Laptop'u Dik Kullanmak

Dün Lenovo Thinkpad modeli laptop’umun enteresan bir özelliğini keşfettim: Ekran kartının özelliklerinde ekranı 90 derece çevirebilmeyi sağlayan bir seçenek vardı. Önce “niye böyle bir seçenek koymuşlar?” diye şaşırdım… Sonra ekranı 90 derece çevirip laptopu da kitap gibi dik hale getirince anladım sebebini.

Şu an laptop’umu dik kullanıyorum ve bu basit değişiklik bile çalışma verimliliğimi önemli ölçüde arttırdı.

Laptop'u Dik Kullanmak

Laptop'u Dik Kullanmak

Gün içinde laptop ekranında ne yapıyoruz?

Geniş ekranlı (widescreen) bir laptop aldınız, gün içinde bu laptopla ne yapıyorsunuz? Ben çoğunlukla web sitelerine giriyorum, word’de yazı yazıyorum… Uzun makaleler ve raporlar okuyorum.

Oysa ki geniş ekran film izlemek için optimal bir çözüm sunuyor, çünkü sinema ekranına göre çekilmiş filmleri geniş ekranlı bir laptopta izlemek daha kolay…

Ancak bu ekranda uzayan yazıları okumak işkence haline geliyor.

Okuma yapmak için

Son 10 senedir neredeyse hergün 50 kitap sayfasına yakın yazı okuyorum. Bu yazıların bir kısmı önemsiz şeyler, bir kısmı da işim ve mesleğim için çok kritik. Bilgisayarla çok okuma yaptığım için çevremdeki insanlara nazaran yeniliklerden daha çok haberim oluyor, genel kültürümü daha çok güncel şeylerle geliştirebiliyorum.

Bunun avantajını hayatımda çok farklı yerlerde ve farklı senaryolarla gördüğüm için de bilgisayardan okuma alışkanlığımı kaybetmedim ve geliştirdim.

Ancak şimdiye kadar bilgisayarda bir şey okumanın ne kadar zor olduğunu ve ne kadar yorulduğumu ekranı dikine çevirmeden önce fark etmemiştim.

Ekranı dikine kullanmanın faydaları

Yatay ekranda bir word dökümanı (veya pdf vs.) okumaya kalktığınızda inanılmaz verimsiz bir kullanım alanı olduğunu göreceksiniz. Ortada bir sayfa ve yanlarda bu sayfaya oranla büyük boşluklar bulunuyor.

Sayfa’nın başını ve sonunu görebilmek için ise devamlı scroll (yukarı aşağı hareket ettirmek) yapmak zorunda kalıyorsunuz.

Bu scroll hızı sizin gözünüzün algılama hızından yavaş olduğu için gözünüz inanılmaz yoruluyor. Özellikle yazı yazdığınızda daha önce yazmış olduğunuz bir şeye referans verirken bu iş işkence haline gelebiliyor.

Ayrıca yukarı aşağı sayfayı oynatırken zaman kaybediyorsunuz. Belki bu hareketi yüzlerce kez yaptığınız için zaman israf ediyorsunuz.

Ekranı dikine çevirdiğiniz vakit ise şartlar tersine dönüyor. Koca bir word sayfasını kolay bir şekilde tam sayfa olarak görüntüleyebiliyorsunuz. Okuma alanını da inanılmaz verimli kullanıyorsunuz.

Gözün yukardan aşağıya taraması, soldan sağa taramasından daha efektif olduğu için uzun yazılar içeren web sayfalarını okumak kolaylaşıyor.

Laptop nasıl dikine çevrilir?

Bunu yapmak için önce laptopunuzun ekranının döndürülebilir özelliğe sahip olması gerekli. Yani donanım buna müsait değilse, laptopun kendisini döndürseniz bile ekranda bir hareket olmayacaktır :)

Her laptopun kendisine ait farklı ayarları bulunuyor. Bilgisayarınızın görüntü özelliklerinden bunu bulabilirsiniz, veya kullanım kitapçığında da olabilir.

Bilgisayardan pek anlamıyorsanız o zaman etrafınızda anlayan birileri muhakkak vardır, onlara danışın.

Laptopu 90 derece çevirerek kullanabilmek için bunu sağlayacak bir araca ihtiyacınız var. Bunu iki türlü yapabilirsiniz:

Birincisi fiyatları 40-50 lira civarındaki laptop stand’larından satınalabilirsiniz. Ancak unutmayın ki her laptop standıyla bunu yapma şansınız yok.

İkinci alternatif olarak da biraz yaratıcılığınızı kullanın. Mesela ben evde resim çerçevesinin konulduğu tahtadan basit bir parça buldum, bu laptopu 90 derece kullanabilmem için yeterli oldu (bkz. fotoğraf)

Daha yaratıcı ve ucuz çözümler de var: örneğin burada kartondan laptop standı yapmışlar… Şurada da elbise askısından yapmışlar. (Özellikle elbise askısından olanını mutlaka deneyeceğim)

Tabi laptop’u 90 derece ve dik kullanmak istediğinizde size ayrı bir klavye ve mouse da gerekecek, bunları uygun fiyatlara bulabilirsiniz (kablosuz mouse ve klavye kullanmak ciddi ferahlık sağlayacaktır)

Sonuç

Daha verimli çalışabilmek ve okuyabilmek için, bilgisayar başında gözleri daha az yorarak ve daha hızlı çalışabilmek için laptopu 90 derece çevirerek kullanmak yapabileceğiniz basit şeylerden bir tanesi. Ben memnun kaldım, tavsiye ederim.

, , , ,

  • Serahsi Meriç

    Merhabalar bilgisayarı dik kullanmak hdd ve fana sıkıntı çıkarır mı?

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.