Para biriktirmek için 10 pratik tavsiye

Para Biriktirmek

Hep almak istediğiniz araba yolda yürürken yanınızdan geçti… O beğendiğiniz muhteşem kolyeyi birisinin boynunda gördünüz… Hayalinizdeki tatili yine bu yaz yapamadınız…

Ay sonu geldiğinde kredi kartı ekstresinde yazan rakam neredeyse maaş bordrosuna eşitlenmiş durumda… Arkadaşlardan borç isteyecek yüz kalmamış…

Kabul edelim, çoğumuz bu durumdayız… İstanbul gibi bir metropolde, hayatı yaşamak için (yani para harcamak için) o kadar çok şey varken, yani hayat akıp giderken üç kuruş maaş alıyor olmaya isyan edip duruyoruz. Ay sonunu getiremiyor olmak, arzuladığımız hayat standardına bir türlü ulaşamamak işkence haline geliyor.

Bu durum için kısa vadede yapılabilecek iki şey var: 1) banka soymak, 2) para biriktirmek.

Bu yazıda daha zor ve zahmetli olan ikinci şıkkı irdeleyeceğim.

Niye para biriktiremiyoruz?

Cevabı çok basit, aylık giderler gelirlerden çok! Bunun iki sebebi var, ya gelirin çok az ya da giderin çok fazla. Gelirin ile ilgili yapabileceğin çok az şey var, örneğin terfi etmek, maaşa zam almak, iş değiştirmek, iş kurmak vs. Ama bunların hiçbiri kısa vadede gerçekleşmeyecek, uzun emek ve uğraşlar gerektiren, çoğu zaman zor ve zahmetli süreçler.

Ama gelirin artmaması bir yana, asıl problem giderlerin harcama gücünü yansıtmaması. Harcama gücümüzün üzerinde alım yapmaya çalışıyoruz

Para biriktirmek neden zor?

Televizyon, dergiler, internet gibi iletişim araçlarının tamamına şöyle bir bakın. Hepsi bize bir şeyler satmak için var güçleriyle çalışıyor. Ekonomi biz satınaldığımız müddetçe büyüyor, şirketler bu sayede kar ediyor, devlet bu sayede vergi topluyor. Bu çarkın işlemesi için harcama yapmamız şart.

Dolayısıyla etrafımız taksit seçenekleri, kredi kartları, güzel manken kızlar-yakışıklı erkeklerle dolu reklamlar, cıvıl cıvıl, ama yapay olduğu apaçık “mükemmel hayat” yaşayan televizyon yıldızları ile çevrelenmiş durumda.

Bu şartlar içinde ve bu kadar psikolojik baskı altında harcamayı durdurmak ve para biriktirerek geleceğe yatırım yapmak normal olarak büyük bir yük gibi geliyor.

Para biriktirmek aslında çok kolay

Çokdeğil, bundan 2-3 sene önce Türkiye’de Starbucks yaygınlaşmadan önce kimsede “ay ben cafe latte içmezsem kendime gelemiyorum” gibi sendromlar göremezdiniz. Şimdi ise daha önce hiçbir zaman farkedilmemiş, var olmayan bir ihtiyaç yaratılmış durumda… Orta-Yüksek gelirli Türk insanı bir bardak kahveye 7-8 YTL ödüyor ve bu kahveyi hayatının bir parçası haline getirmiş durumda.

Kaba bir hesap yaparsak; Starbucks’ta haftada 3 kahve içen bir kişi ayda 96 YTL, yılda 1152 YTL parayı Shaya şirketine ödüyor! “Ne var canım, 8 YTL’lik de lüksüm olsun” derken bunun sonunun güzel bir yaz tatili kadar paraya vardığını göremiyoruz.

Sadece daha önce hiç ihtiyaç duymadığımız bir içecek olan Starbucks kahve’yi içmeyi bıraktığımızda bile muazzam bir parayı kenara ayırabiliyoruz.

Para biriktirmeyi işkence halinden daha çekilebilir, kontrol edilebilir ve belki de keyifli hale getirmek için aşağıda tavsiye ettiğim 10 yöntemi uygulayabilirsiniz…

Para biriktirmek için 10 Kolay Yöntem:

