Saç Traşının Bir Hayat Boyu Maliyeti Ne Kadardır?

Bir süredir yazamıyorum siteye… Bugün ise biraz eğlenmek istedim.

Bir beyin cimnastiği yapsam, mesela ölene kadar ihtiyacım olan berber parasını bir kenara koysam bu ne kadar eder dedim… ve bir hesap yaptım.

Paranın bugünkü değeri ne demektir?

Yatırım finansmanında en temel konu elde edilen gelir ve yapılan giderlerin “bugünkü değerini” tespit etmektir. Mesela diyelim ki her yıl 1000 lira geliriniz var… 20 yıl boyunca hiç artmadan bu geliri elde ederseniz toplam elde edeceğiniz gelir 20*1000 = 20.000 TL’dir.

Ancak işin içine enflasyon girdiğinde aslında 20. yıl elde edeceğiniz 1000 TL ile bugün elde ettiğiniz 1000 TL’nin aynı “satın alım gücü”ne sahip olmadığını anlarsınız. Dolayısıyla bugün elimdeki 1000 TL, 20 yıl sonraki 1000 TL’den daha değerlidir.

Mesela bugün elde edeceğim 1000 TL’yi 20 yıl faize yatırsam 20. yıl toplam elde edeceğim gelir de yine 20. yıl’daki 1000 TL’nin çok üstünde bir gelir olacaktır. Bu da paranın “gelecekteki değeri”ni gösteriyor.

Şayet bu 1000 liraları faize yatırsaydınız ve enflasyon oranına eşit bir faiz geliri elde ediyorsanız o durumda 20 yıl boyunca “reel” olarak paranızı korumuş olacaktınız… Enflasyon oranının üzerinde bir getiri elde edebilriseniz (ki standart banka mevduat faizleri enflasyon oranının bir-iki puan üzerinde olur en kötü) bu durumda “reel” getiri elde etmiş olursunuz, yani birikiminizden daha fazla kazanırsınız

Bir erkeğin berber masrafı ne kadar?

Paranın bugünkü değeri hesabının nasıl yapıldığını ve neden önemli olduğunu anladığımızı düşünüyorum. Gelelim berber örneğine…

Benim üniversitede kendi saçını kendisi kesmeye heveslenmiş bir arkadaşım vardı… Kendisine 40 liralık bir saç traşı makinesi aldı ve saçlarını 3 numara kesmeye başladı. Aradan yıllar geçti ve hala kendisi saç traşını kendisi yapıyor ve cebinden para çıkmıyor.

Ben ise saç  traşımı berbere yaptırıyorum. Gittiğim berber Bağdat Cadde’sinde lüks sayılabilecek bir berber ve saç traşı için 30 lira ödüyorum (5 lira da bahşiş). Ayda bir kez gittiğim ve saç traşını çok beğendiğim için bu para benim çok önemsediğim bir para değil. Mahalle berberinde 8-10 liraya da kestirebilirim saçımı.

Diyelim ki ben toplam 50 yıl kadar berbere gideceğim… Enflasyon oranı %6 olarak varsayarsak ve ben akıllı bir yatırımcı olarak enflasyonun %4 üzerinde getiri sağlayabileceğimi varsayarsam berbere ödediğim toplam paranın bugünkü değeri 8.853 TL

Farklı bir şekilde izah edersem: Bugün gidip %10 faiz veren bir banka hesabına 8.853 TL yatırırsam 80 yaşıma kadar bir daha berbere para ödememe gerek kalmayacak.

Diyelim ki 35 liralık lüks berbere değil de mahalle berberine gittim… Aynı varsayımla 2.023 TL yatırırsam ömrümün sonuna kadar mahalle berberimize traş olabilirim.

Kendi traşını yapan arkadaşım ise, sadece “kendi traşımı kendim yapacağım” kararı ile bu masraftan kurtuluyor… Artık bu parayla gider 5 yıldızlı bir otelde tatil mi yapar, kendisine bir motorsiklet mi alır bilemem.

 

Sonuç: Bu yazıyı eğlence amaçlı yazdım, ancak önemli bir noktaya parmak basmak istiyorum… Küçük görünen ve düzenli harcamalar; mesela aylık digiturk aboneliği, sınırsız internet, anlamsız cep telefonu faturaları, gereksiz yakılan kombiler, boşa akıtılan sular, boş yere yanan ışıklar, gereksiz yere kullanılan araba vs. vs. birikiyor ve ömrünüz boyunca çok ciddi rakamlara ulaşıyor.

Bu yaptığınız harcamaları “peşin” yapmış olsaydınız ve ömrünüzün sonuna kadar bir daha harcamak zorunda olmasaydınız cebinizden bugün çıkacak parayı hayal edebiliyor musunuz? Sadece basit bir saç traşı için bir hayat boyu yapılan harcama milyarlarca liraya ulaşıyor… Sırf keyif için toplu taşımayı kullanmamanın mali yükünü düşünebiliyor musunuz?

Bu yazıyı “saçınızı kendiniz traş edin” noktasına indirecek okuyucular olabilir, benim vermek istediğim mesaj bu değil. Zaruri ihtiyaçlardan kısamazsınız, ancak, kolaylıkla vazgeçilebilecek bazı tüketim alışkanlıklarını “10-20 lira için ne uğraşıcam” diye gerçekleştirmediğinizde bu kararınızın milyarlarca liralık bir maliyet oluşturduğunun farkında olmalısınız.

Join the Forum discussion on this post

, , , ,

  • Bartu

    nasil geldiniz tam olarak 8853 TL’ye? kullandiginiz formulu yazarsaniz cok daha anlasilir olur.

    veya http://en.wikipedia.org/wiki/Present_value adresinden hangisini kullandiginiz soylerseniz de yeterlidir.

    Tesekkurler

  • Arcturus

    Faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler.

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.