Nasıl Çalışmadan TOEFL’dan Yüksek Sonuç Aldım?

2006 yılında tam anlamıyla “acele” ile Almanya’daki bir yüksek lisans programına başvurmaya karar vermiştim.

Yüksek lisans programı İngilizce eğitim verdiği için TOEFL sınavına girmeyi şart koşuyordu.

Başvuru son gününe çok az zaman kaldığı için TOEFL’a çalışıp girmeye vaktim yoktu, ben de sadece internetten bir tane deneme çözüp, ertesi gün sınava girdim.

Sonuç: 300 puan üzerinden 290! Writing sınavındaki essaylerden 6.0 puan üzerinden 6.0!

Yani hiç çalışmadan full’e yakın bir sonuca ulaşmıştım. (Bu sınava girenler, yukardaki puanların en iyi okulların talep ettiği TOEFL sonucunun çok üstünde olduğunu bilir)

Bu sonucu da gerçekten hava atmak için söylemiyorum, TOEFL’a girecek kişilere birkaç tavsiyem olduğundan söylüyorum.

Nasıl hiç çalışmadan TOEFL’dan bu kadar yüksek bir sonuç alabildim?

1) Deli gibi film izliyorum…

Doğru duydunuz. Üniversite’ye girdiğim ilk yıl olan hazırlık sınıfından itibaren, haftada en az 3 gün yabancı film ve dizileri izliyorum.

Benim için adeta bir tutku bu, izlemediğim yabancı dizi, bilmediğim film yoktur diyebilirim.

Bu yabancı film ve dizileri hazırlık sınıfındayken önce Türkçe altyazılı izliyordum.

Zamanla İngilizce altyazılı izlemeye kendimi zorladım. Başlangıçta çok zor geliyordu, ancak zamanla kolaylaşmaya başladı.

Sonra tamamen altyazıları kaldırdım… Şu an bütün dizileri-filmleri rahatlıkla altyazısız izleyip tamamını anlayabiliyorum.

Dolayısıyla kelime haznem inanılmaz genişledi, dinleme (listening) konusunu eğlenceli bir şekilde pratik etme şansım oldu.

Dizi ve filmlerde onlarca farklı aksan, konuşma hızı ve kelime türü olduğu için hepsine alıştım.

2) Deli gibi okuyorum…

Günde en az 50-60 sayfa İngilizce yazılmış yazı okuyorum.

Hobilerimle ve merak ettiğim konularla ilgili blog’lara üyeyim ve tamamını takip ediyorum.

Dünya’daki gelişmeleri yabancı gazetelerden takip ediyorum.

Mesleğimle ilgili yabancı kaynakları devamlı okuyorum…

Hatta abartıyormuş gibi gelebilir ama neredeyse Türkçe hiçbir şey okumuyorum diyebilirim.

Eğer bir öok satan (bestseller) kitap okumaya niyetlendiysem, bu kitabın mutlaka İngilizcesini okuyorum. Çeviri kitaplar aynı keyfi vermiyor zira.

3) Münazara yapmaya meğilliyim

Tartışmayı seven bir insanım, inandığım bir konuyla ilgili çabucak argüman geliştirip, bu argümanları destekleyecek örnekler bulmaya çalışıyorum günlük hayattaki iletişimimde. Bu bir alışkanlık haline geldi, özellikle üniversite zamanında girdiğim münazara kulübü sayesinde.

Bu “argumentative” tarzım, TOEFL’daki essay’lerde inanılmaz işe yarıyor.

Konu karşıma çıktığı an 2-3 dakika içinde olaya nasıl yaklaşacağımı, nasıl okuyucuyu daha iyi ikna edeceğimi kurguluyorum.

Essaylerde bu yüzden hiç vakit kaybetmeden, konudan uzaklaşmadan derdimi anlatabiliyorum.