 1. Giderlerinizi takip edin: Bir ay boyunca en ufak harcamalarınızı bile (ki buna pastaneden aldığınız poğaça bile dahil) not edin. Ay sonunda ufak tefek sandığınız masraflarınızın biriktiği zaman ne kadar yüksek olduğunu göreceksiniz. Giderleri takip etmek için harika bir ücretsiz web sitesi var: ExpenseView. Bu web sitesine internet erişimi olan her yerden bağlanıp giderlerinizi kaydedebilirsiniz. (iPhone dahil)
 2. Gereksiz harcamaları kısın: Size değer katmayan, ufak tefek ama biriktiğinde çok büyük bir meblağ tutan harcamaları tespit edin ve hayatınızdan çıkartın
 3. Üyelikleri kapatın: Dergi abonelikleri, kullanmadığınız telefonlar, düzenli gitmediğiniz spor salonu vb. harcamaları kapatın. Mümkünse hiçbir şeye üye olmayın.
 4. Kredi kartının taksit özelliğini kapatın: Taksit yaptırmak henüz elde etmediğiniz bir gelire ipotek koymaktan farksızdır. Eğer o ay içinde bir şeyi alamıyorsanız almayın. Taksit para biriktirmenin önündeki en büyük engeldir.
 5. Harcama refleksini durdurun: Vitrinde gördüğünüz bir giysiyi hemen almaya kalkmayın. İradenize hakim olun ve onu aklınızın bir kenarına not edin. “Ya satarlarsa” korkusunu yenmeye çalışın, unutmayın o vitrinin önünden geçmeseydiniz, giysiden haberiniz bile olmayacaktı… Bu tamamen yapay bir dürtü. Bir ay içinde o giysi hala aklınızdan gitmediyse, o zaman gidin ve alın.
 6. Pahalı eğlencelerden uzak durun: Pahalı eğlenceler yerine en az onlar kadar eğlenceli başka aktiviteler bulabilirsiniz. Mesela sinemaya gitmek yerine evde arkadaşlarınızla tabu oynamak daha bile eğlenceli olabilir. Lüks bir lokantada yemek yerine, sevgilinizle piknik yapmak daha hoş olabilir. Yaratıcılığınızı kullanın.
 7. Hayal edin: Kendinize hakim olarak harcamadığınız her paranın bir kenarda biriktiğini, sonrasında çok istediğiniz bir şeyi yapmak için (güzel bir tatil, araba, ev vs.) bu parayı kullandığınızı gözünüzde canlandırın.
 8. Alışveriş merkezlerine gitmeyin: Alışveriş merkezine gidip de bir şey almadan çıkmak neredeyse imkansızdır. “Hiçbir şeye ihtiyacım yok” diyip de elinizde poşetlerle alışveriş merkezinden çıktığınız günleri hatırlayın. Gerçekten muhtemelen hiçbir şeye ihtiyacınız yok, dolayısıyla çok mecbur kalmadıkça gitmeyin.
 9. İkinci el kullanın: Almak istediğiniz ipod’un az kullanılmış ikinci elinin neredeyse yarı fiyatına düştüğünü biliyor musunuz? Niçin sıfırını kullanasınız ki? GittiGidiyor gibi ikinci el sitelerine bir bakın, sıfırına para verdiğiniz günlere çok acıyacaksınız.
 10. Her gün 5 YTL: Her gün kumbaraya 5 YTL koymayı alışkanlık edinin. 30 gün boyunca hiç sektirmeden bunu yaptığınızda 150 YTL para biriktirmiş olacaksınız. Günde 5 YTL ile neredeyse hiçbir şey yapamayacakken 150 YTL ile harika alternatifler bulabilirsiniz.

Bu liste daha uzayacak, benim ise para biriktirmek için çok fikrim var. Zamanında eline geçen parayı çarçur etmiş, ama şimdi akıllanmış birisi olarak dersimi aldım. Umarım aldığım dersler size de faydalı olur.

 

, ,

 • abdul azees

  Herhangi bir amaç için paraya ihtiyacınız var mı?
  Aylık gelir / işiniz varsa bir kredi almaya hak kazanırsınız.
  Güvenli / teminatlı kredi için irtibat kurun.
  15.000’den 20.000.000’e kadar kredi tutarı ödünç al.
  Kredi süresi olarak 1 yıldan 30 yıla kadarını seçin.

  azeesabdul480@gmail.com

 • sr johnson

  Benim faturaları ödemek için benim kredi var nasıl HAKKINDA ANLATTIKLARI

  Herkese Merhaba,
  Ben düşündüm ne zaman benim ve ailem için genel yatırım yapmıştır için çok minnettarım çünkü ben esta tanıklık yazıyorum adıyla Ivan Carlos değilim, hiçbir umut et yoktu ve ailem bize bir kredi kredi ile tekrar canlı hissettirmek % 2 faiz oranı çok düşük oran. Eh ben Knew tüm sökük ve nihayet bir borç Tanrı bulana kadar paramı aldı son üç ay içinde benim borçlarını yerleşmek bir kredi arıyor ziyaretinde. Ben internette gerçek kredi kredi hala var o hiç düşünmemiştim ama orada herhangi bir miktar kredi arıyoruz Ben tarafından bir e-posta Kredi şirkete tavsiye ederim eğer öyleyse benim en büyük sürpriz Onlar kadar zaman kaybetmeden bana kredi verdi E-posta: investmentglobalfinace@gmail.com ve dolandırıcılığı internet ücretsiz olması.

