Blog Dayanıklılık Testi

Blog açmak inanılmaz kolaylaştı: açın wordpress.com, blogger.com vb. bir blog hosting sitesini, muhtemelen 10 dakikalık bir ayarlama süresinin ardından blog’unuza ilk yazınızı yazmış olursunuz.

Bu müthiş bir şey! İnternet kullanımının ve bilgi paylaşımının çok kolaylaştığının işareti… Ancak yapılan bir araştırmada, açılan blogların %51’i 3 aylık zaman içinde terk ediliyor! Yani açan kişi bir daha uğramıyor, yazı yazmıyor veya kapatıyor.

Buna blog dayanıklılık testi adını verirsek (ben verdim) Akıllı Gelişim bu testi başarıyla geçti… Çok mutluyum :)

Bloglar uzun ömürlü değil

Şurada aktarılan bir araştırmaya göre açılan blog sitelerinin %31’i bir ay içinde, %44’ü iki ay içinde ve yarısından fazlası üç ay içinde inaktif hale geliyor. Blog’un sahibi bir daha yeni yazı eklemiyor… Herhalde 1 sene içinde geriye kalan blogların oranı %5’i geçmeyecektir.

Bloglar niye uzun ömürlü değil?

Bunun belli başlı sebepleri var:

1) İnsanlar sabırsız: Blog yazmak gerçekten sabır işi… Bir blog yazısı yazdıktan hemen sonra site istatistiklerinde patlama yaşamıyorsunuz… Çoğu zaman yazdığınız kaliteli bir yazının arama motorlarında ön sıralarda yer alabilmesi aylar alıyor.

Ancak blog açan insanların önemli bir kısmı böyle bir siteyi idame ettirecek sabra sahip değil, hemen 1 hafta içinde patlama yaratmayı bekliyorlar. Bu gerçekleşmeyince de geriye hayal kırıklığı kalıyor.

2) İnsanların öngörüsü yetersiz: Genel olarak biz insanlar yapabileceğimiz ve kapasitemiz hakkında yanlış kanaate sahibiz. Çoğunlukla da yapabileceğimizden fazlasını gerçekleştirebileceğimizi sanıyoruz… Bazen de geleceği ön göremiyoruz…

Bir blog’u başarılı hale getirebilmek için ciddi miktarda emek ve zaman harcamak gerekiyor. Araştırmayı sevmeniz lazım, yazı yazmayı sevmeniz gerekli… “Yaparım canım ne olacak, 10 dakikada blog açılıyor zaten kolay” diye düşünüp bu işe giriştiğinizde bir kaç yazı sonrasında her yiğidin hakkı olmadığını anlayacaksınız, belki de emek harcamaya değmediğini düşüneceksiniz.

3) Kaynak yetersizliği: Diyelim ki akıllı gelişim gibi bir kişisel gelişim sitesi açmak istediniz. İlk bakışta “canım kişisel gelişimle ilgili yazmak çok kolay, bir sürü yazı yazarım” diye düşünmeniz içten bile değil… Ama bir kaç yazıdan sonra tıkanacağınıza garanti verebilirim.

Şayet kişisel gelişim ile yıllardır uğraşmıyorsanız, bu konuda onlarca kitap, yüzlerce makale okumadıysanız bu konuda bir blog açtığınızda bir süre sonra ya kendinizi tekrar edeceksinizdir, ya da yazacak bir şey bulamayacaksınız.

Bu aynı şekilde başka konular için de geçerli… Maalesef insanlar derin bilgilerinin olmadığı konularda yazabileceklerini düşünüyorlar, bu gerçekleşmeyince de açtıkları blogları terk ediyorlar.

4) Zaman ve Emek harcamak: İnsanlar temelde tembelliğe meğillidir. Bu çok doğal, çünkü çalışmak ve üretmek için enerji harcamak gerekiyor. Bir blogu başarılı kılabilmek için ciddi miktarda emek ve zaman harcamanız şart! Örneğin kaliteli bir blog yazısını yazabilmek için saatler harcamanız gerekiyor. Kariyer Yolculuğu sitesinin sahibi Fatmanur Erdoğan sitesinde yazdığı her yazı için ortalama 3-4 saat harcadığını söylüyor, sitede onlarca yazı olduğunu düşünürseniz ne kadar büyük bir emek gerektiğini anlayacaksınız.

Akıllı Gelişim ne alemde?

İlk yazıyı yazdığım Ağustos 2008’den bu yana 1 seneyi çoktan aşmış bu sitenin yaşı. Verilen istatistiklere bakılırsa sitem akıllı gelişim dayanıklılık testinden geçmiş görünüyor. Sitemi terk etmedim, düzensiz bile olsa yazı yazdım, tasarımıyla, bakımıyla, geliştirilmesiyle ilgilendim.

Geriye dönüp baktığımda aslında ciddi bir sınavdan geçtiğimi farkediyorum. Kolaylıkla bu siteyi de “ölü bloglar cehennemi” içersine gömebilirdim.

Ancak yazmak hoşuma gidiyor… En meraklı olduğum konu olan kişisel gelişim üzerine yazmak benim için bir eğlence ve harcadığım zamanı güzel değerlendirdiğimi hissediyorum. Okuyan insanlara katma değer sağlamak benim için hayatı daha anlamlı kılıyor…

Ve bunu devam ettirmeyi planlıyorum… Siteyi daha nice yıllar aktif tutmak, büyütmek ve geliştirmek için motivasyonum var.

, , , ,

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.