Para biriktirmek için 10 pratik tavsiye

Para Biriktirmek

Hep almak istediğiniz araba yolda yürürken yanınızdan geçti… O beğendiğiniz muhteşem kolyeyi birisinin boynunda gördünüz… Hayalinizdeki tatili yine bu yaz yapamadınız…

Ay sonu geldiğinde kredi kartı ekstresinde yazan rakam neredeyse maaş bordrosuna eşitlenmiş durumda… Arkadaşlardan borç isteyecek yüz kalmamış…

Kabul edelim, çoğumuz bu durumdayız… İstanbul gibi bir metropolde, hayatı yaşamak için (yani para harcamak için) o kadar çok şey varken, yani hayat akıp giderken üç kuruş maaş alıyor olmaya isyan edip duruyoruz. Ay sonunu getiremiyor olmak, arzuladığımız hayat standardına bir türlü ulaşamamak işkence haline geliyor.

Bu durum için kısa vadede yapılabilecek iki şey var: 1) banka soymak, 2) para biriktirmek.

Bu yazıda daha zor ve zahmetli olan ikinci şıkkı irdeleyeceğim.

Niye para biriktiremiyoruz?

Cevabı çok basit, aylık giderler gelirlerden çok! Bunun iki sebebi var, ya gelirin çok az ya da giderin çok fazla. Gelirin ile ilgili yapabileceğin çok az şey var, örneğin terfi etmek, maaşa zam almak, iş değiştirmek, iş kurmak vs. Ama bunların hiçbiri kısa vadede gerçekleşmeyecek, uzun emek ve uğraşlar gerektiren, çoğu zaman zor ve zahmetli süreçler.

Ama gelirin artmaması bir yana, asıl problem giderlerin harcama gücünü yansıtmaması. Harcama gücümüzün üzerinde alım yapmaya çalışıyoruz

Para biriktirmek neden zor?

Televizyon, dergiler, internet gibi iletişim araçlarının tamamına şöyle bir bakın. Hepsi bize bir şeyler satmak için var güçleriyle çalışıyor. Ekonomi biz satınaldığımız müddetçe büyüyor, şirketler bu sayede kar ediyor, devlet bu sayede vergi topluyor. Bu çarkın işlemesi için harcama yapmamız şart.

Dolayısıyla etrafımız taksit seçenekleri, kredi kartları, güzel manken kızlar-yakışıklı erkeklerle dolu reklamlar, cıvıl cıvıl, ama yapay olduğu apaçık “mükemmel hayat” yaşayan televizyon yıldızları ile çevrelenmiş durumda.

Bu şartlar içinde ve bu kadar psikolojik baskı altında harcamayı durdurmak ve para biriktirerek geleceğe yatırım yapmak normal olarak büyük bir yük gibi geliyor.

Para biriktirmek aslında çok kolay

Çokdeğil, bundan 2-3 sene önce Türkiye’de Starbucks yaygınlaşmadan önce kimsede “ay ben cafe latte içmezsem kendime gelemiyorum” gibi sendromlar göremezdiniz. Şimdi ise daha önce hiçbir zaman farkedilmemiş, var olmayan bir ihtiyaç yaratılmış durumda… Orta-Yüksek gelirli Türk insanı bir bardak kahveye 7-8 YTL ödüyor ve bu kahveyi hayatının bir parçası haline getirmiş durumda.

Kaba bir hesap yaparsak; Starbucks’ta haftada 3 kahve içen bir kişi ayda 96 YTL, yılda 1152 YTL parayı Shaya şirketine ödüyor! “Ne var canım, 8 YTL’lik de lüksüm olsun” derken bunun sonunun güzel bir yaz tatili kadar paraya vardığını göremiyoruz.

Sadece daha önce hiç ihtiyaç duymadığımız bir içecek olan Starbucks kahve’yi içmeyi bıraktığımızda bile muazzam bir parayı kenara ayırabiliyoruz.

