Nasıl İngilizce Öğrenilir

İngilizce bilmediğiniz veya İngilizceniz yeterli olmadığı için iş başvurularına çağırılmıyor musunuz? Ya da İngilizceniz yetersiz olduğu için yurtdışında okuma ve çalışma imkanlarını mı kaçırıyorsunuz? Çok yetenekli bir çalışan olduğunuz halde İngilizceniz yetersiz olduğu terfi edemiyor musunuz? Kendinizi geliştirmek istiyor ama internette yazılan yazıları okuyamıyor musunuz? O halde gözünüzde büyüttüğünüz İngilizceyi nasıl öğreneceğinizi, yöntemleri ve stratejileri bu yazıda bulacaksınız.

Neden İngilizce öğreneyim?

Herhangi bir yetkinliği edinmeden önce bu  yetkinliğin insana kazandıracaklarını bilmesi gerekli. İngilizce öğrenmek için önce “Niye?” sorusunu cevaplamak lazım. Konu İngilizce olunca “Niye?” sorusu baya zengin cevaplar doğruyor.

 

İngilizce öğrenmek için pek çok sebep sunulabilir. Temel sebepleri “kariyer”, “eğitim”, “girişimcilik”, “kişisel gelişim”, “hobi” ve “yurtdışı seyahati” olarak listeleyebilirim.

 

1)     Kariyer: Küreselleşen iş ortamlarında artık işverenler yerel kalmış çalışanların verimli olmadığına inanıyrolar. Şirketler ister küçük ve yerel olsun, isterse büyük ve yurtdışı ile iş yapar konumda olsun, İngilizcesi iyi personelle çalışmak istiyor.

Yabancı müşterilerle kolaylıkla iletişim kurabilen, ürün, pazar ve stratejilerle ilgili global değişim ve trendleri izleyebilen, mesleği ile ilgili güncel kaynakları takip edebilen çalışanlar şirketlerde öncelikli tercih ediliyor ve bu çalışanların terfi ihtimalleri çok daha yüksek.

 

2)     Eğitim: dünyada üretilen bilgilerin çoğu İngilizce dilinde yazılıyor. İyi üniversitelerin çoğu eğitim dili olarak İngilizceyi kullanıyor.

Akademik dünyada ortak kullanılan ve orijinal makalelerin yayınlandığı ana dil İngilizce… Bu şartlarda çalıştığınız alanda kendinizi geliştirmek istiyor ve önemli bir isim aline gelmeyi amaçlıyorsanız iyi seviyede İngilizce bilmek zorundasınız.

Türkiye’de eğitim veren okullar içinde en iyileri de eğitim dili olarak İngilizceyi kullanıyor. Yine işletme yüksek lisans (MBA) programlarının tamamına yakını İngilizce eğitim veriyor.

Dolayısıyla, Üniversite’de kaliteli bir eğitim almak ve akademik kariyerde başarılı olabilmek için İngilizcenizin çok iyi olması gerekiyor.

 

3)     Kişisel Gelişim: Kendinizi geliştirmek istiyorsunuz, sizi başarılı yapacak kritik yetkinlikleri edinmek istiyorsunuz… Bu konuda yazılan ve üretilen materyallerin çoğu İngilizce yazılmıştır. Dünya’da kişisel gelişim alanındaki en büyük pazar da Amerika’dadır. Dolayısıyla bu konudaki güncel ve önemli kaynakları ancak İngilizce öğrenerek takip edebilirsiniz. Bu kaynakların çoğunun da Türkçe çevirisi maalesef mevcut değil. Kişisel gelişim web siteleri ve blogları ise İngilizce bilmeyenler tarafından kullanılamıyor. Oysa bu konuda çok önemli web siteleri ve kaynakları var.

