Blog tanıtımı nasıl yapılır?

Blogger’ların en büyük sıkıntıları sitelerini tanıtamamalarıdır.

Çoğunlukla pazarlamaya bütçe ayıracak durumları da olmadığından bir süre sonra sitelerine ziyaretçi çekemedikleri için moraller bozulur ve blog yazma işi terk edilir.

Oysa ki ziyaretçilerin geldiğini görmek inanılmaz bir keyiftir ve bu keyfi tatmak için aktif tanıtım yapmayı öğrenmek lazım.

Bu yazıda kendi pazarlama yöntemlerim ve sitenin aldığı ziyaretçi sayısına etkisini anlatıyorum. Bu yazıyı okuyarak siz de benzer pazarlama stratejileri deneyebilirsiniz.

Blog tanıtımı / pazarlaması

İstediğiniz kadar güzel yazılar yazın, istediğiniz kadar katmadeğer yaratın, blogunuzu tanıtamazsanız bunlar boşa saçılmış emekler olacaktır. Bu şekilde kenarda köşede kalmış ve terk edilmiş onbinlerce blog var… Bloggersanız bunlardan birisi olmamak için temel birkaç pazarlama stratejisi geliştirmeniz ve denemeniz gerekir.

Blog tanıtımı için reklam parası vermek, yapılabilecek en yanlış şeylerden birisidir. Çünkü birincisi bu işin ruhuna aykırı bir şey, ikincisi de internette reklam vermek kadar başarılı başka yöntemler var ve ücretsiz.

Akıllıgelisim.com’da hangi pazarlama yöntemlerini kullandım ve etkisi nasıl oldu?

Aşağıdaki grafikte 2009 Ağustos ayından itibaren akilligelisim’in ziyaretçi sayısını görebilirsiniz.

Grafiğin üzerine işaretlediğim numaralar benim denediğim pazarlama yöntemleri… Şimdi bunları bir açıklayayım:

1) Siteye düzenli yazı yazmak: Bir numara ile işaretlenmiş dönem, bu siteye benim düzenli olarak yazı yazdığım dönem oluyor… Bu dönemde haftada bir yazı yazmaya çalıştım. Bunun sonucunda siteye giren insan sayısı ayda %30.9 arttı.

Çıkartılacak ders: Hiçbir pazarlama aktivitesine girişmeseniz bile düzenli yazı yazarak, gündemdeki konular hakkında bildiklerinizi paylaşarak sitenize giren sayısını her ay %30 arttırabilirsiniz.

2) Siteyi güncellememek: Üşengeçlik edip siteyi güncellemediğiniz zaman ziyaretçi kaybediyorsunuz. İki numara ile işaretlenmiş dönem, benim siteyi güncelleyemediğim dönemdi. (İş değişikliği, evlilik hazırlığı vs.)

Çıkartılacak ders: Pazarlamanın önemli bir öğesi “devamlılık”… devamlı yazı yazmadığınız zaman ziyaretçilerinizi kaybediyorsunuz.

3) Google Reklamları: Bir miktar google reklamı kullandığım 3 numaralı fazda önemli miktarda ziyaretçi artışı görüldü, ancak google reklamları çok maliyetli… Google reklamı vermektense düzenli yazı yazmak da iyi bir alternatif olarak görünüyor.

Çıkartılacak ders: Bütçeniz varsa google reklamlarını deneyebilirsiniz… Etkili bir yöntem, ancak maliyetli

4) Facebook ve Twitter: Açıkcası hem facebook, hem de twitter’ın inanılmaz bir vakit kaybı olduğunu düşünüyorum. (Şahsi fikrim) Ancak benimle aynı fikirde olmayan yüzbinlerce facebook ve twitter kullanıcısı var. Bu insanlar içinde sitedeki yazıları okumak isteyecek, ancak siteden haberdar olmayanlar mevcut.

Bu sebeple sitedeki yazılara “facebook beğen” butonu ve “twitle” butonlarını ekledim.

Hiç aktif bir şekilde facebook kullanıcılarını hedeflememe rağmen buradan gelen bir trafik var… İ

5) Stumbleupon: Türk kullanıcıların bilmediği, ancak muhteşem bir site var: stumbleupon.com… Bu site ile bir tuşa basarak ilgi alanlarınıza göre enteresan siteleri bulabiliyorsunuz. Stumbleupon’u yurtdışında kullanan önemli miktarda Türk kullanıcı olduğunu düşünüyorum, bu sebeple siteye bir de stumble butonu ekledim. Buradan da yurt dışında yaşayan Türklerle ilgili bir tanıtım kampanyası yapmayı planlıyorum.

