPILIR…TEŞEKKÜR EDERİM….

 • FİNANSAL DANIŞMAN

  MERHABA BES “Bireysel Emeklilik Sistemi” konusunda biraz bilgi vermek istiyorum örneğin siz 100 TL yatırırarak sisteme giriş yaptınız her bankanın giriş aidatı vardır sadece sisteme girdiğinizde birkereye mahsuz ödersiniz ortalama 120TL dir.Giriş aidatını peşin yada taksitle sizlerden alabilirler eğer 10 yılı doldurmadan sistemden çıkarsanız birikiminizden %15 kesinti yapılır. 10 yıl doldurdunuz fakat emeklilik yaşı “56” gelmeden önce çıkarsanız %10 kesinti yapılır 10 yılı doldurdunuz ve emekli yaşınız geldi birikiminiz 100,000TL olduğunu varsayalım

  Katılımcıya Ait Birikim Tutarı : 100.000TL
  Stopaja Tabi Toplam Tutar : 75.000TL
  (%25istisna)
  Stopaj Kesintisi (%5) : 3.750TL
  Ödenecek Net Tutar : 96.250TL
  SİSTEME GİRDİĞİNİZDE VERGİ AVANTAJLARINDAN KAZANACAĞINIZI UNUTMAYIN hem maaşınız artıcaktır yada devlete daha az vergi ödüyeceksiniz hemde bir kenarda birikimiz olucaktır
  daha detaylı bilgi almak istiyorsanız

  Finansal Danışman
  Bilal ÜNSAL
  bes_findansman07@hotmail.com

 • AHMET

  İYİ GÜNLER BİR ŞEY SORACAKTIM…

  ACABA BU SİSTEMDE 5 YILDAN ÖNCE ÇIKARSAK HANGİ AİDAT KESİLİYORDU VE MİKTARI NE KADARDIR…ÇÜNKÜ İNSANLIK HALİ BU PARAYA İHTİYACIMIZ OLURDA ÇIKARSAK BU SİSTEMDEN NE TÜR KESİNTİ OLUR VE NE KADARDIR..AÇIKLARSANIZ SEVİNİRİM..TEŞEKKÜRLER…

 • Mustafa

  Sigortali calisan isen senin icin sistem gayet uygun

 • mahmut

  merhaba ii günler bende besden faydalanmak istiyorum ama ben öğrenciyim aynı zamanda sigortalı çalışanım benim amacım aylık 150-200 tl yatırıp para biriktirmek benim için uygunmudur çok teşekkürler şimdiden…

 • Mustafa

  Devlet emekli olduğunuzda da bir stopaj yapıyor (%5). Ancak bu stopaj o döneme kadar elde ettiğiniz vergi avantajının çok altında kaldığı için yine sistem bütünde avantajlı.

  Sorduğunuz soruların daha çok “Bireysel emeklilik sistemi’ne yatırım yapacağıma, kendi yatırımımı yönetsem daha mantıklı değil mi?” noktasına geldiğini hissediyorum.

  Bu yaklaşıma şöyle cevap veriyorum: Eğer BES’in vergi avantajı olmasa kendi yatırımınızı kendinizin yapmanız daha mantıklı.. Ancak vergi avantajı sebebiyle bireysel emeklilik mantıklı hale geliyor.

  Bireysel emeklilik için yatıracağınız para miktarı da hiçbir zaman brüt asgari ücreti geçmemeli, çünkü geçerse bundan sonraki rakam için vergiden muaf olmuyorsunuz (o zaman da bu işin bir mantığı kalmıyor)

  Dolayısıyla ayda yaklaşık 600 lira’dan fazla para yatırmamak lazım, bunun üstü yatırımlar için kendi yatırımınızı kendinizin yönetmeniz mantıklı.

 • Mustafa

  Fon işletim gider kesintisi’ni bireysel emeklilik şirketlerinin kendileri belirliyor.