Para biriktirmeyi işkence halinden daha çekilebilir, kontrol edilebilir ve belki de keyifli hale getirmek için aşağıda tavsiye ettiğim 10 yöntemi uygulayabilirsiniz…

Para biriktirmek için 10 Kolay Yöntem:

 1. Giderlerinizi takip edin: Bir ay boyunca en ufak harcamalarınızı bile (ki buna pastaneden aldığınız poğaça bile dahil) not edin. Ay sonunda ufak tefek sandığınız masraflarınızın biriktiği zaman ne kadar yüksek olduğunu göreceksiniz. Giderleri takip etmek için harika bir ücretsiz web sitesi var: ExpenseView. Bu web sitesine internet erişimi olan her yerden bağlanıp giderlerinizi kaydedebilirsiniz. (iPhone dahil)
 2. Gereksiz harcamaları kısın: Size değer katmayan, ufak tefek ama biriktiğinde çok büyük bir meblağ tutan harcamaları tespit edin ve hayatınızdan çıkartın
 3. Üyelikleri kapatın: Dergi abonelikleri, kullanmadığınız telefonlar, düzenli gitmediğiniz spor salonu vb. harcamaları kapatın. Mümkünse hiçbir şeye üye olmayın.
 4. Kredi kartının taksit özelliğini kapatın: Taksit yaptırmak henüz elde etmediğiniz bir gelire ipotek koymaktan farksızdır. Eğer o ay içinde bir şeyi alamıyorsanız almayın. Taksit para biriktirmenin önündeki en büyük engeldir.
 5. Harcama refleksini durdurun: Vitrinde gördüğünüz bir giysiyi hemen almaya kalkmayın. İradenize hakim olun ve onu aklınızın bir kenarına not edin. “Ya satarlarsa” korkusunu yenmeye çalışın, unutmayın o vitrinin önünden geçmeseydiniz, giysiden haberiniz bile olmayacaktı… Bu tamamen yapay bir dürtü. Bir ay içinde o giysi hala aklınızdan gitmediyse, o zaman gidin ve alın.
 6. Pahalı eğlencelerden uzak durun: Pahalı eğlenceler yerine en az onlar kadar eğlenceli başka aktiviteler bulabilirsiniz. Mesela sinemaya gitmek yerine evde arkadaşlarınızla tabu oynamak daha bile eğlenceli olabilir. Lüks bir lokantada yemek yerine, sevgilinizle piknik yapmak daha hoş olabilir. Yaratıcılığınızı kullanın.
 7. Hayal edin: Kendinize hakim olarak harcamadığınız her paranın bir kenarda biriktiğini, sonrasında çok istediğiniz bir şeyi yapmak için (güzel bir tatil, araba, ev vs.) bu parayı kullandığınızı gözünüzde canlandırın.
 8. Alışveriş merkezlerine gitmeyin: Alışveriş merkezine gidip de bir şey almadan çıkmak neredeyse imkansızdır. “Hiçbir şeye ihtiyacım yok” diyip de elinizde poşetlerle alışveriş merkezinden çıktığınız günleri hatırlayın. Gerçekten muhtemelen hiçbir şeye ihtiyacınız yok, dolayısıyla çok mecbur kalmadıkça gitmeyin.
 9. İkinci el kullanın: Almak istediğiniz ipod’un az kullanılmış ikinci elinin neredeyse yarı fiyatına düştüğünü biliyor musunuz? Niçin sıfırını kullanasınız ki? GittiGidiyor gibi ikinci el sitelerine bir bakın, sıfırına para verdiğiniz günlere çok acıyacaksınız.
 10. Her gün 5 YTL: Her gün kumbaraya 5 YTL koymayı alışkanlık edinin. 30 gün boyunca hiç sektirmeden bunu yaptığınızda 150 YTL para biriktirmiş olacaksınız. Günde 5 YTL ile neredeyse hiçbir şey yapamayacakken 150 YTL ile harika alternatifler bulabilirsiniz.

Bu liste daha uzayacak, benim ise para biriktirmek için çok fikrim var. Zamanında eline geçen parayı çarçur etmiş, ama şimdi akıllanmış birisi olarak dersimi aldım. Umarım aldığım dersler size de faydalı olur.

 

, ,

 • Louis Daughtry

  Herkese merhaba,

  Bir kredi gerekiyor? Eğer% 4 faiz oranıyla ilgileniyorsanız hemen başvurun.