 

4)     Girişimcilik: Çok güzel bir fikriniz var ve şirket kuracaksınız, veya halihazırda bir şirketiniz mevcut. Ne tür bir girişimci olursanız olun, büyümek ve başarılı olmak için yurtdışına açılmak, ihracat-ithalat yapmak, yurtdışında ucuz ülkelerde üretim yapmak, yabancı ülkelerdeki yüksek kar marjlı pazarlardan pay kapmak ve yabancı müşterileri Türkiye’ye çekmek isteyeceksiniz. Aksi takdirde yerel kalıp bunları yapabilen girişimciler tarafından oyun dışına itileceksiniz ve eninde sonunda yok olacaksınız. Gözünüz gibi baktığını, bebeğiniz gibi büyüttüğünüz işinizi İngilizce yüzünden geliştirememek ve zamanla kaybetmek çok üzüntü verici olacaktır.

 

5)     Hobi: Türkiye maalesef hobi sahibi insanların mumla arandığı bir ülke. (Hobi’niz var mı?) Bu sebeple ister bir koleksiyon yapın, ister hobi olarak bir faaliyette bulunun (yamaç paraşütü, sörf, basketbol, dövüş sporları) bu konuda Türkçe kaynağın ne kadar az olduğunu fark etmişsinizdir. Bir hobiye başlayınca bu konuda hobinizi ilerletmek için aynı hobiye sahip insanlarala tanışmak ve bilgi-materyal paylaşımı içine girmek isteyeceksiniz. Yabancı kaynaklardan hobinizle ilgili detaylı bilgi edinebilmek ve iletişim kurabilmek için İngilizce öğrenmeniz şarttır.

 

6)     Seyahat:  Ölmeden önce mutlaka gidilmesi şart olan ülkeler var kanaatimce. Maddi durumunuz yeterli olduğunda birkaç yabancı ülkeyi gezmenizi tavsiye ederim. (Yurtdışı seyahati’nin insana kazandırdıkları) Dünyada gidebileceğiniz neredeyse her ülkede İngilizce ile iletişim kurabilirsiniz. Yabancı diliniz olmadan çıkacağınız turistik seyahatlerde tur operatörlerinin insiyatifine kalmış durumdasınızdır. Canınız istediği gibi gezemezsiniz. Yurtdışında özgürce dolaşabilmek yerine kısıtlı  kalır, başınıza acil bir durum geldiğinde ise ülkenizden binlerce km uzakta ciddi sıkıntı yaşarsınız.

 

Sonuçta:  Bazı yetkinlikler var ki edinilmediği takdirde gelişiminizin önüne ciddi bir bariyer oluşturur. Daha tatmin edici, öğretici, geliştirici bir hayat yaşayabilmek için bu yetkinlikler sıçrama tahtası olur. İşte İngilizce bilmek tam olarak böyle bir yetkinliktir.

 

Yukarıda saydığım sebeplerin herhangi birisi sizin için yeterli ise bir an evvel İngilizce öğrenmeye başlayabilirsiniz.

