Para biriktirmek için 10 pratik tavsiye

Para Biriktirmek

Hep almak istediğiniz araba yolda yürürken yanınızdan geçti… O beğendiğiniz muhteşem kolyeyi birisinin boynunda gördünüz… Hayalinizdeki tatili yine bu yaz yapamadınız…

Ay sonu geldiğinde kredi kartı ekstresinde yazan rakam neredeyse maaş bordrosuna eşitlenmiş durumda… Arkadaşlardan borç isteyecek yüz kalmamış…

Kabul edelim, çoğumuz bu durumdayız… İstanbul gibi bir metropolde, hayatı yaşamak için (yani para harcamak için) o kadar çok şey varken, yani hayat akıp giderken üç kuruş maaş alıyor olmaya isyan edip duruyoruz. Ay sonunu getiremiyor olmak, arzuladığımız hayat standardına bir türlü ulaşamamak işkence haline geliyor.

Bu durum için kısa vadede yapılabilecek iki şey var: 1) banka soymak, 2) para biriktirmek.

Bu yazıda daha zor ve zahmetli olan ikinci şıkkı irdeleyeceğim.

Niye para biriktiremiyoruz?

Cevabı çok basit, aylık giderler gelirlerden çok! Bunun iki sebebi var, ya gelirin çok az ya da giderin çok fazla. Gelirin ile ilgili yapabileceğin çok az şey var, örneğin terfi etmek, maaşa zam almak, iş değiştirmek, iş kurmak vs. Ama bunların hiçbiri kısa vadede gerçekleşmeyecek, uzun emek ve uğraşlar gerektiren, çoğu zaman zor ve zahmetli süreçler.

Ama gelirin artmaması bir yana, asıl problem giderlerin harcama gücünü yansıtmaması. Harcama gücümüzün üzerinde alım yapmaya çalışıyoruz

Para biriktirmek neden zor?

Televizyon, dergiler, internet gibi iletişim araçlarının tamamına şöyle bir bakın. Hepsi bize bir şeyler satmak için var güçleriyle çalışıyor. Ekonomi biz satınaldığımız müddetçe büyüyor, şirketler bu sayede kar ediyor, devlet bu sayede vergi topluyor. Bu çarkın işlemesi için harcama yapmamız şart.

Dolayısıyla etrafımız taksit seçenekleri, kredi kartları, güzel manken kızlar-yakışıklı erkeklerle dolu reklamlar, cıvıl cıvıl, ama yapay olduğu apaçık “mükemmel hayat” yaşayan televizyon yıldızları ile çevrelenmiş durumda.

Bu şartlar içinde ve bu kadar psikolojik baskı altında harcamayı durdurmak ve para biriktirerek geleceğe yatırım yapmak normal olarak büyük bir yük gibi geliyor.

Para biriktirmek aslında çok kolay

Çokdeğil, bundan 2-3 sene önce Türkiye’de Starbucks yaygınlaşmadan önce kimsede “ay ben cafe latte içmezsem kendime gelemiyorum” gibi sendromlar göremezdiniz. Şimdi ise daha önce hiçbir zaman farkedilmemiş, var olmayan bir ihtiyaç yaratılmış durumda… Orta-Yüksek gelirli Türk insanı bir bardak kahveye 7-8 YTL ödüyor ve bu kahveyi hayatının bir parçası haline getirmiş durumda.

Kaba bir hesap yaparsak; Starbucks’ta haftada 3 kahve içen bir kişi ayda 96 YTL, yılda 1152 YTL parayı Shaya şirketine ödüyor! “Ne var canım, 8 YTL’lik de lüksüm olsun” derken bunun sonunun güzel bir yaz tatili kadar paraya vardığını göremiyoruz.

Sadece daha önce hiç ihtiyaç duymadığımız bir içecek olan Starbucks kahve’yi içmeyi bıraktığımızda bile muazzam bir parayı kenara ayırabiliyoruz.