 • EMAURRI ODILON

  EMAURRI Odilon Kredi Sektörü, girişimcilere bir ülkedeki kredilere hızlı, şeffaf ve verimli bir şekilde kolayca erişme imkanı sunar. Müşterilerimize ve hizmet sunumlarımıza hizmet kalitemizi sağlamak için uzmanlığımız ve uluslararası standartlarımız, boş zaman, turizm, eğlence ve inşaat sektörlerinde önemli araştıma projeleri için uluslararası finansman projesi şirketleri, işletmeler ve organizasyonlar için ana tedarikçimizdir Ayrıca, bireysel kredi, Özel kredi, borç borcunun geri ödenmesi; İletişim E-posta: odilonfinancialsector@gmail.com

 • wright dave

  Good day Gerbiamas Paskolų ieškotojams,

  Ar jums reikia skubiai paskolos sumokėti iki savo skolas? atidaryti savo nuosavą verslą? Pirkti automobilį ar būstą? Esu WRIGHT Dave, Teisėtas ir patikimas privatus skolintojas. Aš siūlome visas paskolų paketus rūšių. Aš suteikti paskolas pagal aiškias ir suprantamais sąlygomis, kai palūkanų norma 3%. Nuo $ 5,000.00 ir daugiau USD, euras ir svarų tik. Aš teikti verslo paskolas, asmeninės paskolos, studentų paskolas, auto paskolos, Naujieji Metai paskolos, banko paskolos ir paskolas mokėti sąskaitas. Jei esate rimtas žmogus ir jus domina mano paslaugos prašome paskubėti dabar ir gauti savo paskolos per šį
  pašto adresas: (ultimateloanfirm200@gmail.com)

 • Samantha Hills

  Her biri merhaba, Benim adım Samantha Hills, ben Queens, New York’ta yaşıyorum ve hayat şimdi ve ailem için rahatça yaşamaktır ve hayatımda bana gösterilen iyiliği şimdiye kadar hiç görmediğim için mücadele ediyorum İki çocuk annem ve ben kocam son iki hafta korkunç bir kaza karşılaştı ciddi bir sorun geçirdim ve doktorlar o onun için tekrar yürümek için hassas bir ameliyat geçirmek gerekiyor ve ben göze could not devletler Ameliyatı için faturayı verdikten sonra bir kredi için bankaya gittim ve kredi kartım olmadığını belirterek beni geri çevirdi, oradan babama koştum ve o da yardım edemedi, o zaman yahoo yanıtlarına göz attığımda ve Bir kredi kredisi şirketi olan Bay Bradley Brooks, uygun bir faiz oranıyla (% 3) kredi sağladı ve internette çok sayıda dolandırıcılık olduğunu duyduk ama bu umutsuz durumumda, elimde bir şans vermekten başka seçeneğim yoktu. Girişimi ve şaşırtıcı bir şekilde hepsi rüya gibiydi, 22.500 dolarlık bir kredi aldım ve kocam ameliyatı için para verdim ve bugün O da Allah’a şükürler olsun ki iyi ve yürüyebiliyor ve çalışıyor ve yük artık daha fazla üzerime geliyor ve biz Iyi besleyebilir ve ailem bugün mutlu ve kendime, bu ALLAH aracılığıyla, bana borçlu Bay Bradley Brooks’tan korkarak ALLAH’ın harikalarını dünyaya seslendireceğimi söyledim ve herkese gerçek ve ciddi kredi gereksinimi konusunda tavsiyelerde bulunacağım dedim. Bu Tanrıyı korkutan adamla bradleybrooksloanhome@gmail.com aracılığıyla iletişime geçmek ve hepinizin bu adam için benim için dua etmesini istiyorum TEŞEKKÜRLER.

 • albrightfund

  Sevgili Beyefendi / Hanımefendi,

  Dünyanın herhangi bir yerinde 1 yıldan 40 yıla kadar geri ödeme süresi süresince yıllık minimum faiz oranları% 3 gibi düşük olan özel ve ticari krediler sunuyoruz. Ve 2.000 $ ila 100.000.000.00 USD aralığında kredi veriyoruz. Kredilerimiz iyi sigortalıdır ve maksimum güvenlik önceliğimizdir, ilgilenen kişilerin bugün bizimle e-posta ile (albrightfund@gmail.com) iletişim kurmaları gerekmektedir.

  İLK BİLGİ GEREKLİ

  Ad Soyad………………………………

  Kişisel Telefon Numarası ……………………….

  Ülke …………………………………….

  Adres………………………………..

  Belirtmek, bildirmek…………………………

  Yaş………………………………………

  Daha önce başvuruda bulundunuz mu? …………………..

  Medeni hal……………………………

  Kredi olarak ihtiyaç duyulan kredi miktarı ……………………………….