  Biz 5,000,000 kadar 7.000.000 * İş krediler 5.000.000 * Bilselskabsfinansielån Up Up 4.000.000 * ipotekler kadar 10.000.000 * Bireysel Krediler kadar 5.000.000 * İş kurulum Kredilerine borç konsolidasyonu kredi alma hizmeti sunmaktadır iyi kredi sunuyoruz yukarı 7,000,000 ve daha * Yatırım Kredileri * ETC

  E-posta:: bize ulaşın louisdaughtryinvestment07@gmail.com

  Kredi başvuru formu!

  Tam adınız:
  Kredi olarak ihtiyaç duyulan Tutar:
  Yılın süre:
  ülke:
  Mobil Numara:
  Aylık geliri:
  Kredinin amacı:
  Faks numarası:
  CİNSİYET:
  Daha önce bir kredi için başvuru yaptınız mı?

  Dostu İletişim yoluyla: E-posta: louisdaughtryinvestment07@gmail.com

  teşekkürler,
  Louis Daughtry.

 • Olivia Eliot

  Konsolide Krediler: 20.000.000 $
  10.000.000 $ ‘a kadar uygun ve güvenilir kredilere kadar Kara listeye alinmis, ITC, Kisisel, Konsolidasyon ve Ev Kredileri. + / – Onaylanacak 24 Saat! % 100 Basari Oraninda! Kalifikasyon: (1). Kara listeye alinmis olabilir (2). Kredi kontrolü yok (3). Borç incelemesi veya mahkeme karari uygulanabilir (4). ITC, $ 10,000,000’a kadar R15,000,000 Kisisel Kredilere Arti $ 20,000,000’a Kadar 15,000,000 Dolara kadar Isletme Kredisi Borç Konsolidasyon Kredisine kadar Ev Kredileri uygulayabilir veya e-postayla bir basvuru formu için bu teklifi yanitlayabilir: ( kabelocashloanscc@gmail.com )

  * Tüm ödenmemis borçlarinizi konsolide edin
  * Kisisel krediler
  * Is Kredileri
  * Yeniden Finansman
  * Ev Iyilestirme
  * Borç Konsolidasyon
  * Konut Kredileri
  * Ticari Krediler
  * Uluslararasi Krediler
  * Evini satin almak için, Kredi
  * Ev borcu
  * Ticari Krediler
  * Yatirimlar Kredileri
  1) Kara listeye alinmis olabilir
  2) Kredi kontrolü yok
  3) Borç incelemesi veya mahkeme karari uygulanabilir
  4) ITC basvurabilir
  E-posta: (kabelocashloanscc@gmail.com)

  Gönderen:
  MR Michael Donald.
  Kafa Kredisi Görevlisi.
  Tel +27786771515
  Saygilarimla.

 • peters francess

  Ameliyatım ve aile tatili için bana 2500.000,00 € kredi vermiş olduğun için Mr.Mike ve şirketine teşekkür etmek istiyorum. Ziyaretinizi de uygulamak için guarantee24loans@yahoo.com

 • Robert Parker

  Bir iş kredisi, kişisel kredi, ev kredisi, araba kredisi, öğrenci kredisi, borç konsolidasyonu kredileri, teminatsız krediler, girişim sermayesi vb. Mi arıyorsunuz? Veya bir banka veya bir finansal kurum tarafından bir borcunuzu reddettiniz. Kredi çözümleriniz için doğru yerde! Ben özel bir borç verenim, şirketlere ve bireylere% 2 Faiz oranıyla düşük ve uygun faiz oranıyla kredi veriyorum. Daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki adresten E-posta ile bize ulaşın:
  robertparkerloanfirm@gmail.com

 • Celina Walker

  Are you looking for a business loan? Individual credit, home loan, car loan, student loan, debt consolidation loan, unsecured lending, risk capital, etc .. have you be rejected of a credit from a financial institution? We are Boost Capital Central Trust Finance, a private loan lender, We give out loans at a low interest rate of 2% and favorable interest rate loans for businesses and individuals Opportunities. Contact us today and get your credit today with company email: bcctfinanceltd@gmail.com.
  God bless

