Yeni Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir? Ne Kadar Kazanacaksınız?

Bireysel emeklilik sistemi değişti, artık “devlet katkısı” sistemine geçildi. Bu sistem nasıl işliyor? Bireysel Emekliliğe girerseniz ne kadar kazanacaksınız (Üstelik Excel Modeli ile birlikte) bu yazıda paylaşıyorum.

Yeni sistemin eskisinden farkı ne?

Eski sistemle ilgili şu yazıyı yazdığım günden beri sitedeki en çok okunan yazılardan birisi oldu. O dönemden bu yana en temel değişen konu “devlet katkısı” konusu.

Eski sistemde bordrolu çalışanlar ödediği bireysel emeklilik aidatlarının bir kısmını bordrolarında görünen vergiden düşebiliyorlardı. Artık bu kaldırıldı yerine %25 devlet katkısı geldi.

Devlet katkısının avantajı ve dezavantajı nedir?

Devlet katkısının en büyük avantajı, bordrolu çalışmayan ve vergi mükellefi olmayan kişiler de artık yatırımlarına istinaden ek bir gelir elde edebiliyorlar. Ayrıca eskiden toplam vergiden düşebileceğiniz rakam asgari brüt ücretin %10’unu aşamıyordu şimdi yıllık yaklaşık 12.000 liraya kadar bu %25’ten faydalanabiliyorsunuz.

Ancak bunun dezavantajı şu: Bordrolu çalışanlar vergi oranları açısından %37’lere kadar çıkıyordu, dolayısıyla ortalama vergi kazancı %25’in üstüne çıkabiliyordu, ancak bu ortadan kalktı.

İkinci olarak da eskiden elde edilen bu avantaj nakit olarak bize yansıyordu (net yatan maaşımız artıyordu) artık bu birikim bir fona devrediliyor ve emekli olana kadar tutmak durumundasınız (kısa sürede ayrılırsanız hak kaybı yaşıyorsunuz) Dolayısıyla kullanabileceğiniz bir para uzun vadeli hapsedilmiş oldu.

Üçüncü en büyük dezavantajı da devlet katkısının ancak ve ancak %70’i devlet tahvili olan fonlarda kullanılabilmesi. Devlet tahvili getirisi çok düşük bir fon olduğundan örneğin benim tercih etmediğim bir yatırım türüydü, artık mecbur hale getirildi.

Özet olarak bordrolu çalışanlar için çoğunlukla bunun bir dezavantaj olduğunu, vergi mükellefi olmayan ve bordrosuz çalışanlar için ise bir avantaj haline geldi.

 

,

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.