  Kredi Süresi ……………………………

  Meslek …….
  Şimdi bize ulaşın albrightfund@gmail.com

 • Mikel Clarrisa

  İyi günler efendim / bayan,
  petersonworldloans@outlook.com
  Bu James Peterson. Biz saygın, meşru ve tescilli bir şirketiz. Birleşik Krallık (İngiltere) ve Güney Afrika Hükümeti tarafından, yerel ve uluslararası kredi desteği olan insanlara yardımcı olmak için onaylandık ve finans şirketleri ve para kazanma firmasının bir parçası olduk. Mali stresinizi çok cesaretlendirici bir oranda azaltmaya teşvik etmek ve kolaylaştırıcı olarak yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bireylere Krediler Vermekte ve% 2 makul bir faizle rahatlıkla uygun olanlarda mali yardıma ihtiyaç duyan gövde ile işbirliği yapmaktayız. Kötü bir krediniz var mı ya da faturaları ödemek için paranız mı var? Yardımımıza umutsuzca ihtiyacımız varsa o zaman şu anda bize e-posta göndermeniz gerekecek, böylece şirketin kredi başvuru formunu size göndeririz. Şirket e-postası; petersonworldloans@outlook.com

  Yapılan Hizmetler şunları içerir:

  Refinance
  Ev İyileştirme
  Mucit Kredileri
  Oto Kredileri
  Borç Konsolidasyonu
  Kredi sınırı
  İkinci İpotek
  İş Kredileri
  Bireysel krediler
  Uluslararası Krediler
  En iyi teminatlı kredi
  Nakit Kredisi
  Düşük Maliyetli Kredi
  İnternet Kredisi
  Ucuz Kredi Oranı
  Yaşam Tarzı Kredisi
  Ortak Kredi
  Hisse Senedi Kredisi
  Küçük kredi
  Doğrudan
  Finansman Kredisi Parası
  Ev Sahibi Kredisi
  Banka borcu

  Mali gereksiniminiz ne olursa olsun, FONT HOME’tan bir Kredi her zaman yardımcı olacaktır. Hayır sosyal güvenlik ve kredi kontrolü yok,% 100 Garantili. Size hizmet etmemizi sağlamak için sabırsızlıkla bekliyoruz. Saygılarımla, Hızlı Yanıtınızı bekliyoruz. Central Trust, James Peterson World Loans Limited’in bir ticaret stilidir. James Peterson Dünya Kredileri: Cassiobury House, 11-19 İstasyon Yolu, Watford, Hertfordshire, WD17 1AP. Kayıtlı Ofis: St Crispin’in Evi, Duke Caddesi, Norwich, Norfolk, NR3 1PD. İngiltere’de tescilli: 07020381, KDV numarası 765353512 Yetkili ve Mali İdareler Kurumu tarafından 631303 numaralı mali denetim organı tarafından düzenlenen, finansal problemlerinizi çözmenizde size yardımcı olmak için yanıtınızı bekliyoruz. E-posta adresimiz petersonworldloans@outlook.com ile lütfen bizimle iletişime geçin … .
  NOT tüm cevaplar e-posta adresine gönderilmelidir; petersonworldloans@outlook.com
  Saygılarımızla

 • Kelvin Sidibeh

  Bir krediye ihtiyacın var mı … ..?

  Johnson Willian’a, özel bir para ödünç veren kuruluşa ve gayrimenkul yönetimine başvurun. Burada,% 3’lük düşük bir oranda Mali yardıma ihtiyacı olan herkes için iyi bir kredi teklifi geliyor. Kızıl Haç kredisi İyileştirme ile tüm finansal krizlerinize ve zorluklarınıza elveda diyebilirsiniz. Herhangi bir miktarda kredi veriyoruz. Finansal
  krizle mücadele ediyoruz ve işimizi yaparken toplumumuzda parlak bir
  gelecek için bir yer vermek için çalışıyoruz. İlgileniyorsanız ilgi
  alanınızı belirtmelisiniz ve size kredi temininde size yardımcı
  olacağız.

  Ayrıntılarla uygulayın.

  1. Adlarınız:
  2. Gereken Tutar:
  3. Ülkeniz:
  4. Kredi Süresi:
  5. Adresiniz:
  6. Telefon Numarası:
  7. Aylık Gelir:
  8. VALID ID:

  (Uluslararası veya Ulusal)

  İlgili Kişi: Mr johnson Willian
  E-posta: willianloanfirm6@gmail.com

 • Mikel Clarrisa

  Merhaba, ben Bay David Trump duyuyorum
  Özel kredi borç veren kim
  Yaşam süresi fırsat kredileri verir.
  Eğer acil bir kredi ihtiyacım var
  Borçlarını temizlemek veya bir ihtiyaç
  sermaye kredisi geliştirmek için sizin
  iş?
  Eğer tarafından reddedilmiş
  bankalar ve finans diğer
  ajansları? do you
  Bir konsolidasyon kredi veya ihtiyaç
  ipotek?
  Burada olduğu gibi artık arama
  tüm finansal yapmak
  sorunlar geçmişte.
  Biz Bireyler için dışarı fonları kredi
  mali yardım ihtiyacı,
  Bu kötü bir kredi veya ihtiyaç var
  para
  yatırım için, faturaları ödemek için
  Bir işletme
  % 2 oran. Ben bu kullanmak istiyorum
  orta sizi bilgilendirmek için
  Güvenilir render ve
  Yararlanıcı yardım ve irade
  Size bir teklif için istekli olmak
  kredi. Davidtrumploanfirm@outlook.com: Yani bize bugün e-posta
  sizin hızlı yanıt bekliyor
  saygılarımla David Trump

