Otomobil: Satınalmak mı Kiralamak mı?

Daha önce yazmış olduğum Neden Kesinlikle Araba Almamalısınız yazısında bir arabanın masrafının sadece benzinden ibaret olmadığını, diğer masrafları da dahil edince ikinci bir el arabanın bile ayda 1500 YTL’ye malolabileceğini göstermiştim.

Bir şekilde ulaşıma ihtiyacımız var; bunun için sayısız alternatif mevcut. Araç satınalma bu alternatifler içersinde en pahalı olanlardan birisi… Peki bunun yerine diğer alternatifler arasından seçebileceğimiz başka bir şey var mı? Araç kiralamak bunlardan birisi olabilir… Bu yazıda araç kiralamanın satınalmaya göre avantajlı olup olmadığını inceliyorum…

Otomobil kiralama şirketleri için internette biraz araştırma yaptığınızda Türkiye’de bu işin baya geliştiğini göreceksiniz. Birkaç tip şirket var: Global olanlar, Türkiye’de genelinde çalışanlar ve lokal firmalar.

Global ve Türkiye’de çalışan firmaların avantajı size istediğiniz herhangi bir şehirde bir araba tahsis edebilmeleri. İstanbul’dan araç kiralayıp Adana’ya gittiğinizde aracı oraya teslim edebiliyorsunuz… Ardından Samsun’u uçup oradan aynı şirketten araç kiralayıp İstanbul’a gidebiliyorsunuz. Bu tür bir esneklik mevcut. Özellikle iş adamları için bu hizmetler bulunmaz kaftan.

Günlük araç kiraları ortalama bir araç için (Toyota Corolla, Ford Focus, Honda Civic vs.) genellikle 60-70 lira civarında değişiyor. Bu tür bir sıfır aracı almaya kalksanız günlük benzin hariç masrafı yaklaşık 40 lira civarındadır. Dolayısıyla ilk bakışta kiralama opsiyonu satınalmaya göre daha pahalı görünüyor.

Ancak haftanın sadece belli günlerinde araç kullanıyorsanız bu durum değişiyor. Örneğin haftada sadece 2-3 gün araca ihtiyacınız varsa (haftasonu mesela) bu durumda haftada araç kirasına 120-140 YTL öderken, satınalsaydınız size 280 YTL’ye mal olacaktı.

Sonuç 1: Ay içinde çok fazla arabaya ihtiyacınız yoksa satınalmak yerine kiralamak daha mantıklı.

Gelelim biraz daha farklı bir konuya… Devamlı arabaya ihtiyacınız var, işinize arabayla gidip geliyorsunuz. Bu durumda araç kiralama şirketlerinin size sunacakları bir opsiyon var: Uzun Süreli Araç Kiralama.

Bunu genellikle şirketler için ve bir seferde 4-5 araba kiralayacak kişiler için yapıyor kiralama şirketleri. Ancak biraz araçtırma yaptığınızda şahıslara uzun vadeli araç kiralama yapan şirketler bulabiliyorsunuz.

Google’da “uzun süreli araç kiralama” diye arattığınızda bir sürü web sayfasına denk geleceksiniz. Ben bunlar içinden rastgele bir tanesine (Gama oto kiralama) tıkladım ve araç kiralama fiyatlarını sordum.

Bana önerdikleri araç sıfır Hyundai Era 1.4 Start klimali ve otomatik vites bir arabaydı. Bu arabayı 1 sene kiralamayı garanti edersem bana ayda 1000 YTL’ye kiralayacaklarını söylediler.

Daha önce yaptığım analize benzer bir analiz yaparak önce bu aracın Hyundai’deki satış fiyatını öğrendim: 22500 YTL. Daha sonra hesaplama formüllerimle bu aracın benzin hariç aylık masrafını tespit ettim ve şaşırtıcı bir rakama ulaştım… Bu aracı satın alsaydım bana ayda 1087 YTL’ye mal olacaktı.

Sonuç 2: Uzun vadeli araç kiralama işi aracı satınalmakla neredeyse aynı fiyata mal oluyor, dolayısıyla almak veya kiralamak arasında maliyet anlamında bir fark yok.

Lakin araç kiralama firmalarının sundukları birkaç artı değer var:

 • Araçların bakımlarını kendileri yaptırıyor. Dolayısıyla siz bakımla filan uğraşmıyorsunuz. Bakımlar 1 günü geçiyorsa size yedek araba veriyorlar
 • Vergisi, kaskosu, pulu, zartı zurtu şirket hallediyor. Bu sayede siz devlet kapılarında saçma sapan bürokratik işlemlerle uğraşmıyorsunuz
 • Aracı çarparsanız nasıl olsa sizin olmadığı için üzülmüyorsunuz. Satarken hasarlı diye satıp acayip zarar edecekken şimdi bir zararınız olmuyor
 • Çalınırsa üzülmüyorsunuz, ayrıca arabasız da kalmıyorsunuz yeni araba tahsis ediyorlar.

