Blog tanıtımı nasıl yapılır?

Blogger’ların en büyük sıkıntıları sitelerini tanıtamamalarıdır.

Çoğunlukla pazarlamaya bütçe ayıracak durumları da olmadığından bir süre sonra sitelerine ziyaretçi çekemedikleri için moraller bozulur ve blog yazma işi terk edilir.

Oysa ki ziyaretçilerin geldiğini görmek inanılmaz bir keyiftir ve bu keyfi tatmak için aktif tanıtım yapmayı öğrenmek lazım.

Bu yazıda kendi pazarlama yöntemlerim ve sitenin aldığı ziyaretçi sayısına etkisini anlatıyorum. Bu yazıyı okuyarak siz de benzer pazarlama stratejileri deneyebilirsiniz.

Blog tanıtımı / pazarlaması

İstediğiniz kadar güzel yazılar yazın, istediğiniz kadar katmadeğer yaratın, blogunuzu tanıtamazsanız bunlar boşa saçılmış emekler olacaktır. Bu şekilde kenarda köşede kalmış ve terk edilmiş onbinlerce blog var… Bloggersanız bunlardan birisi olmamak için temel birkaç pazarlama stratejisi geliştirmeniz ve denemeniz gerekir.

Blog tanıtımı için reklam parası vermek, yapılabilecek en yanlış şeylerden birisidir. Çünkü birincisi bu işin ruhuna aykırı bir şey, ikincisi de internette reklam vermek kadar başarılı başka yöntemler var ve ücretsiz.

Akıllıgelisim.com’da hangi pazarlama yöntemlerini kullandım ve etkisi nasıl oldu?

Aşağıdaki grafikte 2009 Ağustos ayından itibaren akilligelisim’in ziyaretçi sayısını görebilirsiniz.

Grafiğin üzerine işaretlediğim numaralar benim denediğim pazarlama yöntemleri… Şimdi bunları bir açıklayayım:

1) Siteye düzenli yazı yazmak: Bir numara ile işaretlenmiş dönem, bu siteye benim düzenli olarak yazı yazdığım dönem oluyor… Bu dönemde haftada bir yazı yazmaya çalıştım. Bunun sonucunda siteye giren insan sayısı ayda %30.9 arttı.

Çıkartılacak ders: Hiçbir pazarlama aktivitesine girişmeseniz bile düzenli yazı yazarak, gündemdeki konular hakkında bildiklerinizi paylaşarak sitenize giren sayısını her ay %30 arttırabilirsiniz.

2) Siteyi güncellememek: Üşengeçlik edip siteyi güncellemediğiniz zaman ziyaretçi kaybediyorsunuz. İki numara ile işaretlenmiş dönem, benim siteyi güncelleyemediğim dönemdi. (İş değişikliği, evlilik hazırlığı vs.)

Çıkartılacak ders: Pazarlamanın önemli bir öğesi “devamlılık”… devamlı yazı yazmadığınız zaman ziyaretçilerinizi kaybediyorsunuz.

3) Google Reklamları: Bir miktar google reklamı kullandığım 3 numaralı fazda önemli miktarda ziyaretçi artışı görüldü, ancak google reklamları çok maliyetli… Google reklamı vermektense düzenli yazı yazmak da iyi bir alternatif olarak görünüyor.

Çıkartılacak ders: Bütçeniz varsa google reklamlarını deneyebilirsiniz… Etkili bir yöntem, ancak maliyetli

4) Facebook ve Twitter: Açıkcası hem facebook, hem de twitter’ın inanılmaz bir vakit kaybı olduğunu düşünüyorum. (Şahsi fikrim) Ancak benimle aynı fikirde olmayan yüzbinlerce facebook ve twitter kullanıcısı var. Bu insanlar içinde sitedeki yazıları okumak isteyecek, ancak siteden haberdar olmayanlar mevcut.

Bu sebeple sitedeki yazılara “facebook beğen” butonu ve “twitle” butonlarını ekledim.

