Sosyal Medyayı Kullanarak Okuyucu Kazanmanın 5 Yolu

“Siteye nasıl ziyaretçi kazandırılır?” serisinin ilk yazısı sosyal medya üzerine…

Facebook, twitter, stumbleupon, digg,  google+ vb. sosyal medya araçlarını kullanarak nasıl ziyaretçi kazanabilirsiniz bu yazıda anlatıyorum.

1- Hemen sitenize sosyal medya butonları koyun

Sosyal medyanın en büyük avantajı sizin yazdığınız yazılarla ilgilenen kişilere, nokta atışı ile ulaşabilmek.

Örneğin sizin yazınızı bir facebook kullanıcısı beğendiğinde bunu kendi sayfasında paylaşacaktır. Büyük ihtimalle onun arkadaşları da kendisi ile benzer ilgi alanlarına sahip olacağından 1 kişi üzerinden önce 100 kişiye, ardınan o 100 kişi üzerinden binlerce kişiye ulaşabileceksiniz.

Aynı şekilde stumbleupon gibi sitelere birisi sizi işaretlediğinde o ilgi alanında onbinlerce insana ulaşabileceksiniz.

Dolayısıyla sitenizde mutlaka sosyal medya butonları olmalı. Eğer wordpress kullanıyorsanız benim bu konudaki favori uygulamalarım really simple share ve sharebar isimli uygulamalar.

Nasıl bir şey olduğunu görmek için bir ekran görüntüsü koydum:

2- Kendinize bir twitter hesabı açın

Twitter bir kısım ünlünün günlük hayatlarını yazdıkları ve normal insanların da kendileriyle ilgili kimseyi ilgilendirmeyen detayları paylaştıkları bir platform.

Ancak başka açıdan baktığınızda alanında uzman çok kıymetli insanların da bilgi paylaştıkları bir yer.

Sitenize giren konu uzmanı bir twitter kullanıcısının yazdığınız bir yazıyı tweetlemesi ile bir anda binlerce okuyucu sahibi olabilirsiniz.

Öbür taraftan, yeni bir yazı yazdığınızda bu yazıyı tweetleyerek sizi takip eden okuyuculara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 

3- Facebook fan sayfası açın

Benim kişisel facebook sayfam yok, çünkü birey olarak özel hayatımla ilgili birşeyleri gerçek dünya’da yüzyüze görüştüğüm arkadaşlarımla paylaşmayı tercih ediyorum.

Ancak günümüzde benim gibi düşünen insan sayısı toplumun çok az bir kısmını oluşturuyor (Bu durum genelde benim çocukluğumdan beri yaşadığım şey :) )

Dolayısıyla insanların yaygın olarak kullandığı iletişim aracı olan facebook’a yatırım yapmanızı tavsiye ederim. Bu yatırımın ilk bacağı da kendi facebook sayfanızı açmak olmalı. Mesela bu sitenin facebook sayfası şurada.

Facebook kullanıcıları zamanla bir grup içinde büyüyerek, bir komunite haline geliyorlar. İnsanların vakitlerinin çoğunu harcadıkları bu mecradan maksimum faydalanmak bir blogger için kritik.

4- Digg, stumbleupon vb. sosyal bookmark siteleri’ne önem verin

Stumbleupon veya digg gibi siteleri kullanarak ilgi alanlarınıza göre “insan zekası ile” filtrelenmiş sitelere ulaşabiliyorsunuz. Bu muazzam bir şey… Bu uygulamalar sayesinde internetin derinliklerinde, kenarda köşede kalmış altın değerinde siteler keşfedebiliyorsunuz.

Bir kullanıcı için o sitelerden birisi de sizin blog’unuz olabilir.

Bu sebeple sitenizde yazılan bir yazıyı mutlaka doğru cümleler ve doğru kategori altında stumbleupon ve digg gibi sosyal bookmarking sitelerine kaydedin.

5- Profesyoneller için: Linked-in

Özellikle iş hayatı üzerine veya spesifik bir iş alanında yazılar yazıyorsanız linked-in sizin için çok önemli. Linked-in sitesindeki insanlar iş hayatına atıldıkları için kısıtlı zamanlarında yaptıkları işle ilgili doğru bilgilere erişmek istiyorlar.

Yazdığınız yazıyı eğitim ve gelir seviyesi yüksek, hedefleri olan bir toplulukla paylaşmak için linked-in ile blog’unuzu birbirine bağlayın. Bu sayede yazdığınız yazılar otomatik olarak profilinizde görünecek ve sizi listesine ekleyen insanlarla paylaşılacak.

 

, ,

  • ayşe sarıoğlu

    medya butonlarını nasıl ekliyoruz ?

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.