 • Hoffman ibrahim

  Merhaba efendim / bayan,

  Isletmeyi baslatmak için acilen bir krediye ihtiyaciniz mi yoksa yeniden finansman için bir krediye mi ihtiyaciniz var?Borcu ödemek için bir krediye mi ihtiyaciniz var? Bir araba veya ev satin almak için kredi almaya ihtiyacin var mi? Eger evet endiseleniyorsa hayir Daha fazla, Kredi kontrolü yapmadan uygun bir faiz orani ile her türlü krediyi sunuyoruz!Bugün e-posta ile bize ulasin. E-posta: ibrahimhoffman@gmail.com
  Kredi basvurusunu doldurun:
  1) Tam ad: ……………………..
  (2): Ülke / Devlet: ………………..
  (3) Gerekli miktar: ………………..
  (4) Kredinin süresi: ………………..
  (5): Telefon numarasi: ……………….

  tesekkür ederim…

 • James Ruben

  Evet ise, bir krediye ihtiyacınız var mı? ericfinancee@gmail.com

 • elite investment

  Do you need a loan investor to start up a business or clear your bills?
  Do you want to solve your financial problems? We offer loan with a
  small interest rate Apply now for a loan today….contact us back via
  email: credit.loan.24@gmail.com

  This gives you a real chance to get the funds you need! if interested contact via email: credit.loan.24@gmail.com

  Best Regards
  Caveni Peterson C.E.O
  Email: credit.loan.24@gmail.com

 • perfect credit union

  Whatsapp şimdi kredi için +144224339500

 • perfect credit union

  Bugün çok mutluyum, çünkü MÜKEMMEL KREDİ BİRLİĞİ kredim var, bana yeni bir bunyess açmayı bilmediğim bir kredi ile yardım ediyorum şimdi çok mutluyum
  . Krediden gerçekten yardım edilen ve inancımı değiştiren MÜKEMMEL KREDİ BİRLİĞİ hiç düşünmemiştim. Herhangi bir şekilde gerçek ve acil bir krediye ihtiyacınız olup olmadığını bilmiyorum, şimdi% 3 e-posta tthem için bir tür kredi için ihtiyacınız varsa çekinmeyin.

  MÜKEMMEL KREDİ BİRLİĞİ
  E-posta: perfectcreditunion@gmail.com

 • peter kredi

  Mali yardıma mı ihtiyacınız var?
  Mali yardıma ihtiyacınız varsa maddi olarak size yardımcı olabilirim.
  Lütfen bana e-posta yoluyla ulaşın: 3kredi@gmail.com

 • Navira Arzoo

  Bir krediye ihtiyacın var mı? Navira
  Arzoo kredi firmasıyla (naviraloanserviceorg@gmail.com) iletişim kurun,
  bireylere, iş firmalarına, sigortalara vb. Yaşam ömrü fırsat kredisi
  veriyoruz. Yatırım yapmak için herhangi bir maddi güçlük çekiyorsanız ya
  da borç almak istiyorsanız ya da faturalarınızı ödemek için bir krediye
  ihtiyacınız varsa Artık tüm mali sorunlarınızı geçmişe bırakmak için buradayız diye daha fazla araştırma yapın. Herhangi bir döviz cinsinden her çeşit faiz oranını% 2 faizle sunuyoruz. Bu
  büyük aracı, maddi sorununuzu çözmek için size her türlü krediyle
  yardımcı olmaya hazır olduğumuzu bildirmek için kullanmak istiyorum. Bize e-posta gönder: naviraloanserviceorg@gmail.com

 • Ayşe Melody

  Ben lisedeyim yani annelerden harçlık aldigim donemdeyim 5 bin liralik bir hedefim var ama ne kadar hesaplarsam ben bu parayi 4 yidlan daha fazla bir zaman diliminde biriktirme bilirim 2 yilda 5 bin biriktirmek gerek ki bu imkansiz 3 yil desek ohooo evde 5 kuruş bulunca bile o benim kimsenin olamaz benim jkdlfnskd

 • Ahmet Firat

  stres ve hizli onayi olmadan kisisel veya isletme kredisi ihtiyaciniz var mi? Eger öyleyse, lütfen bize ulasin (privateloaninvestment@hotmail.com)

  simdi bize ulasin. privateloaninvestment@hotmail.com

 • Pingback: Alışveriş Yaparken Para Biriktirin | Modasahne()