Para biriktirmeyi işkence halinden daha çekilebilir, kontrol edilebilir ve belki de keyifli hale getirmek için aşağıda tavsiye ettiğim 10 yöntemi uygulayabilirsiniz…

Para biriktirmek için 10 Kolay Yöntem:

 1. Giderlerinizi takip edin: Bir ay boyunca en ufak harcamalarınızı bile (ki buna pastaneden aldığınız poğaça bile dahil) not edin. Ay sonunda ufak tefek sandığınız masraflarınızın biriktiği zaman ne kadar yüksek olduğunu göreceksiniz. Giderleri takip etmek için harika bir ücretsiz web sitesi var: ExpenseView. Bu web sitesine internet erişimi olan her yerden bağlanıp giderlerinizi kaydedebilirsiniz. (iPhone dahil)
 2. Gereksiz harcamaları kısın: Size değer katmayan, ufak tefek ama biriktiğinde çok büyük bir meblağ tutan harcamaları tespit edin ve hayatınızdan çıkartın
 3. Üyelikleri kapatın: Dergi abonelikleri, kullanmadığınız telefonlar, düzenli gitmediğiniz spor salonu vb. harcamaları kapatın. Mümkünse hiçbir şeye üye olmayın.
 4. Kredi kartının taksit özelliğini kapatın: Taksit yaptırmak henüz elde etmediğiniz bir gelire ipotek koymaktan farksızdır. Eğer o ay içinde bir şeyi alamıyorsanız almayın. Taksit para biriktirmenin önündeki en büyük engeldir.
 5. Harcama refleksini durdurun: Vitrinde gördüğünüz bir giysiyi hemen almaya kalkmayın. İradenize hakim olun ve onu aklınızın bir kenarına not edin. “Ya satarlarsa” korkusunu yenmeye çalışın, unutmayın o vitrinin önünden geçmeseydiniz, giysiden haberiniz bile olmayacaktı… Bu tamamen yapay bir dürtü. Bir ay içinde o giysi hala aklınızdan gitmediyse, o zaman gidin ve alın.
 6. Pahalı eğlencelerden uzak durun: Pahalı eğlenceler yerine en az onlar kadar eğlenceli başka aktiviteler bulabilirsiniz. Mesela sinemaya gitmek yerine evde arkadaşlarınızla tabu oynamak daha bile eğlenceli olabilir. Lüks bir lokantada yemek yerine, sevgilinizle piknik yapmak daha hoş olabilir. Yaratıcılığınızı kullanın.
 7. Hayal edin: Kendinize hakim olarak harcamadığınız her paranın bir kenarda biriktiğini, sonrasında çok istediğiniz bir şeyi yapmak için (güzel bir tatil, araba, ev vs.) bu parayı kullandığınızı gözünüzde canlandırın.
 8. Alışveriş merkezlerine gitmeyin: Alışveriş merkezine gidip de bir şey almadan çıkmak neredeyse imkansızdır. “Hiçbir şeye ihtiyacım yok” diyip de elinizde poşetlerle alışveriş merkezinden çıktığınız günleri hatırlayın. Gerçekten muhtemelen hiçbir şeye ihtiyacınız yok, dolayısıyla çok mecbur kalmadıkça gitmeyin.
 9. İkinci el kullanın: Almak istediğiniz ipod’un az kullanılmış ikinci elinin neredeyse yarı fiyatına düştüğünü biliyor musunuz? Niçin sıfırını kullanasınız ki? GittiGidiyor gibi ikinci el sitelerine bir bakın, sıfırına para verdiğiniz günlere çok acıyacaksınız.
 10. Her gün 5 YTL: Her gün kumbaraya 5 YTL koymayı alışkanlık edinin. 30 gün boyunca hiç sektirmeden bunu yaptığınızda 150 YTL para biriktirmiş olacaksınız. Günde 5 YTL ile neredeyse hiçbir şey yapamayacakken 150 YTL ile harika alternatifler bulabilirsiniz.

Bu liste daha uzayacak, benim ise para biriktirmek için çok fikrim var. Zamanında eline geçen parayı çarçur etmiş, ama şimdi akıllanmış birisi olarak dersimi aldım. Umarım aldığım dersler size de faydalı olur.

 

, ,

 • yönetici

  Atakan,

  Bu yaşta bu olgunluğa sahip olman harika bir şey… Devamını dilerim.

  Tavsiyem biriktirdiğin paraları iphone vb. şeylere yatırma. Bunlar değeri çok hızlı düşen ve çabuk sıkılabileceğin elektronik aletler. İlla iphone almayı düşünüyorsan iphone 4 almak yerine 3gs vb. ikinci bir iphone alabilirsin. Biliyorum iphone 4 arkadaşların arasında daha karizmatik duracak, ama yazık değil mi o kadar biriktirdiğin paraya?

