Blog Yazmak

Bloglar enteresan bir şekilde Türkiye’de eğitimli plaza insanlarının bile varlığından çoğu zaman haberdar olmadığı yüzyılın devrimi… Bizde insanlar okuma alışkanlığına sahip olmadıkları için “bak ilgi alanlarınla ilgili bloglara üye olursan sana çok güzel makaleler gelir okuyup kendini geliştirebilirsin” dediğimde “yaa benim vaktim mi var okumaya” cevabı alıyorum.
Sonra bakıyorum bu insanlar hürriyet kelebek ekini okuyor, facebook profilini güncellemek için saatler harcıyor… vay halimize diyorum geçiyorum.


Neden bir blog sahibi olmalısınız?
Bloglar özellikle herhangi bir konuda dünyadaki trendleri takip etmek ve uzmanlaşmak istiyorsanız biçilmiş kaftandır…
Kişisel tecrübeleri, fikirleri, genel geçer halleri, gündelik hayatı yazanlar bir vakit sonra gördüğüm kadarıyla sıkılıyorlar. Zira bir yerden sonra yazacak şeyler kısırlaşıyor. Ancak özellikle yurtdışında nis konularda yazı yazan, konu uzmanları (sübject matter expert) yazdıkça konularındaki uzmanlıkları sağlamlaşıyor.
Örneğin bir yatırım blog’u açtınız ve ingilizce yazabiliyorsunuz diyelim… Güney Afrika’dan, Rusya’dan, Tayland’dan farklı görüş ve tecrübelere sahip onlarca insan yazılarınıza yorum yapıyor. Eksik yönlerinizi bu şekilde tamamlıyorsunuz, farklı bakış açıları ediniyorsunuz. Sonra gelen feedback’ler ile insan daha da yazası geliyor… Yazdıkça uzmanlaşıyor, uzmanlaştıkça yazıyorsunuz.
Bu şekilde 4-5 sene sabreden ve istikrarlı performans gösteren blögger’lar bir zaman sonra kayda değer reklam paraları kazanmaya başlıyor, nis konularda kitaplar yazıp online satabiliyorlar.
Dolayısıyla “gündelik heves”ten “profesyonel gelişim”e uzanan geniş bir spektrumda bloglar mevcut. İkincisine niyetlendiyseniz, hayırlı uğurlu olsun, gazanız mübarek olsun.

 

Blog yazarak para kazanılır mı?
“Evimden oturayım, iki tane yemek tarifi yazayım, para kazanayım” hevesiyle bu işe girdiyseniz işiniz zor… “Blog yazarak para kazanmak” başlıklı yüzlerce Türkçe site göreceksiniz, ancak içinden doğru düzgün para kazanabilen 1 tane bile bulamayacaksınız.
Hemen hemen tüm amatör bloglarda durum genel olarak böyledir, blogcuların çok önemli bir kısmı bu işten para kazanacağını sanarak girerler… Aradan 3-4 ay geçince durumun hiç de öyle olmadığını kavrarlar.
Blog yazarak para kazanılamaz mı? Kazanılır… Ama nasıl kazanılır?
1) İngilizce yazacaksınız… Türkçe dünyada konuşulan bir dil değil. Kaldı ki Türkler okumayı seven bir millet de değil… Siteyi ziyaret edenlerin çoğu sizin emek harcayıp yazdığınız yazıyı sonuna kadar okumayacak, emin olun… Dolayısıyla alacağınız hit hep İngilizce yazanlara göre çok düşük kalacaktır ve birisi sitenize girse bile reklamlara tıklayacak kadar okumayacak bile, iki satır okuyup sıkılıp gidecekler.
2) Çok ünlü birisi olacaksınız, Magazinel şeyler yazacaksınız… Bunlara türkler çok meraklı… “seksi fotoğrafları için tıklayınız” blogculuğu yapacaksınız, o zaman tıkır tıkır tıklayacak insanlar reklamlara…
Bunları yapmayacaksanız, oturun efendi efendi bloğunuzu yazın, para kazanmayı filan da kafaya takmayın. Hoşting masraflarınızı, domain paranızı çıkartabilirseniz bu bile büyük başarıdır.
Blog yazarak maddi kazanç elde edebilirsiniz, ama başka şekillerde… Mesela mesleki uzmanlığınızla ilgili bir blog yazıyorsunuzdur, işveren sizi takip eder veya birisi sizden danışmanlık hizmeti almak ister o zaman size maddi faydası da dokunur bu işin.
Ben bu sitede ilk yazmaya başladığımda “bir heves”le aklıma gelenleri hiç para kazanma amacı gütmeden yazdım. Merak ettiğim, ilgi alanım olan şeyleri “belki birileri okur” diyerek düzgün bir formatta aktarayım dedim.
Gel zaman git zaman başlarda ayda 20-30 kişinin belki girdiği bu site bugün ayda 15.000 tekil ziyaretçi alır oldu.
Daha da komiği siteye google reklamı koydum ayda 60 dolara yakın para geliyor oturduğum yerden. 6 dolarlık hoşting parasını çıkarttığımda geriye 54 dolar kalıyor. 12 ayla çarptığımda yılda 1400 liraya yakın para geliyor cebime.
Enteresan olan şey ise ben bu işe çok zaman da harcamadım, bakıyorum profesyonel blöggerlar her gün 1 yazı yazıyor. Günde 2-3 yazı yazanlar ile var. Ben iki ayda 1 tane yazı yazabiliyorum anca, onda bile bu kadar okuyucu gelmesi ve para kazanabilmek ilginç.
Ancak yazdığım şeyler genel olarak çok iyi bildiğim, hakim olduğum, üzerine düşündüğüm ve okuduğum şeyler. Ve uzun süre sonra ancak bu kadar para kazanabiliyorsunuz ve aylık giderlerinizi sağlayacak kadar bir trafik oluşturmak gerçekten çok zor.