Hiç aktif bir şekilde facebook kullanıcılarını hedeflememe rağmen buradan gelen bir trafik var… İ

5) Stumbleupon: Türk kullanıcıların bilmediği, ancak muhteşem bir site var: stumbleupon.com… Bu site ile bir tuşa basarak ilgi alanlarınıza göre enteresan siteleri bulabiliyorsunuz. Stumbleupon’u yurtdışında kullanan önemli miktarda Türk kullanıcı olduğunu düşünüyorum, bu sebeple siteye bir de stumble butonu ekledim. Buradan da yurt dışında yaşayan Türklerle ilgili bir tanıtım kampanyası yapmayı planlıyorum.

6) Forum: Forumlar Türklerin çok sevdiği ve çok kullandığı bir araç… Bu sitede de pek çok kullanıcı yazılan yazıların altına sorularını soruyor… Bu soruları cevaplamak her zaman kolay olmuyor. Bir forum altyapısı ile devamlı güncellenen ve kullanıcıların katkıda bulunacağı bir altyapı oluşturmayı planlıyorum. Sitedeki forum altyapısını bu ay sonuna kadar oturtarak, Türkiye’de en çok ziyaret edilen kişisel gelişim forum’unu kurmayı planlıyorum.

7) Blog tanıtımları: Yeni kurulmuş ve hit alamayan blog’ları burada tanıtmak istiyorum. Bu blog’lar içinde ileride ciddi trafik alabilecek olanlar için geleceğe yatırım olacak bu… Hem de kazan-kazan durumu oluşuyor. Çünkü bu sitede bir blog’a link verildiğinde otomatik olarak o siteye ciddi miktarda ziyaretçi akacaktır… Aynı şekilde akilligelisim.com linkini ekleyen siteler sayesinde bu sitenin de arama motorlarında ön sırada çıkma ihtimali yükseliyor. Arama motorunda ön sıradaysanız, bu ciddi bir trafik anlamına geliyor!

8) Siteye yazar almak : Kalıcı site trafiği yaratmanın en etkin yolu, yine geleneksel şeyi yapmak: yani siteye düzenli yazı yazmak… Ben de bu sitede haftada 1 yazı yayınlayarak siteyi devamlı güncel tutmayı planlıyorum. Tek başıma bebim bu tempoya yetişmem mümkün değil. Bu sebeple siteye yazar almaya karar verdim. Bu kapsamda iki tane yazarlık başvurusunu onayladım. Bu aydan itibaren bu iki kişisel gelişim meraklısı arkadaş sizler için bu sitede yazılarını yayınlamaya başlayacak… Eminim beğeneceksiniz.

Hepinize başarılı bloglar!

, , , , , ,

 • ozgehan omag

  ben blog yazıları yazıyorum (kendi blogumda) ama blogger olarak takip ettiğim sadece tanıdıgım kişiler. Çok ilginc bir durum. Acaba bu herkes için geçerli mi bilemiyorum yani tanımadığım kişiyi takip etmek hosuma gitmiyor. Belki de kişisel bir yer olduğu için olabilir. Ya da merak ettiğim tanımak istediğim kişilerin bloglarını da takip edebiliyorum. Kısacası blog kişisel bir alan. O kişiyi tanımak istiyorsan takip edersin – ama konu ilginç ise beli takip edersin? ne dersiniz?

 • fatma

  teşekkürler, yazınız iyi bir yardımcı kaynak olmuş. tesetturlustilkadin@gmail.com bu da benim blog sayfam herkesi takip ve ziyarete beklerim…

 • ben fildişinde yaşıyorum, eşimin işinden dolayı, on aydır. fildişi ile ilgili ve buradan saf halde aldığım doğal yağları,bitkileri vs. (mesela shea yağı) tanıttığım bir blog hazırlıyorum ancak çok acemiyim. hiç ziyaretçim yok :( bloğumun adı: http://bazaarafrica.blogspot.com/ muhteşem fildişi sahillerini de görebilirsiniz… herşeyi fotoğraflamaya çalışıyorum. sevgiler… bazaarafrica.blogspot.com

 • Çok faydalı bir makale olmuş lakin sadece blog sitelerini baz almasanız diğer sektörlerinde yetkilileri bu ve buna benzer sitelerden yararlabilse.Yani yelpaze ne kadar geniş olursa o derece yararlı olur biz bu kişisel bloğu trendfilm.com trendfilm.net trendfilm.org cinetagram.com cinetagram.net ve diğer site grubumuza bağlı 107 siteyle destekliyor yenikleri bekliyoruz..

