İngilizce Nasıl Öğrenilir -Kaynaklar

Daha önce temeliniz yoksa İngilizce öğrenmek için iyi hazırlanmış bir kurs programına ihtiyacınız var. Bu bir dil okulu olabileceği gibi yalnız başınıza çalışabileceğiniz bir bilgisayarlı eğtim seti de olabilir. Bu ikisini de birlikte kullanabilirsiniz tabii ki.

Dil okulları: Tecrübeli İngilizce öğretmenleri sizin bu yolda daha rahat ilerlemenizi sağlayabilir. Rüşdünü ispatlamış İngilizce dil okullarında uzman eğitmenler sizin eksiklilklerinizi anlar ve bocaladığınız anlarda danışmanlık yaparlar.

Ayrıca bu dil okullarının güzel hazırlanmış müfredatları bulunmaktadır. Özel kitap ve çalışma setleri ile (bazıları bilgisayarlı eğitim destekli) planlı bir şekilde ilerlemenizi sağlarlar. Sınıf ortamında İngilizce öğrenmek isteyenler ile konuşma pratiği yapmak ve sosyalleşmek de artı olarak sayılabilir.

 

Özel ders: Çalışma temponuz dil okullarının programlarına uymayabilir ve İngilizce öğrenmek için kendi çalışma programınızı yapmak isteyebilirsiniz. Özellikle yaş ilerledikçe sınıf ortamında öğrenmekten çekiniyor olabilirsiniz (Yaş ilerledikçe hata yapmaktan çekiniyoruz) bu çok normal bir dürtü. Hatta İngilizce öğrenmeyi isteyen ama bir türlü başlayamayan yetişkinlerde en çok gördüğüm priskolojik engel de bu.

Böyle bir durumda bütçeniz de yeterliyse özel ders almak çok iyi bir alternatif olabilir. Ancak buradaki kritik konu iyi bir eğitmen bulmanızdır. Eğitmeninizi seçerken tecrübesine, okuduğu okullara bakın. Varsa Toefl, GMAT vb. İngilizce sınavlarından kaç puan aldığını öğrenin. Kötü bir hocayla başlarsanız hevesiniz kaçabilir. Yetişkin eğitimi çocuk eğitiminden farklıdır. Kanınızın kaynamadığı, iyi iletişim kuramayacağınız birisi motivasyonunuzu öldürebilir, buna dikkat edin.

 

Eğitim setleri: Yalnız çalışmak istiyorsunuz ancak özel ders alacak kadar bütçeniz olmayabilir, veya yaşadığınız yerde düzgün dil okulu veya İngilizce eğitmeni bulmayabilirsiniz. Bu durumda İngilizce öğreten eğitim setlerini düşünebilirsiniz. Uygun bir tempo ile bu setler size belli bir seviyeye kadar İngilizce öğretebilir. Ancak akıcı İngilizce için bu setler yeterli olamayacaktır, bunlar sadece temel oluşturur. Belli seviyeden sonra dil okulu veya özel ders seçeneklerini değerlendirin.

Bu setleri kullanırken şayet çalışma disiplininiz yeterli değilse düzenli çalışamaz ve bir zaman sonra seti kenara atarsınız. Ayrıca kullanacağınız seçi seçerken bazı kriterleri göz önünde bulundurun. Set bilgisayar destekli mi? İnteraktif (karşılıklı paylaşımlı) türden mi hazırlanmış? Güzel, etkileyici görsellerle desteklenmiş mi? Bunları içermeyen setler sizi bir zaman sonra sıkacaktır. Özellikle gazetelerin verdiği setlere pek itibar etmeyin, düzgün setler 50-100 TL civarında kitapçılarda satılmaktadır.

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.