Wings mi Shop&Miles mı daha karlı?

Piyasada bir sürü kredi kartı var ve her biri kendisinin “daha avantajlı, daha çok bonus sunan” kredi kartı olduğunu iddia ediyor. Bunu test etmenin en kolay yolu olayı analitik incelemek.

Bu normal kredi kartlarının yanında bir de uçuş mili veren kredi kartları bir süredir piyasada. Bunların içinde en eskisi ve ilki Garanti Shop&Miles kredi kartı, daha yenisi ise Akbank’ın Wings kredi kartı.

Bu yazıda ikisinden hangisinin daha karlı olduğunu analiz edeceğim.

1) Ne kadarlık harcamaya uçak bileti kazandırıyor?

Wings 18.000 YTL’lik harcama ile uçak bileti kazandırırken, Shop&Miles 10.000 YTL’lik harcamaya uçak bileti kazandırıyor. (THY 15.000 Mil’e yurtiçi gidiş dönüş uçak bileti veriyor, ancak 1 YTL’lik harcama ile Shop&Miles’tan 1,5 Mil kazanıyorsunuz)

2) Diğer masrafları karşılıyorlar mı?

Wings havaalanı vergileri ve bilet masraflarını karşılarken, Shop&Miles karşılamıyor.

3) Mil kullanımı nasıl?

Shop&Miles THY’nın mil programı ile mil kazandırırken ve sadece THY ve ortaklarının havayolu şirketleri ile uçmanızı sağlayabilirken, Wings ile uçuş puanı kazanıyorsunuz ve bu sayede istediğiniz havayolu şirketinde kullanabiliyorsunuz puanları.

4) Karşılaştırma:

Örnek olarak 30 Ağustos İstanbul gidiş, 7 Eylül Antalya dönüş THY uçak biletini alalım.

Bu biletin ücreti 246 YTL, havaalanı vergisi 62 YTL ve bilet ücreti 10 YTL.

Shop&Miles havaalanı vergisini ödemiyor, Wings ödüyor. Shop&Miles ile 10.000 TL harcama yaparak bu bileti alabilirken, Wings ile 18.000 TL harcama yapmak gerekiyor.

Bu bağlamda 1000 TL’lik harcama ile Shop&Miles size 24.6 TL kazandırırken, Wings 17.7 TL kazandırmaktadır.

Yurtdışındaki durumu incelediğimizde de hesap aynı çıkıyor. İstanbul-New york arasında 2.153 TL’lik bir THY biletinin alan vergisi 406 lira ve 43 liralık biletleme ücreti var. Yani toplam 2600 lira oluyor. Wings ile seyahat ederseniz 2153 lira ödeyeceksiniz (çünkü alan vergisi ve diğer vergiler yok)

Ancak hesap yaptığımızda bu durumda da Wings 1000 liralık harcama için 65 TL kazandırırken, Wings 47 lira kazandırıyor.

5) Diğer

Bunun yanında Wings’te ayrıca bebeğinizin uçak bileti de bedavaya gelmekte ve bilet aldığınız havayolu şirketinin milini de ekstradan biriktirebiliyorsunuz. Bunun yanında Wings’te chip para da kazanıyorsunuz millere ek olarak.

Değerlendirilmesi gereken diğer bir konu da yoğun sezonlarda Shop&Miles 10.000 YTL yerine 14.665 YTL’ye yurtiçi gidiş dönüş bileti kazandırırken, wings’te bu sabit bir şekilde 18.000 YTL

Sonuç: Arada çok ciddi bir fark olmasa da  yarışı Shop&Miles kazanmış görünüyor… Ancak diğer avantajları düşünüldüğünde (çocuk bileti, havayolu şirketi konusunda esneklik, ekstrada chip para kazandırması, havayolu şirketinin kendi mil programından faydalanma) Wings ile Shop&Miles kafa kafaya gidiyor diyebiliriz.

, , , , , , , ,

 • Ali Engin

  Shop&Miles’da vergi ve ek masraflari odediginiz icin verdiginiz rakamlarla 246-72 = 174, yani bin TL harcamaya 17.4 TL kazandiriyor, 24.6 TL degil.