 • Barclays bank

  Barclays bank plc. $ 10,000 ila $ 300.000.000 ($) USD, (£) GBP, (€) arasında değişen işletme kredileri, tarım kredileri, kişisel krediler, mülk kredileri, konut kredileri, markshot kredileri, sanayi kredileri, Çiftlik Çiftlik Kredileri vb. Gibi her türlü krediyi sağlarlar. Euro veya Singapur Doları ($) vs Şimdi hiçbir yükümlülüğünü ÜCRETSİZ alıntı alın! 54 aya kadar geri ödemeler. Krediyi% 2 oranında veriyoruz. Teminat yok, Para hesabın onaylanmasından 24 saat sonra ödenir. Bir KREDİ edinmek istiyorsanız, isteğinizi bize e-posta yoluyla göndermekten çekinmeyin: barclaysbank.plc198@gmail.com ……

 • Ahmet Firat

  stres ve hizli onayi olmadan kisisel veya isletme kredisi ihtiyaciniz var mi? Eger öyleyse, lütfen bize ulasin (privateloaninvestment@hotmail.com)

  simdi bize ulasin. privateloaninvestment@hotmail.com

 • Sirkelivin Andre

  Eğer finansman ihtiyacınız var mı?

  Eğer iş veya kişisel ihtiyaçları için kredi gerekiyor mu?

  Firmamız Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır.

  Biz yılda% 3 faiz oranı ile herhangi bir kişi ya da şirket için kredi sunuyoruz.

  Daha fazla bilgi için, e-posta adresi aracılığıyla bize ulaşın: fastaccessfinance@outlook.com

  Telif Hakkı 2016 USA®

  Not: fastaccessfinance@outlook.com: Bu e-posta saltadres aracılığıyla bize ulaşın

  Instagram: fastaccessfinance

  Skype: fastaccessfinance https://uploads.disquscdn.com/images/b4965a3c441c522895dab13e4f4441fc2953740e1c611aaec38c19abcc1d154f.png

 • Sandra Donald

  Bir işe başlamak için kredi almaya ihtiyacınız var mı? Alır
  Faturalarınızı ödemek için kredi? Şu anda teklif ediyoruz
  Eğitim kredileri, İşletme kredileri, Konut kredileri, Tarım kredileri,
  Kişisel krediler, Araba kredileri vs.
  Krediye olan ilginizi ifade edin, böylece yapabilirsiniz
  Size daha fazla bilgi gönderin.
  E-posta ile bize ulaşın: sandradonaldloancompany@gmail.com.
  teşekkür ederim
  +1 951 703 6414

 • Pingback: Alışveriş Yaparken Para Biriktirin | Modasahne()

 • meltem

  merhabalar :) LR kozmetik fırsatlarıyla tanışmak isteyenler mltmaslan84@hotmail.com adresine mail yoluyla ulaşabilirler…

 • Kayden Itua

  Eğer bir kredi ihtiyacınız var mı? EVET varsa e-posta yoluyla bize ulaşın: kaydenjointorganisation@gmail.com

  Bir kredi için geçerlidir. Ben size% 3 gibi düşük çok az yıllık faiz oranları ile Bireysel Krediler sunmak olduğunu bilmek istiyorum. Bizim krediler de maksimum güvenlik için sigortalı bizim önceliğimizdir. E-posta yoluyla bize ulaşın: kaydenjointorganisation@gmail.com

  güvenli kredi için başvuruda ….

 • becky

  Merhaba, bu Mrs Rachel Williams, özel bir kredi borç veren herhangi bir mali yardıma ihtiyacı olan herkes için bir finansal fırsat açmak Has vermedi genel kamuoyunu bilgilendirmektir. Biz açık ve anlaşılır bir şart ve koşul altında bireyler, firmalar ve şirketler için% 2 faiz oranıyla kredi vermek. e-posta ile bugün bize: (passionloancompany@gmail.com)

 • Biz meşru, saygın bir Hükümet kayıtlı para borç veren vardır. Biz mali yardım sunuyoruz şirketiz. Biz, faturaları ödemek için iş yatırım için kötü bir kredi kayıt veya para ihtiyacı olan finansal yardıma muhtaç bireylere, dışarı para vermek. Ben bizim en iyi hizmet sunmak zorundadır, çünkü böylece bir kredi için başvuruda çekinmeyin sana% 2 oranında bir kredi sunmak için mutluluk olacak gibi biz güvenilir yararlanıcı yardımda sizi bilgilendirmek için bu orta kullanmak istiyorum bu yüzden Eğer Latishaloancompany@gmail.com kredi kaydını bizim e-posta gerekiyorsa

