Mantıklı Olanı Yaptım! Artık bir Smart Sahibiyim…

Araba alma kararı İstanbul’da yaşayan birisi için verilebilecek en zor kararlardan birisidir. Arabanız yoksa tıkış pıkış otobüslerde veya masraflı taksilerde sürüneceğiniz kesindir. Arabanız varsa bu sefer de trafik, park sorunu, yakıt, masraflar vs. belinizi büker.

Netice itibariyle -bir şekilde- benim A noktasından B noktasına ulaşmam gerekiyor… Bu iş de hiç ÖSS sorularına benzemiyor, çok fazla değişken var… Bu değişkenler ile alternatifler içinden bir seçim yaptım ve bir smart fortwo aldım. Gerekçelerim aşağıda… Bakalım akıllı bir seçim yapmış mıyım? (site akıllı gelişim diyor ya… site sahibi de akıllı işler yapmalı haliyle)

Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi benim bir “araba maliyeti hesaplama” tablom var… Bu şaheser olmasa da idare eder tabloyu kullanarak herhangibir arabanın “GERÇEK” maliyetini hesaplayabiliyorum…. Yani gözle görünen masraflarını (benzin, vergi vb) ve görünmeyen masraflarını (fırsat maliyeti, bakım, lastik, otopark vs.) hesaplayan bir tablo bu. Bir arabanın maliyetini sahibine sorduğum zaman görünmeyen masrafları atlayarak “az yakıyor benim arabam” diyerek cevap veriyorlar genelde. Ama gerçek maliyetini hesaplayıp söylediğimde yüzlerindeki şaşkınlık ifadesi görülmeye değer…

Konuyu uzatmayayım… Araba kiralama, toplu taşıma, motorsiklet, büyük araba, küçük araba, yeni araba, ikinci el araba vb. bir sürü alternatif seyahat yöntemi var ve bunlar içinden EN AKILLI olanını seçmek istedim.

 • Araba kiralama: Uzun vadeli kiralama maliyet açısından yeni bir araba almakla kafa kafaya geliyor. Artısı kasko, vergi, bakım vb. gibi işlemlerle siz uğraşmıyorsunuz
 • Toplu taşıma: Büyük bir esneklik sağlıyor, baktınız trafik sıkışık deniz yolunu kullanın… Atlayın metrobüsle gidin bir yere kadar. Ama konfor çok düşük, çoğunlukla rezillik çekiyorsunuz (özellikle takım elbiseniz ve laptopunuzla bir belediye otobüsüne binmenizi tavsiyede ederim, değişik bir tecrübe oluyor). Maliyeti düşük, 70 lira civarına aylık akbil alırsanız masrafınız bu olur..
 • Motosiklet: İnanılmaz bir keyif, trafik ve otopark derdiniz yok… Maliyeti çok düşük. Ama ufak (?) bir sorunu var, olur da kaza yaparsanız tek parça halinde toparlanamayabilirsiniz…
 • Sıfır vs. ikinci el: Sıfır araba’nın sorunu daha az oluyor, ama ilk alım maliyeti çok yüksek… İkinci elde de temiz bir araba bulamazsanız tamirciyle kanka olursunuz zamanla. İkinci el riskli olmakla beraber, gerçekten maliyet çok düştüğü için -şayet temizse- ikinci el daha mantıklı
 • Büyük araba: Türk insanının genel tercihi “almışken iyisi olsun” şeklindedir… Büyük araba “almışken büyüğü olsun” diye alınır, ama bu büyüklük %95 hiçbir fayda getirmez. Maliyetler uçar. Ama olur da cümbür cemaat bir yere gitmek isterseniz, uzun yola gidiyorsanız o zaman önemli bir artıdır.
 • Küçük araba: Şehir içinde seyahat ediyorsanız, park sorunu, yakıt gibi dertleri pek olmaz. Ancak uzun yolculuklarda veya kalabalık ailelerde bir negatif oluşturur.

Ben ne istiyorum?

