Blogunuzda Gösterilen Sayfa Sayısını Nasıl İkiye Katlayabilirsiniz?

Blogger’ların en dertli oldukları iki konu vardır:

1) Ziyaretçi sayısını arttırmak

2) Bloga gelen ziyaretçinin birden fazla sayfaya tıklamasını sağlamak.

Bu yazıda, tek bir hamlede nasıl akilligelisim.com’a gelen ziyaretçilerin tıkladıkları sayfaları ikiye katladım anlatıyorum.

Blogunuzu ziyaret edenler neden başka sayfalara tıklamıyor?

Güzel yazılar yazıyorsunuz, katmadeğerli bir blogunuz var diyelim… Zaman geçiyor, ziyaretçi sayısı artmasına rağmen, insanların arama sonuçlarında buldukları sayfanız dışında bir sayfayı ziyaret etmediğini görüyorsunuz.

Bu büyük bir kayıp… Çünkü siteye ziyaretçi çekmek çok zor bir şeydir.

Katmadeğerli yazılar yazacaksınız… Sizin yazılarınızı başka siteler link vererek referans gösterecekler… Google’da arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmaya çabalayacaksınız…

Sonra bu şekilde sitenize gelen ziyaretçi bir sayfaya tıklayacak, ve sonra başka bir şey okumadan gidecek. Büyük israf!!

Oysa ki ziyaretçilerin davranışı çok basit… Aradığı şeyi bulmak.

Aradığını bulduktan sonra sizin sitenize ihtiyacı kalmıyor. Gidiyor google’dan başka bir şey arıyor ve o siteye gidiyor…

Ne oldu? Potansiyel, sadık bir okuru kaybettiniz…

Peki ziyaretçileri nasıl sitede tutabilirim?

Bunu yapmanın en güzel yolu, siteye geldiklerinde karşılarında aradıkları yazının yanı sıra başka yazıları da göstermek!

1) İlgili yazılar: Yani ben bu siteye “para biriktirmek” kelimelerini aratarak geldiysem (ki en çok bu anahtar kelimeler siteye ziyaretçi çekiyor) büyük ihtimalle borsa ile ilgili konuları da merak edebilirim…

Öneri: Yazıların sonuna “ilgili diğer yazılar” bölümü ekleyin. (Resimli olursa daha güzel)

2) En çok okunan yazılar: Ardından diyelim ki ilgili yazılardan birisine tıkladım ve okurken sıkıldım… Gözüm sağ taraftaki “en çok okunan yazılar” bölümüne takılacaktır… Siteyi ziyaret edenlerin en çok okuduğu yazıları ben de okumak isteyebilirim.

Öneri: Sitenize mutlaka “en çok okunan yazılar” ve “en çok yorum yapılan başlıklar” vb. içeren bir bölüm ekleyin. (Yine resimli olursa ve sitenin sağ üst tarafında olursa iyi)

3) Ana sayfa kayan yazılar: Ana sayfa çok önemlidir… İnsanlar sitenize direk ana sayfa bağlantısına tıklayarak da gelebilirler. (Bu siteye yeni girenlerin yaklaşık %30’u direk ana sayfayı görüyor ilk kez)

Bu ana sayfada en yeni yazılarınızı listelersiniz… Ancak blog yapısında yeni yazılar ön plana çıkartılırken maalesef eski güzel yazılar tarihin tozlu sayfalarında yok olurlar ve zamanla okunmaz, ziyaret edilmez sayfalar haline gelirler.

Öneri: Ana sayfaya mutlaka “kayan yazılar” uygulaması koyun… Bu uygulama sayesinde ana sayfada eski yazılarınızın reklamını yapabilir, tıklama sayısını arttırabilirsiniz.

 

Sonuç: Bu sitenin ortalama sayfa ziyareti sayısı yukarıdaki aksiyonları almadan önce 1.3’tü… Bu aksiyonları aldıktan sonra 2.7 sayfaya çıktı…

Yani siteye giren insanlar ortalama 1.3 sayfa ziyaret ederken, şu an okudukları yazıların dışında da linklere tıklıyorlar…

Dolayısıyla ziyaretçi sayısını arttırmadan, sadece tasarımda değişiklikler yaparak ziyaret edilen sayfa sayısını 2’ye katlayabildim.

Deneyip siz de sonuçlarını buraya yazın.

, , ,

  • ozan

    “%30’u direk ana sayfayı görüyor” yazmışsınız, “direkt” olması gerekiyordu. Tek seferde tüm blog’u okuduğum için redaktörlük de yapayım dedim. Umarım yanlış anlamazsınız.

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.