Hürriyet Bumerang Sistemi İşe Yarıyor mu?

Hürriyet Gazete’sinin bloggerlar için çok güzel bir sistemi var, ismi bumerang. Bu sisteme göre sitenizdeki yazıları bumerang.hurriyet.com adresine kaydediyorsunuz ve sitenize hürriyet’in reklamlarını koyuyorsunuz.

Ziyaretçileriniz Hürriyet’in reklamlarına tıkladıkça karşılığında bumerang da kendi sitesinde sizin reklamınızı yapıyor.

Bence bloggerlar için teoride çok güzel bir sistem… Ama pratikte nasıl işliyor, işe yarıyor mu? Bu yazıda kendi yaptığım testin sonuçlarını açıklıyorum. Bumerang’a kaydolmadan önce mutlaka okuyun.

Bumerang site tanıtımında etkili mi?

Evet arttırıyor. Nisan 2011’de bu sitede yayınlanmış 7 tane yazımı bumerang’a kaydettim ve Hürriyet’in reklamlarını siteme koydum. O tarihten bu yana bu 7 tane yazı 4.2 milyon kişiye gösterilmiş.

Karşılığında ise ben bu sitede Hürriyetin reklamlarını 77 bin kere göstermişim. Dolayısıyla Hürriyet benim reklamımı 58 kat daha fazla yapmış. Bu güzel haber.

Denemek için koyduğum 7 tane yazı (ki bunlar en çok okunanlar değil) 4.2 milyon kere gösterilmiş.

Peki Bumerang okurları akilligelisim.com’a tıklamış mı?

Şimdi olaya bir de bu perspektiften bakalım… Ben günde 340 kere Hürriyet’in reklamlarını göstermişim sitede ve ortalamada günde 1.6 kez bu reklamlara tıklamış okurlar. Toplamda ise 77 bin gösterim ile 360 kez Hürriyet’e okur göndermişim.

Bumerang ise bunun karşılığında 4.2 milyon kere akilligelisim.com’u tanıtmış, ancak 1430 kere insanlar tıklamış.

Yani akilligelisim.com’un ziyaretçilerinin Hürriyet reklamlarına tıklama oranı %0.5 iken, Bumerang ziyaretçilerinin akilligelisim.com reklamlarına tıklama oranı sadece %0.03… Yani 15’te biri kadar.

Dolayısıyla bumerang sayı olarak çok fazla gösterim yapıyor olabilir, ancak yeterince okur getirmiyor.

Astarı yüzünü geçiyor mu?

Açıkcası Bumerang sistemi şu haliyle blogger’lara çok fazla trafik katkısı sağlamıyor. Üstelik değerli reklam alanını işgal ettiği için blogger’lar için bir gelir kaybı oluşturuyor.

Örneğin ben Nisan 2011’den beri Hürriyet.com’un reklamlarını değil de, aynı yerde google reklamlarını yayınlamış olsaydım şu ana kadar 40 dolarlık gelir elde edebilirdim.

Bu 40 dolarlık fırsat maliyeti karşılığında sadece 1430 tıklama aldım. Bu tıklamaların önemli bir kısmı da yazı yayınlandıktan bir hafta sonra sıfırlandı. (Yani insanlar tıklamamaya başladı)

Dolayısıyla genele baktığımız zaman şu an için bumerang sisteminin katmadeğeri çok düşük. Çok yüksek gösterim rakamları göz boyasa da günün sonunda getirdiği trafik kayda değer değil.

 

Sonuç: Bumerang benim testimden geçemedi. Reklamların kapladığı alan kadar okur getirmiyor. Tavsiye etmiyorum.

 

, ,

 • gökhan Asan

  az önce bumerang üyeliğimi tamamladım,hayırlısı diyorrum ama okuduklarıma bakılırsa çok yararlı olmayacak……

 • yönetici

  Tekrar selam,

  Benim sitemde reklam için ayırabildiğim alan sınırlı. Bu yazıda anlattığım şey temelde şu: bumerang için ayırdığım reklam alanından, google adsense’in gösterdiği kadar performans alamadım.

  Yaklaşık 3 senedir bu sitede yazı yazıyorum ve ayda yaklaşık 10.000 unique ziyaretçi geliyor. Bu sitede yazılan pek çok yazı google’da ilk sıralarda çıkıyor. Bu sitenin herhangi bir “kalite” sorunu yok dolayısıyla… İçerik problemi de yok.

  Problem bumerang’ın gösterim yönteminde kanımca. Oraya konulan bir yazı bir kere yayınlanıyorsa ve bir daha da birisi yazarkafe’nin içinde arama yapana kadar görünmüyorsa o network verimli işlemiyor demektir.

  Benim yazdığım yazıların “zamansız” olması önemli. Örneğin “para biriktirmek” üzerine yazdığım yazı 3 yıllık ve her gün yüzlerce kez hit alıyor. Bunun sebebi bu kelimeleri aratan kişilerin karşısına çıkabilmem.

