Oturduğunuz yerden para kazanmak: Pasif gelir

Son yılların en moda konularından birisi neredeyse hiç çalışmadan hayatınızı idame ettirebilmek. “Oturduğun yerden”, “çalışmadan”, “rahat” sıfatlarıyla adlandırılan bu para kazanma yöntemi pek çok insanı cezbediyor.

Siz gezerken, rüzgar sörfü yaparken, tatildeyken ve hatta uyurken bir sistem sizin için para kazanıyor ve sabah banka hesabınıza baktığınızda yüzlerce doları hesabınızda görüyorsunuz. Gün içinde adresinize gelen onlarca çeki bozdurmak bile zahmetli gelmeye başlıyor… Tebrikler başarılı bir pasif gelir üreticisi oldunuz.

Bu kadar kulağa cazip gelen bir para kazanma yöntemi gerçekçi olabilir mi? Bunu yapabilen kişiler var mı? Nasıl yapılır? Bu soruların cevabını bu yazıda bulacaksınız…

Pasif gelir nedir?

Pasif gelirin tanımı kişiye göre değişebilir. Kimilerine göre gün içinde çok az efor harcayarakpara kazanmak, kimilerine göre hiç efor harcamadan para kazanmak, kimilerine göreyse başta çok çalışıp sonradan nimetlerinden faydalanmaktır.

Tanımı nasıl yaparsanız veya olaya nasıl yaklaşırsanız yaklaşın, pasif gelir temel olarak sizin kurduğunuz bir sistemin minimum kaynakla kendi kendini idame ettirmesi ve bu sayede size para getirmesidir.

Neden popüler bir kavram?

Büyüklerimizin “işleyen demir ışıldar”, “alın teri”, “nazar etme ne olur, çalış senin de olur” gibi terim ve deyimleri yarattığı bir ortamda kahvelerde oturan ve  vakit öldüren onbinlerce kişiyi bir düşünün… Üniversiteden mezun olup “voleyi vurma”yı hedefleyen bir sürü genci düşünün… Kısa vadede köşeyi dönme heveslisi bir sürü iş adamını hayal edin.

Atalarımız ne derse desin; kimse çalışmak istemiyor! İş kolikler dışında (ki psikolojik bir hastalığa işaret eder) normal insanlar tembellik yapmak ister.

Ancak ödenmesi gereken faturalar olduğu için bu tembellik hakkını hiçbir zaman edinemeyiz. Pasif gelir kavramı bu sebeple çok moda bir kavram olmuştur.

Pasif gelir kaynakları nelerdir?

Birebir iş gücü ve emek harcamadan -istikrarlı- para kazandığınız herşey pasif gelirdir. Örneğin:

  • Sahip olduğunuz bir evden elde ettiğiniz kira geliri
  • Devlet’in size ödediği emeklilik maaşı
  • Çalıştırdığınız bir dükkan
  • Yarattığınız bir eser’in telif hakkı
  • (Medyatik bir insansanız) İsminizin telif hakkı
  • Sizin yönettiğiniz bir sisteme üye olanların üyelik aidatları (herhangi bir sistem olabilir)
  • Bağışlar
  • Neredeyse risksiz bir alım-satım (örneğin finans konularından birisi olan arbitraj)

Pasif gelir kaynakları sizin yaratıcılığınıza, uzmanlığınıza ve imkanlarınıza bağlı olarak sayısız olarak arttırılabilir.

Önemli olarak gelir getirmesi için sürekli gözetime ihtiyaç duymayan, sizin harcadığınız emek ve mesai ile doğru orantılı gelir getirmeyen ve neredeyse risksiz her şey pasif gelirdir.

Pasif gelir elde etmek için sahip olunması gereken yetkinlikler nelerdir?

Öncelikle girişimci bir fikri yapıya sahip olmak elzemdir. Memur zihniyetli adamlar (yani saatini satıp para kazanmaya alışmış kişiler) pasif gelir elde etmeye çalışmamalıdırlar. Hem mutsuz, hem de başarısız olacakları neredeyse kesin. Kendinizi tartın, evde oturup para kazandığınızı hayal edemiyorsanız ve bu fikir size uçuk geliyorsa önce fikri altyapınızı değiştirmeniz ve bu kavrama adapte olmanız gerekiyor.

Girişimci kafa yapısına sahip olmak da tek başına yeterli bir yetkinlik değil. İnsanlara değer katacak ve onların ihtiyaçlarını çözecek projeler geliştirebilecek bir yaratıcılığa sahip olmalısınız.

Uzmanı olduğunuz konuda vizyoner bir bakış açısı geliştirmeniz gerekiyor. Bir şeyi herkesin yaptığı gibi yaparak herkes ne kazanıyorsa o kadar kazanabilirsiniz ve büyük ihtimalle çok ciddi efor harcarsınız. Geleceği gören, eğilimleri farkeden, değişimlere açık bir insan olmalısınız.

Hobileriniz olmalı ve bu hobiler hayatınızın merkezine yerleşmeli. Şayet büyükbabanızdan size miras kalsaydı ve bir daha geçinmek için asla çalışmanıza gerek kalmasaydı ne yapardınız? “Tatil yapardım”, “Dünyayı gezerdim”, “Karı kızla yerdim” gibi çok klasik para harcama şekilleri aklınıza ilk olarak geliyorsa büyük ihtimalle sizden pasif gelir sahibi olmaz. “Rüzgar sörfünde dünya şampiyonu olmak için çalışırdım”, “Tango’da Türkiye’de tanınan bir isim olurdum”, “unutulmuş Osmanlı yemeklerini gün yüzüne çıkartırdım” gibi cevaplar veriyorsanız doğru yoldasınız. Özet olarak pasif gelir sonrası oluşan boş vaktinizi tüketerek geçirmeyi düşünüyorsanız bu işin sonunda bitmek tükenmek bilmeyen bir “sıkıcılık”la boğuşmak zorunda kalacaksınız. Bir işe girip çalışmak bile bir çok insan için iyi bir vakit öldürme yöntemidir, böyle bir insansanız da üzülmeyin pasif gelir için uygun değilsiniz o kadar.

Pasif gelir elde etmek için çok ciddi miktarda efor sarfetmeye hazır olmalısınız. Örnek vermek gerekirse: Kira geliri elde etmek için alacağınız bir ev size en az 5-6 seneye mal olacaktır. Veya telif hakkı ile geçinmek istediğiniz bir kitap yazmak sadece iş yükü anlamında 1-2 sene, kültürel birikimi veya uzmanlığı elde etmek için 5-10 sene harcamak anlamına gelir. Şirket kurup o şirketin kendi kendine gelir getirmesini sağlamak ise yine 4-5 senelik bir efor anlamına gelecektir. Bu yaptığınız yatırım ise size muhtemelen 70 senelik ömrünüzün geri kalanında inanılmaz bir finansal bağımsızlık olarak geri dönecektir. Bu sabrı gösterebilmek pasif gelir için çok kritik bir yetkinliktir.

Bu blog’ta pasif gelirle ilgili bir çok yazı okuyacaksınız. Bundan sonraki yazılar neler yaparak gerçek hayatta (ve Türkiye’de) pasif gelir elde edebileceğinize, hangi pasif gelir yöntemlerinin size ne kadar para getireceğine ve ne kadar efor harcamanız gerektiğine odaklanacak.

Bu yazı sadece bir giriş ve tanıtım yazısıydı. Hoşunuza gittiyse, izlemeye devam edin….

, ,

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.