  Bireysel emeklilik şirketleri fon yönetim şirketleri ile ortak çalışıyorlar. Çoğu zaman bu şirketler zaten bireysel emeklilik şirketi’nin bağlı olduğu bankanın veya sigorta şirketinin iştiraki oluyor.

  Bu oran aslında çok yüksek bir oran değil. Özellikle borsa’ya dayalı bir fon’a yatırdıysanız paranızı, bu fonlar profesyonel kişilerce yönetildiği için yönetim maliyeti doğal olarak oluşmakta.

  Hazine bonosu için bir fon işletim gider kesintisi yapmadıklarını düşünüyorum, o konuda detay bilgim yok (hiç hazine bonosu yatırımı yapmadığım için)

 • ibrahim

  cevabınız için teşekkürler benim asıl ögrenmek istediğim fig kim tarafından ve nasıl belirleniyor.Bu oran yüzde 2
  civarında veya daha az çok olabiliyor bu oran yüsek bir oran deyilmi .İkinci sorum emekliliği hak edince devlet her hangi bir vergi alıyormu,mesela stopaj gibi (ben %5 diye anladım).

 • Mustafa

  Merhaba İbrahim,

  Fon işletim gider kesintisi benim BES hizmeti satın aldığım Avivasa’da bütün fonlar için aynı.

  Diğer firmalarda durum nedir bilemiyorum ama mantık olarak aynı olması gerekir diye düşünüyorum.

  Dolayısıyla fon değişikliklerinde figk değişmeyecektir büyük ihtimalle.

 • Mustafa

  Merhaba Deniz,

  Baban’ın yaşı emekli olmaya müsait, ancak yine de sistemde minimum 10 sene beklemesi lazımm eğer Bireysel Emekli olmak istiyorsa, aksi durumda ciddi bir vergi yükü oluşacaktır.

  Baban için bu sebeple bireysel emeklilik tavsiye etmem, bu sistem daha çok vergi avantajlarından faydalanabilecek bordrolu çalışanlara ciddi fayda sağlıyor.

  Öbür türlü parayı biriktirip herhangi bir fona (B tipi, A tipi, borsaya endeksli vs.) kendisinin yatırması daha fazla kazandıracaktır.

 • deniz

  merhaba abi ben babam için bişey öğrencektim benim babam 60 yaşında serbest meslekte çalışıyo hiç bir sigortası falan yok bes te babamın yararlanabileceği bi durum var mı yaştan kaybediyomu?

 • ibrahim

  merhaba

  ben bes üyesi olmak istiyorum amamerak ettiğim figk nin sabit bir rakam olup olmadıdır.mesela hisse fonunu seçtiğim zaman diyelim 1.50 daha sonra başka bir fon geçtiğim zaman da ben bu kesintinin aynı olmasını isteyebilirmiyim.

  saygılarımla.

 • Sinem

  Bu sistem harika bir sistem! Bende hem bu sisteme dahilim hem de bireyleri bu sistemle tanıştırmayı bir görev edindiğim için çok büyü mutluluk duyuyorum. Eğer isterseniz bu sistemle ilgili detaylı bir finansal danışmanlık hizmeti sunabilirim size hem de ücretsiz olarak!

  Sinem TOKAY
  Finansal Danışman

 • Mustafa

  Her banka’nın bireysel emekliliği yatırımlarınızın bir kısmını hazine bonosunda bir kısmını kendi fon yönetim şirketlerinde değerlendiriyor.

  Yatırımlarınızı hazine bonosunda değerlendirmek isterseniz o zaman tüm bankaların getirileri aynı olur… Bu durumda fon kesintilerine, yönetim gider kesinti oranlarına bakın, bunlar içinden en düşük olan bireysel emeklilik şirketini seçin.

  Ama “ben risk almayı severim” derseniz o zaman fon yönetim performansı iyi olan bir şirket seçmeniz gerekir.