  Bir de yaşın borsa’ya yatırım yapmak için çok müsait. Babanla konuş, senin için bir yatırım hesabı açtırsın. Büyük ve sağlam şirketlerin hisselerinden ayda 100 liralık al ve satmamak üzere elinde tut.

  Bu hisse senetlerini aldıkça, finans, ekonomi, makro perspektiften piyasalar üzerine merakın gelişecek ve bilgin artacak. (neticede paranı yatırmış oluyorsun). Bu sayede hem para biriktirirsin, hem de bilgi birikimini arttırırsın.

  Biriktirmeye devam etmen dileği ile..

 • Atakan

  ben 10. sınıfta okuyan bir öğrenciyim ailemden aylık 400 tl alıyorum haftalık 100 tl ye tekabul eder. her gun 5 lirasını harcıyorum ayda 75 tl yapar(okul)akbilde ayda 20 tl dolduruyorum yaklasık 300 lira biriktiriyorum ayda annem güne yazmiş beni dedim her ay 100 lirayı nasıl vercegım ? kara kara dusunurken biriktirmek aklıma geldi Allah razı olsun su biriktirmeyi bulana :D 300 lira x 6 1800 tl yanı bir iphone 4 ki 6 ayda cok rahat alırım bankaya koyup degerlenmesını beklıyıcem tabı en buyuk kasam babam saygılar benı dınledıgınız ıcın tesekkurler
  haftalık 100 lıra almam cok avantajlı kira yok tasa yok ders babam ders…

 • YUSUF

  ŞUNU DİKKAT E al 1 Ay dene

  3 Madde-
  1.Sigarayı bırak
  2.Evden İşe İşten eve yap,cimriliği bıraq herkesn ağzına düşmemiş ol
  3.en önemlisi bu üzerindeki para miktarı bu çok önemli sadece …5.75 kuruş olsun biri boç isterse son para 5 tl…yemek ısmarla derse 75 krş war de hadi bi gazoz al de içek derse 25 krş a yok de köşeyi dönersin şerefsizm ayda 300 tl alsan bile

 • YUSUF

  ŞUNU DİKKAT E al 1 Ay dene

  3 Madde-
  1.Sigarayı bırak
  2.Evden İşe İşten eve yap,cimriliği bıraq herkesn ağzına düşmemiş ol

 • kkerem

  arkadaşlar gidin ve bir marangoza tahtadan bir çivilerle sabitlenmiş , ancak keser veya testere ile acılabılır bır kumbara yaptırın. Harcamalarınızı ddaıma kagıt paralarla yapın ve elınıze gecen 50 kurus ve 1 tllerı o kutunun ıçıne atın . Emın olabılırsınzkı ( tarafımca denendı) kutuya parayı sokamadıgınız gun geldıgınde ıçınden cıkan parayı gordugunuz zaman ınanamıcaksınız . 8 ay gıbı bır surede 2000 tlının ustunde bır bozuk para sevetıne sahıp oldum . kendıme en pahalsından bır cep telefonu aldım . NOT : tek sorun bozuk paraları butunletmek ıçın bakkal bakkal dolasmanızz :D

 • seymur

  Ben günde 1 paket sigara tüketiyodum günlük harcamalarım haric yani “4.5 tl.” Yazmış olduğunuz değerli fikirlerinizden sonra her gün sigara parasını kenara koydum ay sonunda 135 tl. cebimde kaldı.Sigaranı bırakmağın ne kadar zor olduğunu herkes biliyor.Ama sağlam hayat ve sağlıklı yaşam için gerçekten bunu denemeye deyer. sadece biraz güçlü ve iradeli olacaksın.Şimdi hem sağlıgım hem de cebimde para var.Kendime taksitle leptop aldım. sadece siqara parasına.Bence yazılanları herkes değerlendirsin.

 • ayse

  bankaya yatrmak mı yoka altınamı ?

 • fuat bilecik

  slm arkadaşlar elinize dilinize saglık ama bir şeyi unutmayalım ülkemizde yaşamak geçinmek çok pahalı her şeyin al benisi var kendini tıtsan eşini çoçugunu vs tutamıyorsun herşeyden kısıyorsun bu sefer huzursuzluk oluyor kısacası arkadaşlar para biriktirmek hayal bizde

 • arkadaşlar aren isimli arkadaşıma katılıyorum herşeyden önce insan kendini geliştirmeye,eğitimine önem vermeli. . . tabiki para da biriktirmeliyiz geleceğimiz için,birikimimiz olmalı..Türkiye standartlarında asgari ücret alarak birikim yapılabileceğinede kesinlikle inanmıyorum. .

