Gittigidiyor Ortaklık Programı

Bir süredir bu web sayfasının en azından kendi masrafını çıkartabilmesi için siteye reklam koydum. Önce google’ın adsense’ini denedimsonra gittigidiyor’un ortaklık programını da reklamları siteye koyarak denedim.

Aradan bir süre geçtikten sonra gittigidiyor ve google’ı karşılaştırdığımda google’ın yaklaşık 4 kat daha fazla kazandırdığını gördüm. Gittigidiyor bannerlarının (reklamları) performansı oldukça düşük.

Gittigidiyor Ortaklık Programı

Genelde bloglarından gelir elde etmek isteyen insanlar google adsense’in yanında başka gelir kaynaklarını da yaratmak istiyorlar. Araştırabildiğim kadarıyla bloglar google adsense’in getiri performansının alternatif diğer affiliate (ortaklık) programlarından daha az olduğunu söylüyorlar.

Gerçi bu durum Amerika’da böyle… Türkiye’ye baktığım zaman bazı büyük sitelerin bu tür ortaklık (affiliate) programlarına başladığını gördüm. Özellikle çok beğendiğim bir e-ticaret projesi olan gittigidiyor’un ortaklık programına başlaması beni çok heyecanlandırdı.

Web sitemdeki bölümlerde gittigidiyor’un bannerlarını koyarak pasif gelir elde edebilecektim sonunda…

Ancak durum böyle olmadı, çünkü:

1) Gittigidiyor reklamları çok fazla yer kaplıyor: En küçük banner bile sayfada ciddi miktarda yer kaplayabiliyor. Text versiyonları olmadığı için bunları kullanmak durumundayız

2) Sitenin genel görünümünü çok bozuyorlar: Renkler sitenin tasarımı ile uyumsuz, gereksiz animasyonlar var. Hatta ben bu programın yöneticisi olsam bannerları çok daha sade hazırlardım, ne pazarladıkları bile anlaşılmıyor ilk bakışta. Kullanıcının gözünü yorması da cabası.

3) Gösterim başına tıklama sayısı çok düşük: Çok yaygaralı, şatafatlı ve büyük olmalarına rağmen, gösterim başına tıklama oranı google reklamlarının 4’te biri kadar.

4) Tıklama başına gelir çok düşük: Tıklama başına 0.05 TL (5 kuruş) ödeme yapıyorlar. Bu şu anlama geliyor. 100 kişi tıklasa 5 TL kazanacağım. Google’da ise bu yaklaşık 3 katı…

5) Raporlama neredeyse yok: Google’ın raporlama yetenekleri ile gittigidiyor’unki kıyaslanamayacak kadar farklı. Google’ın analytics tool’unu kullandığım zaman hangi yazı daha çok kazandırmış, hangi anahtar kelimeler daha çok tıklanmış vs. görebiliyorum. Hadi onu geçtim, en azından daha kullanıcı dostu bir arayüz konulabilirdi.

Sonuç

Gittigidiyor ortaklık programı etkin bir ortaklık programı değil bence. Katmadeğeri çok düşük. Kesinlikle daha cazip hale getirilmediği müddetçe, sitemde kendisine yer bulamayacak. Koyduğum bannerları kaldırıp, siteyi biraz daha hafifleteceğim.

İlerde kitapyurdu.com’un ortaklık programını da bir deneyeceğim. Bakalım onların performansı nasıl.

, , , , , , , , ,

  • hande

    Merhaba,
    Ben sizden bir ricada bulunmak istemiştim. 21 yaşındayım kurumsal bir şirkette çalışıyorum. Şuan o veya bu sebeplerden dolayı okulum askıda.Yani üniversite öğrencisiyim mezun değilim. Aklımı kurcalayan; suanda daha iyi bir işe geçmek istiyorum ve cv de etkili olabilecek sertifikalar bu konuda tatmin eder diye düşündüm. Peki bu düşüncem doğru mudur? Eğer öyle ise hangi kurumlar öneriniz olur? Konuyla ilgili yazarsanız cok memnun kalıcam.

  • Adsense 4 kat fazla tıklanıyor, 3 kat da fazla para veriyorsa, Gittigidiyor’un 12 katı kazandırıyor olması gerekmez mi?

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.