  Ben bir ara vakit bulduğumda bu şirketlerin borsa fonlarının performanslarını karşılaştıran bir yazı yazacağım.

 • sema

  merhaba ben bugün deniz banka uğradım kredi için bana birikim yapmak istermisiniz dediler nasıl diyince bireysel emeklilik dediler deniz bankasının bireysel emeklilik konusunda diğer bankalardan farkı varmı yardımcı olursanız sevinirim

 • Mustafa

  Merhaba,

  Bireysel emeklilik sistemi’nden emekli olmakla SGK’dan emekli olmak arasında bir bağlantı yok, ikisinden de aynı anda emekli olabilirsiniz.

 • iyi günler arkadaslar benim sizlere bir sorum olcak ben bireysel emeklik hesabi actirdigim zaman sosyal sigortalar kurumundan da aynı anda emekli olabiliyor muyum?

 • bhy

  bugün bankaya gittim ve bana BES’i anlattılar her ay 100 tl yatırarak devam ediyormuşsun.Garanti bankasının BES’i nasıldır bir bilgi verir misiniz bana

 • caner

  Merhaba herkese ben bir firmada finansal danışmanlık yapıyorum.Bu işe girmeden öncede bireysel emekliliği biliyordum ancak bu kadar avantajlı olduğu bilmyordum.ciddi anlamda herkes çok memnun ve kişilere oldukça avatajlı ve opsiyonel seçimler sunuluyor.

  Kişiler için b sistem uzun vadede ciddi rakamlar sunuyor ancak aktif bir danışmanının olması ve takibat olması çok önemlidir.

 • Mustafa

  Merhaba Neslihan,

  “iyi yatırım aracı” değil şeklinde yorumu olan kişiye sorman gereken soru şu: “İYİ YATIRIM ARACI NEDİR?”

  “iyi” ne demek? Çok getiri sağlayan mı demek? Riski düşük mü demek? Esnek mi demek? Ben “iyi” sıfatından bir şey anlayamıyorum.

  Yazıda BES’in avantajlarından bahsettim, tasarrufa teşvik eder, bordro’da vergi indirimi sağlar, yatırım fonları vergilerden muaftır… Dolayısıyla BES’e hazine bonosuna endeksli yatıracağın 100 lira yerine, direk hazine bonosuna yatıracaksan BES daha “iyi”dir.

  Yok ben döviz’e yatırım yapacağım dersen (ki kanımca döviz bir yatırım aracı değildir, bir takas aracıdır)o zaman BES sana böyle bir imkan sunmaz.

  Buradaki konu şu: Yaşın 56’ya geldiğinde, eline SSK’dan alacağın kuş kadar emekli parasımı geçmesini istersin, yoksa insan gibi emekliliğini yaşayacağın bir paranın mı?

  Bireysel emeklilik sistemi, “köşeyi döneyim”, “kısa vadede voleyi vurayım”, “3-5 sene para biriktireyim” motivasyonunda insanlara yönelik değildir. Amacınız buysa, BES sizin için yanlış tercih.

  Maalesef bireysel emeklilik satıcıları, müşterilere bu noktada doğru bilgi vermiyorlar, bu sistemi bir yatırım ortamı gibi tanıtıyorlar. Oysa ki bireysel emeklilik bir yatırım aracı değildir, güvenli bir şekilde emekli olmanızı sağlayacak bir sistemdir.

  Bu sebeple sistemden erken çıkmaların önüne çeşitli cezalarla geçiliyor, insanların burayı “kısa vadede getiri sağlayacak” bir ortam olarak görmeleri istenmiyor.

  Onun dışında: 10 yıl para yatırmayı hedef olarak kendinize koymayın bence, ödeyebildiğiniz zaman dilimince bireysel emeklilik için para yatırmanız doğru bir hareket olur. Unutmayın buraya yatırdığınız her para, emekli olduğunuzda sizi rahatlatacak.