Bunları düşününce araç kiralama işi biraz daha ağır basıyor sanki…

Madem aynı fiyata geliyor araç kiralama şirketleri nasıl kar ediyor?

Araç kiralama şirketleri temelde ölçek ekonomisini kullanarak kar ediyor. Bu şirketler araçları filo şeklinde direk üretici firma’dan aldıkları için %20’e varan indirimlerle alabiliyorlar. Yine bu firmaların anlaşmalı oto servisleri, kasko firmaları, lastik bayileri olduğu için ciddi indirimler alabiliyorlar.

Bu yazıda araç satınalmak dışında alternatif olarak kiralama yapılabilir mi inceledim. İkisi arasında bariz bir fark görülmemekle birlikte araç kiralamak en azından daha az zahmetli ve daha esnek olduğu için biraz daha cazip görünmekte. Haftada 1-2 gün arabaya ihtiyacınız varsa o zaman kiralamak bariz bir şekilde daha cazip.

Bir sonraki yazımda hiç araba almadan veya kiralamadan, sadece konforlu toplu taşıma araçları ve taksi ile seyahat ettiğinizde maliyetler nasıl değişiyor onu inceleyeceğim.

, , , , , ,

 • Doğukan Yıldız

  Kasko ve trafik sigortasını unutmuşum. 35.000 TL değerindeki aracımın kasko ve trafik sigortasını toplam 1000 liraya yaptırıyorum. (Hasarsızlık indirimi vs.)

  Yılda 12.000 km araç kullanıyorum, beş yıl lastik değiştirmem. (Ortalama bireysel kullanıcı da 15.000 km kullanıyor.)

  Faiz geliri diye bir şey söz konusu değil artık, reel faiz neredeyse sıfır. (Reel faiz= Faiz oranı-enflasyon oranı)

  Alım satım işlemi 100 lira bile değil.

  Yani kiralamak gider yazabilecek şirketlere avantaj, bireysel kullanıcıya değil.

  Son olarak kiralamanın konforunu yaşamak için sokak arası yerlerden değil de, Avis, Budget gibi büyük firmalardan araç kiralamak lazım. Bireysel olarak gidince uzun vadede de olsa pek uygun fiyat vermiyorlar.

 • akilligelisim

  2 yıl içinde yapılacak masraflar sadece bakım, vergi ve muayene değil.

  Lastik değişecek (4 lastik 800 TL civarı)
  Kasko yapılacak (Yıllık 1500 TL civarı)
  Araba için kredi ödeyeceksiniz ve faizi olacak. Peşin alıyorsanız da bu sefer 22.500 lira’yı bankaya yatırdığınız taktirde 2 yılda alabileceğiniz faiz gelirinden olacaksınız. Dolayısıyla bir faiz harcaması da var. Bu da 2 yıllık yaklaşık olarak 3.500 TL ayrı bir maliyet.
  Ayrıca araç satış vergi ve masrafları var sattığınız sırada oluşan.

  Ayrıca aracı 1 yıl değil 2 yıl için kiraladığınız taktirde aylık kiralama maliyeti daha aşağı düşer.

  Birebir karşılamasa da aradaki fark 15.000 değil yaklaşık 5-6 bin lira civarında olur 2 yıl için. Bu da aylık 200 TL gibi bir ekstra maliyet yaratır.

  Kiralamanın sağladığı konforu düşününce çok da büyük bir maliyet farkı yaratmıyor gibi.

 • Doğukan Yıldız

  Şahıslar için araç kiralamanın tek avantajı kolaylığı. Maddi olarak avantaj söz konusu olamaz. Şirketler için durum farklı.

  Yazıda bahsettiğiniz aracı 1000 liraya kiraladınız. İki yılda 24.000 TL eder. Vergisi ve bakımları ile kiralama şirketi ilgileniyor. Yani iki yılda yakıt hariç 24.000 TL masraf ettiniz ve aracı teslim ettiniz.

  Eğer bu aracı dediğiniz fiyattan (22.500 TL) alırsanız iki yılda 1800 TL vergi ve kabaca 1200 TL bakım masrafı öderdiniz. 300 TL’de muayene parası varç Yani iki yılda yakıt hariç 25.800 TL masraf ettiniz. (Yakıtı hesaplamaya katmıyorum, her iki durumda da etkisi aynı zira.)

  Arada 1.800 TL bir avantaj var kiralamak lehine. Şayet satın almış olsaydınız iki yıl sonra takribi 15.000 TL bedelle satabileceğiniz bir otomobil hala sizin olacaktı.

 • Cengiz Akarcı

  Düzenli bir geliriniz varsa kesinlikle araba kiralamak avantajlıdır. Çıkartıp 30.000 TL, 50.000 TL değerinin kontağı çevirince %10 düşeceği bir mala para vermek kesinlikle mantık dışıdır. Ayrıca 2. el aldığınız araçta eğer çok şanslı değilseniz kiralamacıların sattığı bir araç olabilir. Bu adamlar 2-3 yılda bir filo yeniliyorlar, ne oluyor bu araçlara dersiniz.
  Sn. Mehmet Avşar Bey, Citroen C5 için nereden teklif aldınız acaba? Uzun zamandır peşindeyim en iyi 575€ fiyat almıştım.

