Neden kesinlikle araba almamalısınız?

Şu güzel yaz aylarında arabaya atlayıp, camı açıp püfür püfür gönlünce gezmek, kız arkadaşı yanına alıp polonezköye pikniğe gitmek, (bayanlar için) otobüslerdeki mezbebelikten kurtulmak, abuk subuk taksicilerle uğraşmak zorunda kalmamak istiyorsunuz.

Araba almak bu şartlarda kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi? Evet, avantajlarını düşününce hemen bir araba alası geliyor insanın…

Ancak bir araba sahibi olmanın bütçeye vereceği hasar’ı hesaplayınca işin aslının böyle olmadığı hemen görülecektir.

Bu yazıda inanılmaz yüksek bir gider olan araba masrafını hesaplayacağım ve neden hiçbir zaman araba almamanız gerektiğini anlatacağım:

Varsayımlar:

A) 20.000 YTL’ye ikinci el bir benzinli Toyota Corolla aldığımızı düşünelim (ki gayet az yakan, mütevazi bir araç sayılır, üstlik ikinci el)

B) Ayda 2000 KM yaptığımızı düşünelim.

C) Her gün köprü geçtiğimizi düşünelim

Bu şartlarda araba için oluşacak aylık masraflar kabaca şu şekildedir:

1) otopark 50 ytl (değnekçilere verilen haraç, kapalı otopark’a bırakacaksanız maliyet yükselecektir)
2) kasko 75 ytl
3) bakım 40 ytl (Her 10.000 KM’de 200 YTL masraf çıkartırsa)
4) yıkama 20 ytl (ayda 2 kere iç dış yıkama, ucuz yerden)
5) yıpranma 167 ytl (senede alım fiyatının %10’u kadar bu araç yıpranıyor varsayıyıorum, her ay bu rakam kadar daha düşük fiyata satacaksın arabanı hazırlıklı ol)
6) lastik 16 ytl (her sene yapacağın lastik alımının aya düşen miktarı)
7) köprü-otoban geçiş 90 ytl
8 ) vergi 47 ytl
9) alım satım masrafı 20 ytl ( diyelim ki aracınızı 3 sene sonra sattınız, alım-satım masraflarının aya yansımış hali)
10) aylık yakıt 708 YTL (10lt benzin*3,54 ytl 100 km’de *)
11) fırsat maliyeti 225 YTL (bu parayla araba almasaydınız ve paranızı bankaya yatırsaydınız aylık kazanacağınız faiz geliri)

Sonuç: İkinci el orta sınıf bir arabanın kullanıcısına aylık masrafı tam tamına 1457 YTL! Günde yaklaşık 50 YTL demek bu.

Diyelim ki sıfır bir Toyota Corolla aldınız (38.700 YTL). Hiç detayına girmiyorum, yaptığım hesaplamalara göre bu arabanın da maliyeti tam 2005 YTL, günlüğü yaklaşık 70 YTL tutuyor.

Şimdi oturup düşünmek lazım, hangimiz günde 70 YTL’yi ulaşıma veriyoruz? Her yere taksiyle gitseniz bile taksi masrafının bu kadar tutacağı meçhul.

Dolayısıyla araba almak, hele ki sıfır araba almak akıllı insanlar için iyi bir karar değil.

Peki ne yapmalıyız?

Bu konudaki sonraki yazının konusu “uzun vadeli araç kiralama ve avantajları”.

(*şehir içi trafikte kullanılan bir otomatik vites araç)

 • akilligelisim

  Yıpranma her araba için yıllık ortalama %10 gibi bir rakama genk gelir, 100*12 =1200 TL, 2000 TL değil.

  Lastik her 50.000 km’de bir yenilenir, yıla göre değil. Dolayısıyla bu maliyetten kaçınamazsın.

  Alımsatım masrafı ve köprü konusunda haklısın.

  Ancak fırsat maliyeti “kimse parayı bankaya yatırmıyor” gibi bir sebeple 0 sayılamaz. Araba almazsan parayı sokağa atmayacaksın, bankada tutacaksın. Dolayısıyla bankada duracak paranı arabaya gömdüğün için fırsat maliyeti mevcut. Şu anki faiz ortamında belki daha bile fazla.

 • osmanthegreat

  otopark 50 TL
  kasko 75 TL – yaptirmak zorunda degilsin, ozellikle de birazcik eski arabaysa yaptirtmam, hadi yaptiralim
  bakim 40 TL
  yikama 20 TL
  yipranma 100 TL – burasina hic katilmiyorum. yilda 2000 lira deger kaybediyor araba bu hesaba gore. sifir araba ilk yil kaybeder belki ama sonrasinda bu kadar kaybetmez. (bkz: firsat maliyeti kismi)
  lastik 5 TL – her sene lastik kim aliyor amk, lastik dedigin 2-3 senede bir degisir
  kopru – otoban gecisi 0 TL – taksi ya da otobuste de bu parayi veriyorsun
  vergi 50 TL
  alim – satim masrafi – 5 TL. yazi eski bir yerden alinmis heralde, artik o kadar bir alim satim masrafi yok.
  aylik yakit 300 TL
  firsat maliyeti 0 TL – kimse o parayi bankaya yatirip bu parayi almiyor. kaldi ki prim yapan bir araba aliyorsan ve ikinci el alip satiyorsan seneden seneye fiyati biraz daha yukseliyor.

