Hıçkırık Nasıl Giderilir

Hıçkırık arada sırada hepimizin başına gelen bir şey. Çok yemek yediğimizde, acı bir şey yediğimizde veya sebepsiz yere hıçkırığa tutulabiliyoruz. Hıçkırık başlarda çok sevimli olabilirken, geçmiyorsa işkence haline gelebiliyor. En azından ben bir kere hıçkırığa tutulursam en az 10 dakika hıçkırıyorum ve bu çok sinir bozucu bir şey.

Bu yazıda niye hıçkırıyoruz ve hıçkırığı durdurmak için en etkin yöntem nedir onu anlatıyorum.

Hıçkırık nedir?

Hıçkırık temelde bizim midemizin altında bulunan ve akciğerlerin sıkıştırılıp-gevşetilerek nefes alıp vermemizi sağlayan diyafram ismindeki bir organdan kaynaklanıyor. Bu diyafram aslında bir tür zarsı kas yapısı. Kasıldığında akciğerlerin hacmi büyüyor, gevşediğinde hacmi küçücülüyor. Bu sayede biz de nefes alıp verebiliyoruz.

Ancak bu organ geçici bir spazm geçirdiğinde (yani hareketlerinde anormallikler başladığında) biz de hıçkırmaya başlıyoruz. Uzmanlar bu spazmların sindirim sisteminde yaşanan geçici bir problemi çözmek için vücudun oluşturduğu bir reaksiyon mekanizması olduğunu söylüyorlar. Dolayısıyla beyin sindirim sisteminde oluşan bir problemle bu şekilde mücadele ediyor ve diyafram’a anlamsız ve zamansız kasılma sinyalleri gönderiyor.

Hıçkırık nasıl giderilir?

Hıçkırığı durdurmak için iki temel yaklaşım var: Birincisi vücuttaki sinirleri aşırı yükleyerek “sinirlerin dikkatini dağıtmak”. İkincisi ise sindirim sistemindeki dengesizlikleri rahatlatmak.

1)Vücuttaki sinirleri aşırı yükleyerek sinirlerin dikkatini dağıtma yaklaşımı

Çok sofistike bir metod gibi görünse de aslında bu yaklaşımda yapılan şey sinirleri aşırı yüklemekten ibaret. Bu sayede vücutta bir anormallik olduğunu düşünen beynin verdiği bu hıçkırık tepkisini azaltabiliyoruz. Bunun için mevcut teknikler şunlar

 • Tatlı bir şeyler yemek: Evet yanlış duymadınız, hıçkırmaya başladığınız an koca bir kaşık bal veya şeker’i dilinizin arka tarafına doğru gelecek şekilde yiyorsunuz. Buradaki “ekşi” tadını almaya odaklanmış tad alma hücreleri gelen şeker tadı ile aşırı yükleniyor ve beyne bir sinyal yolluyorlar. Beyin bu sinyali anlamakla meşgulken hıçkırık azalıyor.
 • Kulakları tıkamak: Merkezi sinir sisteminin duyuları ilgilendiren en önemli sinirlerinden birisi olan “Vagus Siniri”nin bir uzantısı kulağa kadar gelmektedir. Kulaklarınızı parmaklarınızla tıkadığınızda bu siniri aktive ediyorsunuz ve yine aynı yöntemle hıçkırık azalıyor.
 • Korkutmak: Beklemediğiniz bir anda birisi sizi korkutursa bu vücuttaki tüm sinirleri alarm durumuna geçireceğinden bu da hıçkırmakla meşgul beynin dikkatini dağıtarak hıçkırığı azaltacaktır.
 • Dil çekmek: Dilinizi tutup çekip (sağa sola da oynaratak) dil üzerindeki sinirleri aktive edip hıçkırığı azaltabilir.
 • Gıdıklamak: Gıdıklandığınız an sinirlerinizin üzerine ciddi miktarda yük binecektir. Yine aynı mantıkla bu da hıçkırığı azaltır.