Benim kriterlerim şu şekilde:

 • Güvenlik: Kullanacağım ulaşım vasıtası kesinlikle güvenli olmalı. Bu konuda taviz veremem.
 • Konfor: Çoğunlukla ya kız arkadaşımla bir yere gidiyorum, ya da takım elbisem ve laptopum oluyor. O yüzden benim için konfor da çok önemli
 • Otopark: Gittiğim yerler (beşiktaş, bağdat caddesi vs.) genelde otopark sorunu olan yerler. Otopark sorunu yaşatmaması önemli
 • Maliyet: Ulaşım benim bütçemde en büyük kalem. Buradan ne kadar çok kısabilirsem, hayat standardımı o kadar yükseltebilirim.

Bu kriterlere bakınca büyük araba otomatik olarak eleniyor, çünkü benim büyük arabaya hiç ihtiyacım yok. Sıfır araba da eleniyor çünkü maliyet çok yüksek.

Toplu taşıma keşke İstanbul’da Avrupa’daki gibi kaliteli olsaydı… Ama değil. (NOKTA). Ve en az 10 sene daha insanca bir hale gelmeyecek. Esneklik sağlıyor, maliyet düşük ama konfor sıfır… Dolayısıyla eliyorum.

Motorsiklet müthiş bir alternatif. O kadar çok istiyorum ki bir motor kullanmayı… Ama o da güvenlikten sınıfta kalıyor. Türkiye’de siz insan gibi kullansanız da insanlıktan nasif almamış kişiler sizi sıkıştıracaktır. Henüz gencim, ölümcül bir rahatsızlığım da yok… O yüzden erken ölmeye de hiç niyetim yok :)

Geriye küçük, ikinci el bir araba kalıyor…

Küçük ikinci el araba alternatifleri neler?

Piyasada bu kritere uyan bir sürü araba var. En göze çarpanları Hyundai Getz, Citroen C1, Peugeot 107, Toyota Yaris ve Smart Fortwo (diğer uzakdoğu araçlarını hiç katmıyorum, güvenlikten sınıfta kalıyorlar)

Smart fortwo hariç diğer bütün arabalar 4 kişilik. Bu tabi ki bir artı, ancak arabalar 4 kişilik olduğu için iç mekanı dar ve boyları uzuyor. Arabanın boyu uzayınca park imkanı o kadar azalıyor. Örneğin 2.5 metrelik bir smart fortwo ile 3.6 metrelik bir Citroen C1 arasında -hepi topu- 1 metre var diyebilirsiniz. Ama o bir metre size bağdat caddesinde park etmek istediğinizde inanılmaz bir avantaj sağlayacak.

Bunun dışında ikinci elde smart dışındaki  araçların fiyatları yüksek. 17.000 ile 24.000 YTL arasında değişiyor. İnsan ister istemez “madem otopark avantajı oluşturmuyor, üstelik üstüne 3-4 bin lira daha koyarsam büyük konforlu bir araba alabiliyorum. O halde ne gerek var?” diyor.

Ve bu yarışın galibi Smart Fortwo oluyor. 13.000 liraya aldım, şehir içinde 4,5 litre benzin tüketiyor (süper), park sorunu hiç yok, tipi sevimli ve orjinal bir araba…

Kesinlikle tavsiye ederim, kullandığım kadarıyla söyleyebilirim İNANILMAZ EĞLENCELİ BİR ARABA!

Maliyet?

Ayda yaklaşık 1000 km kullanıyorum… Bu kadar kullanıma sıfır bir toyota corolla otomatik vites alsaydım benzin, kredi faizi, lastik, bakım, köprü, otopark, kasko, bakım, yıkama, yıpranma ve vergileri hesapladığımda bana aylık maliyeti yaklaşık 2.800 lira tutacaktı…

İkinci el aldığım smart’ın bana maliyeti ise, sıkı durum, yaklaşık 500 lira… Sanırım Akıllı bir çözüm buldum.

