İmla Kuralları Hakkınızda Çok Şey Anlatıyor

Hergün onlarca email alıyorum, iş yerinde iletişim kanalı olarak en çok email kullanıldığı için.

Bazen şu şekilde emailler geliyor: “… son olarakta eklemek istediğim…”, “bencede o şekilde ilerleyelim”, “ahmet beyde katılacak”…

Dahi anlamındaki “de”yi yazamayan, bağlaç olan “ki”yi ayıramayan, özel isimlerin baş harflerini büyük yazamayan, “okumuş” insanlar var.

Bu şekilde atılan mailler hakkınızda üç şey söylüyor:

1) İmla kurallarını bilmiyorum

2) Karşımdaki kişiye saygım yok

3) Üşengeç bir yapım var, o yüzden imla kurallarını sallamıyorum

Ciddi bir iş ortamında bana bu tür emailleri atan insanlar maalesef gözümde saygınlıklarını yitiriyorlar. Email artık günlük hayatın önemli bir parçası olmuşken, bu özensizlik, cahillik ve artık hangi sıfat uygunsa o, kabul edilemez kanaatimce.

Uzun uzun bir “insanlar niye imla hatalarını önemsemezler ve kendilerini bu konuda geliştiremezler, geliştirmek için ne yapmak lazım?” yazısı yazmayı planlıyordum… Ama muhtemelen bu uzun olacak yazıyı da zaten “okumayı seven” ve doğal olarak “eğitimli, imla kurallarını bilen ve saygılı” insanlar okuyacağından hedef kitleye ulaşamayacaktı.

Bana “adam gibi, özenilmiş ve yoğun imla hataları içermeyen” (tek tük hatalar tolere edilebilir, o kadar da imla kuralı Nazi’si olmaya gerek yok :) ) emailler atılmasını temenni etmekten başka çarem yok sanırım… Allah size de imla hatasız mail atan arkadaş, iş ortağı, spam mailci nasip etsin.

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.