Smart For Two Hakkında İlk İzlenimler

Daha önceki yazılarımda smart fortwo’nun kalabalık bir şehirde yaşayan birisi için harika bir ulaşım aracı olduğunu ve benim de bir tane aldığımı belirtmiştim. Arabayı kullanmaya başlayalı 1-2 hafta oldu ve ilk izlenimlerim gayet pozitif. Bu yazıda bir smart fortwo kullanıcısının araç hakkındaki görüşlerini okuyacaksınız.
Görünüm

Smart For Two ilk bakışta oyuncak arabaya benziyor, çoğumuz klasik arabaların görüntüsüne alıştığımız için bu arabaya gözlerin alışması biraz zaman alıyor. Arabanın önü ve arkası yok, daha ne olsun!

Bu araba için pratik, rahat, sevimli gibi sıfatları rahatlıkla yakıştırabiliriz, ama karizmatik demek için hayli iddialı olmak lazım. Zaten karizmatik olma gibi bir hedefi de yok, arabayı karizma yapmak için , hava atmak için alıyorsanız bu araba hiç size göre değil. Ama dikkat çekici bir araba olduğunu kesinlikle söyleyebilirim.

Yolda giderken en çok çocuklar “vaaay arabaya baak” diye bağırıyorlar, arabayı sitede park ettiğimde her seferinde etrafında bir kaç kişiyi arabayı incelerken buluyorum. Geçenlerde güvenlik görevlisi beni durdurdu, bir şey var zannettim ama “abi bu nasıl bir araba, çok merak ettim” dedi baya bir soru sordu.

Maalesef Mercedes Türkiye’nin anlayamadığım fiyat ve pazarlama politikası yüzünden Türk insanı bu arabayı bilmiyor. Yurtdışına gittiğinizde, özellikle Avrupa’da adım başı gördüğünüz bu arabayı İstanbul gibi çok ihtiyaç olan bir yerde nadiren görebiliyorsunuz. Haliyle insanlar sıfır fiyatı 15.000 Euro’yu geçen bu arabayı almaktansa o paraya başka opsiyonları düşünüyorlar.

Konfor

Araba’nın içi çok güzel tasarlanmış, tasarımcılar gerçekten her detayı düşünmüşler. Araba’da gereksiz hiçbir şey yok ve gayet kaliteli malzemeler kullanılmış. Ancak iki tane eleştirim var: birincisi amortisörler çok sert, dolayısıyla İstanbul gibi çukurlu yollarda bu konforu düşürüyor. Yumuşak amortisörleri güvenlik nedeniyle koymuyorlarmış, sert amortisörler daha güvenliymiş ama bu yine de bir mazeret değil. Gerçi buna da zamanla alışıyorsunuz.

İkincisi de direksiyonu baya sert… Arabayı döndürmek filan boyutları nedeniyle çocuk oyuncağı ama direksiyonu biraz daha yumuşak yapabilirlermiş.

Müzik sistemi idare eder, belki daha iyi bir şeyle değiştirebilirim. Ama bu haliyle de ihtiyaçlarımı karşılıyor.

Vites değiştirirken motor sıcak değilse bir miktar sarsabiliyor, sonra rayına giriyor işler… Arabanın konforunu ciddi şekilde arttırabilecek bir şey olan hill holder sistemini malesef bu arabada kullanmamışlar (yeni versiyonlarında var). Dolayısıyla yokuşta arkaya kayıyor araba, el freni ile kontrol etmeniz lazım vitesli arabalardaki gibi.

Arabanın motoru bagaj kapağının hemen altında olduğu için kabin içinde ses yapabilir diye düşünüyordum, ama kabin içi sesi makul seviyede ve rahatsız etmiyor.

Arabanın içi sanıldığının aksine inanılmaz geniş, hatta iki kişi için fazlasıyla geniş diyebilirim. Arabaya oturduğunuz zaman ilk hissedeceğiniz şey ferahlık oluyor. Küçük arabaların her zaman konforsuz olmadığının ispatı bu.

Kullanım Kolaylığı

İşte bu özelliği için herkesin en azından bir kere smart kullanmasını öneririm. Benim aldığım modelin tavanı tamamen cam. Ön camı da çok büyük olduğu için arabanın her tarafını görebiliyorsunuz. Bu park etmede inanılmaz avantaj sağlıyor, arabayı kontrol etmek de çok kolaylaşıyor.