 

Ne tür bir blog açmalısınız?
Yeme içme, “bugün ne yaptım” vb. turu bloglar yavaş yavaş azalıyor.
Bunun iki sebebi var:
1- Bu konularda yazıyorsanız bir noktadan sonra yazacak kaynak kalmaz ve kendini tekrar başlar, hem okuyucuya hem blögger’a sıkıcı gelmeye başlar
2- Twitter, facebook vb. anında paylaşım mecraları daha çok okuyucuya hemen ulaşmanızı sağlıyor, bu tür “geyik” konularda okuyucu sayfalar dolusu yazı okumak istemediğinden twitter ve facebook’a yöneliyor.
Ancak genel olarak “blogculuk oluyor” diye düşünülmesi bence hata… Twitter, facebook blogları öldürmüyor, tersine ben mesela “bilgilendirici” bir yazı okumak istediğimde ne işim var twitter’da, facebook’ta? giriyorum google’a arattırıyorum ilgili keywordleri, orada bu konu hakkında detaylı veri yazan uzman blögger’ların yazılarını okuyorum iyi oluyor.
Zaten genel olarak “uzun soluklu” ve “başarılı” blögger’lar “bugün şunu yedim, bugün şunu gezdim, off canım sıkıldı” yazıları yazanlar değil… Teknik uzmanlıkları olan, nis konularda yazabilen ve içeriği sürekli doldurabilecek ve güncelleyecek bilgiye sahip yazarların blogları tutuyor.
Genelde sonu .blogspot.com türü büten domainler genellikle 3-5 ay ömürlü oluyor. Mesela yemek bloglarından örnek verelim:
Hanımkizimiz bir şekilde güzel yemek pişirdiğine inanıyor, görüyor ki devletşah vb. siteler çok tuttu, site sahibi televizyon reklamlarına bile çıkıyor “ben neden yapmayayım?” diye gaza geliyor.
Blogculuğun giriş bariyeri çok düşük… 5 dakika içinde bir blog açabilirsiniz (ki nitekim öyle oluyor) ama açtıktan sonra en önemli şey blog’a sürekli ve kaliteli içerik girebilmek…
Hevesli blögger’imiz sitesini 5 dakikada açtıktan sonra,önce internetten bulduğu bir iki egzotik malzemeli tarif’i yapıyor resimleriyle, ardından tıkanıyor ıslak kek nasıl yapılır-kuru fasulye nasıl yapılır formatına dönüyor blog…. veya tamamen copy-paste bir blog’a dönüşüyor.
İnternette bunlardan onlarca, yüzlerce, binlerce, milyonlarca var… İnternet terk edilmiş yemek blogları mezarlığı haline gelmiş durumda…
Sen şimdi “ben de blog açıcam, ben de yemek tarifi giricem, evde yapacak isim yok, canım sıkılıyor” diye düşünüyorsan, bir zahmet gaza gelme, uzun emekler ve istikrarlı araştırma yapmayacaksan harcadığın zamana yazık… Bak millet neler yapıyor yemek tarifi adına, en az buna yakın bir şey yapamayacaksan, b kadar kaliteli ve yaratıcı olmayacaksa kime ne faydası var değil mi? http://vimeo.com/26140401
Özet olarak;
Şayet bir “tema”nız yoksa bu işe iddialı girişmeyin (hobi olarak düşüncelerinizi yazmanın bir zararı yok tabi) zira bir yere varamazsınız.
Ayda 10.000 ziyaretçinin üzerinde bir blog hedefliyorsanız (ki bunun altı için pek uğraşmaya değmiyor) o zaman kesinlikle üzerinde uzmanlaştığınız bir temada yazın.