  Emeklilik çok uzun bir süreymiş ve sanki hiç gelmeyecekmiş gibi geliyor insana biliyorum… Ancak şöyle bir etrafınıza bakın, gün geliyor insan emekli oluyor… SSK’dan emekli olanı ile, yatırım yaptığı para ile emekli olanı arasındaki hayat standardını görün.

  Gün gelecek siz de aynı duruma düşebileceksiniz, o yüzden “yaa daha çok uzun süre var, kim öle kim kala” diye düşünmek doğru değil. “Ya ölmezsem?” diye düşündüğünüzde, hasta, halsiz ve güçsüz kaldığınızda kimsenin eline bakmamak için bireysel emeklilik sistemi bir tercih değil, bence bir zorunluluktur.

  O yüzden bireysel emeklilik hesabı açtırarak harika bir karar vermişsiniz, tebrik ederim.

 • neslihan

  slm ben 26 yasındayım 3 ay önce bireysel emeklilik hesabı açtırdım kafamı cok karıştırdılar iyi yatırım aracı değil diye aylık 110 tl yatırıyorum hesabım % 100 dengeli fonda ve ALLAHTAN birşey olmazsa 10 yıl para yatıracam cıkmayıda kesinlikle düşünmüyorum size uzman olarak soruyorum sizce bireysel emeklilik hesabı açtırmayla iyi mı etmişim içimi rahatlatırmısınız fon olarak ne seceyım kafam cok karısık iyi bir tercih yapmısmıyım bireysel emeklilik hesabı actırmayla sımdıden tesekkurler cevabınıza

 • Mustafa

  Bayram,

  Öncelikle BES satıcılarının maalesef insanları yanlış yonlendirdiklerine defalarca şahit olduğumu söyleyerek başlayayım.

  BES şirketleri temelde bizlerin yaptığı ödemeleri, hazine bonosuna, likit fonlara veya borsaya endeksli yatırımlara yönlendiren aracı kurumlardır. Bu yönlendirme hizmeti karşılığında yönetim gider kesintisi ve fon işletim ücreti adı altında kesintiler yaparlar.

  BES satıcılarına ise bu şirketler getirdikleri müşteri ve yatırım kadar prim veriyorlar.

  Şirketler bu satiscilarinin neler vaadederek müşterileri getirdiklerini ise pek sorgulamiyorlar doğal olarak.

  Aegon firmasının durumunu bilmiyorum ve aslında hiç önemli de değil. Neticede bu firma batsa da, senin yatırdığın para devlet güvencesi altında (devletin kasasında duruyor), fonlara yatırdılar ve fonların da güvenceleri var. Dolayısıyla seni kendilerine çekmek için bu tür hareketlere giren satıcılara bu web sayfasını gösterebilirsin :).

  BES şirketi değiştirdiğini zaman asgari ücretin belli bir oranında kesinti yapılıyor diye biliyorum. Ancak gececegin firma seni kapabilmek için bu maliyeti ustlenir.

  Burada önemli olan, fon yönetim performansı yüksek, yönetim gider kesintisi ve fon işletim ücreti düşük bir şirket seçmen.

  Sevgiler

 • Mustafa

  Merhaba Nevin,
  Bildiğim kadariyla bireysel emeklilik sistemine girebilmek için şirketler bir minimum ödeme talep ediyorlar. O rakam da en az 120 lira civarında olması lazım.

  Ayrıca bireysel emekliliğin en önemli artısı yaptığın ödemeleri maaşından kesilen gelir vergisinden dusebilmektir. Sen henüz öğrenci olduğun için bu avantajdan da faydalanamayacaksın.

  Dolayısıyla bireysel emeklilik para biriktirmek istiyorsan senin için uygun değil.

  Tavsiyem bir bankaya gidip borsa hesabı açtırman ve biriktirebildigin kadar parayla SATMAMAK ÜZERE hisse senedi almandir.

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.