Park sorunu olan bir yerde yaşıyorum ve smart burada benim hayatımı kurtarıyor resmen. En olmadık yerlere park edebiliyorum, gittiğim herhangi bir yerde direk bir iki adımlık yere park edebiliyorum çok uzak yerlere park edip yürümek yerine. Ayrıca otopark parasından kurtuldum, zira otopark’a ihtiyacım yok.

Dikey olarak da park edebiliyorum, arabanın boyu sadece 2,5 metre olduğu için (bir minibüs’ün genişliği kadar) genişliğinin yettiği (1,5 metre) her yere park edebilirim. Bu inanılmaz bir duygu.

Trafikte ise smart’ın yine inanılmaz artıları var. Öncelikle dönüşlerde (u dönüşü mesela) normal arabayla bir iki hamle’de dönebilirken smart’la zırt diye dönüyorsunuz bir kerede. Ayrıca trafikte kimsenin giremediği aralara siz girebiliyorsunuz ve bu baya avantaj sağlıyor.

Ataklık-Serilik

Arabanın motor hacmi 600 cc olduğu için (ki ortalama bir araba 1400 cc’dir) başta “yokuşta zorlanabilir”, “seri hareketleri yapamayabilir” gibi endişelerim vardı. Ancak kullanınca gördüm ki hiç alakası yokmuş… Araba inanılmaz seri, turbo’su olduğu için gaza bastığınız an tepki alıyorsunuz ve ilk hızlanması çok tatmin edici.

Yokuşları da tavşan gibi çıkıyor, evimin yakınında çok dik bir yokuş var. 2000 motor laguna arabayla zorlandığımız bu yokuşu smartla çocuk oyuncağı gibi çıkıyoruz.

Güvenlik

Küçük arabaların en büyük problemi güvenliktir. Smart aldığımı duyan insanların ilk tepkileri “virajlarda savrulur bu” şeklindeydi. Bunu da bir çok virajda denedim, smart virajlara yüksek hızlarda bile gayet stabil giriyor ve savrulmuyor. Bu arabada esp sistemi olduğu için savrulmaları bilgisayarla önlüyor.

Araba’nın fren sistemi de gayet güçlü, bir kaç defa deneme amaçlı sert fren yaptım ve tahmin ettiğim mesafeden daha önce durdu. Bu arabada güvenlik problemi olduğunu hiç sanmıyorum, internetteki çarpışma testlerini de inceleyince siz de hak vereceksiniz. (120 km ile beton duvara çarptırıyorlar, araba neredeyse hafif hasarlı kurtuluyor, kapıları açılıyor vs.)

Yakıt tüketimi

Yakıt tüketimini de test ettim, benim kullanımımda şehir içinde 6.1 litre yaktı.

Ama benim kullanımımı görseniz “bu kullanıma göre çok az yakmış” dersiniz, zira arabaya stres testi uyguladım resmen. Anormal hızlanmalar ve ani frenlerle ilk haftalarımızı geçirdik. En kısa zamanda normal bir kullanım ile de ölçüp rakamı bildireceğim.

Sonuç olarak yakıt tüketimi benzinli ve otomatik vitesli bir arabaya göre şehir içinde inanılmaz az. Şehir dışı rakamlarını düşünemiyorum bile.

Sonuç

Smart hakkındaki ilk izlenimlerim çok iyi. Tasarımcılar ve mühendisler harika bir iş çıkartmışlar, ellerine sağlık. Verdiğim parayı fersah fersah hakediyor, yani fiyat-performans oranı çok yüksek. Sizlere de tavsiye ederim.

, , , ,

  • UĞUR BİNİCİOĞLU

    600 cc motor şehir içinde 6.1 lt tüketim yapması düşündürücü benim 1.4 aracımla şehir içinde 6.9l t mevsim itibariyle de 7 lt tüketim yapıyor 4 kapılı versiyonu 63000 tl kendi sınıfındaki araçlara göre de fiyatı yüksek nerede ise c grubu araç fiyatıyla aynı

  • otomobil fiyatlarında bu aralar çok dalgalanma var ne yapalım bekleyelim mi satalım mı bilemedim

  • koray

    selam smart ı oldukça iyi anlatmışsınız. birde toyota yaris deneyin derim. inanılmaz bir otomobil smartla yakıt değerleri bir 5.6 6.1 arası yakıyor şehir içi üstelik 4 kişilik 65 beygir acaip konforlu deneyin görün . nede olsa toyota :D küçük otolarda toyota yaris in üzerine yok

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.