Şirketlerin Yaptığı Sosyal Yardımlar ve Yatırımlar

Maalesef ülkemizde “Sabancı Öğretmen evi yaptırıyor ama nasıl olsa vergiden düşüyor, cebinden para çıkmıyor”, “Koç müze yapmış, ama vergiden düştü onu…” vb. akıl almaz bir kahvehane muhabbeti dönüyor uzun süredir.

Sokaktan geçen 10 kişiden 8-9’u “teşekkür ederiz, ama zaten vergiden düşüyorlar” muhabbetini yapacaktır. Hatta bu muhabbeti, okumuş etmiş, aklı başında bir sürü insandan da duydum.

Kişisel gelişim, her duyduğuna inanmamayı, sorgulamayı ve anlamayı teşvik eder ve bu eleştirel bakış açısını geliştirmeyi hedefler.

Bu yazıda da bu yanlış anlamayı, eleştirel bir bakış açısı ile inceliyorum: Sabancısı, Koç’u bu yardımları vergiden düştükleri için yapmıyorlar canım kardeşim… Gel hesaplayalım.

Sizin bakkal dükkanınız var

Ben genelde ticari bir konuyu bu konuda fikri çok az olan birisine anlatırken basitleştiririm… Çoğu zaman da bakkal dükkanı örneğini veririm, burada da öyle yapacağım.

Sizin “BakkalSA” isminde bir mahalle bakkalınız var. Hemen 100 metre ilerde ise rakibiniz “Şen bakkal” satışlarına son sürat devam ediyor.

1 sene boyunca ikiniz de satış yaptınız mahalleliye… Ve ikiniz de satışlarınızdan 100 lira kar elde ettiniz.

BakkalSA sosyal sorumluluk bilincine sahip bir müessese olduğu için, mahalle’ye bir çeşme yaptırmak istiyor (üzerine de BakkalSA sponsorluğunda yazdıracak, SA’sı mavi logo ile :) )

Karının 50 liralık kısmını çeşme için harcıyor… Maalesef Maliyeciler kanuna dayanarak diyor ki “bakkal amca, sen karının ancak %5’lik kısmını vergiden düşebilirsin…”

Yani 100 lira kar elde etmiş BakkalSA 5 liralık kısmını vergiden düşüyor, 45 liralık kısmı haybeye gidiyor.

Maliye’den adamlar geldiğinde hesabı şu şekilde yapıyorlar:

100 lira kar – 100*%5= 95 lira üzerinden vergi alınacak… Vergi oranı %20… O zaman 19 lira vergi ödeyeceksin!

BakkalSA’nın elinde ise işin sonunda baya az para kalıyor: 100 lira kar – 19 lira vergi – 50 lira çeşme parası = 31 lira!

BakkalSA evine bu işlerin sonunda sadece 31 lira götürebiliyor.

Sosyal Sorumsuz Şen Bakkal Bu İşte Karlı!

Peki bu arada şen bakkal ne yapıyor, oturuyor vergi memurlarını bekliyor. Memurlar geliyor 100 lira kar için 20 lira vergi hesaplıyor…

İşin sonunda 100-20 =80 lira şen bakkal evine götürüyor.

Şen bakkal 20 lira vergi ödüyor, BakkalSA 19 lira… Sağda solda “BakkalSA zaten vergiden düştü bu çeşmeyi, ben daha fazla vergi ödüyorum” diye yaygara kopartıyor…

Elindeki 80 lirayı tekrar işine yatırıyor, büyüyor da büyüyor… Bakkalsa hem cebinde 31 liralık az parayla yaşıyor, hem de sosyal sorumluluk yaptığı için “uyanık olmakla” suçlanıyor.

Bu ülkede işler böyle yürüyor… Şimdi anlaşılmıştır umarım.

Vakıflara yardım yapan şirketler şayet “vergiden düşelim” motivasyonuna sahip olsalardı etrafta bir tane bile böyle şirket bulamazdık canım arkadaşım.

Not: Rakamlar dramatize edilmiştir kolay anlaşılsın diye.

, , , , ,

 • sami

  merhaba, ben mi yanlış hesap yapıyorum anlamadım, en fazla %5 izin veriyorsa devlet eğer yüzde 1in altında maliyet olacak şekilde sosyal sorumluluk yapıyorsa o zaman daha avantajlı olmuyor mu?

 • many names

  http://www.gib.gov.tr/fileadmin/beyannamerehberi/kurumvergisirehber.htm#17

  burada en kilit nokta “karın %5’e kadar olan kısmının düşülmesi”

  yukarıda gelir idaresi başkanlığının kendi sitesinde bu şartın nerede olduğunu göremedim , belki nereye bakacağımı bilemediğimdendir.

  ilk okuduğumda hesap doğru geldi ama orada bir “aksiyom” olduğunu farkettim.

  yoksa ilk görüşüm şuydu

  “(100-yardım).20/100=vergi ” ,” net kar(elde kalan)=vergi+yardım”denklemini sadece yardım=0 sağladığı için kağıt üstünde asla sosyal yardımı avantaj sağlayan bir şey olarak göremezsiniz.”

  bu kanunu da yazınıza iliştirirseniz çok daha açıklayıcı olacaktır.

 • Mustafa

  Sayın “yanlış hesap”, örnek zaten abartılarak verildi kolay anlaşılsın diye.

  Diyelim ki 100 lira kar eden bir şirket sizin istediğiniz gibi 2 liralık çeşme yaptırsın. Bu iki liranın 2’sini de %5’lik vergi muafiyeti kapsamında gider gösterebilsin.

  toplam 98 lira üzerinden vergi verecek. 98*%20 = 19.6 lira vergi ödüyor.

  19.6 + 2 = 21.6 lira cebinden para çıkmış oluyor.

  Diyelim hiç çeşme yaptırmasaydı o zaman 100 lira üzerinden vergilendirilecekti. 100*%20= 20 lira vergi ödeyecekti ve cebinden toplam 20 lira para çıkacaktı.

  Yine çeşme yaptıran cebinden 21.6 lira çıkartarak, çeşme yaptırmayana göre zararlı çıkıyor.

  Bu hesabı istediğiniz şekilde yapın, her halükarda çeşme yaptıran hayırsever maddi olarak bu işten zararlı çıkar.

  “Sabancı vergiden düşüyor, o yüzden yapıyor” argümanı, neresinden tutarsanız tutun, hangi oranla hesaplarsanız hesaplayın doğru değildir.

  Şayet şirketler sosyal yardımları “nasıl olsa düşeriz vergiden” diye yapsalardı emin olun patlama olurdu bu yardımlarda. Zarar ettikleri için çoğu şirket kaçınıyor bu yardımlardan.

 • Yanlış Hesap

  Karının %5 i önemli bi oran. Verilen örnekte kar 100 lira, çeşme 20 lira. Aynı oran şirketlerde söz konusu değil. Kimse zaten karının %20 sini vermez.
  Aynı örneği, kar 10,000,000.00 – çeşme 20,000.00 olarak hesaplayın..

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.