Ulaşım Problemine Arabalı Çözüm: Smart Fortwo

Daha önce “Neden Kesinlikle Araba Almamalısınız?” başlıklı yazımda orta halli ikinci el bir arabanın size tüm masraflarıyla maliyetinin yaklaşık 1500 YTL’ye geldiğini göstermiştim. (Sıfır orta halli bir arabanın ise 2000 YTL’den fazla olduğunu da anlatmıştım.)

Bu yazıdan sonra daha düşük maliyetli bir çözüm araştırmış ve “Otomobil: Satın Almak mı Kiralamak mı?” yazımda araç kiralama opsiyonunu gündeme getirmiştim. Bu opsiyon kullanıcıya bazı rahatlıklar sağlasa bile araba satın almakla neredeyse aynı miktarda masraf oluşturmaktaydı.

Bugün bir üçüncü opsiyonu gündeme getiriyorum: “Smart Fortwo”, iki kişilik şehir arabası kendisi…

Smart Fortwo

Smart Fortwo

Smart fortwo ilk bakışta bir arabadan çok oyuncağa benzemektedir. Bu araba şehir içinde seyahat eden insanların gözlemlenmesi sonucu tasarlanmıştır ve bu açıdan şehirde yaşayan insanlara ulaşım için güzel bir çözüm sunmuştur.

Şehir içinde ulaşım için nasıl bir arabaya ihtiyacımız var?

Şehirde yaşamanın bazı avantajları olsa da özellikle ulaşım gündeme geldiğinde şehirde yaşamak gerçekten işkence halini alabiliyor. Bu işkencenin önemli bir kısmı da kullandığımız araçtan kaynaklanıyor. Şehirde yaşayan bir insanın ihtiyacı olan araç şu özelliklere sahip olmalı:

 • Park sorunu olmamalı: Rahatlıkla bulabildiği her köşeye girebilmeli, normal araçların park etmesinin imkansız olduğu küçük yerlere park edilebilmeli
 • Az yakmalı: Özellikle trafikte dur-kalk’lar nedeniyle ciddi miktarda benzin sarfiyatı oluşmakta. Şehir içinde araç kullanılan aracın az yakması kritik bir şey.
 • Otomatik vitesli olmalı: Yine sıkışık trafikte işkence haline gelen vites ve debriyajı ortadan kaldırmak gerekli
 • Bagajı küçük eşyaları taşıyacak kadar yeterli olmalı: Market alışverişi, ufak tefek eşyalar gibi şeyleri arabayla taşısak yeterli olacaktır.

Bütün bu özellikleri birleştirince büyük bir arabanın ne kadar gereksiz olduğu ortaya çıkacaktır.

Ortalama bir araba genellikle 4 kişilik bir ailenin ihtiyacını karşılamak için tasarlanıyor. Bu da kendi başına seyahat eden şehir insanı için gereksiz bir israfa neden oluyor.

Neredeyse hiç kullanılmayan büyük bagaj, %95 oranla kullanılmayan ön koltuk ve arka koltuklar, uzayan ve ağırlaşan bir kasa, büyük bir motor ve tabi ki pahalı bir araba…

Smart fortwo şehir insanı için en ideal arabadır çünkü…

 1. Şehir içinde normal otomatik vitesli araçlar 9-10 litre benzin tüketirken, smart’ın benzin tüketimi yarısı kadar, yani 5 lt’dir.
 2. Normal bir arabanın yarısı boyunda olduğu için neredeyse hiç park sorunu yaşanmaz. Hatta park yerlerine dikine bile park edilebilir, boyu neredeyse normal bir arabanın genişliği kadardır.
 3. Neredeyse hiç kullanılmayan arka koltuklar bu araçta iptal edildiği için araç hafiflemektedir. (Bu da benzin tüketiminin azalmasını, seri hızlanmanın kolaylaşmasını ve aracın boyunun küçülmesini sağlar)
 4. Otomatik vitesli (veya tiptronik) olduğu için vites değiştirme derdiniz olmaz. (Smart’ın otomatik vites teknolojisi ise manuel vites kadar benzin tüketimi yakalanmasını sağlamıştır)
 5. Motoru küçük olduğu için yıllık vergisi düşüktür.
 6. Aracın fiyatı düşük olduğu için kasko masrafı da düşüktür.
 7. Smart fortwo Mercedes’in ürettiği bir araçtır. Çok üstün teknik donanıma sahiptir ve son derece güvenli bir araçtır. Aracın kasası monoblok çelikten üretilmektedir.

Peki bu aracın aylık masrafı ne kadardır?

Daha önce araç satın alma ve kiralama opsiyonları için kullandığım hesaplama formüllerini smart fortwo için de kullanıyorum.

İkinci el üstü açılır bir smart fortwo’nun fiyatı yaklaşık 14.000 YTL’dir.

Bu araçla ayda 2000 KM yapıp her gün köprü geçtiğiniz taktirde benzin dahil bütün masrafları 895 YTL tutmaktadır. Yani orta çaplı bir aile arabasının neredeyse yarısına mal olmaktadır.