  Toplam: 645TL

  her gun ise taksiyle gidip gelme – 30TL * 22 = 660TL
  haftasonlari taksiyle bir yerlere gidip gelme – 5*30TL = 150TL
  taksi ile : 810 TL

  otobus kullanirsan tabii ki dusuyor ancak konfor = priceless.

 • orhan

  düşüncelerinize saygı duyuyorum ve ekliyorum…kesinlikle sıfır arabanız olsun yanında da mutlaka arabanızı uzun sure park edeceğiniz evinizin yahut sitenizin kapalı otoparkı olsun…mutlaka ihtiyacınız dışında aracınızı kesinlikle kullanmayın…2010 mayıs ayında sıfır almıştım şuanki kilometresi 10500km de. .sıfır olmasının tek sebebi ilk 3-5 yıl 2.el araclara nazaran kesinlikle tek kuruş masrafı yok…açıkcası gerektiğinde hem toplu taşım araçlarını hemde kendi aracımı sadece GEREKTİKÇE kullanıyorum KEYFİ KESİNLİKLE KULLANMIYORUM…ve şayet sıfır araç alacaksanız tüm türkiyemiz şartlarına uygun 35-45bin arası konforlu 1400cc araçları tercih edin derim…sağlıcakla

 • Gökhan Taş

  araba alınmamalı demiyorum ama en ucuzundan ikinci el alınmalı ve hafta içi çok gerekmedikçe kullanılmamalı diyorum.
  istanbul şartlarında arabasız çok zor….

 • Tugsan

  Merhaba;

  İlk yorumumu topraksız bitki yetiştirmede yaptığım için övgü kısmını geçiyorum:)

  Ben blogunuza sizin yaptığınız gibi bir excel dosyasında tüm ulaşım alternatiflerinin gerçek maliyetlerini değerlendirebileceğim bir tablo yapmaya çalışırken rastladım.

  Sizin yaptığınız hesapta bazı değişiklikler yaptım. Bunu tartışmak için yapmıyor lütfen yanlış anlamayın, sadece daha doğru rakkamlara ulaşabilmek için.

  Öncelikle köprü ve otoyol masrafını göstermeniz güzel olmuş, ama taksi dahil tüm kişisel ulaşım araçlarında bu kalem geçerli, o yüzden bunu kişisel ulaşım araçları kaleminden çıkartıyorum kendi hesabımda.
  Yıptanma kısmı 10 senede araba hurdaya çıkıyor sizin hesabınızda, bunu derste biz de iktisatta biz de görmüştük ama bu gerçekçi midir? yani 5 yıl sonunda da yarı fiyatına mı satılır? bukısım yoruma açık ama maliyetlerin içinde halen.
  aylık yakıtı çok gördüm, siz anladığım kadarıyla mühendissiniz ya da iyibir iktisatçı, yani kesin rakkamlar istersiniz, ne yazıkki kesin rakamlarım yok ama 2 sene boyunca şirket arabası olarak honda accord kullanmıştım, 2.4 otomatik vites yani benzini içen cinsten. Hergün bostancı levent+kişisel dolaşmalarım+müşteriye gidip gelmeler. Aylık mak. 400TL benzin koyuyordum. kesinlikle kişisel bir araba olarak bukadar yakan almazdım ve bukadar dolaşmam 300TL desek benzine?
  fırsat maliyeti olarak, 20.000 için 100 TL veriyor ortalama şuradan hesapladım https://sube.garanti.com.tr/isube/evadelihesapislemleri/faizoranhesapla

  bu şekilde aylık 785tl oldu. not yakıt 300TL dahil hariç hali 485 ama kiralık araba ve diğer arabalarda da yakıt var unutmamak lazım.

  not:ben şahsen şuan işim gereği haftada birkaç defa özel arabaya ihtiyacım olduğu için araba kiralamayı tercih edeceğim, 3 günden fazla ihtiyacım olursa, ikinci el bir araba satın alabilirim sanırım.

  not2:biraz uzun oldu, blogunuzu yararlı ve samimi bulduğum için, size email yazar gibi yazmak istedim, blogunuzun formatına uygun gördüğünüz gibi gerekirse kısaltın, ya da yayınlamadan bana msg gönderin, veya hiç okumadan silin:)

  yazılarınızın devamını dilerim..

 • Savas179

  Ben katılmıyorum bu yazıya. Taksi otobüs v.s araçlarda sürünmekten iyidir bir araba.Konforu hiç hesaba katmamışsınız.Hele ki çocuklu bay ve bayanlar için.
  Araba bu devirde şart.

 • Kutlu

  İstanbul gibi bir yerde arabasız olmanın maliyeti daha yüksek olabilir, özellikle de çocuğunuz varsa. Ben bu toplamı 550 TL civarı yaşıyorum.
  Nasıl mı? Daha ucuz (belki biraz daha fazla yakan) yerli bir araba kullanarak (Fiat Palio benzinli 2000 model) ve daha az km kullanarak (takriben ayda 1000km’den az). Bu durumda İstanbul’da çocuğunuz hastalık kapmadan şehrin diğer ucundaki tanıdıklarınızı da ziyaret edebiliyorsunuz.

  Yani sözün kısası, araba ihtiyacınızı sosyal ve medeni durumunuz belirliyor, basen almama şansınız yok, siz sadece maliyeti kontrol edebilirsiniz.

  Tabi işe arabayla gitmek mi, araba sizinse unutun bunu zaten.

 • Pingback: Ulaşım Problemine Arabalı Çözüm: Smart Fortwo | Akıllı Gelişim()

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.