 • Jp Finance

  İşte bütün mali sıkıntı içinde olan ve herhangi bir nedenle kredi ihtiyacı olanlar, biz% 2 çok makul bir faiz oranıyla kredi vermek için bir fırsattır, biz çalışan veya işsiz, bireylerin ve firmaların hem de kredi vermek her türlü bireylerin tüm açıktır. Birçok acı ve yaşam standardını artırmak için yardıma ihtiyacı vardır, birçok işsiz ve bir iş başlatmak için mali yardıma ihtiyacım var, pek çok onların faturalarını ve borçlarını temizlemek için mali yardıma ihtiyacı. İhtiyacınız ve sadece özgür hissediyorum ve bugün bize herhangi bir nedenle, bu kapı adımda bir altın bir fırsat kredinin türü ne olursa olsun, bizim e-posta adresine (Jp.finance@aol.com veya Jplenders@blumail herhangi bugün bize ulaşın. org) ve bugün kredi almak.

  Bir kredi ilgilenen varsa, o zaman sadece aşağıda verdiğimiz e-posta yoluyla bize ulaşın.

  İsim: James Parker
  E-posta: Jp.finance@aol.com veya Jplenders@blumail.org

 • Mrs Jennifer

  Merhaba, ben Bayan Jennifer John, hayat zaman fırsat Merhaba, ben Bayan Jennifer John, hayat zaman fırsat kredi veren özel bir kredi borç veren duyuyorum. Eğer borçlarını ödemek için acilen bir kredi ihtiyacı veya işinizi geliştirmek için bir kredi ihtiyacım var mı? Eğer bankalar ve diğer mali kurumlar tarafından reddedilmiş? Eğer bir konsolidasyon kredi veya ipotek ihtiyacınız var mı? Hepimiz mali sorunlar geçmişte bir şey yapmak için buradayız, çünkü daha arıyor. Biz mali yardım ihtiyacı olan bireylere para vermek, faturaları ödemek için% 2 oranında iş yatırım için kötü bir kredi veya para ihtiyacı var. Biz güvenilir ve yararlanıcı yardım sağlamak ve bir kredi sunmak için istekli olacağını sizi bilgilendirmek için bu orta kullanmak istiyorum. Yani e-posta ile bugün bize: (jenniferjohn536@gmail.com)veren özel bir kredi borç veren duyuyorum. Eğer borçlarını ödemek için acilen bir kredi ihtiyacı veya işinizi geliştirmek için bir kredi ihtiyacım var mı? Eğer bankalar ve diğer mali kurumlar tarafından reddedilmiş? Eğer bir konsolidasyon kredi veya ipotek ihtiyacınız var mı? Hepimiz mali sorunlar geçmişte bir şey yapmak için buradayız, çünkü daha arıyor. Biz mali yardım ihtiyacı olan bireylere para vermek, faturaları ödemek için% 2 oranında iş yatırım için kötü bir kredi veya para ihtiyacı var. Biz güvenilir ve yararlanıcı yardım sağlamak ve bir kredi sunmak için istekli olacağını sizi bilgilendirmek için bu orta kullanmak istiyorum. Yani e-posta ile bugün bize: (jenniferjohn536@gmail.com)

 • gurkan

  Senin yolun en iyi yoldur kardeşim. Sen en azından kitaplar boş olmadıkça hayatına yatırım yapıyorsun. Aynen devam et sadece paranı çöpe atma.

 • ömer

  Arkadaşlar ben bi kutu buldum kapağının üztüne bir delik açtım ve kapağın açılma yerlerini bantladım eğer açarsam 1 hafta bilgisayar oynayamıycam .
  Hedefim o kutuyu doldurmak çıkan paralarla telefon almak

 • scotiabank loans

  Eğer bir kredi için mi arıyorsunuz? Ya da bir banka tarafından kredi veya bir veya daha fazla nedenlerle bir finans kurumu reddetti? Haklısınız burada kredi çözümleri için doğru yer var! Scotia Bank kredisi Yatırım% 2 düşük ve uygun faiz oranı şirketlere ve bireylere kredi vermek. Bugün e-posta yoluyla bizimle irtibata geçiniz (scotiabankloans@gmail.com)

 • Hatice

  Katılıyorum, harcamasını kontrol etmeyen bir insana ne kadar kazanırsa kazansın az, yetersiz gelir.

 • Hatice

  Kütüphane alışkanlığı edinmen ya da ikinci el kitap satın alman sana çok para biriktirir. Bir edebiyat mezunu olarak özellikle roman türünde 1 kereden fazla okumayacağın kitabı satın almanın ya da bir kütüphaneden ödünç almanın hiçbir önemi yok. Hem yer işgal etmez hem de sadece bir kere okuyacağın kitaba para vermemiş olursun. Kaynak değeri olan, öğrenmede gerekli diğer kitap türlerini ayrı tutuyorum..

