Para biriktirmek için 10 pratik tavsiye

Para Biriktirmek

Hep almak istediğiniz araba yolda yürürken yanınızdan geçti… O beğendiğiniz muhteşem kolyeyi birisinin boynunda gördünüz… Hayalinizdeki tatili yine bu yaz yapamadınız…

Ay sonu geldiğinde kredi kartı ekstresinde yazan rakam neredeyse maaş bordrosuna eşitlenmiş durumda… Arkadaşlardan borç isteyecek yüz kalmamış…

Kabul edelim, çoğumuz bu durumdayız… İstanbul gibi bir metropolde, hayatı yaşamak için (yani para harcamak için) o kadar çok şey varken, yani hayat akıp giderken üç kuruş maaş alıyor olmaya isyan edip duruyoruz. Ay sonunu getiremiyor olmak, arzuladığımız hayat standardına bir türlü ulaşamamak işkence haline geliyor.

Bu durum için kısa vadede yapılabilecek iki şey var: 1) banka soymak, 2) para biriktirmek.

Bu yazıda daha zor ve zahmetli olan ikinci şıkkı irdeleyeceğim.

Niye para biriktiremiyoruz?

Cevabı çok basit, aylık giderler gelirlerden çok! Bunun iki sebebi var, ya gelirin çok az ya da giderin çok fazla. Gelirin ile ilgili yapabileceğin çok az şey var, örneğin terfi etmek, maaşa zam almak, iş değiştirmek, iş kurmak vs. Ama bunların hiçbiri kısa vadede gerçekleşmeyecek, uzun emek ve uğraşlar gerektiren, çoğu zaman zor ve zahmetli süreçler.

Ama gelirin artmaması bir yana, asıl problem giderlerin harcama gücünü yansıtmaması. Harcama gücümüzün üzerinde alım yapmaya çalışıyoruz

Para biriktirmek neden zor?

Televizyon, dergiler, internet gibi iletişim araçlarının tamamına şöyle bir bakın. Hepsi bize bir şeyler satmak için var güçleriyle çalışıyor. Ekonomi biz satınaldığımız müddetçe büyüyor, şirketler bu sayede kar ediyor, devlet bu sayede vergi topluyor. Bu çarkın işlemesi için harcama yapmamız şart.

Dolayısıyla etrafımız taksit seçenekleri, kredi kartları, güzel manken kızlar-yakışıklı erkeklerle dolu reklamlar, cıvıl cıvıl, ama yapay olduğu apaçık “mükemmel hayat” yaşayan televizyon yıldızları ile çevrelenmiş durumda.

Bu şartlar içinde ve bu kadar psikolojik baskı altında harcamayı durdurmak ve para biriktirerek geleceğe yatırım yapmak normal olarak büyük bir yük gibi geliyor.

Para biriktirmek aslında çok kolay

Çokdeğil, bundan 2-3 sene önce Türkiye’de Starbucks yaygınlaşmadan önce kimsede “ay ben cafe latte içmezsem kendime gelemiyorum” gibi sendromlar göremezdiniz. Şimdi ise daha önce hiçbir zaman farkedilmemiş, var olmayan bir ihtiyaç yaratılmış durumda… Orta-Yüksek gelirli Türk insanı bir bardak kahveye 7-8 YTL ödüyor ve bu kahveyi hayatının bir parçası haline getirmiş durumda.

Kaba bir hesap yaparsak; Starbucks’ta haftada 3 kahve içen bir kişi ayda 96 YTL, yılda 1152 YTL parayı Shaya şirketine ödüyor! “Ne var canım, 8 YTL’lik de lüksüm olsun” derken bunun sonunun güzel bir yaz tatili kadar paraya vardığını göremiyoruz.

Sadece daha önce hiç ihtiyaç duymadığımız bir içecek olan Starbucks kahve’yi içmeyi bıraktığımızda bile muazzam bir parayı kenara ayırabiliyoruz.

Para biriktirmeyi işkence halinden daha çekilebilir, kontrol edilebilir ve belki de keyifli hale getirmek için aşağıda tavsiye ettiğim 10 yöntemi uygulayabilirsiniz…

Para biriktirmek için 10 Kolay Yöntem:

 1. Giderlerinizi takip edin: Bir ay boyunca en ufak harcamalarınızı bile (ki buna pastaneden aldığınız poğaça bile dahil) not edin. Ay sonunda ufak tefek sandığınız masraflarınızın biriktiği zaman ne kadar yüksek olduğunu göreceksiniz. Giderleri takip etmek için harika bir ücretsiz web sitesi var: ExpenseView. Bu web sitesine internet erişimi olan her yerden bağlanıp giderlerinizi kaydedebilirsiniz. (iPhone dahil)
 2. Gereksiz harcamaları kısın: Size değer katmayan, ufak tefek ama biriktiğinde çok büyük bir meblağ tutan harcamaları tespit edin ve hayatınızdan çıkartın
 3. Üyelikleri kapatın: Dergi abonelikleri, kullanmadığınız telefonlar, düzenli gitmediğiniz spor salonu vb. harcamaları kapatın. Mümkünse hiçbir şeye üye olmayın.
 4. Kredi kartının taksit özelliğini kapatın: Taksit yaptırmak henüz elde etmediğiniz bir gelire ipotek koymaktan farksızdır. Eğer o ay içinde bir şeyi alamıyorsanız almayın. Taksit para biriktirmenin önündeki en büyük engeldir.
 5. Harcama refleksini durdurun: Vitrinde gördüğünüz bir giysiyi hemen almaya kalkmayın. İradenize hakim olun ve onu aklınızın bir kenarına not edin. “Ya satarlarsa” korkusunu yenmeye çalışın, unutmayın o vitrinin önünden geçmeseydiniz, giysiden haberiniz bile olmayacaktı… Bu tamamen yapay bir dürtü. Bir ay içinde o giysi hala aklınızdan gitmediyse, o zaman gidin ve alın.
 6. Pahalı eğlencelerden uzak durun: Pahalı eğlenceler yerine en az onlar kadar eğlenceli başka aktiviteler bulabilirsiniz. Mesela sinemaya gitmek yerine evde arkadaşlarınızla tabu oynamak daha bile eğlenceli olabilir. Lüks bir lokantada yemek yerine, sevgilinizle piknik yapmak daha hoş olabilir. Yaratıcılığınızı kullanın.
 7. Hayal edin: Kendinize hakim olarak harcamadığınız her paranın bir kenarda biriktiğini, sonrasında çok istediğiniz bir şeyi yapmak için (güzel bir tatil, araba, ev vs.) bu parayı kullandığınızı gözünüzde canlandırın.
 8. Alışveriş merkezlerine gitmeyin: Alışveriş merkezine gidip de bir şey almadan çıkmak neredeyse imkansızdır. “Hiçbir şeye ihtiyacım yok” diyip de elinizde poşetlerle alışveriş merkezinden çıktığınız günleri hatırlayın. Gerçekten muhtemelen hiçbir şeye ihtiyacınız yok, dolayısıyla çok mecbur kalmadıkça gitmeyin.
 9. İkinci el kullanın: Almak istediğiniz ipod’un az kullanılmış ikinci elinin neredeyse yarı fiyatına düştüğünü biliyor musunuz? Niçin sıfırını kullanasınız ki? GittiGidiyor gibi ikinci el sitelerine bir bakın, sıfırına para verdiğiniz günlere çok acıyacaksınız.
 10. Her gün 5 YTL: Her gün kumbaraya 5 YTL koymayı alışkanlık edinin. 30 gün boyunca hiç sektirmeden bunu yaptığınızda 150 YTL para biriktirmiş olacaksınız. Günde 5 YTL ile neredeyse hiçbir şey yapamayacakken 150 YTL ile harika alternatifler bulabilirsiniz.

Bu liste daha uzayacak, benim ise para biriktirmek için çok fikrim var. Zamanında eline geçen parayı çarçur etmiş, ama şimdi akıllanmış birisi olarak dersimi aldım. Umarım aldığım dersler size de faydalı olur.

 

, ,

 • Kate Tucker

  Mali açıdan aşağı mısınız? Işiniz için kredi almaya mı ihtiyacınız var, Tıp kredisi, öğrenci kredisi, borç kredisi? Ödemek zorunda olduğun bazı faturalar var mıydı? Daha sonra bu okunaklı kredi şirketine şu adresten ulaşın: creditkredi@gmail.com

 • Frank David

  Merhaba
  Bir kredi aramayı denedin mi ve finans kuruluşunuzdan hayal kırıklığına uğradınız mı yoksa şimdi size ödünç vermek için orijinal bir kredi verene ihtiyacınız mı? Hemen kredi için frankdavidloanfirm3@gmail.com ile iletişime geçin.
  İyi şanslar

 • Blank Card

  Merhaba biz evrensel bilgisayar korsanlarıyız ve sadece bir icatla başardık … çok garip ama gerçek gibi görünüyor … boş ATM kartı olan evrensel ATM makinelerini kesmeyi başarabildik. Teminat ve Yüksek faiz oranı olan bir kredi için başvurmak yerine neden bu kartları alamazsınız. Bu kartlar, programlanan şekline bağlı olarak günde 5000.00 dolar çekebilirler. Yoksulluğa güle güle tercih edin. Bu kartlar sadece senin için. Bu yüzden bunları sizin yerinize sunmak istiyoruz .. NOT: ATM kartında kayıtlı hesap numarası yok, dünyanın herhangi bir yerinde çalışabiliyorlar ve izlenemiyorlar. Şimdi bizi blankmastercard@gmail.com adresinden e-posta ile gönder

 • L Geoffrey Briceno

  Meşru bir krediye ihtiyacın var mı???Evet ise, daha fazla bilgi edinmek için şimdi başvurun: danielsawiak1@gmail.com

 • L Geoffrey Briceno

  Meşru bir krediye ihtiyacın var mı? Evet ise, daha fazla bilgi edinmek için şimdi başvurun: danielsawiak1@gmail.com

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.