4) Farklı konularda ilgi alanlarım var

Gün içinde okuduğum, merak ettiğim konular genetik biliminden finansal teorilere, yemek yapmaktan arjantin tango’suna kadar uzanan geniş bir spektrum’da dağılıyor.

Dolayısıyla neredeyse her konuda bir vakit bir şeyler okumuş bulunmaktayım.

Mühendislik eğitiminin üzerine finans alanında da çalışınca ve birden fazla sektörde iş yapan bir şirkette işe başlayınca, değişik sektörler hakkında da fikrim oluşmaya başladı.

Yani karşıma bir okuma makalesi çıktığında, o makalede anlatılan şeye genellikle uzak olmuyorum. Bu konuyu daha hızlı anlamamı ve ana fikirle ilgili soruları cevaplamamı kolaylaştırıyor.

Sonuç: TOEFL sınavı aslında sanıldığından daha kolay bir sınav. İngilizceyi günlük hayatınızın bir parçası haline getirdiğinizde, yük gibi görünen bir çalışmayı ortadan kaldırmış oluyorsunuz.

Bu sayede hiçbir formal çalışma olmadan benim gibi çok yüksek bir sınav sonucu çıkartmanız mümkün.

,

 • Doğan

  Merhaba arkadaşlar bende kendi imkanlarım ile derlemiş olduğum ve son 10 yıl içerisinde yapılmış olan TOEFL IBT sınavlarından oluşturulmuş 33 ADET gerçek sınav mevcut, Çinli ve İranlı pHD öğrencilerinden edindim. Bu programdan önce Kasım 2015 te 73 alan arkadaşım, programı bulduktan 1.5 ay sonra yine Ocak’ta TOEFL IBT’ye girdim ve 95’e yükseltti puanını. Ayrıca inanın bahsettiğim 33 Gerçek sınav’dan yani bu havuzdan arkadaşıma girdiği TOEFL Sınavında 1 Listening parçası aynı geldi. Eğer gerçekten bu sınavdan kısa sürede yüksek bir puan almak istiyorsanız bu elimdeki kaynağı mutlaka benden alın. Pişman olmayacaksınız.bu arada NOTEFULL diye bir site var oradaki Speaking ve Writing Kalıplarını birebir ezberleyip 33 Gerçek Sınavda uyguladınız mı inanın puanınızın kısa sürede nasıl yükseldiğini gözlerinizle rahatça göreceksiniz. Bu kaynağı edinmek isteyenler bana mail atabilir.>> saklambac-06-@hotmail.com

 • Mustafa Demirkol-Yönetici

  typo olmuş, teşekkürler uyarı için.

 • lazzaro

  Essay yerine “assay” yazmanız umarım sadece bir klavye sürçmesidir.

 • akilligelisim

  Teşekkürler, beğendiğinize sevindim.

 • nadciv

  ekşi den bu sayfaya ulaştım ve yaklaşık 3 saattir ekşi sözlük dahil olmak üzere sizin yazılarınızı okuyorum, yazılar hem keyifli hem bilgi verici hemde eğitici. size çok teşekkür ederim az kalsın büyük bir hata yapıyor ve 3 yıl sonra gireceğim yabancı dil sınavı için saçma sapan bi kursa bayağ bi para vermeye başlayacaktım ,teşekkürler.

 • Anlatmış olduklarınız gerçekten önemli ölçüde etki edecek düzeyde. Ben de benzer şeyleri kendim için söyleyebilirim. En çok sıkıntı yaratacak olan konu essay yazma kısmı. Özellikle sayısal geçmişi olan ya da lisans eğitimini İngilizce almayanlar için… Onun da basit bir formülizasyonu mevcut. (ilk paragrafta girişi yapıp argümanlarını listele, sıradaki n paragrafta sırayla bu n argümandan ayrı ayrı bahset. Ardından son paragrafta toparla tarzı…) sonrasında yüksek bir puan almamak için bir sebep yok. 

 • Aigs

  bok ye amcik

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.