Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı ve Dale Carnegie Üzerine

Dale Carnegie adını daha önce duymamış olabilirsiniz… Bu kişi Amerikan kişisel gelişim pazarını yaratan, ilk “how to” kitaplarını yazan önemli bir kişisel gelişimci…
Benim de ilk okuduğum kişisel gelişim kitabı “dost kazanma ve insanları etkileme sanatı”nın yazarı…
Bugün biraz Dale Carnegie ve kitabından bahsedeceğim.
Dale Carnegie Kimdir?
Dale Carnegie klasik eğitim formasyonundan geçmemiş birisidir… Aslında normal bir eğitim almamış olması (sanırım toplam 8 senelik bir okul eğitimi var) bu kişinin hayattan aldığı tecrübeleri güzel aktarmasının sebeplerinden birisi.
Kendisi 1988-1955 yılları arasında yaşamış ve bir ömre çok güzel işler sıkıştırmıştır. Yazdığı bir çok kişisel gelişim kitabı ve hazırladığı kişisel gelişim kursları ile kurduğu şirket çok büyük bir kuruluş haline gelmiş ve Dünya’nın her yerinde eğitimler veren konferanslar düzenleyen bir organizasyon haline gelmiştir.
Dale Carnegie nelerden bahseder?
Kitaplarını okursanız aslında herkesin rahatlıkla “eee ben biliyorum zaten bunları, bu adam yeni ne söylemiş ki?” diyeceği şeylerden bahsettiğini görürsünüz.
Mesela dostlukların öneminden bahseder… Ve insanlarla yakınlık kurmanın aslında çok basit bir kaç şeye bağlı olduğunu, insanlar arasındaki buzların istenildiğinde kolaylıkla kırılabileceğini anlatır.
Veya eleştirmenin ne kadar yanlış olduğunu ve insanları oldukları gibi kabullenmenin ne kadar doğru olduğunu…
Ancak asıl önemli olan “ben zaten biliyorum bunları” diyip de küçümsediğimiz, hayatta uygulamadığımız tavsiyeleri gün yüzüne çıkartabilmektir. Dale Carnegie kitaplarında da bunu yapıyor.
Söylediği şeyler mantıklı ve uygulanabilir… En azından hayatı daha güzel kılmak, kötümserlikten yalnızlıktan kurtulmak için.
En basitinden “gülümsemek” bile benim yıllardır farkında olmadan azalttığım bir şeymiş, dost kazanma ile ilgili kitabını okuduğumda farkettim.
Marketteki kasiyerle konuşurken gülümsemek, onun önem verdiği bir şey hakkında muhabbet açabilmek, o insana olumlu bakabilmek hep unuttuğumuz şeylermiş… Bu konuda farkındalığı yükseltiyor.
Yapıcı olmayan eleştiri üretme bağımlılığının da farkına varıyorsunuz kitabını okuyunca…
Ufacık bir eleştirinin bile insanları ne kadar yıpratabildiğini unutmuşsanız güzel bir ders veriyor size karakterinizin bu anlamsızlığını yüzünüze çarparak…
Sonuç: Kişisel gelişime meraklı bir insansanız öncelikli olarak Dale Carnegie kitapları okumanızı tavsiye ederim, başlangıç olarak en temel konulara dokunduğu için faydalı olacaktır. Neticede Dale Carnegie sonrası çıkan her kitap (aradaki bir kaç istisnayı saymazsak) Dale Carnegie’nin başladığı yerden devam etmiştir.

,

  • Arcturus

    Carnegie’nin bu alanda güzel kitapları var. Ayrıca okumayanlar için Tao Te Ching’i öneririm.

  • Ali

    Doğum Tarihini düzeltebilir misiniz?
    1988 yazıyor…

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.