 • meltem

  merhabalar :) LR kozmetik fırsatlarıyla tanışmak isteyenler mltmaslan84@hotmail.com adresine mail yoluyla ulaşabilirler…

 • Kayden Itua

  Eğer bir kredi ihtiyacınız var mı? EVET varsa e-posta yoluyla bize ulaşın: kaydenjointorganisation@gmail.com

  Bir kredi için geçerlidir. Ben size% 3 gibi düşük çok az yıllık faiz oranları ile Bireysel Krediler sunmak olduğunu bilmek istiyorum. Bizim krediler de maksimum güvenlik için sigortalı bizim önceliğimizdir. E-posta yoluyla bize ulaşın: kaydenjointorganisation@gmail.com

  güvenli kredi için başvuruda ….

 • becky

  Merhaba, bu Mrs Rachel Williams, özel bir kredi borç veren herhangi bir mali yardıma ihtiyacı olan herkes için bir finansal fırsat açmak Has vermedi genel kamuoyunu bilgilendirmektir. Biz açık ve anlaşılır bir şart ve koşul altında bireyler, firmalar ve şirketler için% 2 faiz oranıyla kredi vermek. e-posta ile bugün bize: (passionloancompany@gmail.com)

 • Biz meşru, saygın bir Hükümet kayıtlı para borç veren vardır. Biz mali yardım sunuyoruz şirketiz. Biz, faturaları ödemek için iş yatırım için kötü bir kredi kayıt veya para ihtiyacı olan finansal yardıma muhtaç bireylere, dışarı para vermek. Ben bizim en iyi hizmet sunmak zorundadır, çünkü böylece bir kredi için başvuruda çekinmeyin sana% 2 oranında bir kredi sunmak için mutluluk olacak gibi biz güvenilir yararlanıcı yardımda sizi bilgilendirmek için bu orta kullanmak istiyorum bu yüzden Eğer Latishaloancompany@gmail.com kredi kaydını bizim e-posta gerekiyorsa

 • Jp Finance

  İşte bütün mali sıkıntı içinde olan ve herhangi bir nedenle kredi ihtiyacı olanlar, biz% 2 çok makul bir faiz oranıyla kredi vermek için bir fırsattır, biz çalışan veya işsiz, bireylerin ve firmaların hem de kredi vermek her türlü bireylerin tüm açıktır. Birçok acı ve yaşam standardını artırmak için yardıma ihtiyacı vardır, birçok işsiz ve bir iş başlatmak için mali yardıma ihtiyacım var, pek çok onların faturalarını ve borçlarını temizlemek için mali yardıma ihtiyacı. İhtiyacınız ve sadece özgür hissediyorum ve bugün bize herhangi bir nedenle, bu kapı adımda bir altın bir fırsat kredinin türü ne olursa olsun, bizim e-posta adresine (Jp.finance@aol.com veya Jplenders@blumail herhangi bugün bize ulaşın. org) ve bugün kredi almak.

  Bir kredi ilgilenen varsa, o zaman sadece aşağıda verdiğimiz e-posta yoluyla bize ulaşın.

