Erken Emeklilik

40’lı yaşlarına gelmeden “iş hayatı”ndan ayrılmak olarak tanımlanabilecek yeni bir akım başladı dünyada: Erken emeklilik.

Normalde “emekli” olmak demek tanım olarak  “üretken” günlerin sonuna gelmek demektir. Bu da 60’lı yaşlara denk gelir.

Devlet ve kurumlar bu kapitalist sistemde insana “çalışan makine” muamelesi yapmaktadır. Nasıl ki makineler “faydalı ömrünü” doldurduğunda üretim hattından çıkartılırsa, insan da ancak “faydalı ömrünü” doldurduğunda üretim hattından çıkartılır.

Ancak üretimden çıkartılan bu insanlar, yıllarca “üretimden çıktıktan sonraki kısa hayatlarında çalışmadan yaşayabilmek için” para biriktirmeleri sebebiyle “emekli” olurlar. Yani işin özeti maalesef budur.

Erken emekliliğin mantığı ise henüz üretken zamanların zirvesindeyken, sağlıklı bir vücuda, yerinde bir beyne sahipken “üretim çarkından” çıkarak insanın “kendisini gerçekleştirmesini” sağlamaktır.

İnsanların önemli bir kısmı yaşamak için çalışıyor

Maalesef şirket insan kaynaklarının hiç duymaktan hoşlanmadıkları, ancak tamamiyle doğru bir cümle bu… Hepimiz hayatımızı devam ettirebilmek, ev kirasını ödeyebilmek, çocuklarımızı okutabilmek için çalışıyoruz.

İş yerinde anlam bulmak (tabi ki greenpeace, TEMA, Kızılay vb. bir sivil toplum veya sosyal yardım kuruluşunda çalışmıyorsanız) beyhude bir çabadır.

Azınlıktaki bir grup insan ise sigara satarak bile iş yerinde “anlam” bulabiliyorlar. Tabi bu bence “anlam”dan ziyade, yönetmenin, hedefleri başarmanın, paranın getirdiği ego tatmininin getirdiği bir halüsülasyon. (Herkesin tercihi kendinedir, kimsenin tercihlerini eleştirmeye niyetim yok ancak “anlamlı bir iş”te çalışmak genellikle iddialı bir hadisedir)

Dolayısıyla çoğunluğun amacı para kazanmak…

Kazanılan parayı ne yapıyoruz?

Çoğumuz temel ihtiyaçlarımızın ötesinde para kazanabiliyoruz. (Özellikle beyaz yakalı, orta düzey tecrübe sahibi insanlardan bahsediyorum)

Ev kirasını zor denkleştiren, temel faturalarını zor ödeyen, sosyal hayatı neredeyse hiç olmayan asgari ücretli kesiminden bahsetmiyorum.

Temel ihtiyaçlarımızın ötesinde kazandığımız parayı ise bu sistemin bize itelediği (push) yaratılan sanal ihtiyaçlara harcıyoruz.

Mesela gidiyoruz starbucks’tan kahve alma alışkanlığı yaratıyoruz kendimize… Sıradan bir kahveye her gün 6-7 lira vermek bir zaman sonra acayip gelmemeye başlıyor.

Veya bir cep telefonuna, neredeyse hiçbir özelliğini kullanmayışımıza rağmen 2.000 TL verebiliyoruz.

Dolabımızda alıp bir kere giyip kenara koyduğumuz onlarca giysi var.

Ürettiğimiz bu fazladan katmadeğeri çarçur ediyoruz kısacası… Tüm televizyonlar, gazeteler, reklamlar, panolar, ünlüler, politikacılar böyle yapmamızı istiyorlar.

Alalım verelim ekonomiye can verelim diye yaygara koparıyorlar…

Oysa bu para akıllı insanlar için (akıllı gelişim sitesindesiniz, hatırlatayım) daha güzel bir kullanım alanına sahip: Erken emeklilik

Erken emekli olmak için ne yapmak lazım?

  1. Hayat standardınızı yükseltmeyin: Sırf maaşınıza zam aldınız diye hayat standardınızı yükseltmek zorunda hissetmeyin kendinizi. Gelen fazla parayı hayat standardınızı yükseltmediğinizde kenara ayırabilirsiniz.
  2. Anlamsız bağımlılıklardan kurtulun: Sigara, kahve vb. cebinize ve paranıza zararlı bağımlılıklardan kurtulmaya çalışın.
  3. Mutlaka borsaya yatırım yapın: Uzun vadede en çok gelir getiren ve en güvenilir yatırım aracı borsadır. Aksini söyleyen kimseye de inanmayın, dünya üzerinde yapılan araştırmalar 10-20 yıl gibi sürelerle borsaya yatırım yapan insanların her zaman çok yüksek getiri oranları elde ettiğini gösteriyor.
  4. Küçük yaşayın: Küçük bir ev, küçük bir araba… Amerika’lılardan bize bulaştırılan bu “herşeyin büyüğü iyidir” mantığından kurtulun. Küçük evin ve küçük arabanın masrafı az olur, size getirdiği iş yükü de az olur.
  5. Her trende atlamayın: Moda’yı ve teknolojiyi yakından takip etmek size pahalıya patlayacaktır. Her zaman şirketler moda ve teknolojiyi yakından takip eden insanlara ürünleri pahalı satar, daha sonra genel kitleye hitap etmeye başlayınca fiyatları indirirler. Acele etmeyin, klasik giyinin, ikinci el elektronik eşya kullanın.

Sonuç

Mutlaka yukarda anlattığım prensipleri uygulayarak biriktirdiğiniz parayı kenara ayırın, anlık “sanal ihtiyaçlar” yüzünden paranızı çarçur etmeyin.

Ufak ufak biriktirilen bu paralar, gün gelince bir yekün oluşturacak ve artık yaşamak için çalışmak zorunda kalmayacaksınız.

, ,

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.