İşe Yakın Yerde Ev Tutmak Mantıklı Mı?

Evet soru bu: işe yakın yerde oturup yüksek kira ödemek mi, düşük kira ödeyip uzak bir yerde oturmak mı mantıklı?

Yakın bir zamanda evlenip ailemle yaşadığım evden ayrılacağım için bu soru şu anki en büyük gündemimi teşkil ediyor. Bu yazıda seçim yaparken izleyebileceğiniz yöntem ve bu tür kararları verirken yapılması gereken hesapları okuyabilirsiniz.

(İpucu: işe yakın oturmak mantıklı :) )

Büyükşehir’de yaşamak

Okuyup adam olduktan sonra Türkiye’de kendinize iş aradığınızda karşılaşacağınız en büyük problem işverenlerin belli büyük şehirlerde toplanmış olmasıdır. “Şöyle küçük olsun, trafik derdi olmasın, hayat ucuz olsun öyle bir yerde yaşayayım” gibi bir mantığınız varsa özel sektör size göre değil… Devlet’te memur olduğunuzda böyle lüks ve rahat bir yaşamınız olabilir ama özel sektörde maalesef büyükşehirlerin kaos’una kaptırmak zorundasınız kendinizi.

Hatta spesifik konuşayım, eskiden büyük şehir diyince İstanbul’dan sonra Ankara ve İzmir sayılırdı. Oralarda da sanayi ölüyor ve İstanbul’a taşınıyor maalesef… Yakında Türkiye büyük bir İstanbul olacak neredeyse!

Her neyse, geldiniz İstanbul’da iş buldunuz (hayırlı olsun) çalışacaksınız üç kuruş maaşa… Bir baktınız şehir merkezinde işinize yakın yerlerdeki ev kiraları uçmuş! O zaman şehir dışındaki (Bahçeşehir, Çekmeköy vs.) evlere bakayım dediniz, evet kiralar uygun ama bu sefer de araba alıp yol gitmeniz lazım. Ne yapmak mantıklı?

Karar verirken kullanacağınız  iki temel varsayım

1)Tutacağınız ev sizi araba almaya mecbur bırakıyor mu?: Tutmayı düşündüğünüz ev toplu ulaşımın çok zayıf ve kalitesiz olduğu bir bölgedeyse (ki İstanbul’da ana arterler dışında yaşıyorsanız her yer bu şekilde) o zaman kendinize bir araba almak zorunda kalacaksınız.

Araba aldığınız an cebinizden her ay şu masrafları ödeyeceğinizi aklınızda bulundurun: benzin, köprü, bakım, kasko, vergi, kredi borcu… Üstüne araba devamlı değer kaybedecek, alım satım sırasında ek vergilerle boğuşacaksınız. Hele bir de arabayı çarparsanız yandınız anında %30 değer kaybedecek ve kaskonun hasarsızlık indirimini kaybedeceksiniz. Yani özet olarak araba tam anlamıyla dipsiz bir kuyu! (Bu konuda neden kesinlikle araba almamalısınız başlıklı yazımı okuyabilirsiniz)

Bütün bu saydığım masraflar size benzin harcamasıyla beraber ortalama bir arabada 1500 liraya yaklaşan bir yük bindirecek.

2) Günde ne kadar vaktinizi yolda geçireceksiniz?: Araba ile seyahat etmediğinizi, toplu taşıma kullandığınızı varsayalım. Tutacağınız ev işinize toplu taşıma ile ne kadar uzaklıkta? Avrupa yakasında çalışıyor ve ucuz olsun diye Anadolu yakasında ev tutmayı düşünüyorsanız o zaman günde ortalama 1,5 ila 2 saatinizin yolda geçeceğini bilin.

Peki niçin çalışıyorsunuz?

Hepimizin cevabı aynı… para kazanmak için temelde. (Çalışmak keyif için olsaydı, üzerine para vermezlerdi derler :) )

Yani bordrolu bir çalışansanız, yaptığınız şey aslında saatinizi satıp, karşılığında para almak olacaktır.

Peki sizin saatinizin ücreti ne kadar?

Standart bir çalışansanız ayda 160 saat çalışıyorsunuz varsayalım. Ortalama bir beyaz yakalının kazanacağı para ayda 2000 lira net ise iş veren bu kişinin saatine 12.5 lira ödüyor demektir. Peki bu çalışan günde 2 saati boşa harcadığında ayda 550 lirayı bu mantıkla heba ettiğinin farkında mı?

Yoruluyoruz, bitkinleşiyoruz, moralimiz çöküyor yollarda… Bunun maliyeti ne kadar peki?

Hesabı bitirelim

Ahmet’in işinin yakınında yürüme mesafesinde (veya metro durağına yakın) bir ev var… Kirası X lira (ooo çokmuş)

Ahmet gidiyor Anadolu yakasında arabayla işine trafikte 1 saatte ulaşabileceği bir ev buluyor… Kirası Y lira (ucuzmuş)

Ahmet düz mantıkla gidiyor Anadolu yakasındaki evi tutuyor… Sonra olanlar oluyor. Ahmet gidiyor 30.000 lirasını ölü yatırım olarak arabaya gömüyor… Her ay cebindeki parayı araba tüketiyor. (Ayda 1500 liralık bir masraf)

Sonra yollarda kendisini tüketiyor (Kaybedilmiş değerli saatler… Paraya vursan 550 lira ediyor). Ahmet yakınıyor “gittik ucuz ev tuttuk, yine geçinemiyoruz!” diye…

Ayşe ise bir akilligelisim.com okuycusu olduğundan kafasını kullanıyor ve denklemi kuruyor:

Eğer X >Y + 1500 + 550 ise X’te otururum diyor.

Bakıyor ki X  hesabı bu şekilde doğru yapınca daha bile ucuza geliyor, X’i tutuyor. Ahmet saçını başını yoluyor, Ayşe keyif çatıyor.

Sonuç: İşinize yakın yerde ev tutun

, ,

  • shameel

    X< Y +1500 + 550 olacaktı galiba

  • Can Değirmenci

    Bizler henüz zamanın, sağlık ile birlikte sahip olduğumuz en önemli bireysel kazanımlar olduğunun, para pula rağmen bile korunup kollanması gerektiğini idrak edemedik.

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.