Medya Diyeti

Televizyon izlerken bir adamın yanan bir evden atlayışı ile ilgili habere denk gelmiştim. Bu haberin içeriği kadar sunumu da çok enteresandı, çünkü sayabildiğim kadarıyla adamın atlayışı 15 kere ileri-geri sarılarak gösterildi…

Düşünün yani bir adam camdan atlıyor, normalde 1 dakika’lık bir haber… 10 dakika boyunca aynı şeyi gösterip duruyorlar ve milyonlarca insan bu aptalca haber sunum tarzını gözünü kırpmadan izliyor… HER GÜN!

Peki ya gündelik siyaset? Kabak tadı vermedi mi Ergenekon haberleri? Savcı şunu demiş, falanca tutuklanmış, filanca serbest bırakılmış… Daha ortada iddianame yok, ama 1 yıldır konuşulan tek konu bu…

Futbol desen aynı… Filanca futbolcu’nun transferi bitirilmiş haberi veriliyor bir gün… Bakıyorsun o futbolcu başka takımla anlaşmış… Sonra vazgeçmiş X takımından Y takımına olaylı bir geçiş yapmış…

Artık bunlar kabak tadı vermeye başladı, televizyon, gazete ve radyolarda aynı haberler çiğnenip çiğnenip tekrar sunuluyor… Çoğu için “bana ne bundan?” diyerek rahatlıkla kenara atabileceğimiz türden haberleri, hipnotize olmuş gibi izliyoruz…

Saatlerimiz, günlerimiz ve haftalarımız böylece heba oluyor. Bir ömrü böyle yapay gündemlerle heba etme riski de var.

Ben artık buna bir dur diyorum ve bugün’den itibaren Medya Diyeti’ne başlıyorum.

Neden Medya Diyeti?

İncelediğimde Türkiye’deki herhangi bir gündemi 1 ay kadar takip etmesem bile, geri döndüğümde gündemin aynı saçma sapan yerlerde takılıp durduğunu farkettim. Siz de deneyebilirsiniz, örneğin yerel seçimlerin başını izleyin bir de sonunu… Aynı Baykal-Erdoğan polimikleri, yine aynı yorumcular, aynı tartışma programları… Yeni bir şey yok… Birkaç ayın sonunda seçimden birkaç gün önce internetin başına oturup 1-2 saatlik bir araştırma yaptığınızda tüm bu saçmalıkların toplandığında elde bir avuç kayda değer bilgi biriktiğini göreceksiniz. Sonra da seçersiniz partinizi, verirsiniz oyunuzu…

Gündelik haberler içinde büyük parazitler taşıyor, maalesef medya’da filtre mekanizması çalışmadığı için bu haberler aynen bölük pörçük ve yalan yanlış ortaya konuyor. Nasıl olsa “yarın düzeltiriz” diyerek.

Ben medya diyeti yaparak bu parazitleri zaman aşımına uğratarak temizlemeyi hedefliyorum. Türkiye’de ve Dünya’da olan olaylara “anında” erişmeye hiç ihtiyacım yok, bir miktar bekleyerek sular durulduğunda temiz temiz öğrenirim gerçek bilgiyi.

Sadece zaman kaybı değil, Türk televizyonlarının insanın moralini bozması da cabası… Korku filmi efektleri ile başına güneş geçmiş bir paşa’nın “BAM GÜM ŞOK HABER!!” yazıları ile haber yapılması bende stres  yapıyor. Her haber insanlarda şok yaratmak için hazırlanıyor, her haberde bir drama var, hepsi korkutmak üzere yapılmış.

İnsanın psikolojisi de bozuluyor… Bir bakıyorsun sunucu ağlayan gözlerle şehit haberi veriyor, hemen arkasından “evet sevgili seyirciler, şimdi izleyeceğiniz maymun hayvanat bahçesine gelenleri şoka uğrattı, izleyelim” diyerek youtube’dan indirdikleri saçma sapan video’yu gülerek sunuyor. Böyle de samimiyetsiz ve şizofrenik bir haber tarzı var Türk Medyası’nın.

Uygulaması Nasıl Olacak?

Öncelikle kalitesiz ve taraflı haber sunan kaynakları eliyorum. Örneğin hürriyet, milliyet, sabah, zaman, habertürk, posta vs. gazeteleri hiç okumayacağım. Bu gazetelerdeki köşe yazarlarının da ne yazdıkları umrumda değil, bir insan yıllarca bir köşe’de oturup “en doğrusunu ben bilirim” mantığı ile yazı yazıyorsa sonunda sırf yazmış olmak için yazıyor. Bilgisi olmadığı halde fikri olan bu köşe yazarlarının beynimi bulandırmasını istemiyorum.

Televizyon’da ise CNBC-e, discovery channel, NTV dışındaki tüm kanalları eliyorum. Rating kaygısı ile hazırlanan ağa dizileri, mafya dizileri, abuk subuk televizyon programlarını ve aynı görüntüyü 20 defa gösteren haber programlarını izlemek bana katma değer sağlamıyor.

1) Öncelikli olarak kendime bir zaman kısıtlaması getiriyorum. Sadece Cuma günleri günde 1 saatimi gündemi takip etmek için ayıracağım.

NTVMSNBC sitesinin RSS feed’lerine üye oldum, buradan hergün haber başlıkları google reader’ıma geliyor. Bunları biriktireceğim ve cuma günü hepsine toplu halde bakacağım. Hergün tek tek bakmaktansa biriktirerek bakmak çok daha hızlı ve efektif olacaktır.

2) Televizyondaki programları 1 hafta önce inceleyeceğim ve izlemeye değer programları not edeceğim. Televizyonu ise sadece bu programları izlemek için açacağım.

30 Günlük Deneme

30 gün boyunca medya diyetini uygulayacağım, sonucunda zaman, moral ve psikoloji açısından kazandırdıkları ve kaybettirdiklerini burada sizlerle paylaşacağım.

, , , ,

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.