İngilizce Nasıl Öğrenilir -Dinleme (Listening)

 

Hiç sinemaya gidip bir filmi altyazısız izlemeyi denediniz mi? Konuşmaların ne kadarını anlayabiliyorsunuz? Peki bir turist size soru sorduğunda ne demek istediğini anlayabiliyor musunuz?

Cevabı eve, hayır, bazen vs. olabilir. Şayet dinleme konusunda kendinizi iyi hissetmiyorsanız İngilizce iletişiminiz hep sekteye uğrayacaktır.

İyi haber ise; dinleme kabiliyetini geliştirmek çok eğlenceli ve nispeten kolay bir iş.

1)     Film izleyin: Sevdiğiniz bir film türü veya yönetmenin 3-4 tane DVD’sini alın. Bu DVD’lerin mutlaka Türkçe ve İngilizce altyazılı seçenekleri olsun.

İlk aşamada bu filmleri Türkçe altyazı ile konsantre olarak izleyin. Sahnelerde oyuncuların konuştukları şeyleri anlamaya çalışın ve Türkçe altyazısı ile birkez daha izleyin. Duyduğunuz şeyler birebir altyazı ile örtüşüyor mu?

Bu konuda biraz daha çalıştıktan sonraki aşamaya, yani altyazısız film izlemeye geçin. Bu kısım başta çok zor gelecektir ama zamanla filmleri altyazısız izlemek keyifli gelecek ve altyazının görüntü kirliliği yarattığını düşüneceksiniz! J

2)     Şarkı sözlerini çıkartın: Popüler şarkıların şarkı sözlerini çıkartın. Anlayabildiğiniz kadarını bir kağıda yazdıktan sonra internetten gerçek sözlerini bulun ve karşılaştırın. Bu da çok eğlencelidir. Özellikle şarkıyı anlamayıp boşlukları kendi yaratıcılığınızla doldurduğunuzu fark ettiğinizde J

3)     Youtube videoları: Hoşunuza giden youtube videolarını izleyin ve ne demek istediklerini anlamaya çalışın ( Bir arkadaşınızla beraber izlerseniz daha güzel olur karşılaştırmak için)

4)     Pod-cast’ler ve sesli kitaplar: İnternete merak ettiğiniz konularda veya hobilerinizle ilgili sayısız podcast bulunmakta. Bunları mp3 player’ınıza indirin ve dinleyin. Unutmayın insan en kolay sevdiği konu üzerine çalışırken öğrenir…

5)     TED Talks: Bunu özellikle ayrı bir madde olarak tavsiye ediyorum. Dünyanın her yerinde, alanında dünyanın en iyisi ve en başarılı insanlar BMW  sponsorluğunda senede bir defa toplanıp enteresan konular üzerine İngilizce sunumlar yapıyorlar. Özellikle farklı konuşma tarzları ve yabancı aksanları da duymak açısından  çok faydalı. Üstelik genel kültürünüzü de çok geliştirebilirsiniz.

, ,

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.