Hedeflerinizi Küçük Tutun

Hedef belirlemek çok eğlenceli bir aktivitedir. Sene sonu yaklaştığında bir sonraki yıl “sigarayı bırakacağınızı”, “zayıflayacağınızı”, “daha disiplinli çalışacağınızı”, “para biriktireceğinizi” söyleyersiniz.

Bu hedeflere inanmak çok moral vericidir, bir an için insana tarif edilmez bir mutluluk sağlar.

Aradan birkaç gün geçtikten sonra ise kendinizi salarsınız, sigaraya tekrar döner, abur cuburları tıkınır, çalışmak yerine facebook’ta takılmaya devam edersiniz. Ta ki bir sonraki yılbaşında verilecek ama tutulmayacak sözlere kadar.

Özellikle büyük hedefleri gerçekleştirmek çok zordur, herkes başaramaz. Bunu başarmanın anahtarı, hedefleri küçük tutmaktır.

Problemin kaynağı

Hepimizin ortak bir yönü var “daha iyi bireyler olmak”. Hedeflerimizi bunun için belirliyoruz… Bu doğada insandan başka hiçbir canlının başaramadığı bir şey, bizler geleceği düşünen ve planlayan varlıklarız.

Geleceği planlarken de maalesef kendimizi çoğu zaman doğru değerlendiremiyoruz. Kapasitemizin farkında değiliz, ne kadar boş vaktimizin olduğunu doğru teşhis edemiyoruz ve gerçekleştirmeyi planladığımız hedefin zorluğunu kestiremiyoruz.

Problemin kaynağı bu… Geleceği planlamaya çalışmak, ama bir türlü doğru kestirememek.

Özellikle biz insanlar kendimizi olduğumuzdan daha kapasiteli varlıklar olarak düşünürüz. Oysa ki yapabileceğimiz şeyler çok kısıtlı.

İyimserlik her zaman iyi bir şey değil

Çok kolay bir şekilde sigarayı bırakabileceğinizi, “yarın spor yapmaya başlayacağım” dediğinizde bir anda süper disiplinli bir sporcu olabileceğinizi düşünürsünüz.

Böyle düşünmek işinize gelir, çünkü bu hedefi bir anda kolaylaştırır… “Aman canım, benim için filanca alışkanlığımı değiştirmem çok kolay… Birkaç gün sabrederim yeter diyerek rahatlarız.

Oysa ki kazın ayağı hiç öyle olmaz.

Hedefleri tutturmak için küçük düşünün

Şayet daha önce spor yapmamış bir insansanız ve kendinize “bir antremanda 100 şınav çekicem” gibi bir zor hedef seçmişseniz, bu hedefinizi tutturamayacağınızı neredeyse garanti edebilirim.

Veya “bu sene 30 kilo vereceğim” gibi bir hedef de koyduysanız işiniz çok zor.

Çünkü bu tür büyük hedefler üzerinize kaldıramayacağınız yükler bindirir. Günde 5 dakika bile yürümüyorken, kendinizi 2 saat koşu bandında koşarken hayal edebilirsiniz… Ama iş icraate geldiğinde bir bilemedin iki antremanda tekrar eski hımbıl günlere döneceksin.

Hedefleri büyük koymak motivasyonu arttırsa da uygulanabilirliği düşürmektedir.

Hedef koyarken alçak gönüllü olmak lazım.

Gönlünüzden maraton koşmak geçiyor olabilir… Ama hedefinizi “her gün 15 dakika yürüyeceğim” olarak belirlerseniz daha gerçekçi ve uygulanabilir bir hedef belirlemiş olursunuz.

Bu 15 dakika yürüyüşleri yapmak, günde 2 saat ağır antreman’dan daha makul ve uygulanabilirdir. En azından istikrarlı bir şekilde devam ettirebilirsiniz.

Birkaç ay 15 dakikalık yürüyüşlerinizi yaptıktan sonra bunu önce 30 dakikalık tempolu yürüyüşlere, sonra hafif tempo koşuya… Ardından da 1 saatlik koşulara çevirebilirsiniz.

1 saatlik koşuları düzgün yapabildiğinizi gördüğünüz an işte maraton koşusu hedefinizin henüz başındasınız demektir. Göreceğiniz üzere maraton koşmak için önce emeklemelisiniz.

Bu ve bunun gibi büyük hedefleri koymadan önce “ben bunu istikrarlı bir şekilde devam ettirebilir miyim?” sorusunun cevabını kendinize dürüst olarak verin.

Bu soruya dürüstçe cevap verebilmek için “moralim bozuk, keyifsiz, yorgun ve bitkin olsam dahi devam ettirebileceğim yoğunlukta bir hedef seçmeliyim” kriterine uymasına dikkat edin.

Çünkü hayat her zaman güllük gülistanlık gitmiyor, kendinizi en iyi hissettiğiniz andaki performansınız, kendinizi kötü hissettiğinizdekine oranla kat kat yüksek olacaktır. En kötüsüne hazırlanıp, buna göre hedefinizi belirleyin.

Küçük hedefler sonuç üretir

5 kilo zayıflayabilmek, 30 kilo hedef koyup zayıflayamamaktan daha iyidir. Önemli olan sonuç üretebilmektir.

Sonucu ise ancak bebek adımları atarak alabilirsiniz. Üzerinize kaldırabileceğinizden daha ağır yükler yükleyerek değil.

, ,

 • Arcturus

  Kişisel gelişim kitabı denen saçma şeylerdekinden daha mantıklı bir yazı.

 • Aslı T.

  Selamlar,

  Bu blogunuzu ve diğerini çok yeni keşfettim ve bayıldım.
  Tüm yazıları bir solukta okudum ve değer verdiğim herkesle paylaştım diyebilirim.

  Hedeflere gelince, bugün okuduğum bir kariyer dergisinde gördüğüm http://www.43things.com/ sitesini incelediğimde gördüm ki dünyanın dört bir yanından insanların hedefleri hep birbirine benziyor. Ancak ne kadarı bu hedeflere ulaşıyor, orası meçhul..Yazınız kaydadeğer ipuçları veriyor.

  Yazılarınızın devamını dört gözle bekliyorum.

  Saygılar,
  Aslı T.

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.