Gardrobunuzu Basitleştirin: Kullanılmayan Eşyaları Atma Tekniği

Alım gücü arttıkça ve tekstil sektörü indirim dönemine girince kontrolsüz şekilde giysi alabiliyoruz. Bu giysilerin bir kısmını çok yoğun şekilde giyiyoruz, bazıları ise gardropta yer kaplamaktan başka bir işe yaramıyor.

Giysileri atalım veya ihtiyacı olan birisine verelim dediğimizde ise ya hangisini vereceğimizi kestiremiyoruz ya da kıyamıyoruz. Ancak bu konuya müdahale edip bir temizlik işine girmezsek işin içinden de çıkamıyor, inanılmaz bir dağınıklık haline bürünebiliyoruz.

Bu yazıda kendi gardrobumu temizlemek için bulduğum basit bir tekniği anlatıyorum.

Kullanılmayan Elbiseler

Zamanında bir sürü paralar verip giyemediğiniz, “bir gün zayıflarım” veya “ya kilo alırsam” diye tuttuğunuz elbiseler gün gelir dağ gibi yığılır gardroba… Oysa ki bunlar gerçekte yer kaplamaktan başka bir işe yaramaz.

Gerçekte sık giydiğiniz ve sevdiğiniz elbiselerin sayısı azdır. Bir sürü çeşit ayakkabınız içinden sık giydiğiniz 3-4 tanesi dışında bazılarını aylarca hiç giymezsiniz bile.

Bu demek oluyor ki bunlara gerçekten ihtiyacınız yok… Fayda-maliyet analizi yaptığınızda bunları elden çıkartmak (Hayır kurumlarına bağışmalak, gittigidiyor’da satmak vb.) çok mantıklı oluyor.

Peki hangisini elden çıkartacaksınız? Ne tür bir metodoloji izleyeceksiniz?

Eski Giysilerden Kurtulma Yöntemim

Öncelikle eski elbiselerden kurtulma işini bir “karar”a bağlamaktan vazgeçin… Hiçbir zaman canınız o eşyaları göndermeyi istemeyecektir. İnsanoğlu aç gözlü olduğu için herşeye aynı anda sahip olmak ister. Küçücük evlerimizde ve kutu kadar dolaplarda ise böyle bir lüksümüz yok.

Bu sebeple eski elbiselerden kurtulmak için bir yönteminiz olmalı. Mesela ben her 3 ayda bir elbiselerimin bir kısmını hiçbir mazeret gözetmeden yolluyorum. İçim gidiyor, ama kural koydum ve uyguluyorum. Sonradan fark ettim ki elbiseler gittikten sonra onlara o kadar da ihtiyacım yokmuş.

Benim koyduğum kural şu şekilde işliyor:

 • Gardrobunuzdan bir giysi alıp giydiniz. Daha sonra bu giysiyi tekrar gardrobun en sağına asın.
 • Zaman geçtikçe çok giyilen giysiler sağda birikiyor, giyilmeyenler solda birikiyor.
 • 3 ayda bir en soldaki 3 şeyi elden çıkartıyorsunuz. Bu üç şey sizin en az giydiğiniz şeyler oluyor. Dolayısıyla gardrobu temizlemek için çok düşünmeye gerek kalmıyor.
 • Aynı şeyi diğer eşyalarınız için de yapabilirsiniz (ayakkabılar, t-shirtler vb.). Mantık basit, kullandıklarınızı öne alın, kullanmadıklarınız zamanla arkalara gidecek, en arkadaki 3 şeyi sorgulamadan elden çıkartın.

Bunu yaklaşık 2 senedir uyguluyorum, bu sayede öncelikli olarak satınalma bilincim gelişti, artık gereksiz ve giymeyeceğim bir şey almamaya gayret ediyorum. Diğer taraftan gardrobum inanılmaz ferahladı. Uygulaması da çok basit olduğu için katmadeğeri çok fazla oldu benim için.

, , , , ,

 • Hatice

  Francine Jay’in Miss Minimalist kitabıyla öyle örtüşüyor ki yazdıklarınız, insanlar bu konuda daha çok araştırıp, okumalı.

  Güzel bir yazı.

 • merhabalar bu yazıyı yazalı 1 sene olmuş ama ben yine de şansımı denemek ıstıyorum. benim giymediğim neredeyse sıfır denecek kıyafetlerim var. göndermek istiyorum. 

 • hayrullah

  Eski ve kullanmadığınız eşyalarınızı ihtiyacı olanlara vermek üzere değerlendirmek isteyenler lütfen bizimle irtibata geçiniz 0544 620 0 630

 • ayşe

  Eski giysilerimizi nereye verebilirim?Yardımcı olursanız sevinirim.

 • Süper bir yöntemmiş :) Bayanlar için zor ama denemeli:)

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.