 • mayneymiz

  İngilizce öğrenmek niçin öğrenmek zorundayım demekle başlar. Profesyonel olarak yani sizin kazancınıza bir katkısı olmayacaksa kesinlikle boşuna bir uğraş. Kendinizi üzmekten öteye gitmez. Çeviri programları var sıkışınca kullanırsınız olur biter. Bunun dışında İngilizce ya da başka bir yabancı dil öğrenmek öyle herkesin birbirine verdiği gaz gibi hiç ama hiç kolay değildir. Sözgelimi İngilizce bir deyimler dilidir. Idioms’lar, phrase’ler ve sokak İngilizcesi slang tam bir baş belasıdır ki bunlardan binlercesi vardır ve en çok kullanılanlarını öğrenmek zorundasınızdır. İngilizce öğrenmek için inatçı olmanız gerektir ve öyle günde yarım saatinizi ayırın gibi salakça önerilere kulak asmayın çalışabildiğiniz kadar çalışın. Çünkü hiç bilmediğiniz bir dili konuşabilmek için zihninizi sürekli meşgul etmek zorundasınız. Eğer kolay olsaydı milyonlarca lira dökülen birçok kursta başarılı olurdu herkes. Kendimce nasıl öğrenileceğini özetleyeyim:
  1. Kesinlikle İngilizce – Türkçe olarak öğrenmelisiniz.
  2. Kendi ana dilinizdeki gramer kurallarına hakim olmalısınız.
  3. Öğrenmeye dilbilgisinden değil direkt İngilizce diyalog ve Türkçe çevirilerini okumak ve ezberlemekle başlamalısınız. Yoksa benim gibi yıllarınızı boşa harcar oyalanırsınız. Yani direkt damardan girin derim.
  4. Daha sonra okuduğunuz metinlerin ses dosyaları varsa onları dinlemelisiniz. Kitaba bakmadan ne dediğini anlamaya çalışıp yazmalısınız.
  5. Öğrendiklerinizi duyulacak kadar mutlaka sesli olarak tekrar etmelisiniz.
  6. Bu arada paralel çeviriler yapmak zorundasınız. İngilizce – Türkçe ve tersinden.
  7. İşte burası oldukça bıktırıcı ama İngilizce öğrenmenin anahtarıdır. Bol bol tekrar. Bıkmadan usanmadan okuduğunuz metinleri, ifadeleri ve dolayısıyla içinde geçen kelimeleri belleğinize yerleştirene kadar bu olmazsa olmazdır.
  8. Pratik aşaması. Yazışarak olabilir konuşarak olabilir tercih sizin. Ama onbinlerce ifadeyi ezberlemeden bunu yapamazsınız tabi. Öğrendiğinizden daha doğrusu ezberlediğinizden emin olmadan maalesef çakılırsınız. Dur şunun anlamı neydi dur bunun anlamı neydi arayana kadar karşıdaki adam kaçıp gider.
  9. Altyazılı filmleri izleyin. Önce Türkçe dublaj İngilizce altyazı daha sonra tersi. Zaten ne bulursanız öğrenmek için değerlendirin. Kitap mitap bu size kalmış. Sağda solda İngilizce bir ifade gördüğünüzde takibini yapın üstüne gidin neymiş diye.
  10. Bir dili öğrenmek demek o dili ezberlemek ve taklit etmek demektir. Kendi anadilinizde düşünür başka dilde konuşursunuz. Bunu aşmak için herhalde yabancı bir ülkede uzun yıllar bulunmak gerekir.
  11. Bence öğrenmeye pek katkısı olmayan (öğrenmekten kastımız İngilizceyi pratik olarak yaşamın içine sokmak) gereksiz ve zaman kaybettiren uygulamalar: çoktan seçmeli testler, boşluk doldurma alıştırmaları vs. Biz İngilizceyi öğrenmeye değil bellemeye çalışıyoruz çünkü. Öğreniyoruz ama unutuyoruz.
  VE SON OLARAK SABIR SABIR SABIR. BAŞARININ ANAHTARI ÇALIŞMAK DEĞİL İSTEMEKTİR. KİMSEYE ZORLA BİR ŞEY ÖĞRETEMEZSİNİZ.
  İSTE!
  SABRET!
  ÇALIŞ!
  DENE!

 • akilligelisim
 • cenk

  Başlıkta nasıl ingilizce öğreneceğimi söyleyince bayağı heyecan yaptım ancak yazıyı sonuna kadar okuduğumda nasıl öğreneceğimi değil de, neden öğrenmem gerektiğini öğrendim. Güzel taktik, yazdığın şeyi nasıl okutacağını biliyorsun.

 • akilligelisim

  Selamlar,
  Bu bir yazı dizisinin ilk yazısı… Önümüzdeki günlerde devamı gelecek.

  Teşekkürler beğendiğin için.

 • Mehmet

  ‘Nasıl İngilizce Öğrenililr’ başlığı , içerik ile uyuşmamış sanırım.İçerikte nasıl öğrenilir ile ilgili bilgi yok gibi.Ayrıca yazılarınızı büyük bir hevesle okuyorum :)

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.