• akilligelisim

  Eren selam,

  Kullandığım wordpress temasında yazar isimleri vardı, sonra ben onu bir zaman çıkartmıştım şimdi nasıl ekleyeceğimi bilmediğimden koyamıyorum. (Boş bir vaktimde yapacağım)

  Sitede yazdığım yazılar genellikle “zamansız”. Yani 3 yıl sonra da okuduğunda anlamlı gelecek şeyler yazmaya çalışıyorum. Ancak blog mantığı gereği yazdığım yazılar zamanla gerilere gidiyor ve unutuluyor.

  Bu sebeple eski yazıları öne taşıyan bir eklenti kullanıyorum, bu sebeple yazı eski olsa bile yeni gibi görünebiliyor.

  Teşekkürler geri bildirim için.

 • Eren

  Anasayfada bu yazinin basligi altinda 18 Mart 2014 yaziyor. Ben bunu gorunce o tarihte yazilmis olarak algiliyorum ancak yaziya geldigimde 3-4 yil oncesinden yorumlar var. Ayrica sitede baska yazar var mi emin degilim cunku yukarida “Yazar olmak ister misiniz?” diye bir baglanti var. Eger baska yazar varsa, yazilarin basinda ya da sonunda bu yazarlari ve yazilarin siteye ilk eklenme tarihini belirtseniz daha guzel olur gibi.

 • levo

  saol

 • yönetici

  Merhaba Ayşe Hanım,

  Açıkcası burada ben kendi kişisel tecrübelerimi yazıyorum. “Herkese uyan, hap gibi bir çözüm” üretme gayretim yok, dolayısıyla facebook hesabını silmek istemeyen, buradan faydalanan insanlar varsa, ne güzel…

  Ben faydasından çok verimsizliğe yol açtığı için zararını gördüm, en temelde bu sebeple sildim hesabımı.

  Ayrıca katmadeğerinin çok düşük olduğunu düşünen bir tek ben de değilim. http://akilligelisim.com/2011/02/03/30-gunluk-facebook-diyeti/

  Ben açıkcası “gerçek iletişim”den yana bir insanım. Çeşitli sebeplerle kopmuş bir arkadaş iletişiminin, facebook gibi bir ortamda tekrar sağlıklı kurulabileceğinden son derece şüpheliyim (yine tekrarlayayım, siz yapabiliyorsanız ne ala, ne güzel…)

  Ben “gerçek” arkadaşlarımla öyle veya böyle hep iletişim halindeyim, uzakta bile olsa telefonla ararım, sık sık email atarım, İstanbul’a geldiklerinde görüşürüm, doğumgünlerinde arar kutlarım, dertlerini mutluluklarını yakından takip ederim…

  5 sene bir kelime etmediğim, benim zorluklarımı bilmeyen, dolayısıyla o anlarda yanımda olamamış birisini (veya karşılıklı olarak ben) artık “arkadaşım” olarak sınıflandıramıyorum. “Eski” arkadaşım oluyorlar.

  Bu insanlara facebook ortamında rastlamış olmam, onlarla derinlikli muhabbetlere girmemi sağlayamıyor… Dolayısıyla “Tüm insani bağınız bu mudur?” sorusuna cevabım: hayır, bu değildir…

  “Hiç gerçekten arkadaşınız olmamış” yorumu acımasız olmuş… Arkadaşlıklarını aktif tutmaktan yana bir insanım, kopan arkadaşlıkların da tesis yeri facebook değildir. (Yine bence…)

  Sevgiler.

 • Ayşe

  “….Gemileri yakmadığınız müddetçe aldığınız kararları çöpe atarsınız..” mırıldanıp durdum bu cümleyi biraz..
  Facebook dışında söylüyorum hakkaten böyle midir? Yani yakıp yıkmadan ayrılık olmaz mı? Ya da siz çok mu kararlısınız veyahut çok mu gaddar ya da prensip sahibi belki? Bu kadar kolay silinebilir mi her şey? Hadi bir hesaptır alt tarafı silinir olur biter -ki bunda bile zorlanabiliyoruz..
  Diğer yorumlarınız daha doğrusu düşünceleriniz de çok keskin. “3-5 sene görmediğiniz insanla ne konuşabilirsiniz, ne kadar büyümüşsün kelleşmişsin…” bu mudur tüm insanî bağlarınız. Ya da ben size şunu söyleyim. Hiç gerçekten arkadaşınız olmamış. Daha geçenlerde 10-11 senedir görmediğim görüşmediğim bir arkadaşım benim için km’ler ötesinden geldi ve biz bitiremedik.. bitmez çünkü biz gerçekten arkadaştık. Ve bunun gibi nice örnekleri var hayatımda. Facebook hesabımı da silemiyorum, onlardan haberdar olmak hoşuma gidiyor çünkü.Fotoğraflarını videolarını görmek.. Ama zaten sizin ihtiyacınız yokmuş buna tabii ki silersiniz.
  Nerden nereye geldim. Niyetim sizi eleştirmek değildi. Hele özel hayatınızı :) Sadece cok yapmak istediğim ama yapamadıgım bir şeydi gemileri yakmak.. sanırım duygusal bir anıma denk geldi. mazur görün. iyi yapmışsınız elinize sağlık..

 • Mustafa

  Enteresandir, facebook’a bu sitedeki sadece bir yazi konulmus olsa da, oradan cok yuklu bir trafik bu siteye akiyor…
  İş sahipleri için facebook’ta işinin tanıtımını yapması, sosyal medya devriminden geri kalmaması çok önemli.

  O yüzden facebook linkini kaldirmiyorum, ama şahıs olarak benim zaten kısıtlı olan zamanımı verimli harcamamı engellediği için ben hesabımı sildim.

 • required

  Açık ve güzel bir yazı olmuş elinize sağlık. Size katılsam da eEn büyük okunma önceliği içeriği olan bu gönderinin dahi sonunda yer etmiş “bu yazıyı paylaşın:” başlıklı çubuğa bakmak bile facebook’un internete tanım değişikliği getirebilme gücünü anlatıyordur.

 • Pingback: İnternet Kimliğinizi Koruyun, İsminizi korumanın 5 yolu | Akıllı Gelişim()

 • Pingback: İnternet ve Mahremiyet Üzerine | Akıllı Gelişim()

 • nuR

  Facebooktan çıkmak konusunda çok tereddütlerim vardı, büyük derecede bağımlılık yapmıştı sizin bu yazınızı okuduktan sonra iyice emin oldum kesinlikle silmeliyim.. Eminim zamanla facebookta vakit geçirme isteği kaybolacaktır.. Paylaşımınız için teşekkür ederim..

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.