 • Para biriktirmenin en geçerli yöntemini unutmuşsunuz:
  – Borçlanın ve taksitle ödeyin!
  Mecburen lüzumsuz harcama yapamazsınız. :)

  Mesela ben 3 yıl vadeyle 95.000 liralık bir ev aldım. 3 sene sonra 121.000 liraya sattım. O 3 sene boyunca mecburen lüzumsuz harcama yapamadım. Ama sonunda 120.000 lira birikimim oldu.

 • gökay

  para nedir ki bir kağıt parçası alırısn ayda 1 milyar ama o 20 günde elinden uçup gider

 • isabel

  daha önce bahsettiğim sorun bilgisayar değiştirdiğimde karşıma çıkmadı.. her şey yolunda :)
  teşekkürler..

 • isabel

  merhaba
  sevgili yönetici, ulaşabileceğim bir yol bulamadığım için ilgili yazının altına sorumu soruyorum. yazı içinde tavsiye ettiğiniz expenseView programını kullanmak için hesap açtım. ve içinde buunan kategorileri kendi ihtiyaçlarıma gçör3e düzenlemeye çalışıyorum. ancak yeni kategori ekleme yada var olanda isim değiştirm vb. işlemleri yaparken renk kutusuyla ilgili sürekl, bir uyarı mesajı alıyorum ve istediğim gerçekleşmemiş oluyor. neyi yanlış yaptığımı anlamıyorum. atladığım bir yer mi var?
  -tüm güzel paylaşımlarınız için de- teşekkürler..

 • Mert

  Para biriktirme işi bana oldukça saçma geliyor. Birikim yapmak saçma geliyor yani. Ben şu an için para biriktiriyorum. Sebebi ise bir adet ipod almak. İpod’u alınca bir ihtiyacıma kadar para biriktirmem. Benim için birikim en fazla 1000 tl dir. O da ani gelişen tatil vb ihtiyaçlar içindir. Ötesi ise saçmalıktan başka bir şey değildir.Tamam ani gelişen bir hastalığınız olabilir ancak onlar için de sağlık sigortaları var, yani ben ileride hasta olurum diye 10.000 lira para biriktirmek mantıksızlıktır. Dünya malı dünyada kalacak. E ben niye kendimi kasayım ki kenarda param olsun diye? Ha dediğimden elime geçeni illa ki harcarım muhabbeti anlaşılmasın.
  Ama çocuğun varsa eğer, iş değişir işte o zaman. O zaman gerekirse kısılır, harcanmaz. Çocuk için bir hesap açılması ve her ay düzenli para atılması taraftarıyım. Çocuk üniversiteyi bitirdiğinde de paranın çocuğa verilmesi en mantıklı olanıdır. Bunu yapan çok kimse yok ama ben eğer Allah izin verir de çocuğum olursa kesinlikle bunu yapacağım…

 • erdem

  herkesın sahsı fıkrıne saygı duyuyorum bende elıme gecen parayı bıturlu bırıktırememekten sıkayetcıyım ozellıkle hafta sonları cok harcıyorum helekı alkol lu mekanlarda cook para gıdıyor dıkkat edıyorum hep bogazıma verdıgım paranın boyutları akıllara zarar. orada yemek burada cay otede bıra derken paralar bakmısın cepten bosalıyor.. sıze tavsıyem bence para en cook bogazdan gıdıyor.!!! ona dıkkat etmelıyız..

 • serdar

  arkadaşlar para biriktirmek iyidir. benim önümde kötü örnek olarak abim var ayda en az 8 bin lira para kazanıyo ama hepsini harcamayı çok iyi başarıyor. mutlu olduğunu zannediyo ama yanılıyor. aynı hataya düşmeyin…

 • bebek bakımı

  çok güzel tavsiyeler…bütçe yapına rkadaşlar her ay için gelir gider tablosu çıkarın.

 • ozann

  hakan kardeşe katılıyorum. sigara bir zevktir insanlar için marlboro içiyorum 7 lira veriyorum günde.Ama yeri geliyor 1 buçuk lira vermemek için dünyanın yolunu yürüyorum.