  İsim: James Parker
  E-posta: Jp.finance@aol.com veya Jplenders@blumail.org

 • Mrs Jennifer

  Merhaba, ben Bayan Jennifer John, hayat zaman fırsat Merhaba, ben Bayan Jennifer John, hayat zaman fırsat kredi veren özel bir kredi borç veren duyuyorum. Eğer borçlarını ödemek için acilen bir kredi ihtiyacı veya işinizi geliştirmek için bir kredi ihtiyacım var mı? Eğer bankalar ve diğer mali kurumlar tarafından reddedilmiş? Eğer bir konsolidasyon kredi veya ipotek ihtiyacınız var mı? Hepimiz mali sorunlar geçmişte bir şey yapmak için buradayız, çünkü daha arıyor. Biz mali yardım ihtiyacı olan bireylere para vermek, faturaları ödemek için% 2 oranında iş yatırım için kötü bir kredi veya para ihtiyacı var. Biz güvenilir ve yararlanıcı yardım sağlamak ve bir kredi sunmak için istekli olacağını sizi bilgilendirmek için bu orta kullanmak istiyorum. Yani e-posta ile bugün bize: (jenniferjohn536@gmail.com)veren özel bir kredi borç veren duyuyorum. Eğer borçlarını ödemek için acilen bir kredi ihtiyacı veya işinizi geliştirmek için bir kredi ihtiyacım var mı? Eğer bankalar ve diğer mali kurumlar tarafından reddedilmiş? Eğer bir konsolidasyon kredi veya ipotek ihtiyacınız var mı? Hepimiz mali sorunlar geçmişte bir şey yapmak için buradayız, çünkü daha arıyor. Biz mali yardım ihtiyacı olan bireylere para vermek, faturaları ödemek için% 2 oranında iş yatırım için kötü bir kredi veya para ihtiyacı var. Biz güvenilir ve yararlanıcı yardım sağlamak ve bir kredi sunmak için istekli olacağını sizi bilgilendirmek için bu orta kullanmak istiyorum. Yani e-posta ile bugün bize: (jenniferjohn536@gmail.com)

 • gurkan

  Senin yolun en iyi yoldur kardeşim. Sen en azından kitaplar boş olmadıkça hayatına yatırım yapıyorsun. Aynen devam et sadece paranı çöpe atma.

 • ömer

  Arkadaşlar ben bi kutu buldum kapağının üztüne bir delik açtım ve kapağın açılma yerlerini bantladım eğer açarsam 1 hafta bilgisayar oynayamıycam .
  Hedefim o kutuyu doldurmak çıkan paralarla telefon almak

 • scotiabank loans

  Eğer bir kredi için mi arıyorsunuz? Ya da bir banka tarafından kredi veya bir veya daha fazla nedenlerle bir finans kurumu reddetti? Haklısınız burada kredi çözümleri için doğru yer var! Scotia Bank kredisi Yatırım% 2 düşük ve uygun faiz oranı şirketlere ve bireylere kredi vermek. Bugün e-posta yoluyla bizimle irtibata geçiniz (scotiabankloans@gmail.com)

 • Hatice

  Katılıyorum, harcamasını kontrol etmeyen bir insana ne kadar kazanırsa kazansın az, yetersiz gelir.

 • Hatice

  Kütüphane alışkanlığı edinmen ya da ikinci el kitap satın alman sana çok para biriktirir. Bir edebiyat mezunu olarak özellikle roman türünde 1 kereden fazla okumayacağın kitabı satın almanın ya da bir kütüphaneden ödünç almanın hiçbir önemi yok. Hem yer işgal etmez hem de sadece bir kere okuyacağın kitaba para vermemiş olursun. Kaynak değeri olan, öğrenmede gerekli diğer kitap türlerini ayrı tutuyorum..

 • Bravo Terry

  dikkat !!!

  Ben Terry Bravo, Kredi sirketlerin CEO, ben Terry Bravo duyuyorum ….
  Sen Kredi Eger asil ihtiyaciniz var mi? Insaat kredisi? Ögrenci kredileri? YATIRIM Kredi?, Borç konsolidasyonu kredi? E-posta yoluyla çok daha eglenceli @ Bilgi? (bravoterry99@yahoo.com) (Bravo_terry_loanfirm@webadicta.org) için bize ulasin .. Biz% 3 faiz kredi vermek unutmayin
  Uygulamak için tesekkür ederiz. .

  Bravo Terry Kredi firmasi.

 • ÖMER FARUK

  para harcamadan önce şöyle akıllı bir düşünmek lazım ! alacağımız herhangi bir şey isteğimiz mi ?yoksa gerçekten ihtiyacımız mı ? ….eğer isteğimiz se isteklerimiz asla bitmez ama biz biteriz..İHTİYAÇLAR TESBİT EDİLMELİ ONA GÖRE HAREKET EDİLİRSE BAK HAYAT NASIL GÜZELLEŞİYOR .