 • Bravo Terry

  dikkat !!!

  Ben Terry Bravo, Kredi sirketlerin CEO, ben Terry Bravo duyuyorum ….
  Sen Kredi Eger asil ihtiyaciniz var mi? Insaat kredisi? Ögrenci kredileri? YATIRIM Kredi?, Borç konsolidasyonu kredi? E-posta yoluyla çok daha eglenceli @ Bilgi? (bravoterry99@yahoo.com) (Bravo_terry_loanfirm@webadicta.org) için bize ulasin .. Biz% 3 faiz kredi vermek unutmayin
  Uygulamak için tesekkür ederiz. .

  Bravo Terry Kredi firmasi.

 • ÖMER FARUK

  para harcamadan önce şöyle akıllı bir düşünmek lazım ! alacağımız herhangi bir şey isteğimiz mi ?yoksa gerçekten ihtiyacımız mı ? ….eğer isteğimiz se isteklerimiz asla bitmez ama biz biteriz..İHTİYAÇLAR TESBİT EDİLMELİ ONA GÖRE HAREKET EDİLİRSE BAK HAYAT NASIL GÜZELLEŞİYOR .

 • Arcturus

  Kredi kartı taksit özelliğini kapatmanın fikri bile insanlara kabus gibi gelecektir:)

 • veysel

  nasıl ayda 2000 tl alıyorum ay bası bir tl yok bekarım

 • abc

  Tebrik ederim seni. Kitaba harcanan para geleceğe yatırımdır. Bundan asla vazgeçme…

 • ahmettt

  ek iş yap,

 • ahmettt

  çoğu kişi iphone4 parası çıktı diyor, başka bişi bulamıyomusunuz kıyaslayacak, hep ıphone4

 • ahmettt

  o sistem caiz değil, size verdiğmiz parayı, faiz gibi caiz olmayan işlerde kullanıyorsunuz, ben 10. yöntemi beğendim, yani hergün kumbaraya paraya koyup para biriktirmek.

 • MESSİ

  GÜZEL

 • eren kut

  uzun süreli para biriktirmek istiyorsan paranı tl tutma çünkü yıllık bazda enflasyondan %7-8 paran deger kaybedecektir sana tavsiyem bankada vadeli döviz hesabı açmandır çünkü euro ve dolara baktıgında hep artarak seyirlerini devam ettirmişlerdir altın birikimi yapmak istiyorsan altın düşük fiyatlarda satılıyor iken iyi yatırım yapmak gerekir çünkü büyük şirketler global firmalar altın ons fiyatını yükseltir ellerindeki bütün altını yüksek fiyattan çıkarırlar daha sonra altın fiyatı aşagı çekilir tekrar stok yapar yükselince satarlar bu kervan böyle gider …

 • ersinkaya

  çok güzel bir yazı olmuş tbr ler..

 • Arslan Osman Yayla

  tesekurler fızıkcı bende senın gıbı yaptım 3 yıl vadelı ev aldım harcamalarımmı da kısıtladım cok sukur ıyı oldu

 • belma

  MERHABALAR ;ben vakıf emeklilik acentesinde bireysel emeklilik sisteminde çalışıyorum. Gelişmiş olan bazı ülkelerde zorunlu olan bu sistem ülkemizde de gittikçe yaygınlaşıyor. Devletin destek vermesiyle de insanların da ciddi boyutta dikkatinı çekti çünkü devlette sosyal güvenlik kurumunun emekli olduğunuzda size vemiş olduğu maaşı kendisi de yeterli bulmamakta ..eğer gerçekten paranızı değerlendirmek istiyorsanız hiç açamadığınız ve gözünüzün önünde olmayan bir kumbara sistemini tercih de edebilirsiniz .bunun için ayrıntılı bilgi verebilirim şimdiden hoş kalın.

 • kimsesiz

  selam bende özel güvenlik görevlisiyim ayda yol yemek herşey içinde 1200 tl maaş alıyorum.çalışma sistemim 12.36 yani ayda 15gün çalışıyorum evim kira 400 tl hesapladım ayda 1500 1600 tl masrafım yalnız yaşıyorum ekstra iş yapıyorum kendime pazarlara gidiyorum boş günlerimde bayan elbiseleri satıyorum ayda 7-8 giderim geri kalan günlerımde başka yerlere gider çalışırım.eskiden çok rahat para kazandım istanbulda tek olduğum için açlardan kaçamadım bana parayı nasıl kenara koyacağımıda söyleyen olmadı şimdi gece gündüz çalışıyorum askerede gittim geldim istanbula 7 ay oldu geldim 10 bin tl kenara sermaye yaptım boş insanlardan kaçın boş vaktinizde muhakak bi işler yapın..