 • dilek

  ya iyi hoş.5 tl koy hergün demişsinizde ben 12 yaşındayım aldığım harçlık günde 1.5 lira anneme sordum haftalık harçlk verirmisin diye tmm 5 günde 15 tl yetermi dedi yeter dedim ondada 1 güne 3 tl düşüyo e nasıl 5 tl koycam ben ?yardımcı olun …

 • Hakan

  Boşverin harcayın.Mezara mı götürecekseniz parayı?:)
  Hem geleceğe yatırım deniliyorda yarın ölmeyeceğimiz ne malum?
  Hem biriktirdiğiniz para da eninde sonunda harcanmayacak mı?
  Bir anlık zevk için senelerce para biriktirmeye uğraşıp sürünmeye değer mi?
  Takmayın böyle şeylere kafayı.. anı yaşayın;)

 • yönetici

  Sevgili Aren,

  Kıyıya köşeye para atarak gayet de “çıkarsınız”… Daha fazla para kazanmak bu işin sadece bir kısmıdır… Kazandığın paraya oranla harcama yapmaya başladığında o kazandığın paranın da bir anlamı olmaz.

  Dolayısıyla bir taraftan kazanırken, diğer taraftan da anlamsız harcamaları kısarak para biriktirebilirsiniz.

  Örneğin, sadece sigarayı bırakarak bile yaşam süreniz boyunca bugünün parasıyla 112 bin lira biriktirebiliyorsunuz.

  Ortalama bir insanın bu tür anlamsız alışkanlıkları hiç de az değil… Sigara’dan başlayıp mesela toplu taşımayı kullanmamak, gereksiz yere modayı takip etme adına giysi alışverişi yapmak, son teknolojiyi kullanacağım diye fazladan paralar ödemek vb.

  Bunları bir araya getirdiğiniz zaman ciddi bir miktar ediyor.

  Dolayısıyla sevgili aren, maalesef yanılıyorsun.

  sevgiler.

 • aren

  yok öle kıyıya köşeye para atmayla ne batarsınız ne çıkarsınız, tabiki de yazıda bahsi geçtiği gibi saçma sapan starbucks gibi anlamsız yerine daha güzelleri koyulabilecek zevklerden uzaklaşın, fakat bunları para biriktirmekten öte farkındalığınız artırmak için yapın… para biriktirmekten öte para kazanmaya kendiniz geliştirmeye çalışın, okuyun eğitim alın … ilerleyin yoksa en baştada dediğim gibi para biriktirmeyle birikim olmaz.

 • Ozan

  Sigarayı bu yazıları okuduktan sonra bırakma kararı aldım.İçtiğim sigaranın bir paketi 7 TL .günde 2 paket sigara içiyorum.Ayda 60 paket yapar.60 paket sigaranın maddi boyutu 420 TL sağlık açısından ise paha biçilemez.Bir ayda elime geçen paranın ortalaması 1.300 TL. sadece sigara masraflarını maaştan çıkardığım zaman geriye 880 TL kalıyor.E zaten ailemle yaşıyorum kira ve elektirk su gibi derdim yok.Aylık ödemesi 800 TL olan bir krediye başvurursam geriye bana 500 TL kalıyor kalan paranında her ay 200 TL kadarını altına yatırsam aylık 300 TL bana rahatça yeter..SİGARAYI HEP BİRLİKTE BIRAKALIM

 • suzi can

  ilk önce marka almayın ve alış veriş mağazalarından uzak durun birşeyi beğendiğiniz için almak istiyorsanız benim buna ne kadar ihtiyacım var diye düşünün benim beş yaşında bir kızım var gereksiz ama beğendiğim bir şey olursa onun geleceğinden harcadığımı düşünürüm hep ve almam.işsiz kalırsam sonraki ay nasıl geçinirim diye düşünürüm hep diğer aya borç bırakmamaya çalışırım ve biraz param kalmalı yoksa rahat edemem

 • yönetici

  Merhaba,

  Öncelikle neden para biriktiremediğinizi anlamak için 1 ay boyunca yaptığınız her türlü harcamayı günü gününe bir yere not edin. Ay sonunda gıda alışverişine, giyime, dışarda yediğiniz yemeğe, telefona, internete, taksiye, benzine verdiğiniz paraların gerçekte ne kadar olduğunu anlayabilirsiniz.

  Sonrasında ise hangisinden kısabileceğinize karar verin.