 • Arcturus

  Kredi kartı taksit özelliğini kapatmanın fikri bile insanlara kabus gibi gelecektir:)

 • veysel

  nasıl ayda 2000 tl alıyorum ay bası bir tl yok bekarım

 • abc

  Tebrik ederim seni. Kitaba harcanan para geleceğe yatırımdır. Bundan asla vazgeçme…

 • ahmettt

  ek iş yap,

 • ahmettt

  çoğu kişi iphone4 parası çıktı diyor, başka bişi bulamıyomusunuz kıyaslayacak, hep ıphone4

 • ahmettt

  o sistem caiz değil, size verdiğmiz parayı, faiz gibi caiz olmayan işlerde kullanıyorsunuz, ben 10. yöntemi beğendim, yani hergün kumbaraya paraya koyup para biriktirmek.

 • MESSİ

  GÜZEL

 • eren kut

  uzun süreli para biriktirmek istiyorsan paranı tl tutma çünkü yıllık bazda enflasyondan %7-8 paran deger kaybedecektir sana tavsiyem bankada vadeli döviz hesabı açmandır çünkü euro ve dolara baktıgında hep artarak seyirlerini devam ettirmişlerdir altın birikimi yapmak istiyorsan altın düşük fiyatlarda satılıyor iken iyi yatırım yapmak gerekir çünkü büyük şirketler global firmalar altın ons fiyatını yükseltir ellerindeki bütün altını yüksek fiyattan çıkarırlar daha sonra altın fiyatı aşagı çekilir tekrar stok yapar yükselince satarlar bu kervan böyle gider …

 • ersinkaya

  çok güzel bir yazı olmuş tbr ler..

 • Arslan Osman Yayla

  tesekurler fızıkcı bende senın gıbı yaptım 3 yıl vadelı ev aldım harcamalarımmı da kısıtladım cok sukur ıyı oldu

 • belma

  MERHABALAR ;ben vakıf emeklilik acentesinde bireysel emeklilik sisteminde çalışıyorum. Gelişmiş olan bazı ülkelerde zorunlu olan bu sistem ülkemizde de gittikçe yaygınlaşıyor. Devletin destek vermesiyle de insanların da ciddi boyutta dikkatinı çekti çünkü devlette sosyal güvenlik kurumunun emekli olduğunuzda size vemiş olduğu maaşı kendisi de yeterli bulmamakta ..eğer gerçekten paranızı değerlendirmek istiyorsanız hiç açamadığınız ve gözünüzün önünde olmayan bir kumbara sistemini tercih de edebilirsiniz .bunun için ayrıntılı bilgi verebilirim şimdiden hoş kalın.

 • kimsesiz

  selam bende özel güvenlik görevlisiyim ayda yol yemek herşey içinde 1200 tl maaş alıyorum.çalışma sistemim 12.36 yani ayda 15gün çalışıyorum evim kira 400 tl hesapladım ayda 1500 1600 tl masrafım yalnız yaşıyorum ekstra iş yapıyorum kendime pazarlara gidiyorum boş günlerimde bayan elbiseleri satıyorum ayda 7-8 giderim geri kalan günlerımde başka yerlere gider çalışırım.eskiden çok rahat para kazandım istanbulda tek olduğum için açlardan kaçamadım bana parayı nasıl kenara koyacağımıda söyleyen olmadı şimdi gece gündüz çalışıyorum askerede gittim geldim istanbula 7 ay oldu geldim 10 bin tl kenara sermaye yaptım boş insanlardan kaçın boş vaktinizde muhakak bi işler yapın..

 • Halil İbrahim KOÇYİĞİT

  Arkadaşlar herekese selamlar.Öncelikle benim para biriktirmek istememin nedenini kısaca açıklayayım sizlere.Geçenlerde bir hesap yaptım ve şaşkınlıktan ağzım açık kaldı.Bu hesabı şöyle yaptım ; benim 7 yaşından beri yani okula başladığımdan beri elime günlük en az 1 TL geçmiştir.Tabi bu para gittikçe artmaktadır fakat bu günlük 1TL’yi ben kenara koysaydım.Şu an 17 yaşındayım.Şöyle bir hesap yaparsak 17-7=10 yıl ediyor.1 yılda 365 gün olduğundan 10 çarpı 365= 3650 gün yapıyor.Yani 3650 TL yapıyor. :( 2 Iphone parası pufff uçmuş gitmiş yani.Fakat artık geleceğini düşünen biri olarak en az 1TL kenara koymadan asla uyumuyorum.Arkadaşlar para biriktirme konusunda ciddi olun.Para biriktirmede bir katkım olduysa ne mutlu bana.Teşekkürler