  Ayrica bedeli 250 TL olan bilet icin 72 TL degil 100 liranin uzerinde masraf odedigimi de belirteyim.

 • Alican

  Wings Kart benim için artık bitmiştir. Eski favorim Shop & Miles’a geri dönüyorum.
  Geçen sene 55.000 Mil puana alabildiğim 3000 TL değerindeki İstanbul – Los Angeles biletini, 11 nisan 2011’den sonra 82603 mil puana alabilcekmişim. Yani %50 bindirmişler.
  Lafta daha ucuz uçmamız için yapmışlar bu değişikliği. Ne kadar iyi kaplliler. Kimi kandırıyorsunuz ? İnternette mümkün olduğunca ilgili bütün sayfalara bu mevzuyu yazarak Wings kart kullanıcılarını bilinçlendirmek farz oldu.

 • 1 liralık harcamaya 1 mil ilk defa kullanacağım için anlamadım arkadaşlar şöyle sorayım.
  muğla-ist arası 900 mil dönüşüde katarsak 1800 mil. 1800 tl lik alışverişe gidiş dönüş bileti alabilecekmiyiz yani eğer öyle olsa thy batar. o zaman neden 1 liraya 1 mil deniyor ve nasıl hesaplanıyor ?

 • Mustafa

  merhaba Alper,
  1 liraya 1 mil icamiyorsun maalesef, oyle olsaydi thy batardi dedigin gibi.

  Burada sirketler uyaniklik yapip sanki kazandigin milleri gercekten fiziki mesafe mili olarak kullanabilecegin seklinde bir algi yaratmayi basarabilmisler anlasilan.

  Oysa ki bahsettigin sehir ici ucuslar icin ortalama 20.000 mil odemen gerekecek. (bu rakam kredi kartina ve harcama ucus zamanina gore degismektedir, kabaca fikir vermesi icin soyluyorum)

  isbankasi ise kazandigin 1 mil icin, gercekten 1 mil foziki icuz veriyor. oradaki uckagit da 1 mil’in 1 tl degil cok daha yuksek harcama yaparak kazanilmasi…

  Ozet olarak sirketler bu isin matematigi ve denklemlerle oynayarak musteri algisini etkilemeye (manupule etmeye) calisiyorlar.

  Benim burada yaptigim sey ise bu sirketleri ortak bir zemine cekerek karsilastirilabilir hale getirmek.

 • Mustafa

  Merhaba Levent Bey,

  Istanbul-Auckland uçuşu için THY’i kullanırsanız ne kadar mil harcayacağınızı maalesef bilmiyorum, çünkü THY’nin oraya seferi yok.

  Ama uzak mesafeler için yaklaşık kişi başı 40.000 mil kullanacağınızı varsayalım. (THY için). THY’nin mil programında çocuk bileti için de ücret alındığı için üç tane bilet almak durumundasınız. Dolayısıyla 120.000 puan harcayacaksınız diye düşünelim… Bunun üzerine bir de havaalanı vergilerini ve diğer ücretleri ekleyeceksiniz (ki 3000 euroluk bir bilet için yaklaşık 600 euro vergi ödersiniz, o da 1.200 YTL’ye gelir)

  Wings ile bileti alırsanız toplam 75.000×2=150.000 mil harcayacaksınız. Bunun dışında da bir ücret ödemeyeceksiniz.

  Şu şartlarda yurtdışında uzak bir mesafeye gidecekseniz wings bariz bir şekilde daha avantajlı olacaktır. (elimde yeterince veri olmadığı için daha detaylı bilgi veremiyorum, ama ben yerinizde olsam wings ile alırdım)

 • Levent

  thy ile shop&miles peki istanbul Auckland (NZ) emirates ile uçtunuz 2 yetişkin bir bebek bir çocuk gidiş dönüş yaklaşık 3000Euro wingslemi alırsınız Shop&Miles ile mi ? neden?

 • kemal akkurt

  Simdi; bir de “adios card” cikti biliyorsunuz. Lutfen onu da karsilastirir misiniz?

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.