Mesela 40 ülke gezdiyseniz bunu yazın, veya her gün farklı bir egzotik yemek deniyorsanız yazın, veya yarı-profesyonel özel bir tarzı olan fotoğrafçıysanız yazın, ekonomi üzerine bilginiz iyiyse yazın, spor hocalığı yapacak kadar bu işlerden anlıyorsanız spor bloğu yazın.
Ama lütfen “bugün de şunu yaptım” turu bir blog daha açmayı denemeyin, zira milyonlarca var bunlardan ve kimsenin ilgisini çekmiyor ve göreceksiniz taş çatlasın 2-3 ay sonra ziyaretçisizlikten ve yazacak bir şey bulamamaktan siz de sıkılacak ve tıkanacaksınız. Terkedilmiş blog mezarlığında bir tane daha blog yatacak…
Ha üzerinde uzmanlaştığınız bir bloğun ise tutmaması için bir sebep yok, buradaki anahtar kelime “uzmanlık”. uzman olan insanlar zaten uzmanlaştığı konu üzerine saatlerce bıkmadan sıkılmadan konuşabildikleri ve kendilerini yenileyebildikleri için o konuda kaynak sıkıntısı da çekmiyorlar. o blog da içeriği zengin olduğu için eninde sonunda tutuyor.
Uzman olduğunuzu düşünüp yazmaya başladınız ve blog tutmadı diyelim… O zaman diyebiliriz ki kesinlikle uzman değilmişsiniz. Uzman olan insanlar orjinal şeyler yazıyor zira (kendileri de diğer uzmanların ne yazdığını bildiğinden, tekrar etmek yerine orjinal üretiyorlar)
Hangi blog yazılımını kullanayım?
Açıkçası bu konuda bence en iyi yazılım wordpress. Şu ana kadar kurduğum tüm web sitesi ve bloglarda bunu kullandım. Süper esnek bir blog yazılımı olmasından mütevellit kendisini kullanarak tam teşekküllü bir e-commerce sitesi bile yapabiliyorsunuz.
Ancak söylemek gerekir ki çok ciddi güvenlik zaafiyetleri var, bugüne kadar http://akilligelisim.com sitesi hiç olmasa 5-6 kere hacklendi ve görünürde güvenlik açığı yaratacak bir pluğ-ın vs. de yüklü değil.
İşi gücü bıraktım zırt pırt hacklemelerin ardından site temizliyorum vs. sırf wordpress güvenliği için onlarca paralı uygulama var, adamların bir türlü beceremediği güvenlik işini iyileştirmek için.
Kodlar spagetti gibi birbirine girmiş, muhtemelen kendileri de beklemiyordu bu kadar büyük talebi baştan mimariyi oturtamayınca sonradan işler arap saçına dönüyor sanırım. (kodlamadan filan çok anlamam, gündelik gözlemlerime dayanarak söylüyorum)
Bunu önlemek için wordpress.com üzerinden wordpress şirketinin hoştingini kullanarak sitenizi açabilirsiniz.

,

  • Sinem Velhasil

    Merhaba bende tabir ettiginiz sinifa mensubum saninirim. Bo vaktim cok işim Yok diyerek bir blog actim. Aslinda yapmaktan en keyif aldigim işi yapmak niyetim. Insanlari motive etmek, farkli bakis acilari Kazandirmak, daha cok onlarla Konusabilmek, ne onerirsiniz?

  • mobyoctopad

    sağ tıklama özelliğini siz mi kapattınız, link vermişsiniz ama tıklanmıyor tek tek adres çubuğuna mı yazalım karakterleri?

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.