 • Beyda Sadioğlu

  Ben 13 yaşında bir öğrenciyim. Haftalığım 10 lira. Kitap okumak vazgeçilmezim, okuduğum kitaplar da 20TL’den az olmuyor önceleri kitaplarımı anneme veya babama aldırırdım fakat artık bıktılar ve bana almıyorlar:D Bu yüzden paramı biriktirmeye başladım şimdiden 400TL biriktirdim. Tüm paramı kitaplara harcayacağım:D Okuduğunuz için teşekkürler

 • Anil Ates

  bence öyle deme bu yaşta da gerek oluyoo. Geçen gün gözlüğümün çerçevesini değiştirdim ailem ödedi sonra beğenmedim bir daha değiştirmek istiyorum dediğimde vallaha kusra bakma bizim para fabrikamız yok. Biriktir al dediler şimdi biriktirecem 200 TL :(

 • peki şuna ne dersiniz aylık 800 lira gelirim şehir dışında ev arkadaşımla yaşıyorum.400 lira kişi başı kira.250 lira ortalama faturalar (ısınmayı yıla vurdum) 100 lira yol, 100 lira aylık mutfak masrafı daha ne giyindim ne dışarda bi çay içtim ne gezdim ne sinemaya gittim ne telefonla konuştum (sigara da içmiyorum) 50 tl açığım var.Hey millet ! Gerçek dünyaya hoşgeldiniz…

 • o31924@hotmail.com

  ben epeyce denedim telefonun hayalini ede ede yemeden
  içmeden kesildim harçlığım 1 tl ben o parayı kumbaraya atıp evden ekmek arası alıp gidiom ara sıra ne yapacağımı düşünüom harcamam %90 azaldı sizler de denemelisinizx sadece hayalini kurun yeter

 • selim

  kardeşim sen para biriktirip ne yapıcaksın daha erken el bebek gül bebek ailenin himayesi altındasın :)..yarın bir gün üniversiteye gidersin kredi alırsın biriktirirsin,bir yerde calısırsın part time biriktirisin ,işe başlayınca duzenli maaşın olur biriktirirsin .. şimdi daha erken güzel kardeşim sen aklını bunlara yorma zaten hayat ilerde sen istesende istemesende bu konulara dahil ediyor insanı selametle..

 • Bekar arkadaşların  para biriktirmesi evlilere göre daha kolay. hele bir de çocuk varsa daha çok düşünüyorsun kısa kısa en sonunda ekmeğe kadar indiğin oluyor ama bundan 2 ay önce tanıştığım bir sistem ile şimdi para biriktirmeyi bıraktım. çünkü param kendi kendini biriktiriyor :) bana da ihtiyacım olduğunda bankamatiğime şifremi girmek kalıyor. şimdilik yeni olduğum için çok fazla biriktiremedim çünkü bu iş aynı zamanda süreyle paralel işleyen bir sistem. Ama biraz sabırlı ve gayretli olursanız ve ciddiye alırsanız ileride sizi mutlu edecek bir sistem. yapacağınız sadece sisteme üye olup günde toplam 60 sn’de 3 reklam izlemek tek zorunluluk bu. sistem 10$ üyelik bonusunu hesabınıza tanımlamakta siz de her gün 3 reklam izlemektesiniz ve günlük her 10$ başına 20 cent hesabınıza tanımlanmakta. ister cebinizden takviye edin ister sistemde 10$ birikmesini bekleyip yeni 1 reklam hissesi alarak günlük kazancınızı 40 cent’e katlayın sistem hakkında ayrıntılı bilgiyi tarafımdan alabilirsiniz. awci203@ yandex.com.tr

  sistem üyelik linki: http://www.profitclicking.com/?r=Xg8S1jegbZ

  denemek bedava

 • memet

  bence bu yaparımı iiiiiiiiiiiiiiiiii?

 • taitai79

  Ellerinize sağlık.
  Bende ParaBilir.com ‘a üye oldum, onu kullanıyorum.
  Herkese tavsiye ederim. Bir kere insan disiplin kazanıyor.

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.