İngilizce Nasıl Öğrenilir -Konuşma

 

İngilizce öğrendiğinizde size fark yaratacak şey akıcı konuşabilmektir. Konuşamadığınız müddetçe İngilizceyi tam olarak öğrenmişs ayılmazsınız. Atta iletişim kurabilmek bir dili öğrenmek için temel amaçsa, sözlü iletişim olmadan harcadığınız emek boşa gidecektir.

Bu kadar önemli olmasına rağmen Türkiye’de İngilizce eğitiminde konuşma üzerinde hiç durulmamaktadır. Belki gramer kurallarını çok iyi bilebilirsiniz ama iş mülakatında “bana kendinizden bahseder misiniz?” sorusuna cevap veremezseniz kimseyi İngilizce bildiğinize inandıramazsınız.

 

Peki akıcı bir konuşma yeteneğine sahip olmak için neler yapmanız gerekli?

 

1)     Kelime haznenizi geliştirin: Tuzluk, kaşık, çatal gibi kelimelerin İngilizcesini bilmiyorsanız sofrada İngilizce konuşamazsınız. Hız, ivme, ağırlık, güç vb. kelimelerin İngilizce karşılıklarını bilmiyorsanız bir fizikçiyle konuşamazınız… Ve yine mizan, gelir-gider, muhasebe kaydı, karşılık ayırmak gibi teknik kelimeleri bilmiyorsanız global bir firmanın muhasebe departmanıyla yapacağınız iş mülakatında tökezlersiniz.

İngilizce konuşabilmek için konuşacağınız konu hakkında kelime haznenizin güçlü olması gerekli. Bunu nasıl yapacağınızı ilerleyen yazılarda “kelime haznenizi nasıl geliştirebilirsiniz” başlıklı yazıda anlatacağım.

 

2)     Pratik yapın: İngilizceyi akıcı konuşabilmek için konuşmak gerekli… (Şaşırmadınız herhalde J ) Peki etrafınızda İngilizce bilen birileri yoksa nasıl pratik yapacaksınız? Şöyle:

  1. Toastmasters: Toastmasters topluluk önünde İngilizce konuşabilmek için kurulmuş bir organizasyondur. Toastmasters’a üye olarak haftalık yapılan toplantılarda İngilizce konuşma yeteneğinizi pratik yaparak hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için Toastmasters ile ilgili yazdığım yazıyı okuyabilirsiniz.
  2. Dil kurslarındaki konuşma dersleri: Birçok dil kursu sadece İngilizce konuşma pratiği yapmak için konuşma dersleri koymaktadır. Hatta sadece iş İngilizcesi veya günlük İngilizce gibi spesifik dersler bile mevcut bu kurslarda.
  3. Chat odaları: Yaşadığınız bölgede bir Toastmasters kulübü bulunmayabilir, veya konuşma kursu olmayabilir. Bu durum İngilizce konuşma pratiği yapmanızın önünde engel değil. Bilgisayarınız ve internet bağlantınız varsa internetten sesli veya görüntülü chat yapmanıza imkan sağlayan chat odaları bulabilirsiniz. Burada dünyanın her yerinden İngilizce konuşan insanlarla beğendiğiniz bir konu hakkında konuşarak pratik yapabilirsiniz.

 

3)     Gönüllü rehberlik yapın: Türkiye dünyada turizm açısından en zengin ülkelerden birisi. Dolayısıyla pratik yapabileceğiniz turistleri yılın her döneminde bulabilirsiniz. Yaşadığınız yerdeki turistik yerlerin özelliklerini, tarihçesini anekdotlar ve hikayelerle öğrenin. Rastladığınız turistlere gönüllü rehberlik yaparak hem pratik yapabilir, hem de bahşişlerle para kazanabilirsiniz. Özellikle üniversite öğrencileri için bu harika bir imkandır.

 

4)     Çekinmeyin ve korkmayın: Konuşma yeteneğini geliştirmenin önündeki en büyük engel “konuşurken ya yanılş yaparsam, rezil olursam?” endişesidir. Bu endişeye hiç gerek yok… Neticede bebekler de önce anlamsız cümleler kurarak dil öğrenmeye başlar. Bu durum çoğu zaman sevimli bir tablo oluşturur. İngilizce pratik yapmak istediğiniz birisine “ben çok iyi konuşamıyorum, kusuruma bakmayın” derseniz anlayışla karşılayacaktır ve size yardım etmek için elinden geleni yapacaktır.

,

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.