6) Forum: Forumlar Türklerin çok sevdiği ve çok kullandığı bir araç… Bu sitede de pek çok kullanıcı yazılan yazıların altına sorularını soruyor… Bu soruları cevaplamak her zaman kolay olmuyor. Bir forum altyapısı ile devamlı güncellenen ve kullanıcıların katkıda bulunacağı bir altyapı oluşturmayı planlıyorum. Sitedeki forum altyapısını bu ay sonuna kadar oturtarak, Türkiye’de en çok ziyaret edilen kişisel gelişim forum’unu kurmayı planlıyorum.

7) Blog tanıtımları: Yeni kurulmuş ve hit alamayan blog’ları burada tanıtmak istiyorum. Bu blog’lar içinde ileride ciddi trafik alabilecek olanlar için geleceğe yatırım olacak bu… Hem de kazan-kazan durumu oluşuyor. Çünkü bu sitede bir blog’a link verildiğinde otomatik olarak o siteye ciddi miktarda ziyaretçi akacaktır… Aynı şekilde akilligelisim.com linkini ekleyen siteler sayesinde bu sitenin de arama motorlarında ön sırada çıkma ihtimali yükseliyor. Arama motorunda ön sıradaysanız, bu ciddi bir trafik anlamına geliyor!

8) Siteye yazar almak : Kalıcı site trafiği yaratmanın en etkin yolu, yine geleneksel şeyi yapmak: yani siteye düzenli yazı yazmak… Ben de bu sitede haftada 1 yazı yayınlayarak siteyi devamlı güncel tutmayı planlıyorum. Tek başıma bebim bu tempoya yetişmem mümkün değil. Bu sebeple siteye yazar almaya karar verdim. Bu kapsamda iki tane yazarlık başvurusunu onayladım. Bu aydan itibaren bu iki kişisel gelişim meraklısı arkadaş sizler için bu sitede yazılarını yayınlamaya başlayacak… Eminim beğeneceksiniz.

Hepinize başarılı bloglar!

, , , , , ,

 • Canan Ağır

  selamlar bloguma facebook ve twitter beğen butonu nasıl koyabilirim birde google hesabı olmayanlar yorum yazamıyor onu nasıl ayarlıcam bilemiyorum?

 • hwocare

  Ben şu facebook,twitter,instagramı hiç kullanmıyorum. Açıkçası kullanmakta istemiyorum(ileride belki instagram açarım)çok önemli bir etkisi olur mu bunları kullanmamanın?
  Bir de ben daha çok ilgi alanlarımla ilgili şeyler yazmayı ve insanlara onları tanıtmayı amaçlayan bir blog düşünüyorum. Aklımda çok ponçik bir hedef kitlesi yaratmak var. İlgili mecralara blogumun reklamını yapmayı düşünüyorum. Bir ara denemiştim bir sitede böyle yazılar yazmayı özgüven eksikliğinden blog yazmaya geçiş yapamadım. İçimde bir tutku olarak da kalsın istemiyorum. Hem ileride mesleğime katkısı olabilecek bir aktivite olduğunu düşünüyorum(yeni medya okumak istiyorum da) Neyse en başta sorduğum soruya geri döneyim. Facebook vs. Kullanmak o butonları eklemek çok önemli mi sizce?

 • Hazal Çağla

  Kesinlikle düzenli yazı yazmak çok önemli. Bir süre yazamadım ve epey düşüş oldu blogumda. Emeğinize sağlık.

 • hatcepsut

  Sana katılıyorum. Blogların her ne kadar bazı siteler ile bağlantısı olsa da arkadaş listenin dışında ki kişilerin sana ulaşma olasılığı düşük. Fakat bunun gibi kişileri birleştirici sitelerin var olma amacıda budur sanırım. Bana bloğunun linkini verirsen bir göz atmak istiyorum.

 • ben sitemi tanıtımı yapmak istiyorum bana yardımcı ola bilirmisin nurimehmet533@gmail.com meil ata bilirsiniz

 • Zekicegirişim

  Teşekkürler çok aydınlatıcı fikirler.

 • Blog tanıtımı hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Blogumuzu tanıtmanın en iyi yöntemi özgün içerik yazmaktır. Ayrıca daha önce yazılmamış bir konu hakkında makale oluşturarak hem blogumuzu tanıtabiliriz hem de arama motorlarında üst sıralara çıkabiliriz.

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.