  Ben bu yazıyı bumerang’ta veya yazarkafe’de paylaştığımda ise orada saman alevi gibi yanıyor ve sönüyor. Benim bu yazım yazarkafe’nin hitini arttırıyor, ama bana yansıması sınırlı.

  Dediğim gibi bumerang tekliflerini kullansam bu sitede yüzlerce lira kazanabilirim ben de. Ama etik bulmuyorum, okuyucularıma saygısızlık olarak addediyorum bu durumu.

  İnsanlar buraya içerik okumak için kaydoluyorlar, sonra bir bakıyor e-mail adresine veya rss’e benden bir reklam yazısı düşmüş. Ben belki 100 lira kazanırım bundan, ama güven kaybederim.

  Sürdürülebilirlik benim için kısa vadeli kazançtan önemli, bu sebeple bumerang’ın faydalı olduğunu düşünmüyorum.

  Neticede sen faydalı olduğunu düşünüyorsun, kendine göre haklı sebeplerin var, ben aynı fikirde değilim ve benimle aynı paralelde düşünen insanlara bu sistemi tavsiye etmiyorum.

  Nisan ayından beri yaptığım testlerde de bunu gördüm. 4.2 milyon gösterimde benim siteme 1400 hit geldiyse o sistemde bir problem olmalı.

  Hürriyet gazetesinin kenarda köşede kalmış bir alanında bunları gösterip, şişirilmiş bir “gösterim miktarı” yansıtılması bana basit bir pazarlama hamlesi gibi geliyor.

  Sevgiler

 • kenan

  ben yazarkafe ve tekliflerden söylediğiniz çok üzerinde performans görüyorum siz iyi içerik üretirseniz ve siteniz için daha sıkı takipçiler yaratırsanız hem trafik hemde teklif ücretlerinde daha fazla kazanırsınız bu sadece blogların değil tüm yayınların sorumluluğu, sonuç itibariyle kendi değerlendirmenizi genel bir öenri haline getirmek için etraflıca düşünmeniz lazım şu ana kadar 1 ayda 100 liranın üzerinde para kazandım:) trafiklerimde iyi herkes yaptığı işin geri dönüşü için çırpınacak okuyucular sizin sunduğunuz şeyleri okumaya her an hazır değiller

 • yönetici

  Merhaba Kenan,

  Yazarkafe.com’da içeriğiniz yayınlandığında iyi bir trafik alıyorsunuz evet. Mesela benim bir yazım yazarcafe’de yayınlandı ve bir anda 1150 kişi geldi.

  Sonra ne oldu biliyor musun? Bıçak gibi kesildi… Bunun sebebi Hürriyet Yazarcafe’nin tanıtım için ayırabileceği yerin sınırlı olması… O gün yazıyı yayınlıyorlar ve bir daha yayınlanmamak üzere tozlu raflara kalkıyor.

  Bir blog’un düzenli trafiğe ihtiyacı vardır. Yazarcafe’nin sağladığı trafik maalesef geçici. Burada içerik yayınlanmasının Hürriyete katkısı çok, o siteyi dolduruyorlar bu sayede… Ama içerik sağlayıcılara katkısı günlük ve geçici.

  Hürlist’in arama motorlarına bir katkı yaptığını ben göremedim. Benim yazılarımın arama motorunda listelenmesine bir değişiklik yaratmadı test sonucunda.

  Bumerang tekliflerine gelince… Bence bu güzel bir sistem. Ancak etik olarak ben bu tür “affiliate” işlere karşıyım. Normalde kendi kullanmayacağım, almayacağım bir ürünü insanlara tavsiye edemem.

  Bumerang teklifleri bir pazarlama ekibi tarafından hazırlanıyor. “Muhteşem bir ürün, fantastik bir ürün…” mealinde bir açıklama hazırlıyorlar ve o açıklamanın kelimesine bile dokunmadan yayınlamanızı istiyorlar. Bunun karşılığında da verdikleri para 2 TL.

  Açıkcası parası da mühim değil, ancak ben severek takip ettiğim bir sitede sanki bu şekilde bir yazı yayınlanmasını istemem, bu beni siteden soğutur.

  Bu sebeple bumerang tekliflerini de hiç kullanmadım.

  Umarım tamamlanmıştır yazı.

 • kenan

  orada 2 tane daha fayda var siz kullanmamış olabilirsiniz ama yazarkafe.com ve hürlist faydası, en çok trafik yazarkafe.com’dan gelir. Ayrıca hürlist’te arama motorlarında PR faydası sağlar. Bu networke üye olduğunuzdada artık parada kazanıyorsunuz tekliflerle yazınız bu anlamda Bumerang networkü tam anlatmamış

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.