 • bakım ile alakalı değişik konuları işlediğimiz http://www.divinia.com.tr adresinin ziyaret edilmesi için neler yapmalıyım fikri olan varmı.

 • eyup

  Bilgiler için teşekkürler
  http://makroyazilim.com/hizmetlerimiz.html

 • sky

  Ünlü ressamların hayatlarını ve eserlerini merak ediyorsanız sayfama bekliyorum..http://dahiressamlar.blogspot.com.tr/

 • berkosunaskimakyaj

  Bilgilendirici yazı için teşekkürlerr. makyaj,kozmetik alişveriş ve bir sürü şey için yeni açtığım sayfama bekliyorum :) http://berkosunaski.blogspot.com.tr/

 • hayata dair her şey… mnqueenn@blogspot.com

 • DarkLegend

  en sevdiğim hikaye türü :) devam ettir pes etme bence

 • fidan

  fundathen.blogspot.com

 • Bu yazınızı okuduktan sonra bilinçli şekilde tanıtım yazısı yazmanın önemini daha iyi kavradım teşekkür ederim

  http://www.firmaeklee.com/

 • Mehmet Ali Yalçınkaya

  Yazı çok bilgilendirici..Hürriyet bumerang olayını burada öğrendim hatta..iyiymiş..
  http://karasalanten.blogspot.com

 • utkucann

  arkadaslar hepinizi beklerim ilginc farklı bilgiler her gün güncel olucak

  http://bilgilian.blogspot.com.tr/

 • merto

  Yazı çok bilgilendirici.Hepinizin bloguna bir göz attım.Bende bunu açalı 2-3 ay oldu ama yeni yeni aktif kullanmaya başlıyorum.Blogumu ziyaret etmek için :blogmerto.blogspot.com.tr/

 • Daglarhas

  Blogunuz tanıtmak için fırsat!
  Sayfaya mesaj göndererek bloğunuzu tanıtmamızı sağlayabilirsiniz.
  http://www.facebook.com/blog.kitabi

 • Tuna

  gerçekten çok yararlı bir yazı tebrik ederim.
  http://tunadan.blogspot.com.tr

 • Çok yardımcı oldunuz
  http://jackeforrest.wordpress.com/

 • Rezzak Kılıç
 • Bekir Arslan
 • inan

  hikaye denemeleri >>>>> inansworld.blogspot.com.tr

 • Begeniyle okuduk.
  Tum herkezi buradan sitemize davet etmek istiyoruz.
  Hunbixerhatin.wordpress.com
  Eminizki begeneceksinizdir!

 • ozy ozcan

  Sistem ve ağ eğitim videolarımın bulunduğu ve zamanla bilgisayar bilişim sektöründe daha fazla içerik ve eğitime yer vereceğim blogum
  http://sistemdestekx.blogspot.com.tr

 • oldukça faydalı bir yazı olmuş http://punkcenazesi.blogspot.com.tr/

 • Önerileriniz için ne kadar teşekkür etsem az. Henüz yeniyim bu konuda ancak ilerleme sağlamak için tecrübeli birilerini arıyor insan. belki uğrarsınız: http://punkcenazesi.blogspot.com.tr/

 • Bir Delinin Pembe Defteri

  Şahsıma münasır çalakalem yazılarla; incir çekirdeğinin hacmini doldurduğuna inandığım ;Nacizane blog’um:) Her ihtimale karşın ; sürç-i lisan ettiysek affola http://birdelininpembedefteri.blogspot.com.tr/

 • Sivilce Platformu

  Merhaba,

  http://sivilceplatformu.com/

  Kendim de sivilce probleminden muzdarip birisi olarak bu konuda bilgiler içeren bir blog oluşturdum. Umarım beğenirsiniz.

