Borsa Haftanın Hangi Günü Daha Çok Kazandırıyor?

Piyasalar %100 mantıklı insanların yatırım yaptığı yerler değil. Dolayısıyla örneğin borsalarda insanların mantık dışı davranışlarına dayalı bazı anomaliler oluşuyor.

Bunlardan bir tanesi de şu: borsa haftanın bazı günleri, diğer günlerden çok daha yüksek (neredeyse iki katı) kazandırıyor.

İstanbul menkul kıymetler borsasında (IMKB) durum nedir diye merak ettim ve çok enteresan bir sonuç çıktı.

IMKB’de en karlı gün hangisi biliyor musunuz?

Yazının devamında açıklıyorum…

Etkin Piyasa Hipotezi

Etkin piyasa hipotezi temelde şunu söyler: bir piyasa eğer etkin ise, bu piyasadaki tüm oyuncular rasyonel hareket ederler ve piyasada mantık dışı hareketler gözlenmez. Bütün veriler her oyuncuya aynı anda ulaşır ve hiçbir oyuncu analiz yaparak ortalamanın üzerinde gelir elde edemez.

Ancak yapılan araştırmalar, dünyadaki piyasaların belirli ölçülerde “etkin” olduğu gösteriyor… Bazı piyasalar manüpülasyonlara çok müsait, bazılarında analizle fark yaratabiliyorsunuz… Bu tür piyasalara “zayıf form” piyasalar deniliyor.

IMKB de genç ve derinliği olmayan, yatırımcıların bilinçsiz olduğu bir piyasa olduğu için “zayıf form” şeklinde değerlendiriliyor.

Bu ise “akıllı yatırımcılar” için bir fırsat… Bazı anormallikleri tespit edip, yatırımlarınızı buna göre yaptığınızda normalin çok üstünde gelirler elde edebiliyorsunuz.

Anomaliler neler?

Dünyada akademisyenler ve finans uzmanları borsalardaki anomalileri tespit etmek için devamlı çalışıyorlar. Bu çalışmaların bir kısmı anlamlı farklar ortaya çıkartırken, bazı dış etkenlerin ise hiçbir fark yaratmadığı görülüyor.

Ama bazı konular var ki çok enteresan… Mesela aşağıdaki gibi;

 • Dünya kupası maçlarının bazı ülkelerde yatırımcıların kararlarını etkilediği ortaya çıkmış.
 • Yılın belirli aylarında daha iyi yatırım performansı alınabiliyor
 • Artış halindeki bir hisse artma eğilimini sürdürüyor, azalış halindeki bir hisse azalma eğilimini sürdürüyor.
 • Yağmurlu, kapalı veya karlı havalar yatırımcıların performansını etkiliyor.
 • Haftanın belirli günleri daha çok kazanırken, belirli günleri zararla kapatılıyor…

İşte bu haftanın günü etkisinin İMKB’de olup olmadığını merak ettim… Gerçekten de varmış…

IMKB’de haftanın günü etkisi

1988-2011 yılları arasında gün gün IMKB 100 endeks verilerini aldım. Bu endeksi haftaiçi günlere göre ayırdım ve gün başı ve gün sonu arasındaki artış ve azalışları hesapladım.

Ortaya çıkan sonucu günlere göre incelediğimizde IMKB’de Cuma günlerinin ortalamanın 2 katı daha fazla kazandırdığı görülüyor. Pazartesi günleri ise çok kötü performans görülüyor.

Bu sonucu bir de yıllara bölerek incelemek gerekiyor, çünkü belirli bir senenin yarattığı bir anormallik söz konusu olabilir.

Yıllara baktığımızda da istikrarlı bir şekilde haftanın son günleri daha çok kazandırdığı, en çok da cuma gününün kazandırdığı görülmekte. (Renkler koyulaştıkça, daha çok kazandırdığı anlamına geliyor)

Sonuç: Borsa’ya yatırım yapıyorsanız veya yapmayı düşünüyorsanız, IMKB’de kullanabileceğiniz bazı anomaliler mevcut.

Bunlardan belki de en önemlisi “haftanın günü” ekisi…

Basit olarak Perşembe akşamı seans kapanışında hisse senedi alıp, Cuma akşamı seans kapanışında sattığınız taktirde ortalamanın 2 katı gelir elde edebiliyorsunuz.

Pazartesi ve Salı günleri ise kesinlikle alım-satım yapmamak gerekli, çünkü bu günler borsanın kaybettirdiği günler…

Bu durumun açıklaması ise şöyle: Şirketler ve hükümet kuruluşları iyi haberleri genelde haftaiçi veriyorlar ve kötü haberleri Cuma günü seans kapanışından sonra veya haftasonu veriyorlar.

Yatırımcılar da pazartesi ve salı günü bu kötü haberlere tepki gösteriyorlar. Dolayısıyla bunun sonucu da borsaya yansıyor.

Akıllı gelişim sitesi okurları, aynı zamanda “akıllı yatırımcılar” olduklarından, bu durumu kendileri için bir fırsata çevirebilirler.

, ,

 • SİZİN YAPACAĞINIZ YORUMUNDA PAYLAŞIMI YAPANINDA! LAN BURDA SAÇMA SAPAN BİLGİLER PAYLAŞIP VATANDAŞIN AKLINI KARIŞTIRIYORSUNUZ! SİZİN YÜZÜNÜZDEN 1 GÜNDE 500 $ KAYBETTİM! KIÇINIZDAN ÇIKMASIN!

 • berna

  Yazı cok acıklayıcı yani soyle yapsak nasıl olur ?? salı kapanısa dogru satın alıp cuma kapanısa dogru satmak mantıklı degilmi ?? yazıdan anladıgım bu oldu tesekkurler.

 • selam. esasında cuma günü öğleden sonra satış baskısı ağır olur. ama bu yazıyı okuduktan sonra dikkat ettim de cuma günleri daha fazla kazanç elde edilebiliyor.

  güzel bir yazı olmuş. iyi çalışmalar.

 • yönetici

  Bayılıyorum şu yorumculara… “Saçmalık” demiş ama “niye”sini açıklamamış…

  Hadi “analiz” yapmasını beklemiyoruz kimseden, bu çünkü yukarıdaki yazı gibi, zaman ve emek isteyen bir şey.

  Bari en azından okuduğunu anlamasını veya anlayamadıysa bile sormasını, araştırmasını bekliyoruz…

  Bunu da yapamayınca, yukardaki gibi yorumlar çıkıyor ortaya, ibret olsun diye onayladım yorumu.

 • strvlt

  saçmalık.

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.