  En kolay vazgeçilecek şeyler genellikle giyim alışverişi, dışarda yemek ve ulaşımdır.

  Buralarda daha fazla para biriktirebilirseniz, daha kolay ilerlersiniz.

 • melek

  gereksiz şeylere para harcamadığım halde biriktiremiyorum
  eşimde bende çalışıyoruz. bazen 5bin girdiği oluyo evimize ama yine de hiçbirşey kalmıyor. araba kradisi, ev kirası, faturalar derken bitiyor… offfff…. yardım lütfenn.

 • seda eren

  çok teşekkürler…

 • Merhaba, ben 6 yaşında başlamıştım kumbarada para biriktirmeye. O zamandan beripara biriktirip maddi değeri yüksek şeyler alarak değerlendirmeyi çok severim. Herhese küçük yaşta para bitiktirme alışkanlığı kazandırılması gerektiği düşüncesindeyim.

  http://arama.gittigidiyor.com/?aramakategori&aramakelime=para+yiyen&submitit.x=0&submitit.y=0&

 • kerim

  ben şu andan itibaren tavsiyelere başlıyorum

 • Özlem

  Bu fikir çok güzel ama ya bu tavsiyelere uymuş olup hala para biriktiremiyorsak ne olacak

 • gözde

  ilk 1 milyon bozukluğu cıkmıştı hatırlarsınız sadece şekli hoşuma gimişti ve cam bir fanusta kolleksiyon yapmaya başladım saydığımda birkaç milyar olmuştu aslında amacım para bırıktırmek de değildi, istinyeye yada lüks bir yemeğe gitmek gibi ben de bundan zevk almıştım saydığımda paranın durdukyere birkaç milyar olduğunu farkettim zevk aldığım için para gözüyle bakmamışım ilk defa o zaman para biriktirmeye başladım. ve çıkardığım tek sonuçta sizin de anlayabieceğiniz gibi bu da bir nevi zevk ve tatmin meselesi. bozuklarla başladığım zevkim 200bin oldu .. bu bozuklukları euro yapıp bırıktırmeye devam ettim euro 200 oldu ve türk parasına çevirdim ardından altının artış göstermediğini farkettim altın yaptım ve şimdi 200.000 oldular ben de inanmıyorum ama gerçek :)

 • selim

  bankamı yoksa kumbaramı iiii bankada hep kesiolar ztn yatırdığım neki bi yol!!!…

 • selim

  slm ya herşeyi gzl yazmısınızda bn tekstilde ortacı olarak çalışıom aylığım 470 tl bi türlü para biriktiremiyorum aldığım elektirik su faturalarına dek geliyo ne yapmalıyım sigaramda yok kullanmıom ama yinede biriktiremiom bi yol lütfen

 • Mustafa

  Sevgili Murat,

  Ayda 500 TL para kazanıp bu parayla İstinye Park’a alışverişe gidiyorsan sana tek tavsiyem var:

  İSTİNYE PARK’A GİTME

  sevgiler

 • murat

  kumbara alıom ertesi gün patlatıom bankaya yatırıom ertesi gün harcamaya çalışıom ne yapacağımı şaşırdım hafta sonları istinye parka yada başka biyerleri gezmeden duramıom ee gezince haliyle parada harcıom bana bi yol gösterin lütfen aylık 500 tl alıom ama harcadığım paraya elle tutulan en ufak bişi yok bereketini göremiom geldiği gibi gidiyo ya ne olur!!!…

 • murat

  çok gzl ya benim msnme bizamet e_posta ile para biriktirmekle ilgili bir kaç daha madde yollarsan sevinirim

 • En bilinen önerilerden birisiniz tekrarlayalım. Aç karnına alışveriş yapmayın. Hatta karnınız açsa sokağa bile çıkmayın derim her an tahrik edici lezzetli mis kokulu bir yiyecek ile karşılaşabilirsiniz. :)

 • Pingback: Evlilik alışverişi | Akıllı Gelişim()

 • Gokhan

  SÜPERSİN DOSTUM YA.. BENDE DAHA DUN BASLADİM BİRİKTİRMEYE… SİGARA PARAMİ BİRİKTİYORUM, HERGUN 5 TL.. İNANİYORUMKİ BÖYLESİ HEM SAGLİGİM ACİSİNDAN, HEMDE AİLE BUTCESİ ACİSİNDAN COK GUZEL OLACAK VE EN AZİNDAN BİRAZ AHATLAYACAZ ! (İSRAF OLMAYACAK)