 • Mehmet AVŞAR

  Citroen C5 için bence çok iyi bir fiyat olan €500 teklif aldım. Satış fiyatı KDV hariç 52500 TL. KDV’leri hep gözardı ediyorum.

  Hesaplarıma göre, eğer aracın 3 sene sonundaki ikinci el değeri 33140 TL’den az olursa kiralamak daha avantajlı oluyor. Tahminim bu kadar değer kaybetmeyeceği. Yani satınalma daha avantajlı.

  Buna karşın kiralamanın maddi olmayan avantajları var
  1) Dertsiz kullanıyorsunuz
  2) Uzun servis ihtiyacı sırasında yedek araç temin ediyorlar
  3) Nakit akışınız daha planlı oluyor. İlk başta çıkarıp 50000 TL ayırmıyorsunuz.
  4) 3 yıl sonunda muhtemelen model yükseltiyorsunuz. Satmak için uğraşmıyorsunuz vs.

 • Yusuf

  Araç kiralama şirketlerinden bir tanesi geçenlerde 30.000 adet araba aldı. Normal fiyatı 25.000 tl olan arabalardan tanesi 16.500 tlye aldı bu firma fabrikadan.arabaları 2 sene kullandırdıktan sonra 25.000 tl civarında satacak gerisiniz siz düşünün

  Araba sahibi olmak güzel ama masrafı da cabası

 • Mustafa

  Merhaba Kartal Bey,

  Bu yazıda sıfır araç almak ile bu aracı kiralamayı karşılaştırdım.

  İkinci el araba aldığınız taktirde kiralamak dediğiniz gibi dezavantajlı kalacaktır.

  Zaten önceki yazılarıma bakarsanız, sıfır araba almanın mantıksız olduğunu anlatıyorum.

 • kartal

  mustafa bey sıfır araç almadığımızı varsayarsak tekrar kiralama zararlı görünüyor.30 bin liralık sıfır aracın 20 30 bin kilometre yapmış olanını 23 25 bin liraya aldığımızı varsayarsak 2. elde çokta zarar etmiş olmuyoruz.bu araca 2 sene bindiğimizi düşünürsek bakımları ve vergisi gibi ödemeler yılda 1250 tl tutsa hiç zararda olmayız sanırım.aynı arabayı 2 yıl kiralasam 2 yılda 24 bin tl vermiş olacağım.ama satın aldığım araba 2 yılda 10 bin tl değer kaybetse bile (ki kaybetmez) 13 15 bin liraya satabilirim heralde aracımı.

 • taner

  hocam bu kiralama işinin 3 ayda bir de stopaj’ı var yani 3 ayda bir 1 kira fazladan ödeyince pahalıya geliyor sanırım

 • Mustafa

  Merhaba Serkan Bey,

  Tabi ki hesaplamaları yaparken bu söylediğiniz şeyi atlamadım.

  Finansal hesaplar yapılırken herhangi bir maddi varlığın alış fiyatı ve elden çıkartma fiyatı hesaplamaların içine dahil edilir.

  Daha sonra bu maliyetleri iskonto oranı ile bugünkü değere çekersiniz ve size gerçek maliyet ortaya çıkar.

  Benim yaptığım hesaplar bunun üzerine kurulu ve emin olun, kiralamak çoğu zaman satın almaktan daha avantajlı.

  Basit bir mantıkla şunu söyleyebilirim size…

  Diyelim ki 30.000 liralık bir araba almayı planlıyorsunuz (ve peşin alacaksınız)

  Bu arabanın 5 sene sonraki satış fiyatı bugünün parasıyla yaklaşık 20.000 lira olacaktır. (Dakka bir 10.000 lira zarar ettiniz.) (İkinci el arabaların fiyatlarına bakın ne demek istediğimi anlarsınız)

  Bu arabanın her 10.000’de bir bakımı olacak, aylık kasko gideri olacak. Vergisi olacak, lastikleri yenilenecek…

  5 yıl boyunca bu rakamları toplayın, üzerine bütün bu işlemleri siz yaptıracağınız için emeğinizi ekleyin…

  Sonra bu 30.000 lirayı ölü bir yatırım olan arabaya değil de, bankaya yatırsaydınız elde edeceğiniz faiz gelirini hesaplayın…

  Alım satım sırasındaki vergiler, komisyonları da koyun.

  10.000 + Bakım + Sigorta + Vergiler + Alım-satım masrafları + Faiz = 5 yıl boyunca ödeyeceğiniz araç kirası

  daha açıklayıcı olmuştur umarım.

 • serkan

  birşeyi atlıyorsunuz, o araçfazla masraf olabilir fakat size ait bir otomobil oluyor. Bu yüzden onu sattığınızda para bir kaç bin zararla sadece elinizde oluyor. Kiralık arabayı tavsiye etmiyorum, uzun süreli araç kiralamayı çok denedim. Kesinlikle kendi araban!

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.