İngilizce Nasıl Öğrenilir -İhtiyacınız Olan Şeyler

Bir yabancı dili öğrenmeye başlamadan önce bununla ilgili bazı temelleri hazırlamak önemlidir. Bunları sabır, niyet, zaman ve maddi kaynaklar olarak kategorilere ayırabilirim.

Sabır: Yabancı dil öğrenirken insanların çektikleri en büyük sıkıntı uzun süren ce can sıkıcı olan ilk “ ilerleme sağlayamama” dönemidir. Bütün o gramer kuralları, yabancı kelimeler ve kalıplar başta insanın üzerine üzerine gelir ve sanki altından kalkılamayacak gibidir. Emin olun İngilizce öğrenen herkes bu yoldan geçti!

Bir müddet konuşulanların çoğunu anlamayacaksınız, yazılanları okuyamayacaksınız ve bu durum sizi bunaltacak. Canınızı sıkmayın, bu çok normal bir şey. Kiritik öğrenme eşiğini geçtiğinizde birden daha önce acayip ve zor gelen bu dil anlamlı hale gelecek. Sabırlı olup kolay pes etmeden çalışmaya devam ederseniz zamanla sonuç alacaksınız.

 

Niyet: “Neden İngilizce Öğreneyim” bölümünde bu dili öğrenmenin hayatta sağlayacağı bazı faydaları anlatmıştım. Bunlar veya size özel bir nedenle İngilizce öğrenmeye karar verdiğinizde bunu görünecek bir yere yazın ve niyetinizi hergün tekrarlayın.

 

Zaman: İngilizce öğrenmek zaman isteyen bir süreçtir. Bir haftada hiçbir sonuç alamazsınız. Bir ayda İngilizce öğretebileceğini iddia eden dil okulları mevcut ama bunlar palavradan ibaret!

İngilizceyi hakkını vererek, yani akıcı bir şekilde kullanacak seviyede öğrenebilmek için en az bir yıla ihtiyacınız var, ki bu da ancak kendinizi gerçekten bu hedefe adarsanız ve sıkı bir disiplinle çalışırsanız gerçekleşir.

Bu sitede hiçbir zaman uçuk vaatlerde bulunmayacağımı söylemiştim. Hayatta gerçekten değerli ve işe yarar sonuçlar ciddi efor harcayarak sağlanabilir. İngilizce de bu konuda bir istisna değil!

 

Disiplin: İngilizce diğer yabancı diller gibi nankör bir dildir. Düzenli çalışma ve tekrar yapmazsanız unutursunuz. Pratik ve planlı tekrarlar bu dili en az eforla öğrenmenizi sağlayacak.

İngilizce öğrenmek için disipline ihtiyacınız var. Bu disiplini de İngilizceyi hayatınızın bir parçası yaparak edinebilirsiniz. Günlük rutin işlerinize İngilizce çalışmayı da ekleyin. Örneğin hergün 30 dakika İngilizce çalışmayı kendinize hedef edinin, veya her gün 5 yeni İngilizce kelime öğrenmeyi günlük aktiviteniz haline getirin.

  • Erman

    Merhaba, blogunuza neden bu aralar yazı yazılmıyor diye sorguluyordum. Güzel bir konu ile geri döndünüz. Umarım bu yazı dizisi devam eder. Teşekkürler.

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.