 • Merhabalar,

  Değerli görüşleriniz için teşekkürler. Dedikleriniz eskiden olsa uygulanabilirdi fakat günümüzde reklam ve pazarlama kampanyaları psikolojik yönlerimizden bizleri etkilemek üzerine hazırlanıyor ve insanların zaaflarını cok iyi kullanıyorlar. Bu yüzden 1-2 ay para biriktiren bir insan , bu parayı cok kısa bir zaman icinde tatil yada luks bir elektronik esyaya harcıyor. Bence odaklanmamız gereken para kazanmak icin meslegimizde nasıl ilerleyebilirizi ve bize maddi acidan destek olabilecek yeni fikirlere odaklanmak. Hiçbirimiz bu hayata kumbara olmak icin gelmedik. Dolayısı ile istediklerimizi yapabileceğimize inanalım gerisi yeni fikirler olarak kendinizi bize gösterecektir. Teşekkürler.

  Saygılarımla
  Turgay GEZİCİ
  http://www.bilincalti.com

 • gül

  Benimde bir takım tavsiyelerim var , mesela ilk bir-iki ay borçlarınızın tamamını sıfırlayın , kredi kartlarını artık kullanmayın. Daha sonraki aylarda mesela ayda 800 alan bir kişi 300 bankaya vadeli hesaba atsın, geri kalanı ile idare etmeye çalışsın bi sonraki ay yine aynı şeyi yapsın. Ben bu şekilde güzel para biriktirmiştim. Damlaya damlaya göl oluyo.Denemekle bişey kaybetmezsiniz….

 • söyledikleriniz çok doğru bize değer katmayan alışveriş ve eşyalardan vede gereksiz harcamalardan uzak duruyorum artık sağolun…

 • badhabbit

  tv de reklam kuşağının bizleri esir aldığı adeta bizleri firmalara pazarladığı akşam kuşağından uzak durmak bile bizleri tasarufa götürebilir

 • kadir

  harbiden doğruLuk payı yüksek gözüm açıLdı :D tşkkürler

 • ece

  ben 33 yaşındayım arabam evim herşeyim var lakin para sürekli bitiyor..yaklaşık 3 milyar maaş alıyorm e bir çocuğum var lütfen bana yardımcı olur musunuz…

 • seda

  ben 12 yaşındayım.. ve şimdiden para sıkıntıları yaşıyorum… ben bir öğrenciyim öğrenci olduğum içinde doğal olarak haftalık alıyorum…e haftalığım yetmiyor…beslenme parası kalem silgi gibi ufak tefek şeyleri kendim karşılamaya çalışıyorum e ayrıca arkadaşlarımla bir yere gittiğimde para bitiyor…arkadaşlarımla bir yere gitmemeye ne kadar özen gösterirsem gösteriyim mutlaka özel günler oluyyor…doğum günü v.s zaten haftada 15 tl alıyorum annem de sürekli para kısmaya çalışıyor… :( lütfen bana bir çözüm bulun…

 • eMRaH

  çok teşekkür ederim . çok faydalı oldu. mecbur kalmadıkça taksit yaptırmayacağım artık.. emeğinize sağlık .

 • SERDAR KOÇ

  baya etkileyisi sistemler fakat inanın çok zorlandığımız durumlar oluyor şöyle izah edeyim normal şartlarda sıfırı tüketmiş bir vatandaş olarak yaşamayı arzu eden bir topluluğuz çünkü zaten eksi koşullardayız üzgünüm . teşekkür ederim emeğinize sağlık .

 • PINAR

  süper…. katılıyırum

 • yakup köşger

  sizi çok takdir ettim bende aldığı maaşı çarçur eden birisiydim ama artık akıllandım ve geç olmadığını düşünüyorum. insan hayatının ne getireceğini bilemeyiz öyle değilmi eğer bişeylere sahip olmak almak istiyorsak elbet bunun için birtakım kesintiler yapmak gerekir ve ben bu düşünceyle hareket ederken iyi bir gelecek ( ev araba ve daha fazlası adına) gitmeyi çok sevdiğim o cafeye ayda bikaç kere giderken ayda bire indirmenin bile çok değerli bi yatırım olabiliceğini düşünüyorum ve herkesede tavsiye ediyorum. iyi günler

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.