 • serkankuyu

  Blogunuzu ücretsiz tanıtabileceğiniz bir kaynak… Umarım işinize yarar. http://www.espiraa.com

 • Nalan Atlay

  Merhaba…
  http://nalan1907.blogspot.com/
  Benim de bloğumu ziyaret ederseniz sevinirim…

 • Pingback: Yeni Blog Açacaklara 10 Tavsiye | Akıllı Gelişim()

 • Arcturus

  Gerçekten güzel öneriler paylaşmışsınız. Ben de faydalanacağım:)
  Teşekkürler.

 • erkan
 • akilligelisim

  Selamlar, 

  Para kazanabiliyorum, google kuralları gereği söylemem mümkün değil. Ancak bu sitenin masraflarını çıkartıyor ve cebime de sene sonunda baya bir para kalıyor.

  Üstelik bir noktadan sonra kendi kendine kazanıyor parayı, çok bir şey yapmaya gerek yok.

 • Mucahit Direk

  gncll.blogspot.com

  İçeriisnde mutlaka birşeyler öğreneceğiniz yeni bir blog. 

 • Mehmet ARABACI

  SÜPER BİR HABER SİTESİ
  http://habirehaber.blogspot.com/

 • Marla Sünger

  Şöyle  bir blog da  varmış şuralarda bir yerlerde; 
  http://marlaninsungeri.blogspot.com/

 • Recepmusaoglu

  yazınız çok güzel teşekkürler

  nettenbolkazan.blogspot.com

 • Benim de blogumu tanıtır mısınız? http://riposante.blogspot.com/

 • Merhaba,
  Yazi bana cok yardimci oldu bende kendi bloguma baslayali 3 gun oldu ama henuz gelen giden yok denecek kadar az, bende sizin kullanmaya henuz baslamadiginiz facebook ve twitter yontemiyle reklam yapmaya calisiyorum ziyaretci sayisi simdilik 170 ama sanirim cogu tanidiklarim, umarim beni tanimayan insalarin da ilgisini cekmeyi basaririm.

  Yaziniz icin tesekkur ederim.

 • cok guzel bir yazi olmus, tesekkur ediyorum.

 • yönetici

  arkadaşlar,

  blog tanıtımı yapmak isteyenler şu linki okusunlar.

  sevgiler.

  http://akilligelisim.com/blogunuzu-akilligelisim-comda-tanitmak-ister-misiniz/

 • Bookmark’a aldım. Canım sıkıldıkça bakıyorum :)

 • Tevfik Güveç

  Tanıtılmasını düşündüğüm diğer bir blog:

  http://nediycem.blogspot.com/

  Tanıtırsanız faydalı olacaktır.

 • bebelacc

  beni de tanıyın bari :)) …. http://bebelacc.blogspot.com/

 • yönetici

  Burak merhaba, maalesef blogun ulasilamiyor.

 • Burak

  Burada blog tanıtacağım demişsiniz.Bende yeni bir blog açtım ve sürdürmeyi planlıyorum.Benimkinide buraya ekler misiniz?

  http://burak-fullindir.blogspot.com/ adresi bu cevap bekliyorum.

 • blog tanıtımı ile yazdıklarına tamamen katılıyorum. yeni kurulan bir blog için en büyük sorun takip edilme sorunudur. nitekim kimse tarafından izlenilmedikçe insanların şevki kırılmaktaydı.
  1 yıl önce kurduğumuz blog ilk ay ki istatistiği tam olarak 85 yani 85 sayfa gösterimi. ver geri kalan 6-8 ay boyunca hiç yazı yazmamıştık. geçen ay twitter hesabı aldım, takipçi sayımı arttırırken,blogda düzenli yazı yazmaya başladık ve 902 sayfa gösterimi oldu. ve yeni ayın ilk 10 gününde 905 e ulaştık. ve google da da ilk sayfada çıkmanın gururunu
  yaşıyoruz.

  yılmadan güncel konular hakkında yazın ve bol tanıtım yapın. çok keyif alacaksınız.

 • yönetici

  Bu bloga ait.

 • can

  Grafikler bu siteye mi yoksa başka bir bloga mı ait ?

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.