 • Halil İbrahim KOÇYİĞİT

  Arkadaşlar herekese selamlar.Öncelikle benim para biriktirmek istememin nedenini kısaca açıklayayım sizlere.Geçenlerde bir hesap yaptım ve şaşkınlıktan ağzım açık kaldı.Bu hesabı şöyle yaptım ; benim 7 yaşından beri yani okula başladığımdan beri elime günlük en az 1 TL geçmiştir.Tabi bu para gittikçe artmaktadır fakat bu günlük 1TL’yi ben kenara koysaydım.Şu an 17 yaşındayım.Şöyle bir hesap yaparsak 17-7=10 yıl ediyor.1 yılda 365 gün olduğundan 10 çarpı 365= 3650 gün yapıyor.Yani 3650 TL yapıyor. :( 2 Iphone parası pufff uçmuş gitmiş yani.Fakat artık geleceğini düşünen biri olarak en az 1TL kenara koymadan asla uyumuyorum.Arkadaşlar para biriktirme konusunda ciddi olun.Para biriktirmede bir katkım olduysa ne mutlu bana.Teşekkürler

 • Beyda Sadioğlu

  Ben 13 yaşında bir öğrenciyim. Haftalığım 10 lira. Kitap okumak vazgeçilmezim, okuduğum kitaplar da 20TL’den az olmuyor önceleri kitaplarımı anneme veya babama aldırırdım fakat artık bıktılar ve bana almıyorlar:D Bu yüzden paramı biriktirmeye başladım şimdiden 400TL biriktirdim. Tüm paramı kitaplara harcayacağım:D Okuduğunuz için teşekkürler

 • Anil Ates

  bence öyle deme bu yaşta da gerek oluyoo. Geçen gün gözlüğümün çerçevesini değiştirdim ailem ödedi sonra beğenmedim bir daha değiştirmek istiyorum dediğimde vallaha kusra bakma bizim para fabrikamız yok. Biriktir al dediler şimdi biriktirecem 200 TL :(

 • peki şuna ne dersiniz aylık 800 lira gelirim şehir dışında ev arkadaşımla yaşıyorum.400 lira kişi başı kira.250 lira ortalama faturalar (ısınmayı yıla vurdum) 100 lira yol, 100 lira aylık mutfak masrafı daha ne giyindim ne dışarda bi çay içtim ne gezdim ne sinemaya gittim ne telefonla konuştum (sigara da içmiyorum) 50 tl açığım var.Hey millet ! Gerçek dünyaya hoşgeldiniz…

 • o31924@hotmail.com

  ben epeyce denedim telefonun hayalini ede ede yemeden
  içmeden kesildim harçlığım 1 tl ben o parayı kumbaraya atıp evden ekmek arası alıp gidiom ara sıra ne yapacağımı düşünüom harcamam %90 azaldı sizler de denemelisinizx sadece hayalini kurun yeter

 • selim

  kardeşim sen para biriktirip ne yapıcaksın daha erken el bebek gül bebek ailenin himayesi altındasın :)..yarın bir gün üniversiteye gidersin kredi alırsın biriktirirsin,bir yerde calısırsın part time biriktirisin ,işe başlayınca duzenli maaşın olur biriktirirsin .. şimdi daha erken güzel kardeşim sen aklını bunlara yorma zaten hayat ilerde sen istesende istemesende bu konulara dahil ediyor insanı selametle..

 • Bekar arkadaşların  para biriktirmesi evlilere göre daha kolay. hele bir de çocuk varsa daha çok düşünüyorsun kısa kısa en sonunda ekmeğe kadar indiğin oluyor ama bundan 2 ay önce tanıştığım bir sistem ile şimdi para biriktirmeyi bıraktım. çünkü param kendi kendini biriktiriyor :) bana da ihtiyacım olduğunda bankamatiğime şifremi girmek kalıyor. şimdilik yeni olduğum için çok fazla biriktiremedim çünkü bu iş aynı zamanda süreyle paralel işleyen bir sistem. Ama biraz sabırlı ve gayretli olursanız ve ciddiye alırsanız ileride sizi mutlu edecek bir sistem. yapacağınız sadece sisteme üye olup günde toplam 60 sn’de 3 reklam izlemek tek zorunluluk bu. sistem 10$ üyelik bonusunu hesabınıza tanımlamakta siz de her gün 3 reklam izlemektesiniz ve günlük her 10$ başına 20 cent hesabınıza tanımlanmakta. ister cebinizden takviye edin ister sistemde 10$ birikmesini bekleyip yeni 1 reklam hissesi alarak günlük kazancınızı 40 cent’e katlayın sistem hakkında ayrıntılı bilgiyi tarafımdan alabilirsiniz. awci203@ yandex.com.tr

  sistem üyelik linki: http://www.profitclicking.com/?r=Xg8S1jegbZ

  denemek bedava

 • memet

  bence bu yaparımı iiiiiiiiiiiiiiiiii?

 • taitai79

  Ellerinize sağlık.
  Bende ParaBilir.com ‘a üye oldum, onu kullanıyorum.
  Herkese tavsiye ederim. Bir kere insan disiplin kazanıyor.

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.