Çocuğunuza Borsa Yatırımı Yaptırın

 

Dünya’nın en büyük ve en zengin olan yatırımcısı Warren Buffet ilk hisse senedini 10 yaşında alıyor.

Bir röpörtaj’da Warren Buffet’a “en büyük pişmanlığının ne olduğunu” soruyorlar o da “ilk hisse senedimi çok geç yaşta aldım” diyor.

Warren Buffet’ın yaptığını sizin çocuğunuz da yapabilir, neden olmasın? Bu yazıda çocuğunuzu hisse senedi almak için niçin teşvik etmelisiniz anlatıyorum.

Borsa’ya ne zaman yatırım yapılmalı?

Cevap veriyorum… Dün girmeliydiniz.

Her geçen gün geç kalıyorsunuz. Borsa uzun vadede en çok kazandıran yatırım aracıdır. Ve bu yatırımı ne kadar erken yaparsanız, fırsattan o kadar çabuk yararlanırsınız.

Şimdi 30-35 yaşındasınız diyelim. Bundan 20 yıl önce birisi size “borsaya girin” deseydi ve siz her ay 100 lira yatırsaydınız, şu an yüzbinlerce liranız olacaktı. Yatırdığınız paranın en az 8-10 katı kadar kazanacaktınız.

Peki, 10 yaşındaki çocuğunuz için pişman olmak istemezsiniz değil mi? Hemen onun için yatırım yapmaya başlamalısınız, en uygun zaman hemen şimdi…

Küçük bir çocuk için borsa çok iddialı değil mi?

Çok iddalı değil. Çünkü borsa’ya yatırım yapmak için çok fazla şeye ihtiyacınız yok. Bir yatırım hesabı açtırmanız ve çocuğunuzun düzenli para biriktirmesini sağlamanız yeterli.

Bu yaştaki çocuk finansal piyasaları bilemeyecek tabi ki. Ama Sabancı Holding, Koç Holding, Tüpraş, Petrol Ofisi, Akbank, Garanti vb. hisse senetlerini almak için finans piyasalarını bilmesine gerek yok. IMKB 30 hisse senetlerinden herhangi bir veya birkaç tanesine yatırım yapsanız yeterli…

Peki borsaya yatırım çocuğuma ne kazandıracak?

1-Para biriktirme alışkanlığı: Öncelikle para biriktirme disiplini kazandıracak. Yatırdığı paranın değerlendiğini ve birikiminin çoğaldığını gördükçe daha çok biriktirmek için motive olacak.

2-Genel Kültür: Çocuğunuz gazete’deki ekonomi haberlerini takip etmeye başlayacak, yatırım yaptığı şirketlerin gündemini, bu şirketlerin içinde olduğu sektörün dinamiklerini öğrenmeye başlayacak. Ülkenin gidişatını, dünya’daki olayları takip edecek… Önce bunlar hakkında bir fikri olmayacak, ama birikimi orada durdukça daha çok okuyacak, daha çok öğrenecek.

3-Finans ve ekonomi bilgisi: Zaman geçtikçe (özellikle ortaokul ve lise çağına geldiğinde) finansal analiz, makro ekonomi vb. konularda birikimi oluşmaya başlayacak. Bu konuda merakı artacak, yabancı kaynakları okumaya başlayacak. Kendisini bu alanda geliştirecek.

4- 15-20 yıl sonra zengin olma potansiyeli: Daha önce şu yazıda uzun vadede en çok kazandıran yatırımın borsa olduğunu anlatmıştım. Uzun vade diyince minimum 10 seneden bahsediyoruz… Hele bu 15-20 seneye çıkarsa birikimin karşılığı altın, dolar, repo aklınıza gelen hangi yatırım aracı olursa olsun misliyle daha fazla gerçekleşiyor. Bu çocuğunuzun 15-20 sene sonra çok rahat yaşayacağı bir hayatı elde etmesi için yeterli birikimi sağlayacaktır.

 

Sonuç: Çocukların kapasitesini küçümsemeyin, motive olduklarında neler yapabileceklerinin sınırı yok… Konu kendi hayatları ve birikimleri olduğunda öğrenmek ve kendilerini geliştirmek için daha çok motivasyonları olacak.

Ayrıca genç yaşta yaptıkları yatırımın karşılığını misliyle 30-40’lı yaşlarında alabilecekler. Daha konforlu ve rahat bir hayat yaşayacaklar, para dertleri olmayacak.

Hemen yarın, çocuğunuz için yatırım hesabı açtırın ve harçlığının bir kısmını buraya yatırması için onu yönlendirin. Kendisiyle aylık olarak yatırımlarını inceleyin, göreceksiniz ki ilgisi ve birikimi gün geçtikçe artacak. Belki de geleceğin büyük bir yatırımcısını veya ekonomistini yetiştirmek için küçük ama önemli bir adım atmış olacaksınız.

, , ,

  • Arcturus

    Borsa insanı tutumlu olmaya yöneltiyor. Normalde gördüğünüz herhangi bir ürünü hemen satın alırsınız. Ama böylesi yatırımlar yapmaya başladığınız zaman, tabi rasyonel olarak düşünebiliyorsanız:”bu parayı işe yaramaz bir ürüne yatırmaktansa, yatırımlarımın üzerine ekleyip paramı katlayabilirim” düşüncesi oluşuyor ve gün geçtikçe harcamalarınızın azaldığını görüyorsunuz.

    Yazı için teşekkürler.

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.