Sonuç: Smart Fortwo’nun boyu normal bir arabanın yarısı kadar… Görünene göre masrafı da boyu kadar ufak. Şayet araba ile seyahat etmek istiyorsanız o zaman alternatifler içinde en az maliyetli ve en optimal araba’nın Smart Fortwo olduğu ortada.

, , , , ,

 • Semih Dikmen

  yaşınılan şehrin coğrafi koşulkları ve güvenlik konuları da düşünülmeli

 • yönetici

  sahibinden.com’daki ilanlarda smart fortwo olarak aratırsan bulabilirsin ikinci el fiyatlarını.

 • Nur

  SAYIN ARKADASLAR BU ARABALARIN FIYATLARI NEDIR??? SIFIR VE 2.EL FIYATLARINI BILEN VARSA LUTFEN YAZSIN. COK TESEKKURLER.

 • Mustafa

  Merhaba,

  Ayda 1300 lira geliriniz varsa ben başta araba almanızı tavsiye etmem… Çünkü alacağınız en masrafsız ve ucuz araba bile belinizi kesinlikle bükecektir. Ne olursa olsun, günde 100 km’den fazla yol yapmıyorsanız veya çoluk çocuğunuz yoksa araba almayın, çünkü her durumda taksi ve toplu taşıma ile ulaşım arabadan daha ucuza geliyor.

  Ben arabamdan çok memnunum, daha 1 hafta önce babam arabası için 1 milyardan fazla taşıt vergisi öderken ben senelik 160 lira ödedim.

  Benzin fiyatları uçtuğu için şu an bu araba çok makul, şehir içinde 5 litre civarında yakıyor, bildiğim kadarıyla bu rakamlara yaklaşabilen araba yok.

  Tek sıkıntısı yedek parça… Araba ile kaza yaparsanız serviste yedek parça bekleyebiliyorsunuz, onun dışında bence bekarsanız ve illa araba alıcam diyorsanız Smart fortwo’dan daha iyi bir alternatif yok.

 • deniz

  Merhaba,
  Smartla bir seneyi doldurmuşsunuz.Hayırlı olsun.Araçla ilgili tecrübelerinizi ve düşüncelerinizi ara ara aktarırsanız memnun olurum.1300TL aylık geliri olan bekar biri için bu araç(servis ve y.parça masraflarını da katarak) iyi bir seçim mi size göre?

 • Mustafa

  Arabayla ilgili tek şikayetim amortisörlerinin biraz sert olması. (güvenliği arttırmak için özellikle sert yapıyorlarmış)
  Tabi istanbul yollarında çukura girince içerde baya hissettiriyor.
  Diğer problemi de yedek parça… Ben 2000 model aldığım için yedek parça bulmakta problem yaşayabiliyorum. Servis almanya’dan parçayı sipariş ettiği için 15 gün civarında geliyor.

  Bunun dışında hiçbir şikayetim yok. Aksine bu arabayı aldıktan sonra keyifli bir şekilde araba kullanmak nasıl oluyormuş hissettim. Otopark sorunu hiçbir şekilde yok, nereye gidersem gideyim tam istediğim yere park ediyorum.

  Sitede “smart fortwo hakkında ilk izlenimler” diye aratırsanız arabayı kullandıktan sonraki yorumlarımı okuyabilirsiniz.

 • meta

  tavsiyeleriniz için teşekkürler…

  evet başkaları tarafından da 2004-2005 model ve üstü almam tavsiye edildi. önceki senelerde çıkanlarda yedek parça sorunu oluyormuş. 99-2000 modellerinin fiyatları uygun ama riske de girmemek gerekir tabii ki. peki şu anda herhangi bir şikayetiniz var mı arabayla ilgili ?

 • Merhaba,
  aracımı ikinci el sahibinden.com sitesinden aldım. Smart fortwo için 20-25 tane ilan oluyor normalde.

  Aracınızı alırken bir kaç tavsiyem var:

  Öncelikle mutlaka tanıdık bir servise götürün (mercedes’e götürürseniz yüksek bir bakım ücreti alabilirler, önceden sorun öyle götürün)

  Aracın 2004 model ve üstü versiyonlarında daha yüksek beygir gücü olan motor kullanılmış, bunları tercih ederseniz iyi olur. Hem de yedek parçasını bulmak daha kolay.

  Dizel olanları inanılmaz az yakıyor, bulursanız dizelini tercih edebilirsiniz. (2-3 milyardan fazla fark ediyorsa benzinli daha avantajlı)

 • meta

  iyi günler, bir sorum olacak: Aracınızı internetteki ilanlardan mı buldunuz yoksa galerilerden mi? aynı aracın 2. elinden ben de edinmek istiyorum fakat internetteki 2. el ilanları ve dolayısıyla alternatifler çok az…

 • güzelmiş. ama dizel araba kadar gene masrafı var sanırım. Şehirde genelde tek kullanıldıgı düşünülürse pratik. Bugün tv de de segwayin tek kişilik oturulabilen ve üstü kapalı tipi üretileceğini söylüyordu. O da ilginç bir araç :)
  Ama minibüs, otobüsve jip gibi yüksek araçlardan korkmazsanız.

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.