, , , , , ,

 • ozan

  Yazı gayet güzel, teşekkürler. Fakat bir yerde “insanlıktan nasif almamış” yazmışsınız. “İnsanlıktan nasibini almamış” olacaktı.

 • mutlu

  Sitenize Türkiye’den girilemiyor. Galiba hostta bir problem var. Ben şu anda proxy kullanarak girebiliyorum. Proxysiz giremedim. Bilginiz var mı?

 • akilligelisim

  Motosiklet bambaşka bir keyif, onu kabul etmemek elde değil.

  Ama motosikletin sağladığı park yeri konforunun benzerini de smart’la elde edebiliyorsunuz, üstelik az yakıyor aynı motor gibi.

 • bir cip ile spor bir arabayı hatta Citroen C1 ile bir smart’ı karşılaştırabilirsin ama bir otomobil ile motorsikleti karşılaştırman çok anlamsız… üstelik smartı kullanır sıkılır bırakırsın.. sonra bir toyota alırsın.. sıkılırsın.. başka bir araba ararsın ve bu böyle sürer… ama motorsikletin selesine bir kere mabadın değdi mi ondan aldığın hazzı ve faydayı başka hiçbir dört tekerleklide bulamaz olursun. buna inanmazdım. ama böyle oluyor..
  ..kaza riski her zaman var. ama bilinçli kullandığın zaman riskleri bertaraf edebiliyorsun..

 • yönetici

  Merhaba Fatih,

  Ben hem 2001 model hem 2007 model (yeni kasa) smart kullandım. İlki benzinli tam otomatikti, ikincisi dizel yarı otomatik.

  İkisinde de çekiş gücü anlamında hiçbir problem yok, canavar gibi gidiyorlar. İlk nesil çok küçük olduğu için düşük beygir gücünde bile gayet atak bir arabaydı.

  İkinci nesil biraz büyüdüğü için beygir gücünü de arttırmışlar (motor hacmi de artmış) dolayısıyla yine çekiş gücünde bir problem yok. Dizel olduğu için torku da gayet iyi benim arabanın şu an.

  Servise gittiğin zaman standart bakımları herhangi bir arabanınki kadar… Ortalama 250-300 civarı bir şey tutuyor. İşte 50.000’de filan bir büyük bakımı var o 600-700 tutuyor, bir de aynı şekilde 100.000’de var.

  Trafikte ufak olduğu için manevra kabiliyeti çok iyi, sıkışıklıkta şerit değiştirmek, aralara girmek filan çok kolay. Zaten dönüş çapı çok kısa olduğu için normal bir arabanın 3-4 hamlede girebildiği bir park yerine veya bir U dönüşüne bu arabayla 1 hamlede girebiliyorsun.

  Şehir içi kullanacaksan ben tavsiye ederim… Şehir dışında da çok kullandım, İzmir, Ankara ve Çorum’a gittik geldik herhangi bir problem çıkartmadı.

 • smart dusunuyorum bende.. servise gittiginizde rutin bir bakim maliyeti nedir ogrenebilirmiyim ? ayrica arac beygir gucu ve vites gecisleri konusunda trafikte kullaniciyi uzer mi ? kac beygirlik modeli aldiniz.. gule gule kullanin :)

 • Ömer MD

  çok güzel bir blog ve yine çok istifade ettiğim bir yazı,hepsi için çok teşekkürler,acaba Smartınızla ilgili uzun dönem izlenimlerinizi de yazıcakmısınız, malum arabalarla ilgili asıl gerçekler belli bir süre geçtikten sonra daha bi ortaya çıkmaya başlıyor. iyi çalışmalar..

 • Bu yazıyı begendim.Oldukça güzel bir çalışma olmuş.
  İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayan insanların en büyük sorunu park sorunu.Doğrusunu isterseniz ben evden çıkmadan nereye park edeceğim diye kara kara düşünüyorum.O nedenle durumum müsait olduğunda minyatür denecek kadar küçük bir araba alacağım.
  Saygılarımla;

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.