Organlarım Çalınır mı?

Herkese “bir ilaç verilip uyutulan, sonra buz dolu bir küvette böbreği alınmış şekilde uyanmış” bir kişi hikayesi gelmiştir emaille.

Bu ve buna benzer hikayeler yüzünden insanlar organ nakline karşı önyargılılar. Ödü kopuyor insanların “ya organlarım çalınırsa” diye…

Halbuki bu hikaye gerçekte mümkün olamaz, kimse de sizin organlarınızı çalamaz.

Daha doğrusu teknik olarak mümkün değil…

Bu yazıda son derece yersiz korkuyu yenmeniz için gerçekte organ naklinin nasıl yapıldığını anlatıyorum.

Organ nakli ne demek?

Hayat ile bağınız koptuğunda (doktorlar buna beyin ölümü diyorlar) doktorlar çeşitli organlarınızı alıp, ihtiyacı olan hastalara naklediyorlar.

Organ nakli olmadığında karaciğer, kalp, böbrek hastalıkları gibi nedenlerle insanlar hayatlarını kaybediyorlar.

Bu tür emailler ile insanlar organ nakli mantığından soğutulduğunda ise bilin ki, organ nakline niyeti olan bir insanı caydırıyorsunuz ve bu bir yerlerde birisinin ölümüne yol açıyor. Bu bu kadar önemli…

Organlarım çalınır mı?

Hayır! Bu pratik olarak mümkün değil, çünkü:

1) Organ nakli için steril ve donanımlı bir ameliyat ortamı gerekmekte

Organ nakli yapılırken, kurbanlık koyun gibi insanları bir yere yatırıp içinden organlarını çıkartmak mümkün değil.

Bu tür bir işlemde organın ve hastanın enfeksiyon kapması çok yüksek ihtimal.

Aksi durumda hem organ işlevsiz kalıyor, hem de hasta büyük ihtimalle kaybediliyor. (Kan yetmezliği, enfeksiyon vb.)

Organ nakli işlemi son derece ciddi bir ameliyat, dolayısıyla bunun mutlaka son derece donanımlı ve steril bir ameliyat ortamında yapılması gerekiyro.

2) Organ nakli uzmanı doktor gerekiyor

Organ nakli işlemi herhangi bir cerrah tarafından yapılamıyor. Bu konuda uzmanlaşmış, yıllarını vermiş doktorlar tarafından yapılabiliyor.

Prof. Dr. Münci Kalayoğlu’nun radikal’de yayınlanan röpörtajında Türkiye’de bu tür bir ameliyatı yapabilecek karaciğer için 10, böbrek için 30 tane uzman doktor olduğu belirtiliyor.

Yani bu 40 kişi dışında Türkiye’de bu tür operasyonları yapabilecek kapasitede doktor bulmak zor.

Tahmin edersiniz ki bu doktorlar da böyle bir organ hırsızlığı örgütünün içinde olma olasılıkları yok denecek kadar az.

3) Çalınan organ her hastaya uymuyor

Organların araba yedek parçası gibi, her modele uyduğunu düşünmek büyük bir saflık… Yani sizi ilaçlı kolayla uyutup, ardından eve götürüp çaldığı organı hemen başkasına nakletmesi mümkün değil bir organ mafyasının.

Öncesinde çok ciddi doku-kan uygunluk testlerinin yapılması gerekiyor. Bazen organ bağışı yapacak bağışçı olmasına rağmen, hastaya uymadığı için naklin gerçekleştirilemediği durumlar bile var.

Dolayısıyla organı verecek ve organı alacak hastanın dokularının uyumlu olması şart. Öyle sokaktan geçen bir adamın organını çalarak başkasına nakletmek bu yüzden mümkün değil.

4) Peki ya doktorlar organ mafyasının üyesiyse? Yaşama ihtimalim varken organlarım için beni öldürürlerse?

Hayatını insanların yaşamaları için adayan, mesleği bu olan doktorların bu tür bir canilik içine girecekleri ihtimalini düşünmek anlamsız.

Hadi diyelim her meslekte çürük elmalar vardır… Bu durumda da hastane ortamında bu işin gerçekleşmesi için bazı şartlar var.

Hastanın beyin ölümünün gerçekleşmesi gerekiyor. Bir hastanın beyin ölümünün gerçekleştiğine ise hastane’de bu konuda görevli heyet karar veriyor. Yani bir doktor kalkıp da “hastanın beyin ölümü gerçekleşti” demesi yeterli değil, ilgili heyet’in onayı gerekli.

Hadi diyelim bu heyet de ahlaksız doktorlardan oluşuyor (ihtimal bu ya…) O durumda bile hastanın birinci derece yakınının onayı alınmadan nakil gerçekleştirilemiyor.

Doğru duydunuz, birinci derece yakınınız onaylamadığı müddetçe nakil gerçekleşemez. Sağlığınızda siz organlarınızı bağışlamış olsanız bile, anneniz-babanız-kardeşiniz “hayır ben müsade etmiyorum” dediği müddetçe hiçbir hastane sizin organınızı başkasına nakledemez.

5) Peki organ mafyası nasıl bir şey?

Dünya’da illegal organ nakli yapan mafyavari örgütlenmeler var. Ancak bu örgütler de en baştaki hikaye gibi çalışmıyorlar.

Paraya ihtiyacı olan bir gariban bulunuyor… Bu gariban para karşılığı organ nakli yapmak için bu mafyayı buluyor.

Mafya’ya bağlı (çoğunlukla eski sovyet ülkelerinden vs.) bir doktor, organını satan kişinin doku testlerini yapıyor.

Bu dokuya uygun bir hasta bulunduğunda yine çoğunlukla yurtdışında bir klinikte bu operasyonu gerçekleştiriyorlar. Ancak bu da Türkiye’de hiç kolay bir şey değil, yasalarda çok ciddi hapis cezaları var bu tür organ satışlarını yapanlar için.

Tek tük duyuyoruz bu tür şeyleri, ancak bu işler için de kanunların yetersiz olduğu muz cumhuriyetleri veya eski sovyet ülkeleri kullanılıyor.

Sonuç: Artık lütfen bu “uyutup böbreğini çaldılar” saçmalığını kimseye emaille yollamayın. İnsanlar bu abuk sabuk hikayelere inanıp organ naklini kötü bir şey gibi görüyorlar.

Bu yüzden organ bulamayan insanlar göz göre göre ölüyorlar. Buna alet olmayın.

, ,

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.