2) Sindirim sistemindeki dengesizlikleri ortadan kaldırma yaklaşımı

Bu yaklaşımdaki mantık da sindirim sisteminde oluşan dengesizlikleri (basınç, ısı vb.) ortadan kaldırarak sindirim sistemini rahatlatarak beyne “problem giderildi” mesajını göndermeye dayanıyor. Bunun için ise teknikler şunlar:

 • Su içmek: En yaygın hıçkırık giderme yöntemlerinden birisidir. Sindirim sistemine giren su buradaki dengesizlikleri giderir, sindirimi hızlandırır ve hıçkırığı azaltır. Ancak bu yöntemle anında tepki alamazsınız, sadece hıçkırığı durmasını hızlandırır.
 • Nefes tutmak: Derin bir nefes alıp nefesinizi tutarsanız burada diyaframınızı kasarak beynin verdiği tepkiye direnç gösterebilirsiniz, bu yöntem çoğu zaman işe yaramaktadır. Ayrıca nefesinizi tuttuğunuz için vücutta karbon dioksit birikmeye başlar, beyin bu sinyali alarak karbon diyoksidi vücuttan atmaya yoğunlaşarak hıçkırığı gündeminden uzaklaştırır.
 • Poşete nefes almak-vermek: Bu da nefes tutma yöntemine benziyor, burada da karbondiyoksit oranını yükselterek beyne gelen sinyalleri değiştiriyoruz bu sayede hıçkırık azalıyor.
 • Şınav çekmek: Şınav çekerken karın kasları ve diyafram aşırı kasıldığı için ve aynı zamanda akciğerler sıkıştırıldığı için buradaki basınç dengesizliklerini giderebilirsiniz. Bu diğerlerinden çok daha zahmetli bir yöntemdir, ama bende çoğu zaman işe yarıyor. (Evdeyken problem yok, ama işte hıçkırmaya başlarsanız bunu uygulayamazsınız :) )
 • Sıcak bir şeyler içmek: Bu bütün metodlar içinde en güvenilir ve en hızlı yöntemdir… Hıçkırmaya başladığınız an hemen bir sıcak su, çay, süt vb. içerseniz 10-15 saniye içinde hıçkırıığınız yok olur. Sıcak hem sindirim sistemini düzenler hem de sinirleri harekete geçirerek beynin meşgul olacağı yeni şeyler üretir.

Sonuç: Hıçkırmak hepimizin başına arada sırada gelen ve topluluk içinde bizi zor durumda bırakabilen bir şey. Bu zamana kadar “ya bunu çözebilecek ne tür yöntemler var acaba?” diye merak etmemiştim, merak edince çok yaratıcı ve etkili çözümlere ulaştım. Hıçkırmaya başladığınızda yukarda saydığım yöntemleri deneyerek hıçkırığınızı giderebilirsiniz.

Her hıçkırdığınızda akıllı gelişim’i hatırlamanız dileğiyle :)

, , , ,

 • GGez

  Bakın şimdi iki elinizle kulağınızı kapatıyorsunuz birisi size su içiriyor bir bardak su. Sonra hıçkırığınız kesiliyor benimde 2 gündür hıçkırığım hiç kesilmedi bu yöntemi denedim anında kesildi öksürünce hıçkırıyodum şimdi ise hıçkırığım kesildi

 • ozan

  Hocam ben de aynı konuyu hem denedim, hem araştırdım. Kesin çözümü askerlik sırasında tanıştığım bir arkadaşım anlattı ve istisnasız ne zaman deneyisem anında çözüm aldım. Siz de deneyip önerilerinizin arasına ekleyebilirsiniz. Yapmanız gereken burnunuzu ve kulaklarınızı tıkayıp o haldeyken yarım bardak su içmek. Biraz zor ama %100 kesin çözüm :) Mesela hıçkıran kişi kulaklarını tıkayıp, birisinden de burnunu tutması için yardım isteyebilir. Bu şekilde yarım bardak su içtiniz mi, hıçkırığa elveda deyin:)

 • dilimi sağa sola salladım çektim oldu bitti valla çok saolun

 • misafir

  nefesimizide tutabiliriz

 • caner

  şeker sayesinde 40-45 dklık toplam hıoçkırığım geçti saolasın :D

 • eda

  Hepsini denedim sdc suyu denemedim.Yeterli olucağını sanmamıştı. Tam 4 bardak su içerek hıçkırımığa son verdim.Tam 4 saat sonra hıçkırığım bitti.Bide ekmek ve limonda iyi geliyormuş.Doğru mu?

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.